shelby96
23.05.08,05:41
Ahojte všetci....chcela by som touto cestou poprosit o radu či niekto nemá podobnu skusenosť a nevedel by mi pomoct. S manželom sme čerstvo rozvedení, boli sme dohodnutí na tom že bude mat upravu styku s detmi podla jeho predstav ak mi necha po rozvode byt v ktorom momentalne s detmi byvam.Nič ine z našho spoločneho...ak sa to da tak nazvat(( majetku som od neho nechcela.Lebo je podnikatel a všetok majetok vratane noveho rodinneho domu ma pisany na s.r.o. a asi by ma stalo vela času a dokazovania keby som sa chcela nejako vysporiadat.Ja som svoju čast dohody splnila, deti navštevuje kedy chce, ale on otočil a chce vyplatit aj polovicu z bytu. Asi ma neminie sudne vyrovnanie, ale mám vôbec šancu niečo vysúdit ked to má takto pokryté a zabezpečené?
Ďakujem za akukolvek pomoc...vždy som bola k nemu slušná, ale toto už je priveľa
Zoltán Kovács
23.05.08,04:33
Do BSM patrí aj jeho vlastnícky podiel v spomenutej s.r.o. Takže keď sa neviete dohodnúť, tak súd by mal deliť aj jeho podiel v spoločnosti.
hanelie
23.05.08,06:48
čerpané zo zdroja: net


Obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý jedným z manželov za trvania manželstva zo spoločných prostriedkov, sa stáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Súd rozhodujúci o jeho vysporiadaní neprikazuje hodnotu obchodného podielu, ale obchodný podiel, ktorý môže byť prikázaný len spoločníkovi obchodnej spoločnosti. Ak manžel, za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva s manželkou, nadobudol zo spoločných prostriedkov obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, stal sa tento majetok súčasťou ich bezpodielového spoluvlastníctva, a ako taký musí byť vysporiadaný podľa zásad uvedených v § 150 Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o ďalšiu podstatnú právnu otázku, a to otázku ocenenia obchodného podielu patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dovolací súd zotrváva v tomto smere na zaužívanej praxi, podľa ktorej sa vychádza z jeho stavu (ktorý je určený jeho kvantitou a kvantitou v danom čase) v dobe zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak z jeho ceny či cenových relácií platných v dobe vysporiadania (podobne sa tak vychádza aj pri oceňovaní členského podielu v bytovom družstve, teda zo stavu tohto podielu v dobe zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak z ceny zodpovedajúcej dobe, keď sa vysporiadava). Nemožno však opomenúť, že cena obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je prevoditeľný, by mala byť stanovená tzv. obvyklou cenou (trhovou alebo všeobecnou).

Podľa dovolacieho súdu iba takýto záver môže mať atribút spravodlivého vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa zásad ustanovených v § 150 Občianskeho zákonníka.
shelby96
23.05.08,07:04
no super, ďakujem..) toto mi snáď trochu pomôže. Presne toto som nevedela či sa podiel vo firme ráta do BSM. Už som si myslela že mu budem musieť všetko nechať len tak...a po tom čo som si zažila a čo ešte dnes aj po rozvode zažívam mu to nedarujem...Nejde mi vôbec o peniaze, ale určite bude musieť dokazovať z čoho nadobudol taký majetok aký má pri jeho oficiálnych prijímoch. Tak neh sa trocha vydusí..každému čo mu patri). Ešte raz dík a pekný dníček želám...
kalkulka
24.05.08,09:22
no super, ďakujem..) toto mi snáď trochu pomôže. Presne toto som nevedela či sa podiel vo firme ráta do BSM. Už som si myslela že mu budem musieť všetko nechať len tak...a po tom čo som si zažila a čo ešte dnes aj po rozvode zažívam mu to nedarujem...Nejde mi vôbec o peniaze, ale určite bude musieť dokazovať z čoho nadobudol taký majetok aký má pri jeho oficiálnych prijímoch. Tak neh sa trocha vydusí..každému čo mu patri). Ešte raz dík a pekný dníček želám...
Držím ti prsty. Zatoč s ním, ak mu je všetkého málo! Nech doplatí na svoju vlastnú hlúposť! Veľa zdaru!!!!!!!!