Jara
11.04.05,07:39
Neviem či ste postrehli, pretože som dlho nebola na porade, ale cez wekend som študovala zákon č. 82/2005 o neleg. práci a ostala som zhrozená, že pribudli nám ďalšie povinnosti a ďalšia birokrácia s vypisovaním registračných listov na dohodárov. Ja neviem či by jeden zamestnanec nemal sedieť niekde pri sociálnej poisťovni, aby sme nepremeškali termín s prihlasovaním a odhlasovaním a marodkami ap. Kedy to treba stihať ja teda neviem...

Bola by som rada, keby ste nové poznatky o tomto zákone a jeho aplikácii či skúsenostiach so SP s v praxi, uviedli v tejto téme... Ďakujem, viac hláv, viac rozumu, či kapusty ako som kdesi čítala u nejakého poradaka...
bea
11.04.05,06:25
Pozri sa na Poradu

http://www.porada.sk/showthread.php?t=7842

tu sa o tom dozvieš viac.
Jara
11.04.05,07:52
Ďakujem, Bea, zistila som že je tu neúrekom dosť otvorených tém tohto druhu, to len som dlho bola mimo porady tak sa zle orientujem. No tlačivo som nenašla ani na stránke soc.pois. a teda poisťovňa je ešte viac zadriemaná ako ja. Do kelu niet si čas ani vydýchnuť po DP a už sú tu výplaty a ďalšie zmeny. Asi starnem ale čím ďalej tak tým viac mám pocit že je viac birokrácie.

Ale predsa by som len mala ešte dotaz:

Ak mám chránenú dielňu 10 ľudí tan pracuje na riadny pr. pomer, t.j. ma uzatvorenú pracovnú zmluvu, ale zároveň mám rehabilitačné stredisko kde sú klienti len na terapiach v rámci rehabilitácie.
Otázka: čo teda ak títo klienti-nezamestnaní budú v dielni len prihliadať na prácu zamestnaných klientov a nájde ich tam kontrola? Stačí napísať na papier že títo sa pozerajú a budeme zvážovať či budú schopní robiť túto prácu? To je teda asi riadna blbosť, pretože to by kontrolóri neuznali, hlavne ako ide napr. o čajovňu, teda tam si myslím že môžu kedykoľvek zájsť.
ALBO
06.12.05,14:32
Rada by som poznala Váš názor.Ak má živnostník uzatvorenú zmluvu s Fy ako obchodný zástupca na predaj nejakého tovaru. a pri tejto práci mu vypomáha manžel alebo iný rodinný príslušník (dohaduje obchod s klientom), je to nelegálna práca? môže z toho byť problém. Niekde som počula že manžel pomáhal niekde v jej obchode vynášať fľaše, niekto ich videl a malaz toho byť sankcia. Ak to je problém ako ho má riešiť.
liba2
06.12.05,16:28
Rada by som poznala Váš názor.Ak má živnostník uzatvorenú zmluvu s Fy ako obchodný zástupca na predaj nejakého tovaru. a pri tejto práci mu vypomáha manžel alebo iný rodinný príslušník (dohaduje obchod s klientom), je to nelegálna práca? môže z toho byť problém. Niekde som počula že manžel pomáhal niekde v jej obchode vynášať fľaše, niekto ich videl a malaz toho byť sankcia. Ak to je problém ako ho má riešiť.
Tu beží súbežne tá istá téma, prečítaj si a vyber si čo sa ti hodí::)

http://www.porada.sk/showthread.php?p=151721#post151721
ALBO
07.12.05,07:41
[quote=liba2]Tu beží súbežne tá istá téma, prečítaj si a vyber si čo sa ti hodí:



