shureido
22.05.08,12:58
v 12/2007 som kupila novu mazdu 2. Dnes som ho dala do servisu lebo mi pri 80-90 km/hod. "triaslo volant" . Záver - krive brzdové kotuce - vymena alebo brusenie. Zaver 2 - na toto záruka neplati:confused:. Má niekto skúsenosť preco mi neplatí záruka na nové vozidlo pouzívané 5 mesiacov s najazdenými 4500 km? Opravu si mám vraj hradit sama. Zdá sa mi to "uletené" ved je to nové auto. Keby malo najazdených cc 30 000 km pochopím....ale 4500? Podotýkam ze nie som ziadny závodný pretekár !:mad:!! Poradte ci mám nejakú šancu vybaviť opravu v rámci "záruky". Vdaka
leonq
23.05.08,06:02
So zarukou pri automobiloch je to trocha osemetne
Neuznaju nic co si len trocha mozete sposobit sama, napriklad geometriu na naprave, krive disky a mozno do toho spadaju aj vadne brzdove kotuce
toto su vsetko veci, ktore sa daju pokazit napriklad narazenim do obrubnika, alebo nasimi hrbolatymi cestami - zopar chytenych jam a je to.

nespomenuli ste ako boli kotuce krive,

nepamatate sa na nejake strety s obrubnikom alebo jamami? ak nie tak si neviem predstavit ako ste to mohli spravit pouzivanim - iba ak by ste jazdili ako pretekar formule 1 - plyn - brzda :)

otazka - boli ste v autorizovanom servise, kde ste auto kupovali?
mozno by sa dala uhrat vada materialu a prinutit ich aby poslali reklamaciu priamo vyrobcovi.

Robi sa to bezne pri vadach, ktore nemaju jasnu pricinu - tieto sa riesia priamo cez automobilky

Ale priznam sa Vam som skor skepticky, ze Vami spominanu vadu uznaju ako reklamaciu.
zanetth
23.05.08,06:28
Tiež sme pred časom reklamovali brzdové kotúče na fiate Punto v záruke. Vlastne sa potom ukázalo, že išlo o brzdovú doštičku, v ktorej bol vlisovaný kus klinca alebo niečoho podobného skrátka kus kovu. Pri brzdení som počula hrkotanie, ktoré bolo následkom trenia tohto kovu o brzdový kotúč. Brzdový kotúč bol zničený, ale keďže videli, že chyba bola v materiály reklámaciu uznali a vymenili doštičky aj brzdový kotúč. Ak ste si istá, že chyba nemohla byť spôsobená Vami, nevzdávala by som to tak rýchlo a pokúsila sa im nejakým spôsobom dokázať, že to bola chyba materiálu, niekedy stačí pohroziť im napr. Slovenskou obchodnou inšpekciou.
Treba ísť do autorizovaného servisu, alebo najlepšie do predajne kde ste auto kúpili a trvať na reklamácii a spísať protokol ak nebudú ochotní sa s Vami baviť len ich upozornite, že dáte podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, uvidíte aká bude reakcia. Za pokus to podľa mňa stojí.
shureido
23.05.08,06:39
Dakujem. Ano bola som v autorizovanom servise kde som vozidlo kupovala a ako sa dalo cakat nepochodila som. Napisala som dva reklamacne maily a na oba mi odpovedali ze to presetrili a vina je v zlom pouzivani vozidla. No co sa dalo cakat, ze? Tak som im aspon "milo" odpisala.
zanetth
23.05.08,06:45
Dakujem. Ano bola som v autorizovanom servise kde som vozidlo kupovala a ako sa dalo cakat nepochodila som. Napisala som dva reklamacne maily a na oba mi odpovedali ze to presetrili a vina je v zlom pouzivani vozidla. No co sa dalo cakat, ze? Tak som im aspon "milo" odpisala.

Ja by som sa opýtala, v čom spočíva to chybné používanie vozidla, keď to viedlo až k poškodeniu brzdových kotúčov? Lebo ak to bolo chybným používaním vozidla, tak je predpoklad, že po najazdení ďalších cca.4000 km budete musieť brzdové kotúče meniť znovu.
zanetth
23.05.08,06:51
Ešte dodám, ak si tie kotúče dáte vymeniť na vlastné náklady, vyžiadajte si od servisu tie staré, poškodené, potom by ste mohli skôr pochodiť aj so sťažnosťou SOI.
jozefstefan
23.05.08,07:02
U aut neplati, ze pocas prvych 6 mesiacov od kupy sa kazda vada povazuje za vyrobnu vadu? U ostatnych vyrobkoch je to tak.
shureido
23.05.08,08:30
Ja by som sa opýtala, v čom spočíva to chybné používanie vozidla, keď to viedlo až k poškodeniu brzdových kotúčov? Lebo ak to bolo chybným používaním vozidla, tak je predpoklad, že po najazdení ďalších cca.4000 km budete musieť brzdové kotúče meniť znovu.

