lukasasamko
21.05.08,20:17
chcem sa opytat od 03.02.2006 som osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do troch rokov tj do 20.mája 2008 vtedy ich dovrši a poberam rodičovký prispevok, k 03.02.2006 som sa prihlasila v socialke ako FO, za ktorú platí štát typ 3. ale od 02.04.2008 som zamestnaná na hlavný pracovný pomer a zároven som osoba, ktorá sa stará o dieťa do troch rokov, poberam rodičovký prispevok, dieťa je v starostlivosti ale nie v štátnej škôlke, doma do dovršenia troch rokov, od 21 nastupuje do štátnej škôlky a chcem sa opytat ku ktoremu dnu sa mam odhlasiť ako FO za ktoru plati štát, k dátumu nástupu do hlavného pracovného pomeru 01.04.2008 alebo ku dnu ukončenia poberania rodičovského príspevku 20. mája 2008 teda ukončenie riadnej starostlivosti o dieta do troch rokov a este sa chcem opytat či v socialke dávaju tlačivo na potrvdenie kedy dieťa nástupilo do školky
brčko
21.05.08,18:25
Podla mna si mala podať odhlášku s dátumom ukončenia DP 1.4.08 a to do 8dní. Lebo štát za teba platí DP len v prípade, že nie si dôchodkovo poistená ako zamestnanec a to u teba od 2.4.08 neplatí.
Pokial viem, na SP nedávajú žiadne potvrdenie o nástupe dieťaťa do škôlky. To sa dáva na UPSVaR, ale zvačša si to žiadajú u detí, ktoré sú prijaté do škôlky od začiatku škol.roku, teda už od septembra ale nastúpia až v priebehu škol.roku (a počas prvých pár mesiacov platia škôlke len nejaký poplatok cca 200,- Sk mesačne)

Len taká poznámka, že ty budeš poberať rod.príspevok do 31.5.08 (len rodič.dovolenka ti končí 20.5.08) a predpokladám, príde ti rozhodnutie, že ti ho odoberajú od 1.6.08, takže za máj 2008 ho dostaneš ešte v plnej výške (to je moja skúsenosť z 12/07).
Ingrid Ondruskova
21.05.08,18:55
Moja sestra má syna, ktorý dovŕšil 20.mája t.r. 3 roky/bola na rodič.dovolenke/. Má povinnosť hlásiť sa u svojho zamestnávateľa, že by mala nastúpiť do práce? /no jej sa veľmi ani nechce/, alebo má čakať, kým ju z práce vyzvú...
brčko
21.05.08,19:14
Moja sestra má syna, ktorý dovŕšil 20.mája t.r. 3 roky/bola na rodič.dovolenke/. Má povinnosť hlásiť sa u svojho zamestnávateľa, že by mala nastúpiť do práce? /no jej sa veľmi ani nechce/, alebo má čakať, kým ju z práce vyzvú...

Nastúpiť do práce je podla mna jej povinnosť, prípadne sa dohodnúť inak, na čerpaní zostatku dovolenky, neplatenom volne... Ona musela zamestnávatela požiadať o poskytnutie rodič.dovolenky a zamestnávatel by mal mať od nej, podla mna, doklad preukazujúci dokedy ma RD trvať - teda podla rodného listu dieťaťa vidno, kedy dosiahne 3roky.
Ani po ukončení čerpania napr. 2-och týždnov dovolenky vás zamestnávatel nemusí vyzývať :)
judita1971
21.05.08,20:01
Moja sestra má syna, ktorý dovŕšil 20.mája t.r. 3 roky/bola na rodič.dovolenke/. Má povinnosť hlásiť sa u svojho zamestnávateľa, že by mala nastúpiť do práce? /no jej sa veľmi ani nechce/, alebo má čakať, kým ju z práce vyzvú...
v zmysle zákonníka práce je povinná nastúpiť do práce po ukončení RD. V prípade, že má dovolenku a chce ju čerpať musí písomne požiadať o čerpanie dovolenky. V prípade, že nenastúpi do práce po ukončení RD / t.j. 21.5./ je povinná zamestnávateľovi oznámiť dôvôd svojej neprítomnosti, inak je to absencia.