sway
11.04.05,07:28
Zdravím všetkých skalných - ja som bola chvíľu neverná - akosi nestíham....:confused:

ale mám OTÁZOČKU - ak náhodou máte niekto kamionovú dopravu - prosím podeľte sa o skúsenosti!
Ja mám klientku čo má vlastné kamióny, zamestnáva šoférov, navrhli jej, že by chceli pre ňu robiť ale ako živnostníci, neviem čo jej poradiť, vidím v tom isté riziká , napríjklad pri poškodení vozidiel, havárii (poistená samozrejme je) ale na druhej strane by sa jej odľahčilo v zmysle zamestnávania ľudí..., neporadíte niekto, nemáte skúsenosť? - ako si zabezpečiť zmluvne sa ochrániť..., budem vďačná za každý typ aj od "nekamionových"..., moc vďaka!!!

;)
rosemary
11.04.05,08:02
Nie je to nápad špatný. Ale riziko je dosť veľké. To by šoférom akože dala nákladiaky do prenájmu? Pokiaľ viem z kamionovou dopravou je to dosť komplikované, treba koncesiu nie živnostenský list. Ďalej sa dáva licencia , preukazuje sa finančná spôsobilosť, a pod. Alebo by zamestnávala iba vodičov na živnostenský list? je vôbec živnosť na vodič nákl. auta bez auta? Neviem k tomu dať to správne vyjadrenie, iba nahlas uvažujem. Skúste aj niekto skúsenejší...
sway
11.04.05,12:16
Nie je to nápad špatný. Ale riziko je dosť veľké. To by šoférom akože dala nákladiaky do prenájmu? Pokiaľ viem z kamionovou dopravou je to dosť komplikované, treba koncesiu nie živnostenský list. Ďalej sa dáva licencia , preukazuje sa finančná spôsobilosť, a pod. Alebo by zamestnávala iba vodičov na živnostenský list? je vôbec živnosť na vodič nákl. auta bez auta? Neviem k tomu dať to správne vyjadrenie, iba nahlas uvažujem. Skúste aj niekto skúsenejší...
dík za postreh, nik sa neozýva, práve to je problém, že kamion im do prenájmu dať nemôže, nakoľko je na lízing v jej firme, a taktiež to so živnosťou "šoférou" - neviem fakt...Oni majú predstavu, že jej budú fakturovať iba prácu v jej vozidle. hmmmm....:(
Muška
11.04.05,12:22
Sway, podľa mňa je to veľké riziko. Lízované auto určite môže používať, len podnikateľ a jeho zamestnanci. A tiež si myslím, že by mala dosť veľký problém obhájiť, že práca šoféra nespadá pod § 5. A čo s výdavkami na prepravu, auto, atd. Ja by som nad tým neuvažovala.
evina
11.04.05,12:27
dík za postreh, nik sa neozýva, práve to je problém, že kamion im do prenájmu dať nemôže, nakoľko je na lízing v jej firme, a taktiež to so živnosťou "šoférou" - neviem fakt...Oni majú predstavu, že jej budú fakturovať iba prácu v jej vozidle. hmmmm....:(Teraz len tak budem nahlas mudrovať. Možno by mohla s nimi spísať takú dohodu, že jej poskytujú prácu vodiča, výška sumy za túto službu bude znížená o x SK zato, že pri poskytovaní jej práce budú využívať jej kamión , a tak bude nejak naformulovaná faktúra z ich strany. Neviem teraz presne ale čo na to zákn o zamestnanosti, či ešte platí, že sa má zamestnávať prednostne v pracovnom pomere ..... alebo nie Ale asi sú to krkolomné inšpiráciehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
sway
11.04.05,12:48
Sway, podľa mňa je to veľké riziko. Lízované auto určite môže používať, len podnikateľ a jeho zamestnanci. A tiež si myslím, že by mala dosť veľký problém obhájiť, že práca šoféra nespadá pod § 5. A čo s výdavkami na prepravu, auto, atd. Ja by som nad tým neuvažovala.
súhlasím Muška, preto som to sem dala, viac hláv - viac rozumu..., ešte to musíme predebatovať, moc dííík za všetky postrehy..., ale tiež mi to akosi ide proti srsti, aby mali ŽL..., uvidím či niečo vymyslíme, ak áno dám do placu... dííík:p
kukučka
11.04.05,15:50
Zaujímalo by ma, aký dôvod uvádzajú tí šoféri?