Tak na toto som sa presne pýtala a oni ma ubezpečovali ze urcite už po dalsich 4 000 km nebudem musiet nic menit. Aj to hovorilo samo o sebe ze nieco ine nebolo v poriadku. Ved co by to bola za haluz každých pár km menit kotuce???? :confused:. No ale bohužial nemam cas ani povahu a ani energiu sa dohadovat s technikmi...
zanetth
23.05.08,08:51
Tak na toto som sa presne pýtala a oni ma ubezpečovali ze urcite už po dalsich 4 000 km nebudem musiet nic menit. Aj to hovorilo samo o sebe ze nieco ine nebolo v poriadku. Ved co by to bola za haluz každých pár km menit kotuce???? :confused:. No ale bohužial nemam cas ani povahu a ani energiu sa dohadovat s technikmi...

Chápem, ale je to veľká škoda, pretože práve toto oni využívajú, a ešte k tomu keď ste žena... Nemáte nejakého známeho, ktorý aspoň trochu rozumie autám kvázi odborník a bol by ochotný ísť s Vami do servisu a pokúsil sa im vysvetliť, že chyba nemôže byť v nesprávnom používaní auta a pri tej príležitosti by im spomenula aj tú SOI.... Technici totiž reagujú úplne inak, ak sa jedná o niekoho o kom je zrejmé, že autám rozumie...- vlastná skúsenosť. Ešte raz opakujem za pokus to určite stojí....
preboha
03.07.09,17:47
najčastejším dôvodom na tvarovú deformáciu brzdového kotúča je prehriatie. Takéto poškodenie je následok "plíživého brzdenia", kedy vodič pri dlhom klesaní trvale brzďí (veď brzda je na brzdenie nie?). Na takéto poškodenie stačí jedno dlhé klesanie - napr. 1 - 2 km, takže na zlikvidovanie kotúča netreba 4500 km. Ide o nesprávny spôsob jazdy s následkom - deformácia brzdového kotúča. V servise postupovali správne.
220870
03.07.09,18:13
najčastejším dôvodom na tvarovú deformáciu brzdového kotúča je prehriatie. Takéto poškodenie je následok "plíživého brzdenia", kedy vodič pri dlhom klesaní trvale brzďí (veď brzda je na brzdenie nie?). Na takéto poškodenie stačí jedno dlhé klesanie - napr. 1 - 2 km, takže na zlikvidovanie kotúča netreba 4500 km. Ide o nesprávny spôsob jazdy s následkom - deformácia brzdového kotúča. V servise postupovali správne.
Čo na to hovorí norma? Koľko km brzdenia má vydržať kotúč.Prečo nie je v záručných podmienkach upozornenie že sa s autom nesmie brzdiť dlhšie ako x min , sec?:eek:
misomiso
03.07.09,18:31
najčastejším dôvodom na tvarovú deformáciu brzdového kotúča je prehriatie. Takéto poškodenie je následok "plíživého brzdenia", kedy vodič pri dlhom klesaní trvale brzďí (veď brzda je na brzdenie nie?). Na takéto poškodenie stačí jedno dlhé klesanie - napr. 1 - 2 km, takže na zlikvidovanie kotúča netreba 4500 km. Ide o nesprávny spôsob jazdy s následkom - deformácia brzdového kotúča. V servise postupovali správne.

To je nezmysel, krive kotuce musia uznat, mne ich uznali aj na novom aute a potom inokedy (na inom aute) aj v predjni, kde som ich (tie chybne) kupoval dokonca iba ako nahradny diel.

Kedze mam trocha co docinenia s metalurgiou, mozem Vam vysvetlit, preco sa niektore kotuce zvlnia po mesiaci opatrneho jazdnenia a vobec nepotrebuju nejake prehriatie nad normanlu teplotu. Je to sposobene vnutornymi pnutiami v materiali, najcastejsie vinou nerovnomerneho ochladenia po odliati. Ten material je v podstate "skruteny" vovnutri, ale potom je osustruzeny do roviny. Nasledkom opakovanych uplne normalnych teplotnych vykyvov (staci jemne brzdenie) sa tieto pnutie uvolnuju, material sa vo svojej podstate narovnava, no kedze bol osustruzeny v predpatom stave (v podstate v krivom stave), tak sa vlastne krivi.