No ja som nechcela vstupovať do novootvorenej témy , (lebo na tú sa zvyčajne neodpovedá) a tak som dala otázku sem, lebo sa mi zdalo, že súvisí s názvom a bola otvorená skôr.Na priek tomu, že som tu prečítala veľa o tom , nemám v tom úplne jasno, preto sa chcem spýtať:

je mi teraz jasné, že táto práca je nelegálna. treba to poriešiť nejakou zmluvou. Mala by byť vhodná príkazná zmluva, z ktorej neodvádza nijaké odvody . Ale môže živnostník uzavrieť takúto zmluvu so všetkými svojimi rod. príslušníkmi (manžel, syn) napr. v sume 20 000Sk, a dať si do nákladov túto vyplatenú sumu? čo to konkrétne znamená, že to nemá byť na princípe závislého vzťahu?V prípade živnostníka, obchodného zástupcu, môžem napr. dohodnúť províziu, za každý dohodený zrealizovaný obchod? A ako to preukážem daňovej kontrole, keď tú províziu vyplatím,že som ju oprávnene vyplatila, že mi maozaj napr. ten syn dohodil ten obchod. Nechcem aby mi daňová kontrola niečo vytkla, preto vás prosím o radu. Ďakujem
ALBO
09.12.05,07:13
[quote=liba2]Tu beží súbežne tá istá téma, prečítaj si a vyber si čo sa ti hodí:

je mi teraz jasné, že táto práca je nelegálna. treba to poriešiť nejakou zmluvou. Mala by byť vhodná príkazná zmluva, z ktorej neodvádza nijaké odvody . Ale môže živnostník uzavrieť takúto zmluvu so všetkými svojimi rod. príslušníkmi (manžel, syn) napr. v sume 20 000Sk, a dať si do nákladov túto vyplatenú sumu? čo to konkrétne znamená, že to nemá byť na princípe závislého vzťahu?V prípade živnostníka, obchodného zástupcu, môžem napr. dohodnúť províziu, za každý dohodený zrealizovaný obchod? A ako to preukážem daňovej kontrole, keď tú províziu vyplatím,že som ju oprávnene vyplatila, že mi maozaj napr. ten syn dohodil ten obchod. Nechcem aby mi daňová kontrola niečo vytkla, preto vás prosím o radu. Ďakujem

Prosm Vás ešte raz o radu.
A ešte otázka, existuje aj iný typ zmluvy, nezdaňovaný, ktorý by sa dal využiť konkrétne v tomto prípade a bol by oslobodený od dane a odvodov?
ajobs
09.12.05,12:44
[quote=ALBO]

Prosm Vás ešte raz o radu.
A ešte otázka, existuje aj iný typ zmluvy, nezdaňovaný, ktorý by sa dal využiť konkrétne v tomto prípade a bol by oslobodený od dane a odvodov?

Je to iba príkazná zmluva, ale mala by byť uzatváraná iba na jednorazové činnosti, nemala by sa teda aplikovať na niečo, čo je stabilným podnikaním či závislým vzťahom - teda pracovná zmluva.
liba2
09.03.06,10:06
S účinnosťou od 1. júla 2006 bude novela zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní... takto:

Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
"1/ Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
2/ Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

vyšlo dnes v zbierke zákonov č. 125/2006. Konečne!
blondy
14.06.06,07:03
Viete mi poradiť, od 1.7.2006 keby Fyzickej Osobe upratovala kancelárske priestory jeho mama, ktorá je na dôchodku - považuje sa za príbuznú v priamom rade alebo za nelegálnu prácu? Myslím si že áno, len si to potrebujem overiť
karpis
14.06.06,10:58
Mama je podľa mňa príbuzná v priamom rade kto by to mal byť keď nie mama, otec ....
ajobs
14.06.06,12:24
Viete mi poradiť, od 1.7.2006 keby Fyzickej Osobe upratovala kancelárske priestory jeho mama, ktorá je na dôchodku - považuje sa za príbuznú v priamom rade alebo za nelegálnu prácu? Myslím si že áno, len si to potrebujem overiť

Je to legálna práca , nie NELEGÁLNA.:)
eoneon
15.06.06,19:50
S účinnosťou od 1. júla 2006 bude novela zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní... takto:

Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
"1/ Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
2/ Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

vyšlo dnes v zbierke zákonov č. 125/2006. Konečne!

