luckapastvova
22.05.08,15:33
Ahojte Poraďáci!!!!

Znova mám menší maličičký problém. Môj šéf sa rozhodol, že si postaví penzión. Zistila som, že budovu môžeme odpisovať až po dostavaní a súčasťou obstarávacej ceny budovy bude všetko, čo je jej súčasťou.
Keďže podnikáme v niečom inom (v živnostenskom liste ale máme vloženú aj činnosť súvisiacu s riadením penziónu) a potrebovali by sme si znížiť základ dane, zaujíma ma, či si môžeme dať do nákladov zariadenie tohoto penziónu ako napr. (stoly, stoličky, postele,....), alebo je toto zariadenie tiež súčasťou obstarávacej ceny:confused:? Môžeme si ich dať do nákladov skôr ako tento penzión stojí? Projekt a aj stavebné povolenie máme, ale ešte sa nezačalo stavať.

Poraďte mi prosím. Ďakujem
betka
22.05.08,14:19
Stoly, stoličky ..... nie sú súčasťou OC nehnuteľnosti.

Ak účtujete v JU, ide o VOZD-nákup materiálu, príjem na sklad, mohli ste sa predzásobiť, môžu slúžiť k ďalšiemu predaju ak máte predmet podnikateľskej činnosti nákup a predaj ......
Ak v PU, tak je to príjem na sklad, účtujem na 112.

Len nikdy nerozumiem jednej veci, prečo chcú všetci znižovať ZD.:confused::confused:

Ak kúpite stoličku za 1 000, Sk a penzion dostaviate o 2 roky, možno bude stáť takáto istá stolička nie 1000, Sk ale 700 Sk a kúpite ju ako ležiak v urč. predajni.
S tým, že dáte 1000, Sk (neberiem v úvahu DPH), "ušetríte" 190 Sk na dani v akt. roku, ale v budúcnosti si poviete, teraz je tá istá lacnejšia, o koľko korún som prišiel. A ešte k tomu sa Vám pridruží situácia, že dané stoly a stoličky, kt. boli účtované v danom roku v JU-VOZD, t.j. na sklad, že napr. v roku 2010 stoly a stoličky dáte na základe výdajky von zo skladu napr. v sume 60 000, Sk a budete zaraďovať do DHM (pretože ide o súbor stolov stoličiek - nábytok 2.OS) a bude to pre vás zníženie- storno VOZD v danom roku a potom vytvoríte kartu a do nákladov sa Vám dostane počas 6 rokov vo forme odpisov

PS: Nechpem toto umelé znižovanie ZD, radšej "zaplatím 190 Sk za stoličku DU", ako mám zaplatiť teraz z vrecka 1000, Sk (podľa mňa zbytočná investícia) za stoličku a budúca hodnota stoličky bude .....??? A súčasná hodnota peňazí je aká?? A čo iné môžem v súčasnosti kúpiť za zbytočne vynaložené PP za nákup stoličiek??? :):):)
luckapastvova
23.05.08,09:22
Ahoj Betka!

Súhlasím s Tebou. Ja tiež nerozumie tomuto umelému znižovaniu nákladov, ale vysvetli to môjmu šéfovi.
Som len pešiak a robím čo mu nakážem. Už som sa mu to snažila aj vysvetliť, ale nič z toho.

Ďakujem za radu a pekný dník
Zoltán Kovács
23.05.08,09:30
Ahoj Betka!

Súhlasím s Tebou. Ja tiež nerozumie tomuto umelému znižovaniu nákladov, ale vysvetli to môjmu šéfovi.
Som len pešiak a robím čo mu nakážem. Už som sa mu to snažila aj vysvetliť, ale nič z toho.

Ďakujem za radu a pekný dník

mimotemy Tak teraz kto komu káže? :D
luckapastvova
23.05.08,10:30
Zdá sa mi to, alebo si zo mňa robíš srandu:D?