Je to nieco podobne, ako ked vidite strom rast "do vrtule" . Obcas na nejakom strome (bez kory) vidno, ze rastol ako keby ho niekto "zmykal". Ked z takehoto stromu urobite uplne rovnu dosku, tak vlakna v nej pojdu krivo a ta doska sa vam bude stale krutit aj posobenim beznych vykyvov vlhkosti a teploty, nemusite ju vobec namacat vo vode, alebo presusat na slnku.

Kotuce su to iste. Inak moje prve reklamovane sa zvlinili, ked som kupil uplne novu Citroen Xsaru. Mal som vtedy dve auta - tazsiu Xantiu, ktoru som mal chiptunovanu na 130 koni, uz som ju moc nesetril, podla toho som aj jazdil, napriek tomu kotuce isli ako svajciarske hodinky. Na novej Xsare sa zvlnili po 2 mesiacoch, pritom tam bol najslabsi motorcek s nejakymi 65 konmi, bolo to lahke auto, ja som ho mal nove v zabehu, takze som na nom jadzil ako dochodca. V servise to vymenili s tym, ze to ale nema zmysel, pretoze vsetky su nekvalitne, (vsetkym sa vtedy zvlnili) a ze to vydrzi zas iba 2 mesiace. Tak aj bolo. Kedze to auto bolo celkovo strot, tak som sa potom uz s nimi nenatahoval a dal som ho prec. Dalsie kotuce som reklamoval na van, hoci som ich kupoval ako neoriginalny nahradny diel v obchode. Bez problemov to uznali, kupil som Nemecke ATE a tie makaju perfektne.

Netreba sa dat opinkat, treba trvat na vymene, oni dnes vsetci setria a nechavaju to robit v Cine. Cinanovi je to jedno, on to vyberie z pece, obleje vedrom vody, osustruzi, hodi do krabice a hura na lod do Europy...
misomiso
03.07.09,19:29
Este som zabudol - krive kotuce treba vzdy vymenit, pretoze tymi otrasmi trpi riadenie, silentbloky a v podstate cela predna naprava.


A co sa tyka zaruky - ze tej je vylucene iba opotrebovanie. Teda ak by niekto pocas zaruky zodral kotuce pod povolenu minimalnu hrubku - potom by do nespadalo do zaruky. To by ale na nich musel zodrat 4 - 5 sad platniciek :)
preboha
05.07.09,20:08
krivé kotúče obvykle nie sú iba krivé, ale sú popraskané, a majú povrch sfarbený do modra. Teším sa, ako to "metalurgicky" vysvetlíte
preboha
05.07.09,20:37
našiel som aj nejaké "odborné" info k veci - vid prilohy (dufam, že sa mi ich podarilo vložiť)
misomiso
06.07.09,06:44
našiel som aj nejaké "odborné" info k veci - vid prilohy (dufam, že sa mi ich podarilo vložiť)

Ta druha priloha sa neda citat, je prilis mala. No - ak su kotuce do modra, tak su prehriate, o tom nie je pochyb. No to naozaj nie je bezna pricina ich hadzavosti. Mam s tym osobne skusenosti, popisujem ich v prispevku vyssie, (na aute Cit. Xsara). Co sa tyka toho vanu, tak to je auto, ktore ma uzitocnu nosnost nejkych 850 kg kg, napriek tomu v nomvacsinou jazdim sam. Brzdy to ma ale dimenzovane na tu hmotnost, takze ak tam jazdim sam, tak ani nevedia, ze brzdia. To, ze by som schadzal Donovaly s nohou na brzde je v mojom pripade vylucene, tie zasady brdzenia, ktore popisujes ma naucil otec uz ked som mal 14.

Napriek tomu - uplne nove kotuce po dvoch mesiacoch ako vrtula. Dalsie nove v pohode, hoci odvtedy (su tam uz 2 roky) dostali uz aj viac zabrat. Takze to aj vylucuje "ine zavady na brzdovej sustave", ktore popisuje 1. priloha.