OK, a ak som dobrovolne nezamestnany a budem pomahat mame, je to nelegalna praca?
ajobs
15.06.06,21:51
OK, a ak som dobrovolne nezamestnany a budem pomahat mame, je to nelegalna praca?

Ak si dôchodkovo poistený, a mama je fyzická osoba - podnikateľ, tak potom to nie je nelegálna práca. V opačnom prípade áno.
Soňula
16.06.06,06:27
Ak si dôchodkovo poistený, a mama je fyzická osoba - podnikateľ, tak potom to nie je nelegálna práca. V opačnom prípade áno.


Čo znamená "dôchodkovo poistený"? Platí si dobrovoľne v socialnej poisťovni?
MirkaV
16.06.06,06:34
To znamená, že ... fyzická osoba (SZČO -žena) môže zamestnať svojho manžela na administratívnu prácu ... samozrejme bude mať mzdu za svoju prácu z ktorej sa budú platiť odvody (bude riadne prihlásený do poisťovne) ... takže to by malo byť v poriadku ....??? dobre tomu chápem? Ďakujem
eoneon
16.06.06,06:52
ja to chapem tak, ze sa musim dobrovolne poistit v socialnej poistovni, no na to sa im pekne vykasle kazdy, kedze z minimalnej sadzby sa mu potom bude odvijat dochodok. Ked som raz dobrovolne nezamestnany, tak nemam zaujem o platenie odvodov, a ked chcem pomoct mame vo volnom case, tak to je moja vec, fakt ma obcas ten stat stve...
Soňula
16.06.06,08:38
ja to chapem tak, ze sa musim dobrovolne poistit v socialnej poistovni, no na to sa im pekne vykasle kazdy, kedze z minimalnej sadzby sa mu potom bude odvijat dochodok. Ked som raz dobrovolne nezamestnany, tak nemam zaujem o platenie odvodov, a ked chcem pomoct mame vo volnom case, tak to je moja vec, fakt ma obcas ten stat stve...

Toto štve aj mňa aeneon.Ale na druhej strane treba trochu myslieť aj na ten dôchodok. A z čoho ho dostaneme, ak nebudeme platiť odvody? Alebo sa máme niako poistiť? V tomto by som potrebovala poradiť. Je veľa manželiek, manželov, synov atd., ktorý pomáhajú s prácou svojím "príbuzným v 1.rade". Na normálne zamestnamie im nezostane čas, alebo sa im to neoplatí. Sú dobrovoľne nezamestnaný, platia si akurát zdravotné poistenie.
eoneon
16.06.06,08:52
ak som dobrovolne nezamestnany, znamena to, ze mam z coho zit, takze na dochodok sa nepolieham, aj tak sa ho mozno nedozijeme, ked to bude pokracovat takto dalej, bude sa odchadzat do dochodku v 70tke a vtedy mi dufam bude staci to, co si usporim za mlada. Teraz si radsej uzivam, ked mi bude 70 staci mi rozok s mliekom...
Nika
16.06.06,19:34
Teraz si radsej uzivam, ked mi bude 70 staci mi rozok s mliekom...



mimotemy ?????

