renataton
22.05.08,09:39
Dobrý deň, prosím vás neviete mi niekto poradiť ohľadom: kamarátke sa narodila dcérka - jej biologický otec samozrejme odmietol otcovstvo, čiže musí to riešiť cestou súdu o určenie otcovstva - malá bude mať 3 roky, ale nevieme
ako postupovať. Ďakujem za každú radu
Chobot
22.05.08,08:23
Dobrý deň, prosím vás neviete mi niekto poradiť ohľadom: kamarátke sa narodila dcérka - jej biologický otec samozrejme odmietol otcovstvo, čiže musí to riešiť cestou súdu o určenie otcovstva - malá bude mať 3 roky, ale nevieme
ako postupovať. Ďakujem za každú radu

Tak v prvom rade treba dať ten návrh na súd, aby sa vôbec začalo pojednávanie.

Tu máš taký fiktívny vzor podania:

Návrh na určenie otcovstva proti domnelému otcovi
(§ 54 ZR)

Okresnému súdu
v Rožňave

Navrhovateľka: Hedviga Lihajová, nar. 30. 4. 1970, bytom Revúca, Krížna 71

Odporca: Emil Smoliar, nar. 28. 10. 1965, bytom Dedinky, Podhorská 13

o určenie otcovstva k mal. Floriánovi Lihajovi, nar. 17. 5. 1995,
a o úpravu práv a povinností rodičov k dieťaťu



I.
Pracujem ako učiteľka Základnej školy v Revúcej. Cez letné prázdniny v mesiaci auguste 1994 som trávila dovolenku s mojou priateľkou Helgou Drozdovou na súkromnej chate v Dedinkách. Počas uvedenej dovolenky som sa spriatelila s odporcom. Toto priateľstvo prerástlo v intímnu známosť, ktorá trvala do novembra 1994. Po skončení dovolenky ma totiž odporca navštevoval v Revúcej v mojom 1-izbovom byte na Krížnej 71. Keď som mu oznámila, že som tehotná, prezradil mi, že je ženatý, že má 5-ročné dieťa a preto si ma nemôže zobrať za manželku. Spočiatku na mňa naliehal, aby som si tehotenstvo dala prerušiť, a keď neuspel, tak prerušil so mnou akékoľvek styky.

Dôkaz: Výsluch účastníkov
Rodný list dieťaťa
Výsluch svedkyne Helgy Drozdovej, bytom Revúca, Kvetná 35



II.
V čase rozhodnom pre počatie dieťaťa som udržiavala pohlavné styky iba s odporcom. Preto len on môže byť otcom mal. Floriána. O týchto stykoch vie moja priateľka Helga Drozdová. Po narodení dieťaťa som odporcu listom z 28. 5. 1994 požiadala, aby ma navštívil, a súčasne som ho informovala o našom dieťati. Odpovedal mi listom, že sa necíti byť otcom mal. Floriána a moje pozvanie neprijal.

Dôkaz: Výsluch svedkyne Helgy Drozdovej z adresy hore
Korešpondencia medzi účastníkmi



III.
Zákonná domnienka otcovstva svedčí odporcovi, pretože okrem neho som s iným mužom nesúložila v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní. Preto za otca mal. Floriána sa považuje odporca.
Ja som na materskej dovolenke a poberám dávky v materstve v sume 3200 Sk mesačne. Odporca pracuje vo firme FAREX a. s. v Rožňave, Agátová 56 s mesačným zárobkom 10 000 Sk.

Dôkaz: Potvrdenie o zárobku odporcu
Doklad o výške dávok v materstve



IV.
Navrhujem preto, aby súd po vykonanom dokazovaní vydal tento



r o z s u d o k:
Súd určuje, že Emil Smoliar, nar. 28. 10. 1965, syn otca Alexandra Smoliara a matky Agáty Smoliarovej, rod. Akantisovej, je otcom mal. Floriána Lihaja, nar. 17. 5. 1995 z matky Hedvigy Lihajovej.
Maloletý sa zveruje do výchovy matky a otec je povinný prispievať na jeho výživu mesačne sumou 1300 Sk od 17. 5. 1995 do 31. 12. 1995 a ďalej sumou 800 Sk od 1. 1. 1996, splatných vždy do 10.-ho v mesiaci vopred do rúk matky. Zmeškané výživné je otec povinný zaplatiť do rúk matky do troch dní od právoplatnosti rozsudku.
Odporca je povinný nahradiť navrhovateľke trovy konania do troch dní od právoplatnosti rozsudku.