A keby aj - (pricinou boli "ine zavady na brdz. sustave") - tak na novom aute v zaruke ich maju odstranit, na to je predsa zaruka.
dana9
06.07.09,07:05
Informovana informacia :-)

Dokladne si nastuduj servisnu a zarucnu knizku vozidla, v tej je uvedene ze do urcitej kilometraze (cca 25 000 - az 30 000km) sa na brzdove dosticky vztahuje zaruka, tj ak sa dovtedy dosticky pokazia, tak sa to berie ako vyrobna vad (resp vyrobca preplati ich vymenu)
nad uvedene km sa to uz pvazuje za bezne opotrebenie, kedze naozaj brzdove dosticky sa pouzvianim opotrebovavaju.
Ak tvoje vozidlo malo najazdenych alo kilometrov, NIKDY ti nepreukazu ze to bolo sposobene tovjim stylom jazdy!!!
to ti ostatne nepreukazu nikdy, lebo ta nevideli dlhodobo jazdit

este pripadne uved ci si vozidlo kupovala ako obcan alebo na firmu
preboha
07.07.09,16:53
Informovana informacia :-)

Dokladne si nastuduj servisnu a zarucnu knizku vozidla, v tej je uvedene ze do urcitej kilometraze (cca 25 000 - az 30 000km) sa na brzdove dosticky vztahuje zaruka, tj ak sa dovtedy dosticky pokazia, tak sa to berie ako vyrobna vad (resp vyrobca preplati ich vymenu)
nad uvedene km sa to uz pvazuje za bezne opotrebenie, kedze naozaj brzdove dosticky sa pouzvianim opotrebovavaju.
Ak tvoje vozidlo malo najazdenych alo kilometrov, NIKDY ti nepreukazu ze to bolo sposobene tovjim stylom jazdy!!!
to ti ostatne nepreukazu nikdy, lebo ta nevideli dlhodobo jazdit

este pripadne uved ci si vozidlo kupovala ako obcan alebo na firmu
nebudem to pisať výrazným písmom, ale nové (zánovné) brzdové kotúče dokážem zlikvidovať za pár minút, a servis ich nepreplatí ani náhodou. Ak sa to podarí nesprávnym brzdením hocikomu inému, ani v tomto prípade to servis nepreplatí. Platí aj pre obyvateľov hlavného mesta, ktorí na rozdiel od nás cezpoľných už vedia, že zemiaky pred konzumáciou treba uvariť..
misomiso
07.07.09,17:05
nebudem to pisať výrazným písmom, ale nové (zánovné) brzdové kotúče dokážem zlikvidovať za pár minút, a servis ich nepreplatí ani náhodou. Ak sa to podarí nesprávnym brzdením hocikomu inému, ani v tomto prípade to servis nepreplatí. Platí aj pre obyvateľov hlavného mesta, ktorí na rozdiel od nás cezpoľných už vedia, že zemiaky pred konzumáciou treba uvariť..

Ak zamerne likvidujes kotuce na novych autach, aby si robil skodu servisom a vyrobcom, potom si asi dost vynimka. V Prievidzi zasa niekto opakovane zapaluje plastove kontajnery - tiez si s nimi zatial nevedia rady a ani nevedia preco to dotycny robi.

Z povodneho prispevku som ja osobne nanobudol dojem ze zadavatel otazky to robi zamerne a ze ho bavi chodit sa hadat do servisu...
misomiso
07.07.09,17:15
A este nieco. Brzdy musia byt vyrobcom dimenzovane tak, aby bez problemov a s rezervou zniesli situacie, ktore mozu bezne nastat v premavke - napr. brzdenie z 150 na nulu na Nemeckej dialnici v Alpach dole kopcom, s plne nalozenym autom, za teploty vzduchu 40 st C, navyse aj za predpokladu, ze uz pred tymto brzdenim boli ciastocne zohriate.

