beata02
22.05.08,07:17
Dobrý deň všetkým,

zamestnanec ukončil prac.pomer k 30.4.08 a prečerpal 4,5 dňa dovolenky.
Podľa rád z porady by som mu mala túto dovolenku odpočítať z HM a odhlásiť ho na tieto dni zo soc.poisťovne.

Dotaz č. 1: túto dovolenku mu odpočítam vo výške, v akej mu bola vyplatená, alebo si ju vypočítam podľa terajšieho dovolen. priemeru (je 2.Q a dovolenku si bral v 1.Q)?

Dotaz č. 2: odhlásim ho z poisťovne na tie dni, kedy si dovolenku v skutočnosti bral?

Mimochodom, volala som do Soc. poisťovne, kde ma inštruovali, že zrazenie prečerpanej dovolenky je vlastne zrážka zo mzdy podľa § 131 odst. 2 pís. g, kedy sa jedná o zrážku z čistej mzdy, takže by som mu mala odpočítať čistú mzdu za dovolenku a z poisťovne ho neodhlasovať.

Takže otázka na záver: ako je to vlastne správne?:confused:

Veľmi by som Vás poprosila o radu - robím výplaty.

Ďakujem
HankaS
22.05.08,07:22
Zrážku za dovolenku by si mu mala podľa mňa odpočítať zo mzdy v takej výške v akej si mu ju vyplatila.
Hepi
22.05.08,07:28
Dobrý deň všetkým,

zamestnanec ukončil prac.pomer k 30.4.08 a prečerpal 4,5 dňa dovolenky.
Podľa rád z porady by som mu mala túto dovolenku odpočítať z HM a odhlásiť ho na tieto dni zo soc.poisťovne.

Dotaz č. 1: túto dovolenku mu odpočítam vo výške, v akej mu bola vyplatená, alebo si ju vypočítam podľa terajšieho dovolen. priemeru (je 2.Q a dovolenku si bral v 1.Q)?

Dotaz č. 2: odhlásim ho z poisťovne na tie dni, kedy si dovolenku v skutočnosti bral?

Mimochodom, volala som do Soc. poisťovne, kde ma inštruovali, že zrazenie prečerpanej dovolenky je vlastne zrážka zo mzdy podľa § 131 odst. 2 pís. g, kedy sa jedná o zrážku z čistej mzdy, takže by som mu mala odpočítať čistú mzdu za dovolenku a z poisťovne ho neodhlasovať.

Takže otázka na záver: ako je to vlastne správne?:confused:

Veľmi by som Vás poprosila o radu - robím výplaty.

Ďakujem

A prečo ho chceš počas čerpania dovolenky odhlasovať zo sociálnej poisťovne. Nerozumiem tomu.
beata02
22.05.08,08:24
Na porade som sa dočítala, že ak zamestnanec prečerpá dovolenku, táto sa mu musí zraziť z HM, tzn., že ju zrazím takto:
dovol.priemer na deň x dni = HM za dovolenku, z toho program vypočíta odvody. Keď však zamestnancovi vyjde v nasledujúcom mesiaci prečerpanie dovolenky, lebo ukončil PP, mala by som mu túto mzdu za prečerpanú dovolenku odpočítať z HM, z toho dôvodu sa mu ponížia odvody do poisťovní a vznikne mu tam nejaké prázdno, ktoré treba vyplniť asi neplat.voľnom, ktoré treba odhlásiť zo Soc.poisťovne, alebo nie?
jankasm
22.05.08,08:35
Na porade som sa dočítala, že ak zamestnanec prečerpá dovolenku, táto sa mu musí zraziť z HM, tzn., že ju zrazím takto:
dovol.priemer na deň x dni = HM za dovolenku, z toho program vypočíta odvody. Keď však zamestnancovi vyjde v nasledujúcom mesiaci prečerpanie dovolenky, lebo ukončil PP, mala by som mu túto mzdu za prečerpanú dovolenku odpočítať z HM, z toho dôvodu sa mu ponížia odvody do poisťovní a vznikne mu tam nejaké prázdno, ktoré treba vyplniť asi neplat.voľnom, ktoré treba odhlásiť zo Soc.poisťovne, alebo nie?

