thera
22.05.08,13:19
Ahojte,

mala by som jeden problém, s ktorým potrebujem pomôcť. Naša firma zamestnáva na plný pracovný úväzok zamestnanca, ktorý chodí pracovať do Viedne k obchodnému partnerovi 4 pracovné dni v týždni. Vykazuje si to ako pracovné cesty. Jeden deň je na Slovensku.

Vyplývajú z tohto vzťahu pre našu firmu nejaké povinnosti? Ako bude vyzerať potom daňové priznanie pre daň z príjmu pre tohto zamestnanca. Je potrebné ho považovať za rezidenta, či nerezidenta?

Ďakujem za odpoveď.
Jara
22.05.08,11:39
Nepíšeš že má pracovný pomer vo Viedni, len u Vás a vyučtováva si pracovné cesty. Alebo tam pracuje? Nieje mi to jasné
thera
22.05.08,13:20
V našej firme je vedený ako zamestnanec, teda má uzatvorený hlavný pracovný pomer. Chodí pracovať do Viedne 4 dni v týždni k našemu obchodnému partnerovi. Tieto cesty sú mu vyúčtovavané ako pracovné cesty do zahraničia.

Otázka teda stojí, či nie je problematické, že je vedený u nás ako riadny zamestnanec, ale reálne strávi 4 pracovné dni v zahraničí, teda či sa nepovažuje za nerezidenta.
Roxana
22.05.08,13:28
Nie za nerezidenta sa nepovažuje. Určite je rezidentom SR. Má tu trvalý pobyt, rodinu, záujmy... Do zahraničia chodí len za prácou, ktorú naviac vykonáva pre slovenskú firmu.
thera
28.05.08,10:29
Ďakujem za odpovede.

Ešte by som sa chcela opýtať, že či z tejto skutočnosti neplynú aj nejaké povinnosti pre nás ako firmu. Resp. či tam nie sú obmedzenia, nariadenia, týkajúce sa toho, že náš zamestnanec strávi väčšinu svojej pracovnej doby v zahraničí na pracovnej ceste.