Ale - ako som uz povedal, hoci je teoreticky mozne znicenie kotucov vinou zakaznika, v praxi k takymto pripadom dochadza skutocne iba zriedka. Ovela castejsie su tieto zavady sposobene nekvalitnou vyrobou kotucov. Podobna zavada (s podobnou pricinou priamo s vyroby) sa moze tykat napr. aj skiel. Asi pre 20 rokmi v nemecku pred fabrikou Mercedes demonstrovali taxikari, pretoze mali problemy s uznavanim reklamacii celnych skiel. Bola to vadna seria s velkym vnutornym pnutim a ked v zime zacali v aute kurit, celne skla same od seba praskali. Pokial viem, nakoniec Mercedes vsetkych odkodnil. A to aj napriek tomu, ze by sa teoreticky mohol najst niekto ako ty, kto by uvazoval o zamernom poskodeni skla (aj ked neviem, preco by to robil).
preboha
08.07.09,10:12
brzdové kotúče bežne nelikvidujem, ale ak by bol záujem nie je problém - to len tak na okraj
Všetko čo píšeš je OK, ale keď servis zistí, že na povrchu brzdového kotúča je charakteristická "sklovitá vrstva" , ktorá vzniká plíživým brzdením, majiteľovi auta nepomôže ani to že má mercedes, ani výklad obsahu servisnej knižky, ale iba výmena dielu ZA VLASTNÉ. Táto sklovitá vrstva je fyzický - preukázateľný - dôkaz nesprávneho spôsobu jazdy, ktorý nevzniká ani pri zabrzdení z 200 km/hod, ani v Alpách. Takýto vodič by jednoducho mal navštíviť autoškolu, a dávať väčší pozor na to, čo sa tam hovorí o správnom spôsobe brzdenia. Krivé brzdové kotúče si môže zobrať samozrejme so sebou do autoškoly.
Aby boli spokojní všetci debatujúci pripomeniem, že vadu materiálu som nikdy nevylúčil, akurát - na rozdiel od iných - vo svojej praxi som sa stretol v drvivej väčšine s plíživými brzdičmi.....
dana9
09.07.09,19:26
brzdové kotúče bežne nelikvidujem, ale ak by bol záujem nie je problém - to len tak na okraj
Všetko čo píšeš je OK, ale keď servis zistí, že na povrchu brzdového kotúča je charakteristická "sklovitá vrstva" , ktorá vzniká plíživým brzdením, majiteľovi auta nepomôže ani to že má mercedes, ani výklad obsahu servisnej knižky, ale iba výmena dielu ZA VLASTNÉ. Táto sklovitá vrstva je fyzický - preukázateľný - dôkaz nesprávneho spôsobu jazdy, ktorý nevzniká ani pri zabrzdení z 200 km/hod, ani v Alpách. Takýto vodič by jednoducho mal navštíviť autoškolu, a dávať väčší pozor na to, čo sa tam hovorí o správnom spôsobe brzdenia. Krivé brzdové kotúče si môže zobrať samozrejme so sebou do autoškoly.
Aby boli spokojní všetci debatujúci pripomeniem, že vadu materiálu som nikdy nevylúčil, akurát - na rozdiel od iných - vo svojej praxi som sa stretol v drvivej väčšine s plíživými brzdičmi.....

ked sa o tom bavime z pravneho hladiska, tak majitelovi urcite pomoze, ked sa servisu nepodari v navode na obsluhu vozidla najst presny popis sposobu brzdenia, tym padom neporusil sposob obsluhy vozidla. ak samozrejme kilometrovo spada do stanoveneho limitu vyrobcu.

Navyse, ziadny znalec ti nikdy do odborneho vyjadrenia nenapise presnu pricinu, ktora vadu sposobila, resp, na 100 % nevyluci vyrobnu vadu. je to len o moznych a pravdepodobnych pricinach.

a len na okraj, mna v autoskole nikdy nic neucili o spravnom brzdenie a pravne predpisy SR take nieco tiez neupravuju.
preboha
05.03.11,18:26
tomuto sa hovorí americký prístup k problematike. v amerike je totižto možné žalovať aj to, že konzument hamburgeru sa popálil, pretože zahryzol do horúceho burgeru - nikto totiž nenapísal na obal upozornenie, že burger je po vybratí z mikrovlnky horúci....
Markus Quo
15.03.12,20:07
Súhlasím, že nikde som nevidel popísanú "zaručene" správnu techniku brzdenia. A to mám dopravnú školu, všetky vzorce výpočtu brzdnej dráhy v malíčku, predmet Technika jazdy o ničom podobnom nepojednával. Keby sa to stalo tak pri 500 - 1000 km tak nepoviem nič, ale pri 4000 km mi niečo jednoducho nesedí. Plíživé brzdenie, jazdil som na osobákoch, dodávkach, nákladiakoch a to aj na cestách omnoho horších ako sú "naše slovenské" a brzdy dostávali mnoho krát nafrak. A nikdy sa mi nestalo nič podobné, používali sme bežne dodávané sériové brzdy. Takže by som sa rozhodne nenechal odpinkať verdiktom servisu "je to Vaša vina".

to by na tom aute musel skutočne jazdiť UMELEC aby ich zničil po 4 tisícoch
arizona
15.03.12,20:31
Tvoja rada by bola aktualna v r.2008...ale vitaj na Porade .-)