kunkelovaa
22.05.08,13:34
Máme takýto problém: naša nová suseda prerába byt na zubnú ambulanciu. V izbe susediacej s našou spálňou chce prevádzkovať RTG prístroj. Overovali sme si situáciu na stavebnom úrade, nič nepodala, žiadnu žiadosť o zmenu účelu využívania, byt už zrekonštruovala a prevádzkuje ambulanciu. Nemá ani dostatok podpisov z nášho a vedľajšieho vchodu - čiže predpokladám, že ani ostatní nie sú nadšení touto myšlienkou. Podali sme sťažnosť na stavebný úrad, ony ju vyzvali, aby podala žiadosť o zmenu účelu využívania.
Máte niekto s takýmto niečim skúsenosť? Máme obavy hlavne z RTG prístroja a samozrejme zvýšeného hluku. Čo ďalej, ako zistiť škodlivosť toho prístroja?? Ďakujem.
Braňo
22.05.08,11:52
v každom prípade byť Vami, súhlasím iba za podmienky vbudovania olovenej platne po celej šírke steny.
majkii
22.05.08,12:37
Je neuveriteľné, čo všetko sa dá zriadiť v miestnostiach určených na bývanie :eek:. Neviem, či RTG môže ohroziť život a zdravie bývajúcich v okolitých bytoch, ak áno, treba podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. V každom prípade už len predstava mať za suseda stomatologickú ambulanciu je doslova desivá.
GabiZ
22.05.08,12:43
Pri stavebnom konaní sa zvyčajne vyžaduje stanovisko hygienika. Ak k niečomu takému nedôjde, určite by som to ohlásila aj na hygienu a tí vedia s takýmito vecami urobiť poriadky, to mi ver.
kunkelovaa
22.05.08,12:57
Povolenie z hygieny nám ukázala, o RTG tam nebolo nič. Tiež ma tá predstava susediacej zubnej ambulancie desí, rovnako však aj naša bezmocnosť v tomto smere.
robin78
22.05.08,13:10
rtg z kratkodobeho hladiska nie je skodlive, t.j. ked raz za cas je potrebne zrealizovat rtg, ale ked mate byt od suseda z rontgenovani kazdy den, tak sa to neskor nejakym sposobom prejavi urcite...
majkii
22.05.08,13:29
Podľa mňa na používanie a prevádzku RTG žiaričov sú prísne pravidlá, aj keď ich krátkodobí účinok nie je nebezpečný. Osobne si neviem predstaviť takúto prevádzku v bytovom dome, kt. nie je na to vybavený (hlavne vzduchotechnika je dosť veľký problém).
wagner
22.05.08,14:15
Požiadaj o vykonanie štátneho stavebného dohľadu, či zmenu užívania bytu vykonala v súlade s platným povolením. :mad:Toto riešenie je rýchlejšie. Tak isto by si o tom mala informovať písomne aj príslušného štátneho lekára, ktorý jej súhlas s prevádzkou dal.:mee:
peton
22.05.08,14:25
žasnem nad "šikovnosťou" a arogantnosťou ľudí. A určite by boli aj najväčší neplatiči alebo frfliči na všetko. Asi si zobrali negatívny príklad z Paneláka.
Milan.Žiška
22.05.08,19:28
Ešte že vás včas " osvietilo ". Nedávno som bol na RTG zubov, dotyčná z obsluhy mala na sebe sexi olovenú zásterku a keď počas snímkovania sa veľmi ladne schovala do ochrannej miestnosti. Neviem si predstaviť čo človek získa opakovaným ožarovaním ale imunita to asi nebude. Neberte to osobne ale chcel som to odlahčiť.
Určite je spôsob ako toto riešiť - v prvom kole hygiena - doplniť údaje ( najlepšie osobne a podrobne vysvetliť situáciu - pomýliť sa múže predsa každý aj na hygiene.
A čo ostatný " budúci osvietený " susedia. Ja by som s tým nesúhlasil ani pri dodatočných stavebných úpravách priestoru.
Skúsil by som aj stavebný úrad - dolo v stavebnom povolení ... aj zariadenie RTG na ktoré sa vzťahujú tie naše zvláštne predpisy na prevádzku...
Nevzdať to !!!! Pani doktorka si to bez RTG nebude vedieť predstaviť ale aj ona by nebola veselá keby jej len pod oknami niekto staval čosi ako reaktor alebo inú fajn vec čo slúži a pomáha ludom.
majkii
23.05.08,06:35
Povolenie z hygieny nám ukázala, o RTG tam nebolo nič. Tiež ma tá predstava susediacej zubnej ambulancie desí, rovnako však aj naša bezmocnosť v tomto smere.

Určite vec riešte čím skôr, veď ide o vaše zdravie. Aj keď je pani doktorka vlastníčkou bytu, neznamená to, že môže s byt robiť čokoľvek a svojvoľne si tam zriadiť ambulanciu s nebezpečným rádioaktívnym žiaričom. Práva a povinnosti vlastníkov bytov sú definované v zákone o bytoch a z §11 vyplýva, že vlastník bytu nemôže rušiť v neprimeranom rozsahu, ohrozovať ostatných vlastníkov a zasahovať do práv iných vlastníkov. Preto by som sa obrátil na správcu, aby sa k veci vyjadril a vec začal riešiť. Potom je potrebné získať čo najviac informácií, napr. to rozhodnutie hygieny. To získate aj na základe infozákona, keďže rozhodnutie orgánu štátnej a verejnej správy je prístupné. Určite podajte sťažnosť aj na úrad pre dohľad nad verejným zdravotníctvom, prípadne aj na ministerstvo zdravotníctva. Aj keď by Vám tieto sťažnosti zamietli, aspoň Vám pomôžu zorientovať sa v probléme. Požiadajte stavebný úrad o zaslanie stavebného povolenia na zmenu účelu využívania stavby, aj keď viete, že nebolo takéto konanie, budete mať písomný doklad o tom, že vlastník bytu nepožiadal o vydanie povolenia. Nie je to až také beznádejné, treba sa naučiť efektívne brániť a hájiť si svoje práva.
kunkelovaa
23.05.08,11:14
Ďakujem za všetky rady. Nie som človek, ktorý sa rýchlo vzdáva, takže určite budem ďalej "bojovať". Na stavebný úrad sme podnet podali, zatiaľ si žiadosť o zmenu účelu užívania nepodala a vraj pri jej podaní nás ako susedov nemôže obísť - takže pokračujeme. Písala som mail na hygienu, som zvedavá, či sa vôbec ozvú.