Odhlasovať ho určite netreba. On čerpal dovolenku, za túto dovolenku aj skutočne dostal vyplatenú náhradu. Všetko zostane tak, ako bolo, tú dovolenku mu necháš tam, kde ju čerpal. Zamestnávateľ mu čerpanie umožnil, máš dovolenkový lístok, všetko je OK.
Teraz ste však zistili, vzhľadom na to, že ukončuje PP, že na tú dovolenku už nemal nárok. Tak jednoducho Vám tie peniaze, ktoré vtedy dostal, vráti, ako keby vracal napr. nejakú pôžičku, klasická zrážka zo mzdy, z čistej mzdy. ;)
Aspoň myslím, že som sa vyjadrila správne. :)
Hepi
22.05.08,09:00
Tiež sa mi stalo, že zamestnanec končil a mal viac vyčerpanej dovolenky, než na akú mu vznikol nárok. Poviem pravdu, vôbec som nad tým nejako nešpekulovala, jednoducho som mu nahodila dovolenku mínusom, tým pádom bola aj hrubá mzda aj odvody nižšie.
Toto som robila aj z toho dôvodu, aby to mal správne aj na výplatnej páske.Myslím, že som to urobila správne, alebo nie?
jankasm
22.05.08,09:12
Tiež sa mi stalo, že zamestnanec končil a mal viac vyčerpanej dovolenky, než na akú mu vznikol nárok. Poviem pravdu, vôbec som nad tým nejako nešpekulovala, jednoducho som mu nahodila dovolenku mínusom, tým pádom bola aj hrubá mzda aj odvody nižšie.
Toto som robila aj z toho dôvodu, aby to mal správne aj na výplatnej páske.Myslím, že som to urobila správne, alebo nie?

No neviem, ja s tým osobnú skúsennosť nemám. Ale keď sa nad tým zamyslíš, tak on odpracoval celý mesiac, a teda mal dostať ajhrubú mzdu za celý odpracovaný mesiac. Takto, keď sa mu o tú sumu ponížila hrubá mzda, čiže aj všetky odvody, to vypadá naozaj tak, že vlastne tie dni, kedy skutočne čerpal dovolenku, má neodpracované, nemal by tam mať ani čerpanie dovolenky, a teda by to asi bolo neplatené voľno. :o
To je však len môj názor, naozaj netuším či je to takto úplne správne. Ale ja by som tak postupovala. :cool:
Hepi
22.05.08,09:18
Súhlasím aj s výkladom Janky,ale predsa predtým mal zasa o tú prečerpanú dovolenku vyššiu mzdu, nakoľko nemal na ňu nárok, tak mu ju teraz zrazím,no a keď nastúpi do ďalšieho zamestnania o nič nepríde.
leka
13.06.08,11:06
zdravim vas, v prispeku 5 je to celkom dobre napisane, preve teraz aj ja riesim takuto situaciu. Len si este potrebujem ujasnit- ja mu z jeho cistej mzdy strhnen to, co dostal navyse z precerpanej dovolenky. Ale ako pridem k tomu, ze uz som z toho platila aj odvody? to cislo je potom o nieco vyssie. je to jednoducho moja "strata"?
invest
06.08.08,08:35
mimotemya čo stravné lísky, má na ne nárok, alebo aj tie musím zraziť????????
Čučoriedka 5
06.08.08,09:22
Ja tiež vyjadrím svoj názor. Ak mal zamestnanec prečerpanú dovolenku napr. 4 dni a mal zaplatené 3200,- Sk v hrubom ( priemer pre PPÚ 100/hod. )
tak mu pri ukončení PP túto čiastku zrazím - t.j. 3200,- Sk . Na stravné lístky
nemál nárok - pretože, keď je pracovník na RD tak mu nevznikol nárok na ne..
Prajem všetkým príjemný deň :)
invest
06.08.08,10:02
Ja tiež vyjadrím svoj názor. Ak mal zamestnanec prečerpanú dovolenku napr. 4 dni a mal zaplatené 3200,- Sk v hrubom ( priemer pre PPÚ 100/hod. )
tak mu pri ukončení PP túto čiastku zrazím - t.j. 3200,- Sk . Na stravné lístky
nemál nárok - pretože, keď je pracovník na RD tak mu nevznikol nárok na ne..
Prajem všetkým príjemný deň :)Vlasnte áno, už som z toho celá dopletená. SL sa to vôbec netýka. ďakujem