Keď budeš mať 70 daj vedieť ci to ešte platí. :rolleyes:
abel
17.06.06,16:52
To znamená, že ... fyzická osoba (SZČO -žena) môže zamestnať svojho manžela na administratívnu prácu ... samozrejme bude mať mzdu za svoju prácu z ktorej sa budú platiť odvody (bude riadne prihlásený do poisťovne) ... takže to by malo byť v poriadku ....??? dobre tomu chápem? Ďakujem
MirkaV takto to bolo doteraz, že ak bol na pracovisku "pristihnutý" napr. manžel, musel byť medzi nimi bezpodmienečne uzatvorený pracovno-právny vzťah, minimálne DoVP a platiť zaňho aspoň úrazové poistenie. Od 1. 7. to už nebude potrebné, žiadna zmluva ani dohoda tam nemusí byť - pokiaľ je teda splnená podmienka, že už je ten manžel dôchodkovo poistený z iného dôvodu.
Napr. podľa platnosti doterajšieho zákona manžel zamestnaný v nejakom podniku prišiel večer pre manželku do jej obchodu a chcel jej pomôcť vysypať kôš, tak aktivisti akcie Víchor by ho už načapali a ak nie trest smrti, tak najmenej pokuta by im už hrozila obidvom. Teraz už ten kôš bude môcť vysýpať bez strachu. :D
eoneon
17.06.06,18:41
ak sa dozijem, dam vediet :)
MirkaV
19.06.06,06:47
:) :) :) ABEL .... Ďakujem veľmi pekne :) :) :) to bolo fakt pekne napísané :) Ďakujem
Simonab
29.06.06,11:42
Ahojte poraďáci, mám aj ja jeden dotaz ohľadne nelegálnej práce. Žena na rodičovskej dovolenke, vypomáha manželovi v bare. Toto je od 1.7. tiež legálna práca? Ďakujem
Tweety
29.06.06,11:45
Ahojte poraďáci, mám aj ja jeden dotaz ohľadne nelegálnej práce. Žena na rodičovskej dovolenke, vypomáha manželovi v bare. Toto je od 1.7. tiež legálna práca? Ďakujem
Je legálna.
Simonab
29.06.06,11:50
Je legálna.
Majka ďakujem, Ti si zlatá. Vieš ja som si nebola istá, tak sa radšej spýtam.
nika.sum
03.07.06,06:00
Ahojte, chcem sa spytat, mam partnera, zatial nie sme zosobasení. Kedze cakam bábo, sem tam potrebujem aby mi na prevádzke pomohol s tovarom, nakúpit, vylozit. Dalo by sa to obhajit pri prípadnej kontrole?
Tweety
03.07.06,06:05
Ahojte, chcem sa spytat, mam partnera, zatial nie sme zosobasení. Kedze cakam bábo, sem tam potrebujem aby mi na prevádzke pomohol s tovarom, nakúpit, vylozit. Dalo by sa to obhajit pri prípadnej kontrole? Kedže nie ste v príbuzenskom stave, potrebuješ to ošetriť nejakou dohodou. Buď DOBPŠ, alebo Dohodou o VP. Inak by to bolo nelegálna práca.:cool: Alebo poprípade PP na kratší PČ.
nika.sum
03.07.06,17:37
Kedže nie ste v príbuzenskom stave, potrebuješ to ošetriť nejakou dohodou. Buď DOBPŠ, alebo Dohodou o VP. Inak by to bolo nelegálna práca.:cool: Alebo poprípade PP na kratší PČ.
Tak to budeme musiet ten rok nejako riskovat, lebo potom planujeme svatbu, na ziadnu dohodu to nie je, pretoze to ide mozno ked to spocitam celkovo o polhodinku v mesiaci, co sa nachadza na prevadzke. Len som si to chcela potvrdit.
Laura1
06.11.06,08:25
S účinnosťou od 1. júla 2006 bude novela zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní... takto:

Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
"1/ Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
2/ Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1), príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

vyšlo dnes v zbierke zákonov č. 125/2006. Konečne!


Je mi jasné, že nie je nelegálna práca, ktorú vykonáva priamy príbuzný pre FO - ale ako je to v prípade, keď tú prácu vykonáva príbuzný /študent/ konateľov - obidvaja konateľia v s.r.o. sú jeho priami príbuzní ?
Ďakujem za pomoc.
uzivatel2
06.11.06,10:07
Táto výnimka sa vzťahuje iba na zamestnávateľa , ktorým je podnikateľ fyzická osoba. Nevzťahuje sa na právnické osoby.