dareckova
10.04.05,13:25
1. Môže si živnostník, ktorý podniká v stavebníctve zaplatiť cestnú daň aj na dve autá a účtovať si na nich PHM a základnú náhradú? / aj keď nemá zamestnancov/
2. Ak si živnostník zoženie odpis do 100 000 Sk od jedného živnostníka, musí túto skutočnosť nahlasovať daňovému úradu?
babenko1
10.04.05,11:43
k bodu 1/... ak je jedno auto osobné, druhé nákladné, alebo úžitkové, prečo nie...
k bodu 2/ .. myslíš, či bude mať výdavkové faktúry do 100000,-? Ak ich bude platiť cez banku, môže mať aj za 1 mil... len čo vyplatí v hotovosti nad 100000,- sa nahlasuje daňovému úradu
Manual
10.04.05,11:48
k bodu 1/... ak je jedno auto osobné, druhé nákladné, alebo úžitkové, prečo nie...
k bodu 2/ .. myslíš, či bude mať výdavkové faktúry do 100000,-? Ak ich bude platiť cez banku, môže mať aj za 1 mil... len čo vyplatí v hotovosti nad 100000,- sa nahlasuje daňovému úraduLen doplním drobnosť, keď bude písať KJ nech si dá pozor aby v ronaký čas nemal cesty na oboch autách, lebo by musel mať "4 ruky a 2 zadky" aby to stíhal, keď nemá zamestnancov.
Pekný deň želám...
babenko1
10.04.05,11:50
si ma predbehol... som to tam chcela dopísať, že nech si dáva pozor hlavne na to, aby nejazdil s dvomi autami naraz...
Manual
10.04.05,11:52
si ma predbehol... som to tam chcela dopísať, že nech si dáva pozor hlavne na to, aby nejazdil s dvomi autami naraz...no čo už prepáč ...xixi
andrej_rv
10.04.05,11:53
1. Môže si živnostník, ktorý podniká v stavebníctve zaplatiť cestnú daň aj na dve autá a účtovať si na nich PHM a základnú náhradú? / aj keď nemá zamestnancov/
2. Ak si živnostník zoženie odpis do 100 000 Sk od jedného živnostníka, musí túto skutočnosť nahlasovať daňovému úradu?Podľa textu 1. otázky to vyzerá, že ide o autá nezaradené do podnikania. Nikde som sa nestretol s obmedzením, koľko áut môže podnikateľ používať v súvislosti s podnikaním. Podľa mňa ich môže použiť toľko, koľko uzná za vhodné. O obmedzení počtu neviem ani pri autách zaradených do podnikania, nanajvýš sa možno DÚ pri kontrole bude zaujímať, či sú využívané naozaj len na podnikanie.
babenko1
10.04.05,11:54
prepáčim :-))
kukučka
10.04.05,12:18
môže byť zaujímavé aj to, či nenajazdí na viacerých autách viac kilometrov ako profík, trebárs taxikár . . .:D :confused:
ZuzanaA
11.04.05,07:12
Síce trochu o inom, ale zas nie tak veľmi :D Podnikateľ má krásne nové drahé auto a chodí ho umývať skoro každý druhý, či tretí deň. Môžem mu tie bločky bez problémov uznať ako VOZD?
evina
11.04.05,07:22
[QUOTE=andrej_rv]Podľa textu 1. otázky to vyzerá, že ide o autá nezaradené do podnikania. Nikde som sa nestretol s obmedzením, koľko áut môže podnikateľ používať v súvislosti s podnikaním. Podľa mňa ich môže použiť toľko, koľko uzná za vhodné. O obmedzení počtu neviem ani pri autách zaradených do podnikania, nanajvýš sa možno DÚ pri kontrole bude zaujímať, či sú využívané naozaj len na podnikanie.

Shlasím s Andrejom
evina
11.04.05,07:22
Síce trochu o inom, ale zas nie tak veľmi :D Podnikateľ má krásne nové drahé auto a chodí ho umývať skoro každý druhý, či tretí deň. Môžem mu tie bločky bez problémov uznať ako VOZD?
nanajvýš mu môžu vyčítať, že je príliš čistotný ale daňovo nič.
dareckova
11.04.05,09:25
Ešte k tým autám na jedného podnikateľa: čo ak si na jednom vozidle uvedie ako vodiča iného podnikateľa / napr. švagra/, ktorému za to nevýpláca žiadne peniaze a švagor si na to auto ani neplatí cestnú daň, ani si neuplatňuje náhrady. V tom prípade by sa mu mohli kryť časy pri vypisovaní cesťákov?
pyton
11.04.05,12:40
Síce trochu o inom, ale zas nie tak veľmi :D Podnikateľ má krásne nové drahé auto a chodí ho umývať skoro každý druhý, či tretí deň. Môžem mu tie bločky bez problémov uznať ako VOZD?
V TV bolo, že číňania /alebo japonci? už neviem presne/ si umyjú auto pred každou cestou do práce!!! Takže čo.
anto
11.04.05,13:09
My sme na Orave mali za bývalých čias jedného podnikateľa, ktorý sa vozil naraz na troch autách, v jednom bol on, v druhom jeho sekretárka a v treťom aute vozil svoj klobúk. To bolo veselosti, keď niekde prišiel. Potom ho komunisti zavreli a aj s ním svojich pohlavárov za nábytky, ktoré firma, kde pôsobil, vyrábala a ktoré rozdával v Bratislave. To, že sa vozil na troch autách, nevadilo, vadilo to, že sa vozila na jednom jeho sekretárka, ktorá mala byť na firme, nie s ním. Ale to by bez nej zas nebolo tak veselé.
Manual
11.04.05,15:02
Ešte k tým autám na jedného podnikateľa: čo ak si na jednom vozidle uvedie ako vodiča iného podnikateľa / napr. švagra/, ktorému za to nevýpláca žiadne peniaze a švagor si na to auto ani neplatí cestnú daň, ani si neuplatňuje náhrady. V tom prípade by sa mu mohli kryť časy pri vypisovaní cesťákov?Myslím, že to chceš nejako "znásilniť". Vieš, treba mať trošku súdnosti pre situáciu. Polož si sama otázku, či by si ako jeho švagriná trávila dni za volantom pre nič za nič a tvoja rodina by ti to tolerovala??? Možno áno. Dá sa všetko ale aby to malo logiku a dalo to sa obhájiť. Musíš sa sama rozhodnúť, je tu toho popísaného dosť.
Pekný deň želám...
dareckova
11.04.05,18:08
Ono ide o to, že ten švagor nestrávi celý deň za volantom, ale len ráno odvezie ľúdí / živnostníkov/ do Bratislavy, tam spolu s nimi pracuje /za čo dostáva peniaze/ a večer ich odvezie domov.
kukučka
11.04.05,18:20
Škoda že si to nenapísala na začiatku, švagor a švagor-zamestnanec sú celkom odlišné pojmy! Tomu švagrovi by som to šoférovanie dala na papier či už do zmluvy, alebo DoVP.