V Revúcej 2. júla 1995


Hedviga Lihajová
renataton
22.05.08,09:59
Ďakujem ti pekne Chobot, veľmi si mi pomohol, prajem ti krásny zvyšok dňa
31Jankal
30.05.08,06:05
ked chceš podávať niečo na súd ohľadom určenia otcovstva chod sa poradiť na socialne lebo oni musia zastupovať dieťa ako kolízny opatrovník. A to určenie otca dieťaťa musí podaávať asi dieťa, nie som si istá ale na úrade ti to povedia. Zelám veľa stastia a pevné nervy
miromarcelka
21.10.10,08:54
Dobrý den,poprosil by som o radu.Mám dve deti z prvého manželstva,rok po narodení druhého dietata som odisiel od manželky a následne sme sa rozviedli. Mám tušenie že to druhé dieta nieje moje,má už 4 roky.Je nejaká možnost požiadat súd o preverenie otcovstva?
Dakujem za každú odpoved.
arizona
21.10.10,09:27
pozri sem,je to dopodrobna vysvetlené aké sú možnosti
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=576472
http://www.vop.gov.sk/otcovstvo-1
miromarcelka
21.10.10,09:55
Tak dočítal som sa toto:Návrh na určenie otcovstva možno podať kedykoľvek bez obmedzenia lehotou. To je fajn.Ale ja nesplnam tie 3 podmienky,dieta je zapísané na matrike ako moje a má už 4 roky.
Neviete mi poradit postup?
Flinstone
21.10.10,10:02
Dobrý den,poprosil by som o radu.Mám dve deti z prvého manželstva,rok po narodení druhého dietata som odisiel od manželky a následne sme sa rozviedli. Mám tušenie že to druhé dieta nieje moje,má už 4 roky.Je nejaká možnost požiadat súd o preverenie otcovstva?
Dakujem za každú odpoved.
daj si urobiť pre pokoj duše orientačný DNA test... za necelé dve stovky si budeš načistom. Keďže je to len orientačný, porovnávacie vzorky odoberáš a zasielaš sám, pričom stačí tvoja vzorka a vzorka dieťaťa.
Ale skôr ako to urobíš, si rozmysli, či naozaj chceš vedieť odpoveď

http://www.dnatest.sk/index.php?page=ponuka-a-ceny
ivka70
21.10.10,10:08
Tak dočítal som sa toto:Návrh na určenie otcovstva možno podať kedykoľvek bez obmedzenia lehotou. To je fajn.Ale ja nesplnam tie 3 podmienky,dieta je zapísané na matrike ako moje a má už 4 roky.
Neviete mi poradit postup?

Problematiku určenia otcovstva, ako aj predpokladov a podmienok zapretia otcovstva upravuje zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu Ústavného súdu SR č. 297/2005 Z. z. a nálezu Ústavného súdu SR č. 615/2006 Z. z. ( „zákon o rodine“).

Domnelý otec, manžel matky dieťaťa resp. bývalý manžel matky dieťaťa, môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvie, že sa jeho manželke narodilo dieťa, zaprieť na súde, že je jeho otcom.
Kedze dieta ma 4 roky, ty uz zapriet otcovstvo nemozes.
Jedine
Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva.
- zapretie otcovstva by muselo urobit dieta za malolete v zastupeni kolizny opatrovnik . Dieta to moze urobit kedykolvek, aj v dospelosti.

http://www.vop.gov.sk/urcovanie-otcovstvaxx
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a94-Zapretie-otcovstva.aspx

