tony.ck
22.05.08,14:10
Dobrý deň! Potrebujem sa spýtať na tri veci:
1.Má robiť s. r. o. (dvaja spoločníci, obaja konatelia) zápis z valného zhromaždenia v prvom roku existencie (začiatok 2008), lebo vo vzorových zápisoch z VZ som našiel len body o rozdelení zisku (ktorý ale my teraz ešte nemáme) a o schválení účt. závierky (ešte tiež sme nevypracovali, lebo sme len začali)?
2.Ak je spoločník (zároveň aj konateľ) len jeden a nikto viac musí robiť zápis z valného zhromaždenia, alebo má vypracovať iný dokument?
3. Majú sa na valnom zhromaždení zúčastniť aj tichý spoločníci alebo sa o nich mlčí a vôbec sa v zápise z VZ neobjavujú?
Za Vaše odpovede veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
22.05.08,14:47
Dobrý deň! Potrebujem sa spýtať na tri veci:
1.Má robiť s. r. o. (dvaja spoločníci, obaja konatelia) zápis z valného zhromaždenia v prvom roku existencie (začiatok 2008), lebo vo vzorových zápisoch z VZ som našiel len body o rozdelení zisku (ktorý ale my teraz ešte nemáme) a o schválení účt. závierky (ešte tiež sme nevypracovali, lebo sme len začali)? Z každého valného zhromaždenia sa musí robiť zápisnica. Či z riadneho, alebo mimoriadného.
2.Ak je spoločník (zároveň aj konateľ) len jeden a nikto viac musí robiť zápis z valného zhromaždenia, alebo má vypracovať iný dokument? Pri s.r.o. s jedným spoločníkom používam "Rozhodnutie jediného spoločníka".
3. Majú sa na valnom zhromaždení zúčastniť aj tichý spoločníci alebo sa o nich mlčí a vôbec sa v zápise z VZ neobjavujú?
Za Vaše odpovede veľmi pekne ďakujem.


V citáte.
murka27
23.07.08,07:09
Dobrý deň, ja mám podobný problém. Mám dvoch spoločníkov a dvoch tichých spoločníkov, z toho je jeden s.r.o. Neviem, ako mám napísať valné zhromaždenie o vysporiadaní straty. Tichí spoločníci sa majú podielať na strate, tak neviem, či vo VZ ich mám spomínať a vyčísliť podiely na strate a ako im to oznámiť, nech si to môžu zaúčtovať. /TS je s.r.o./ Musím to ešte dopísať s dátumom 30.6.2008. Ak máte nejaký vzor, prosím priložte ho.

Vďaka

Mirka
Alica17
23.07.08,12:06
ja by som v zapisnici z VZ neposminala tichych spolocnikov. jednoducho by som spravila schvalenie UZ a skonstatovala stratu, poslala do zbierky listin. Tichym spol. by som nasledne zaslala kopiu zapisnice s UZ a oznamila im, ze v sulade so zmluvou o tich.spolocenstve sa znizuje ich vklad. mm
Petra29
23.07.08,20:22
ja by som v zapisnici z VZ neposminala tichych spolocnikov. jednoducho by som spravila schvalenie UZ a skonstatovala stratu, poslala do zbierky listin. Tichym spol. by som nasledne zaslala kopiu zapisnice s UZ a oznamila im, ze v sulade so zmluvou o tich.spolocenstve sa znizuje ich vklad. mm
Vysporiadaním straty tichými spoločníkmi sa znižuje ich vklad??
Aljok
24.07.08,07:45
Vysporiadaním straty tichými spoločníkmi sa znižuje ich vklad??

Pozri Obchodný zákonník
§ 677

(1) O podiel na strate sa znižuje vklad tichého spoločníka. O podiel na zisku v ďalších rokoch sa znížený vklad zvyšuje a nárok na podiel na zisku vzniká spoločníkovi po dosiahnutí pôvodnej výšky vkladu.

(2) Tichý spoločník nie je povinný pri podiele na strate z podnikania svoj vklad dopĺňať a na strate sa zúčastňuje len do výšky svojho vkladu.
murka27
25.07.08,15:35
Už som to spísala, vďaka za pomoc. Viem, že sa má znížiť podiel na strate tichým spoločníkom, ale oni sa dohodli, že stratu uhradia na účet. Neviete, ako sa to zaúčtuje? Všade je písané len o podiele na strate 479/431, ale tichí spoločníci to chcú uhradiť. Môžem to účtovať ako pohľadávku voči spoločníkom "normálnym" - 354/431. a potom 221/354.

Ďakujem za odpovede.

Mirka
tony.ck
18.12.08,15:56
Myslím, že nikto by ťa nepokutoval v prípade, že to zaúčtuješ takto. Ale možností je iste aj viac. Napríklad, keby sa táto úhrada brala ako dar. Potom by ti vlastne stačilo zaúčtovať podľa výpisu 221/413 a následne podľa interného dokladu 413/431. Ďalej ma napdla možnosť, ak je všade písané o podiele na strate ako 479. Tak pri úhrade na účet zvýšiť 479 - 221/479 a následne normálne znížiť stratu (vyrovnať) 479/431.