sway
11.04.05,17:16
Zaujímalo by ma, aký dôvod uvádzajú tí šoféri?
tak to poviem - vraj im v mzdách sťahujeme vysoké odvody a dane a oni by si to spravili lepšie....:o
rosemary
12.04.05,09:09
Teraz ma napadla jedna vec. Zákon 121/2004 o dodržiavaní bezpečnostných prestávok. Na cestách kontrolujú tachografové záznamy . Na kontúči je meno zamestnanca, toto by bol asi problém, dohovor AEDR a dohovor CMR by v tomto prípade na koho platil?
rosemary
12.04.05,09:51
Sway, ale si mi nasadila "brouka do hlavy". Od včera nič inšie nerobím iba snorím, ako by sa to dalo. Je to ohromný nápad, a hlavou sa mi honí, čo všetko by mi odpadlo pri našich kamionistoch. Bola som sa radiť aj s našimi odborníkmi - dopravákmi, tí mi však iba rizika povedali. Ale....už o tom počuli, takže nezavrhovala by som to.....budem sa snažiť pozisťovať viacej, lebo sa mi ten nápad veľmi páči
rosemary
14.04.05,11:46
Tak som to zistila, existuje živnosť: poskytovanie služieb vedenia motorových vozidiel
mv66
14.04.05,12:09
Obdivujem, ze ste ich zvladli ako zamestnancov v sulade so zakonnikom prace. Uctujem firmu, do jej pracovno-pravnych vztahov nezasahujem, ale viem, ze ich museli zo zamestnancov na zivnostnikov preradit, lebo im nestacil fond pracovneho casu. Mozem sa spytat, ako to vybavili formalne, ale mam pocit, ze su spokojni i vodici(menej odvodov) i firma(menej papierov). Ja ako uctovnicka si to neviem vynachvalit, a to mi neznizili odmenu ani o korunu, asi nepochopili, ze mi ubudlo prace.
sway
14.04.05,12:19
:o
Obdivujem, ze ste ich zvladli ako zamestnancov v sulade so zakonnikom prace. Uctujem firmu, do jej pracovno-pravnych vztahov nezasahujem, ale viem, ze ich museli zo zamestnancov na zivnostnikov preradit, lebo im nestacil fond pracovneho casu. Mozem sa spytat, ako to vybavili formalne, ale mam pocit, ze su spokojni i vodici(menej odvodov) i firma(menej papierov). Ja ako uctovnicka si to neviem vynachvalit, a to mi neznizili odmenu ani o korunu, asi nepochopili, ze mi ubudlo prace.
no super babulky, ale ako máš ošetrené , ak náhodou spôsobia nejakú škodu?, alebo t.z.v. zneužívanie tých vozidiel? - nemôžeš mi poslať akú máte s nimi zmluvu? - nezneužijem, len nakuknem.... moc by mi to pomohlo,
vďaka všetkým za postrehy a uvítam aj ďalšie.... super!!!!:o
mv66
14.04.05,12:31
Ved pisem, ze ja im iba uctujem, buduci tyzden im robim DPH, spytam sa, ... co sa mam spytat???
Ja sa k zmluvam asi nedostanem, teda k vyplnenym, skusim vypytat cistu bez udajov.
Myslis, ci maju prenajate tie auta, ci za nich zodpovedaju?
Vies, v technickych veciach sa nevyznam, uctovala som zamestnancov, teraz len dosle faktury, ine ma nezaujimalo.
sway
14.04.05,12:42
Ved pisem, ze ja im iba uctujem, buduci tyzden im robim DPH, spytam sa, ... co sa mam spytat???
Ja sa k zmluvam asi nedostanem, teda k vyplnenym, skusim vypytat cistu bez udajov.
Myslis, ci maju prenajate tie auta, ci za nich zodpovedaju?
Vies, v technickych veciach sa nevyznam, uctovala som zamestnancov, teraz len dosle faktury, ine ma nezaujimalo.
no, ak môžeš tak čistú zmluvu, a podmienky ako zodpovedajú za vozidlá, či je aj to v zmluve - lebo ja ich mám na lízing - tak ich nesmiem ďalej prenajímať a neviem ako ošetriť keď spravia škody.., nechcem ti spôsobiť ťažkosti , ak sa bude dať vypýtaj čo najviac informácií o tom aké majú dohodnuté podmienky so živnostníkmi, nenapadá ma viac konkrétností, vieš možno ti dajú aj niečo na čo som ani nepomyslela, moc vďaka za ochotku!!!!!:o