anelly
23.05.08,06:44
Ahojte, túto tému som už rozoberala aj v inej sekcii, ale teraz mám iný problém: Dodávateľ nedodržal zmluvu o reklame, tak sme ju 17.4.08 vypovedali. Na základe zmluvy a výpovede za nedodržanie podmienok nám mal vystaviť dobropis. Samozrejme peniaze má v "kešeni" a momentálne hrá "mŕtveho chrobáka" a o žiadnej zmluve a výpovedi nechce ani počuť a nemieni žiadny dobropis vystaviť. Dobropis mal byť vystavený v apríly - splatný 31.5.08. Keďže je termín DPH neviem čo by bolo najlepšie spraviť:zaúčtovať na základe výpovede dobropis a odviesť DPH (vo výpovedi je vyčíslená výška), alebo čakať akože na dobropis, ktorý asi nepríde. Je pravdepodobné, že to postúpime právničke a budeme to vymáhať. Čo by ste mi poradili?
Zoltán Kovács
23.05.08,04:49
Ahojte, túto tému som už rozoberala aj v inej sekcii, ale teraz mám iný problém: Dodávateľ nedodržal zmluvu o reklame, tak sme ju 17.4.08 vypovedali. Na základe zmluvy a výpovede za nedodržanie podmienok nám mal vystaviť dobropis. Samozrejme peniaze má v "kešeni" a momentálne hrá "mŕtveho chrobáka" a o žiadnej zmluve a výpovedi nechce ani počuť a nemieni žiadny dobropis vystaviť. Dobropis mal byť vystavený v apríly - splatný 31.5.08. Keďže je termín DPH neviem čo by bolo najlepšie spraviť:zaúčtovať na základe výpovede dobropis a odviesť DPH (vo výpovedi je vyčíslená výška), alebo čakať akože na dobropis, ktorý asi nepríde. Je pravdepodobné, že to postúpime právničke a budeme to vymáhať. Čo by ste mi poradili?

Kým nemáš doklad nie je čo účtovať. Musíš počkať na dobropis. Na základe výpovede zmluvy nie je možné účtovať o DPH.
robika
30.07.08,10:09
Dobry den,

uz som toho o dobropisoch precitala vela, ale zatial nemam kompletne informacie a preto by som chcela poprosit niekoho o pomoc.

Vystavili sme fakturu na sprostredkovanie sluzby pre FO, lenze stalo sa ze tento clovek uhradil iba cast, presnejsie polovicu a druhu uz nechce a vraj uz nikdy neuhradi.
Teraz neviem ci mam urobit dobropis na neuhradenu cast, alebo ako sa ma presne postupovat?

Dakujem za pomoc
Zoltán Kovács
30.07.08,10:21
Dobry den,

uz som toho o dobropisoch precitala vela, ale zatial nemam kompletne informacie a preto by som chcela poprosit niekoho o pomoc.

Vystavili sme fakturu na sprostredkovanie sluzby pre FO, lenze stalo sa ze tento clovek uhradil iba cast, presnejsie polovicu a druhu uz nechce a vraj uz nikdy neuhradi.
Teraz neviem ci mam urobit dobropis na neuhradenu cast, alebo ako sa ma presne postupovat?

Dakujem za pomoc

Nie je to dôvod na dobropis. Nie je to zníženie ceny, teda opravy základu dane.
robika
30.07.08,13:13
dakujem za informaciu, lenze ako mam postupovat s takouto fakturou, kde cast nie je uhradena a podla slov klienta ani ju nemieni uhradit,
Ide mi aj o to, ze takato faktura mi ovplyvnuje obrat trzieb k DPH, aj ked teraz platci nie sme, asi budeme.

Prepacte asi sa nevyjadrujem velmi odborne, ale nie som uctovnicka, a bohuzial na toho nasho uctovnika davam pozor ako sa len da, lebo to velmi nevie.

Dakujem este raz.
Zoltán Kovács
30.07.08,13:16
dakujem za informaciu, lenze ako mam postupovat s takouto fakturou, kde cast nie je uhradena a podla slov klienta ani ju nemieni uhradit,
Ide mi aj o to, ze takato faktura mi ovplyvnuje obrat trzieb k DPH, aj ked teraz platci nie sme, asi budeme.

Prepacte asi sa nevyjadrujem velmi odborne, ale nie som uctovnicka, a bohuzial na toho nasho uctovnika davam pozor ako sa len da, lebo to velmi nevie.

Dakujem este raz.

Upomienkovať, a prípadne posunúť to inkasným spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú s vymožením pohľadávok.

P.S. A aký je dôvod neuhradenia. Odberateľovi sa jednoducho nechce? ALebo má výhrady voči odvedenej práci?
robika
30.07.08,13:34
Pracujem v personalnej agenture, a ked ludia nemaju na sprostredkovanie, tak im sprostredkujeme pracu, s tym ze to uhradia ked budu mat zarobene, ale pravda je, ze akonahle oddidu a nastupia do zamestnania, uz sa im platit nechce a nevieme ich donutit.
A su v zahranici o to tazsie to je, zmenia cislo, a ...
robika
02.08.08,08:35
Dobry den,
moze mi niekto poradit, ako to mam urobit, lebo som naozaj bezradnna.

Dakujem za pomoc.
KEJKA
02.08.08,11:45
Dobry den,
moze mi niekto poradit, ako to mam urobit, lebo som naozaj bezradnna.

Dakujem za pomoc.
radu si dostala, nemáš byť prečo bezradná. Je to po fakturácii už len nevymožiteľná pophľadávka. Tá sa ti do nákladov dostane - odpis pohľadávky, a to aj daňových, len čo splníš zákonom stanovené podmienky.
Treba skôr zvážiť spôsob zabezpečenia si svojich nárokov.