kikinna
22.05.08,10:33
Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná;):rolleyes::)
Chobot
22.05.08,08:40
Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná;):rolleyes::)

Pokiaľ nesplníš tých 270 dní poistenia, tak ti nebude vypočítaná žiadne materské.

RP vypláca úrad práce.

A v ČR si bola sociálne poistená? Skú si zistiť v ČR, či náhodou nebudeš mať nárok na materské z českej soc. poisťovne. Potom by si ale nemohla poberať RP na SK.
jankasm
22.05.08,08:46
Dobrý den, chcela by som sa opýtať na DNP a meterskú.Od 1.3.08 som si začala platiť DNP z najvyššej sumy, ale otehotnela som skor ako sme planovali, tak mi nevyjde 270dní, ale bude mi mesiac chýbat, tak som si DNP znížila. V r.2007 som pracovala v čechách.Na materskú dov.by som mala nastúpiť 11/08, z čoho mi bude vypočítaná?
A rodičovský príspevok dáva soc.poisť, alebo úrad práce?
Ďakujem pekne ak mi niekto odpovie, budem Vám vďačná;):rolleyes::)

Ohľadom toho DNP, ešte to podľa mňa nie je stratené. Nastúpiť na MD by si mala v 11/08, ale pre splnenie podmienky 270 dní je rozhodujúci deň pôrodu. O materskú nemusíš SP požiadať hneď pri vypísaní na MD, stačí až po splnení podmienky 270 dní, samozrejme, musí to byť pred dňom pôrodu. V tom prípade, ak by si platila DNP z maxima 26 týždňov pred požiadaním o materské, čo by si teoreticky mala stíhať ak máš termín pôrodu niekedy v 12/08, materká by potom bola maximálna. Bolo by treba sa teraz odhlásiť z DNP z minimálneho VZ a následne hneď prihlásiť s maximálnym VZ, z ktorého budeš platiť až do priznania materskej. Takže porozmýšľaj či by Ti to ešte nevyšlo. ;)

Čo sa týka zamestnania, myslím, že tu niekedy bolo písané, že poistenie v Čechách by sa mohlo brať do počtu 270 dní. Potom by stačilo napr. aj sa zamestnať pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ. Ale to neviem určite, možno nám to niekto potvrdí. :cool:
karpis
22.05.08,09:00
piere25
22.05.08,09:09
Dobry den, nechcem zakladat nove vlakno, tak sa opytam tu, s manzelkou planujeme prve dieta, manzelka zaraba v priemere 11000Skk v cistom, chcem sa spytat ako postupovat ked chceme co najvyssiu matersku? Mame v plane dobrovolne nemocenske poistenie, ale informacie ktore sme doteraz nasli, boli ratane bud s inou sumou resp. mzdou, alebo boli vysvetlene len tak povrchne, prosim o radu v nasom pripade, co treba urobit, kolko je treba platit, pripadne ako dlho atd., jednoducho vsetko potrebne, aby to vyslo. Vdaka
kikinna
26.09.08,08:45
Dobry den, chcela by som sa este opytat,ak som pracovala v cechach od r.2005 do 31.12.2007 a mam tam splnenzch 270 dni poistenia a na matersku pojdem 12/08, mozem poziadat o matersku aj z ceskej republiky? Bude mi este patrit?Dakujem...
jankasm
26.09.08,08:55
Dobry den, chcela by som sa este opytat,ak som pracovala v cechach od r.2005 do 31.12.2007 a mam tam splnenzch 270 dni poistenia a na matersku pojdem 12/08, mozem poziadat o matersku aj z ceskej republiky? Bude mi este patrit?Dakujem...

No o tom dosť pochybujem. Keďže tvoj PP bol skončený 31.12.2007, kedy si ešte ani nebola tehotná, tak určite nie. U nás je napr. ochranná lehota pre tehotné 6 mesiacov. Čiže keby si skončila PP ako tehotná, a na MD nastúpiš do 6 mesiacov, tak máš nárok na materské zo zamestnania za splnenia ostatných podmienok.
A čo sa týka tých 270 dní poistenia, to platí u nás, neviem či zákon v ČR je rovnaký ako náš. :o

Ale myslím, že doba zamestnania v ČR sa počíta pre splnenie podmienky 270 dní NP aj na Slovensku. Takže o materské môžeš požiadať u nás. Ak by si chcela maximum, tak sa stačí pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho so mzdou vo výške maximálneho VZ.
kikinna
26.09.08,08:59
tam je tiez 270 dni poistenia, ale maju 69% z denneho vym.zakladu. Dakujem
jankasm
26.09.08,09:05
tam je tiez 270 dni poistenia, ale maju 69% z denneho vym.zakladu. Dakujem

Naozaj? Tak to je super. Mohli by to zmeniť už aj u nás, lebo cca. naša polovica hrubého platu nie je nič moc.
No skús ešte zistiť ako je to s tou ochrannou lehotou, ale veľkú šancu Ti nedávam. Možno ešte jedine, že sa tam pred materskou zamestnať, ak to tam funguje podobne ako u nás. :cool:
kikinna
26.09.08,12:03
nenasla som nic o ochr. lehote, ale link na jednu stranku,ale nemozem ju napisat, kym nebudem mat aspon 15 prispevkov. Ale najdete to na adr.w.czech.cz,a zadate do vyhladavaca na str.materska, a je to. Ak to niekomu pomoze budem rada. Jankasm diky:)