Ani keby test DNA urcil, ze nie si biologickym otcom dietata, nemas uz moznost otcovstvo zapriet (nie je to v zaujme tvojho dietata).
miromarcelka
21.10.10,10:26
Dakujem za odpovede, ten test si urobím pre vlastnu informaciu.Ale ak sa potvrdí že dieta nieje moje,to nemám možnost podat žalobu na súd? Nadalej platit vyživné? Ved ona mi to nepovedala že nieje moje,zatajila to.
Flinstone
21.10.10,11:11
Dakujem za odpovede, ten test si urobím pre vlastnu informaciu.Ale ak sa potvrdí že dieta nieje moje,to nemám možnost podat žalobu na súd? Nadalej platit vyživné? Ved ona mi to nepovedala že nieje moje,zatajila to.
bohužiaľ, platenia sa asi nezbavíš... ale pochybnosti budú stále... chceš byť naveky v pochybnostiach?
Ak urobíš test a zistíš, že je tvoje, aspoň nebudeš ľutovať tých peňazí... ak sa ti žena bude vyškierať že aj tak nieje tvoje, budeš vedieť, že to hovorí len preto aby ťa ešte viac zranila (vedia byť zákerné)
Ak budeš vedieť že nieje tvoje, tak jedného dňa sa možno dočkáš vďačnosti od dieťaťa, ktoré ťa nazýva otcom, lebo to bude súčasne vysvedčenie pre matku, ktorej verilo.
sima24
19.04.11,14:48
Zdravim chcem sa spytat ake testy su potrebne na zrusenie otcovstva???Prosim poradte niekto hovori, ze stacia stery z ustnej dutiny ale niekto hovori ze to musia byt krvne testy.Samozrejme viem, ze musia byt urcene sudom ale ktore??Krvne ci sterove??
marek d.
12.01.13,16:20
dobrý deň,
Potreboval by som poradiť ohladom navrhu na určenie otcovstva.S priatelkou sme sa rozišli počas tehotenstva.Po narodeni našho syna obmedzila kontakt a ani do rodneho listu ma neuviedla ako otca.podal som žiadost na určenie otcovstva ale bolo mi z jej strany povedane že urobi všetko pre to aby som to nedosiahol aj ked ja mam zaujem a chcem sa podielat na jeho vychove a vyžive.viete mi poradit na čo si dať pozor?čomu sa vyvarovat?alebo resp. či je možne aby to dosiahla a na zaklade čoho?ďakujem
pepsikova
12.01.13,16:39
dobrý deň,
Potreboval by som poradiť ohladom navrhu na určenie otcovstva.S priatelkou sme sa rozišli počas tehotenstva.Po narodeni našho syna obmedzila kontakt a ani do rodneho listu ma neuviedla ako otca.podal som žiadost na určenie otcovstva ale bolo mi z jej strany povedane že urobi všetko pre to aby som to nedosiahol aj ked ja mam zaujem a chcem sa podielat na jeho vychove a vyžive.viete mi poradit na čo si dať pozor?čomu sa vyvarovat?alebo resp. či je možne aby to dosiahla a na zaklade čoho?ďakujem..

..tvoja priateľka sa môže zaťať a dupkať nohami, pokiaľ si otcom, máš právo navštevovať svoje dieťa,platiť mu výživné- aj v prípade, že by matka dieťaťa nepožiadala a máš právo prejavovať o dieťa záujem...matka - na základe rozhodnutia súdu- ti to musí umožniť...sú rôzne druhy postihov, ktoré by ju čakali, keby neuposlúchla výzvu súdu...
..ty však o styk s dieťaťom musíš požiadať súdne..uviesť všetky potrebné dôkazy a aj vyjadrenia matky...súd rozhodne..
Jasmina14
11.03.13,09:41
Dobry den

Potrebovala by som radu.Mam 3-rocnu dceru a s jej otcom nezijem,nie som s nim ani zosobasena.V case ked sa nam narodila dcerka sme spolu este zili ale podpisat otcovstvo emohol nakolko nebol este plnolety.Po case mi uz otcovstvo podpisat nechcel nakolko sme spolu uz nezili ani s nestykali.Neprispieva mi a ani mi neprispieval ziadnou financnou hotovostou a ani darmi.Podala som ziadost na sud ziadost o urcenie otcovstva a vyzivneho no zaslali mi ho naspat pretoze bolo neuplne.Vedeli by ste mi prosim poradit ako by som mala postupovat?teda ako by mala vyzeratziadost o urcenie otcovstva a vyzivneho?dakuem velmi pekne!