Pepa
10.04.05,15:50
Prosím o názor. Kdesi v "PORADE" som sa dočítala, že "pri predaji bytu zabudnite
na darovaciu zmluvu, alebo na uvedenie nižšej ceny do kúpnej zmluvy, lebo môžete mať problémy." Tú darovaciu zmluvu beriem, ale cena v kúpno-predajnej zmluve? Uvediem príklad: moja matka zdedila po sesternici byt, ktorý bol v osvedčení o dedičstve ohodnotený na 900 tis. Sk.Príjem z predaja tohto bytu mojou matkou nie je oslobodený od dane z príjmu. Tento byt bol predaný za cenu, ktorá bola uvedená v osvedčení o dedičstve. Strana príjmu 900 tis., strana výdavkov 900 tis. - základ dane nula. Porušili sme niečo?
vieroslava
10.04.05,14:18
Nie neporušili. Vyplnili ste to správne.
Pepa
10.04.05,14:55
Vďaka, mňa ale zaujíma aj cena bytu- či náhodou nie je napadnuteľná.
Naile
11.04.05,07:57
Cena bytu nie je napadnuteľná.
Nerozumiem tomu, aké ste uplatnili výdavky pri nadobudnutí bytu dedičstvom. Podľa mňa nie je to O'K.
bea
11.04.05,08:26
Od 1.1.2005 je zmena v zákone o dani z príjmov a pri predaji nehnuteľnosti a v § 8 je uvedené, čo sa môže započítať do výdavkov. Uvádzam výklad k § 8, možno takto Vám to viac povie.
Pepa
11.04.05,11:12
Pri predaji bytu nadobudnutého dedením nie v priamom rade sa do výdavkov uplatňuje cena, za ktorú bol "zdedený".Byt bol zdedený v roku 2004 a predaný v januári 2005. Cena je uvedená v notárskej zápisnici "Osvedčenie o dedičstve".
Tento postup mi bol odobrený aj DÚ. Preboha snáď nemám platiť daň z 900 tis.!?
Naile
11.04.05,11:56
Pepa,
pozrela som ZDP. Je to v poriadku.
Váš príjem je príjmom z prevodu nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP.
Podľa § 8 ods. 5 písm. b) výdavkom je cena veci zistená v čase nadobudnutia, pri nenhuteľnostiach ...je to cena zo sudnoznaleckého posudku.
Pepa
11.04.05,12:09
Mne to vychádza teda tak, že cena stanovená v "Osvedčenlí o dedičstve" je odpočítateľnou položkou. Príjem z predaja bytu bol 28.12.2004, DP podané za rok 2004, takže asi dobre.....
bea
11.04.05,12:12
Ja som sa zatiaľ stretla len s takou praxou, že u notára prehlásil ten, kto dedil, akú má hodnotu dedičstvo a to bolo do "Osvedčenia" aj napísané. Nie som si istá, že táto suma by zodpovedala ZDP.
Naile
11.04.05,13:53
Od 1.1.2005 platí novelizácia tohto ustanovenia § 8 odsek 5 písm. b) ZDP.
Výdavkom je cena veci zistená v čase nadobudnutia.
Pri nehnuteľnostiach sa vychádza z hodnoty v čase nadobudnutia, teda v tomto prípade dedenia, zistenej podľa osobitného predpisu. Týmto osobitným predpisom je Zákon o znalcoch, tlmočnikoch... Teda, výdavkom je cena ustanovená sudným znalcom.
Pepa
11.04.05,17:04
V čase nadobudnutia bol rok 2004. Aj DP sa podávalo za rok 2004, nevieš náhodou ako to bolo vtedy s tou cenou. My nemáme cenu ustanovenú súdnym znalcom, iba to osvedčenie o dedičstve, kde vlastne cenu osvedčila notárka. Stačí to?
sway
11.04.05,17:31
V čase nadobudnutia bol rok 2004. Aj DP sa podávalo za rok 2004, nevieš náhodou ako to bolo vtedy s tou cenou. My nemáme cenu ustanovenú súdnym znalcom, iba to osvedčenie o dedičstve, kde vlastne cenu osvedčila notárka. Stačí to?
tiež sme zdedili byt v 2004 a notárka nám povedala, že cena na osvedčení je "tabuľkovo" vypočítaná - rátala ju ona - p. Bošanská zo Superstár!!! - a už nemusíme dávať byt odhadovať znalcovi. - moja kúsenosť.
Pepa
11.04.05,17:59
SUPER!!!!!!!!!
Veľké ĎAKUJEM všetkým.
mackoedy
11.04.05,19:59
Problém je v tom podľa čoho je stanovená hodnota nehnuteľnosti-v roku 2004 nebolo pri darovaní, dedení a od roku 2005 ani pri prevode potrebné stanoviť cenu podľa znaleckého posudku. Ja ako súdny znalec som prišiel o prácu ale možno len dočasne...pretože podľa znenia zákona od 1.januára sa výdavkom považuje cena bytu v čase nadobudnutia podľa zákona o znalcoch a tlmočníkoch-teda podľa znaleckého posudku.
Pri dedičstve bolo v roku 2003-4 umožnené notárom stanoviť hodnotu dedičstva odhadom bez znal.posudku a tak sa bežne stávalo, že byty neodhadli správne. Takéto osvedčenie o dedičstve bez doloženej znaleckej ceny bude podľa mňa časovanou bombou na daňových úradoch-a neviem ako sa s ňou popasujú tj. či ju budú považovať za výdavok zistený podľa osobitného zákona(§8,odst.5b-odkaz na zákon č.382/2004Z.z.o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch). To isté nastane podľa mňa aj pri darovaní, kde ste si hodnotu nehnuteľnosti mohli napísať opäť bez znaleckého posudku. Od januára to platí aj pre prevody(kúpnopredajné zmluvy). Samozrejme je to aktuálne ak nesplňate podmienky §9-oslobodenie od príjmu, t.j.trvalý pobyt dva roky alebo osobné vlastníctvo 5 rokov(rozšírené na 5 rokov od vyradenia z majetku podnikateľa). Bacha na zmluvy o budúcich zmluvách, kedy ste brali zálohy z kúpnej ceny. Ak ste nedodržali lehoty §9 a zobrali ste zálohu - tak si radšej kúpte lieky na ukľudnenie, pretože nie sú príjmami oslobodenými od dane!
Pepa
12.04.05,06:21
Prosím ťa, mohol by si byť konkrétnejší pri tých "dodržaných lehotách", neviem to nájsť - parag. 9. Kedy je to záloha? Nemali sme špecifikované "záloha", v kúpnej zmluve je uvedená kúpna cena bytu a dosť.
Naile
12.04.05,06:29
Pepa,
sudnoznalecká cena ako výdavok platí od roku 2005. V roku 2004 to bola cena zistená v čase nadobudnutia, teda uplne v poriadku, ak to bola cena z dedičského osvedčenia.
Ak by ste predali v roku 2005 byt zdedený v roku 2004, tak vtedy by to musela byť sudnoznalecká cena v DP za rok 2005.
Pepa
12.04.05,08:09
Ďakujem, pekný deň.