Wotan
22.05.08,20:29
Pracujem na jednej webstránke, kde by som chcel zverejniť použitú literatúru, z ktorej som čerpal. Nemám na stránke žiadnu časť ani presnú citáciu z danej literatúry /to by som mohol len so súhlasom autora/, ale spravil som akýsi výťah z článkov a vlastnými slovami som to trochu pozmenil. Čiže som vlastne čerpal z danej literatúry, ale podľa mňa som copyright autora neporušil, keďže som vlastne vytvoril nový článok... váš názor?

chcem sa ešte spýtať - ak som niektorý z článkov napísal sám zozbieraním informácií z internetu a tiež aj z vlastných skúseností, ako mám uviesť zdroj? Konkrétnu stránku uviesť neviem, lebo som čerpal z napr. z niekoľkých desiatok webstránok, google, wikipedia, atď... Stačí v tom prípade uviesť zdroj Internet? Čo v prípade, že článok je z môjho vlastného zdroja - teda napr. píšem o nejakom turistickom objekte, a sám som popísal prístupovú cestu, popis objektu, atď... Proste mám vytvorený taký celok z rôznych zdrojov - moje zdroje, internet a literatúra. Keď uvediem len použitú literatúru, nie je to celkom pravda, lebo som využil aj iné zdroje...
Leila2006
23.05.08,05:59
V takom prípade by som ani neuvádzala použitú literatúru. Ak nejde o presné citácie, a článok čerpá z viacerých zdrojov, a pridáš tam svoje myšlienky, tak copyright nie je porušený, to už nikto nemá šancu zistiť, aký bol zdroj. Takéto rešerše sa bežne robia, časopisy aj internetové, tak bežne fungujú.
Katabaticky
23.05.08,23:03
ale nepatri sa to...

pouzil si parafrazovanie textu kedze predpokladam ze si pouzil presne udaje ktore autor ziskaval a spracovaval + si tam opisal presne to iste len svojimi slovami...

parafraza ma svoje pravidla :)
priatel google pomoze nepamatam si ako to ma ist v poradi za sebou ;)
jrynik
28.12.10,16:13
S vytvorením zoznamu literatúry a uvádzaním zdrojov do textu (aj v prípade parafráz) môže pomôcť stránka h t t p : // citovanie . zzl. org /