rony
22.05.08,06:54
Pracujem v školstve, 14 km od bydliska a ďalších 18 km od nemocnice,kde chodím darovať krv. Rada by som sa spýtala, či mám nárok na náhradu mzdy, keď idem darovať krv a ak sa stane, že mi odoberú iba vzorku a neodoberú krv, či mám nárok na voľno celý deň, alebo sa musím vrátiť do práce, keďže je to cca 30 km s prestupovaním na autobusy. Paragraf 138/ods.2 síce hovorí o nároku na náhradu mzdy, ale mne môj zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok na náhradu mzdy a najnovšie prišiel s požiadavkou, aby som s potvrdením od darovania krvi išla za svojim ošetrujúcim lekárom a žiadala od neho potrdenie o lekárskom ošetrení. Nebol by to síce problém, ale ošetrujúceho lekára mám mimo svojho bydliska a znovu by to bolo cestovanie autobusom. Ďakujem za radu. :confused:
Libusa
22.05.08,05:52
Zákonník práce V.časť , Prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu, §138 ods.2 hovorí Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi,aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patri na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Ustanovenie taxatívne vymenúva, v ktorých prípadoch prekážok v práci je zamestnávateľ povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy. Upresňuje sa časový rozsah pracovného voľna s náhradou mzdy na ktorý má zamestnanec nárok v súvislosti s darovaním krvi.