vedec
22.05.08,12:02
Caute vsetci poradaci?please pomozte mi. mam možnost okupit jednu prevadzku a neviem ako na to? ako by som mal postupovať pri odkupeni prevadzky? moze my niekto odpovedať ci sú zisky, tržby a naklady mozu byt citlive udaje a ten doticny mi ich nemusi dať...alebo naopak musim ich vedieť pred kupou. za odp dakujem...
Zoltán Kovács
22.05.08,10:34
Caute vsetci poradaci?please pomozte mi. mam možnost okupit jednu prevadzku a neviem ako na to? ako by som mal postupovať pri odkupeni prevadzky? moze my niekto odpovedať ci sú zisky, tržby a naklady mozu byt citlive udaje a ten doticny mi ich nemusi dať...alebo naopak musim ich vedieť pred kupou. za odp dakujem...

Pri rozhodovaní o kúpe sú podstatné udaje zisk, náklady..... Bez tých údajov by som ani nerozmýšľal nad kúpou. Predsa potrebujem vedieť či je prevádzka výnosná, alebo nie.
uverovyanalytik
22.05.08,11:17
Vo vseobecnosti odkupenie resp. akvizicia spolocnosti sa moze uskutocnit ako akvizicia podielov(akcii) alebo akvizicia majetku.
Standardne (pri akvizicii vacsich spolocnosti) predavajuci vypracuje kratku informaciu o spolocnosti (vratane zakladnych fin udajov) a stanovenom dalsom postupe a harmonograme. Tutu kratku info odosle potencialnym kupujucim, ktori, ak prejavia zaujem o kupu, podpisu dokument o dovernosti udajov a dostanu moznost ziskat podrobnejsie informacie na zaklae ktorych vypracuju hlbkovy financnu a pravnu due-diligence (hlbkovu previerku) alebo ocenenie spolocnosti (potrebne zvolit spravu metodiku ocenenia). Nasledne ponuknu cenu a podmienky za ktorych su ochotni kupit dnu spolocnost a potom je to uz na predavajucom.....
Tolko vemi strucne a velmi zjednodusene o standardnom procese akvizicie.
Kupovat akukolvek spolocnost bez informaci a znalosti problematiky je nezmysel.
Lubica3
30.06.08,14:43
Pekný deň, v nadväznosti na danú tému, nemá niekto praktické skúsenosti, ak sa predáva prevádzka FO, ktorá aj ukončuje živnosť, aké sú pre nového majiteľa postupy najmä u miestneho úradu /život.prostredia, hygieny..../, ohľadne povolenia prevádzky, treba začať úplne nanovo, resp. dá sa to previesť na nového majiteľa bez nejakých komplikácií? Vopred ďakujem.