ajoana
21.05.08,20:17
Obec má vo vlastníctve byty, ktoré prenajíma. Sú to novopostavené byty, niektoré bytovky boli celkom financované z vlastného rozpočtu obce, a niektoré zo ŠFRB a MVaRR. Akú evidenciu o bytoch musíme viesť? Máme iba nájomné zmluvy, kde je určená výška nájomného a platba do fondu opráv. Keďže to nie je klasický fond opráv, pretože byty sú vo vlastníctve obce metodička mi povedala, že nemusím viesť pre každý dom účet s týmito prostriedkami, ale z tohto príjmu sa vytvára prebytok, ak sa nespotrebuje na výdavky. Nájomníci majú vlastné merače elektriny, plynu, vody. Problém by mohol nastať za elektrickú energiu v spoločných priestoroch a za vývoz odpadových vôd. Zatiaľ je to vyriešené tak, že nájomcovia sa medzi sebou dohodli, a vždy jeden z nich to rozpočíta vyzbiera a vyplatí. Ale asi by sme to mali robiť my. Počula som aj niečo o evidenčnom liste bytu, ale vôbec neviem kde by som také niečo mohla nájsť a čo by to malo obsahovať a tak. Vie niekto poradiť?
Vopred ďakujem.
Lyda
31.07.08,20:25
My mame tiež obecné nájomné byty. Nájom vyberáme jednou sumou, ale mame vnútornú smernicu, kde máme prerozdelenie výšky nájmu (nájom - z toho hradíme istinu a úrok z úveru, správa a poistenie - z toho hradíme domovníka a poistenie stavby, opravy v bytoch - z toho hradíme bežné opravy a údržbu). Vodu v nájomných bytoch za nájomcov vyúčtovávame na obci, lebo vodári posielajú faktúry za vodu na obec a to za celú bytovku na jednu faktúru. Obec má k dispozícii mesačné odpisy vody z každého bytu. (vyberáme mesačne zálohu cca 250-400 Sk od jedného bytu na 221/318). Každý štvrťrok si robíme zvlášť. Skutočný náklad predpíšeme 318/379 - t.z. že na účte 318 zistíme preplatok alebo nedoplatok, ktorý si vyrovnávame s nájomcami bytov. Fa za vodu predpisujeme tak, že miesto 501 používame účet MD 379, ktorý sa nám po vysporiadaní taktiež vyrovná.