silvia
11.04.05,08:26
Viem, že sa tu už popísalo o dohodách veľa, ale predsa...

Ak si chce zamestnanec firmy A privyrábať po sobotách vo firme B, je nutné na každú sobotu uzatvoriť zvlášť dohodu a vždy ho v piatok prihlásiť do SP a v pondelok odhlásiť? Alebo môžeme s ním podpísať dohodu napr. na dva mesiace, že bude robiť len soboty... (jedná sa vždy o montážne práce, väčšinou každú sobotu na inej akcii).
Srdečná vďaka za rady!
juko
11.04.05,06:56
Ja osobne by som urobil dohodu na dlhší časový úsek a potom prihlásenie a odhlásenie do SP robíš iba raz.
Marta V
11.04.05,20:27
Ale tam sa podľa mňa jedná o opakujúcu sa prácu a kontrola by to asi posúdila ako nesprávnu dohodu o vykonaní práce ale pracovný pomer na kratší úväzok a tým aj všetky odvody.
Dada
12.04.05,04:58
My máme tiež takýto prípad, že tých istých brigádnikov máme každý mesiac, ale na inú prácu. Na Sociálke nám vraveli, že či sme sa zbláznili zakaždým ich prihlasovať a odhlasovať, že by sme ich papierami zavalili. Máme ich prihlásiť a odsledovať im 300 hodín do roka, ak to prekročia máme ich odhlásiť. Zaujímavé, nie? Dosť mi vŕta v hlave, ako to bude, keď prídu na kontrolu, toho dotyčného brigádnika budeme mať prihláseného, ale práve tento mesiac nebude robiť, lebo sme ho nepotrebovali, bude až budúci, že ako potom to budú riešiť. :-)))))))))
anto
12.04.05,04:59
Pokiaľ by sa jednalo každú sobotu o inú prácu, napríklad oprava niečoho, úprava inej veci,ďaľsiu sobotu zas iná činnosť, tak by to šlo dohodou, potom ale každý prípad dohody je potrebné nahlásiť a odhlásiť. Inak to by šlo len cez pracovný pomer s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom, potom sa platia všetky odvody a poistné z vymeriavacieho základu.
Žofka
12.04.05,05:54
Podľa mňa do dohody treba napísať montážne práce podľa potreby maximálne 300 hodín ročne a idete na jednu dohodu a neprihlasujete zamestnanca zakaždým.Je pravda, že pokiaľ existovali dohody o prac. činnosti a o vykonaní práce, bolo to rozdelené na činnosť a DOVP sa uzatvárala len na jednorázové práce. Dnes je to inak § 223 ZP pojednáva len o dohodách vykonávaných mimo PP, kde sa píše len už o pracovnej úlohe a to asi tak, že zamestnávateľ môže prijať zamestnanca na plnenie svojich úloh na dohodu, ak zamestnanie v riadnom pracovnom pomere by bolo pre zamestnanca nehospodárne a neúčelné. To znamená, že ak niekto potrebuje montážneho pracovníka zamestnať len v sobotu asi zamestnávať ho na plný úväzok by bolo nehospodárne a neúčelné.
Makina
12.04.05,06:42
Ako by som podľa vás mala postupovať v prípade, že máme brigádnikov, ktorých sem-tam potrebujeme, ale nikdy na začiatku mesiaca nevieme, na koľko hodín ich potrebujeme. Doteraz som to robila tak, že som každý mesiac spravila DOVP dodatočne na konci mesiaca podľa toho koľko odpracoval. Teraz ale, keď sa aj brigádnici majú prihlasovať na SP, mám tiež spraviť jednu dohodu, ktorá bude platná až do konca roka, samozrejme s tým, že to nepresiahne tých 300 hodín? Tí brigádnici väčšinu času pracujú v sklade. Tzn., nám príde tovar a oni ho kontrolujú. Ten tovar nechodí každý deň, ale asi každé dva týždne a brigádnici pri ňom strávia tak približne dva dni. Dá sa to posudzovať ako vykonaná práca nie?