doop
23.05.08,08:41
Vie mi niekto "od fachu" povedať, ako funguje "prideľovanie" časov odletov charterových letov? Je možné, že v rámci šetrenia si cestovka vyslovene zaplatí nočné lety? Už druhý rok po sebe sa mi stalo, že odlietame o 2 v noci s CK Hydrotour, vždy do inej destinácie! :mad:
zuzi1
25.05.08,08:04
Ahoj, o prideľovaní časov letov neviem nič, ale minulý rok sme leteli tiež s CK Hydrotour do Turecka a tiež to bolo o 24.00. Predtým sme leteli do Tuniska s CK Kartágo a to sme šli o 10. 00. Lepšie sa mi cestovalo cez deň.
VladoaKatka
25.05.08,10:45
Vie mi niekto "od fachu" povedať, ako funguje "prideľovanie" časov odletov charterových letov? Je možné, že v rámci šetrenia si cestovka vyslovene zaplatí nočné lety? Už druhý rok po sebe sa mi stalo, že odlietame o 2 v noci s CK Hydrotour, vždy do inej destinácie! :mad:
Nie som od fachu, ale charterové lety sú naplánované podľa letovej trasy a ako potvrdia jednotlivé štáty možnosť preletu aj časové rozmedzie nad ich územím. Nakoľko cez deň sú viacmenej lety využívané na biznis, takéto charterové lety sa logicky musia naplánovať v noci, resp. večerných a skorých ranných hodinách. Plánuje sa to tak ako iné cestovné poriadky - vlakové, autobusové musí byť nejaká voľnosť v trasách, prispôsobiť prílety a odlety z rôznych miest - predsa nemôžete čakať na "vedľajšej kolaji" než sa uvoľní letisko.

Pravdupovediac mne sa páčia lety v noci, aspoň si ráno na mieste pobytu a neni si ukrátený o ten 1.deň dovolenky. Keby ste leteli o 8,00 doobeda než prídete na miesto a ubytujete sa už je večer a 1 deň je preč, pritom ste len cestovali.
Rozalka
25.05.08,10:56
Pravdupovediac mne sa páčia lety v noci, aspoň si ráno na mieste pobytu a neni si ukrátený o ten 1.deň dovolenky. Keby ste leteli o 8,00 doobeda než prídete na miesto a ubytujete sa už je večer a 1 deň je preč, pritom ste len cestovali.
Katka, je to tak. Okrem toho nočné lety môžu byť zaujímavé aj niečim iným, nikdy nezabudnem na môj prílet do Las Vegas (letisko takmer v centre mesta), v noci, sedela som pri okne, pristávacia dráha je rovnobežná s hlavnou triedou, tak tento "najväčší lunapark" som mala možnosť vidieť ako na dlani.
VladoaKatka
25.05.08,11:27
Katka, je to tak. Okrem toho nočné lety môžu byť zaujímavé aj niečim iným, nikdy nezabudnem na môj prílet do Las Vegas (letisko takmer v centre mesta), v noci, sedela som pri okne, pristávacia dráha je rovnobežná s hlavnou triedou, tak tento "najväčší lunapark" som mala možnosť vidieť ako na dlani.

V noci je všetko krásne rozsvietené, ligotavé a cez deň - ak Vám práve svietí slnko do očí tak nič nevidíte.
mimotemyRozalka ten Vegas - to muselo byť nádherné v noci:)
pivko
25.05.08,17:00
Vie mi niekto "od fachu" povedať, ako funguje "prideľovanie" časov odletov charterových letov? Je možné, že v rámci šetrenia si cestovka vyslovene zaplatí nočné lety? Už druhý rok po sebe sa mi stalo, že odlietame o 2 v noci s CK Hydrotour, vždy do inej destinácie! :mad:
Tak ja k tomu len tolko že Neckermann určite neťahá ľudí z postele o 2am ,
a k Hydrotouru len toľko že sme boli spolu v Sharme ja a kamarát potápať.
On cez Hydrotour/ Fantázia/ Ja Neckermann - Holiday Inn /tá istá cena/.Namiesto 7 dni trval jeho pobyt 6 a ešte spal aj na slamenom madraci:mad:
Jozef Mihál
25.05.08,17:13
Trošku mimo témy: Vlani sme štartovali o 1:50, toho roku to vychádza na 22:00.

Nie je to síce letecky ale autom a nie je to s CK XY ale na blind do Chorvátska. Boli sme a dúfam i toho roku budeme spokojní.
Rozalka
25.05.08,17:38
Na "blind" by som sa neodvážila, ale s Chorvátskom súhlasím.
doop
27.05.08,06:54
Diky všetkým za príspevky! My ale ideme s 2-ročným dieťaťom a to musíme ťahať z postele. A k tomu, že sme tam celý prvý deň - to je síce fajn, ale na smrť unavení z nevyspatia. A s tým dieťaťom sa na pláži dospať to nedá :). (fajnový slovosled :D). Mne je len podozrivé, že kohokoľvek sa pýtam kto ide s inými cestovkami na dovolenku (nie len tento rok, aj po minulé sezóny), tak nikdy neletí takto v noci, vždy cez deň.
Chobot
27.05.08,07:30
Diky všetkým za príspevky! My ale ideme s 2-ročným dieťaťom a to musíme ťahať z postele. A k tomu, že sme tam celý prvý deň - to je síce fajn, ale na smrť unavení z nevyspatia. A s tým dieťaťom sa na pláži dospať to nedá :). (fajnový slovosled :D). Mne je len podozrivé, že kohokoľvek sa pýtam kto ide s inými cestovkami na dovolenku (nie len tento rok, aj po minulé sezóny), tak nikdy neletí takto v noci, vždy cez deň.

Cestovka to nevie ovplyvniť. Letecká spoločnosť naplánuje lety podľa obsadenosti letiska a cestovka si nevyberie čas letu. Tým lietadlom neletí len jedna cestovka, ale celý turnus pozbieraný z rôznych cestoviek.

Aj zahraničné lietajú v noci. My sme leteli o 23:00 cez ITS Billa Reisen do Tuniska z Viedne.

Jednoducho to tak vyjde, s tým nič nenarobíš. Musel by si kupovať zájazd v čase, keď už sú určené časy letov a vyberať podľa toho. Inak v čase, keď sa plánujú turnusy a začína sa predaj (koniec predchádzajúceho roka) ešte cestovky nevedia, o koľkej sa bude letieť.
doop
27.05.08,07:36
To mi je jasné, že vtedy ešte nevedia časy odletov. Inak ten minulý rok sme leteli tiež o 2 v noci, v hoteli sme boli o 6 ráno a izbu sme dostali o 12 - medzi prvými - potom, čo muž narobil v hoteli bordel, že ako máme s ročným dieťaťom pol dňa trčať na recepcii. Ani nejakú jednu náhradnú izbu nám nedali, kde by sme sa všetci zložili. Inak ostatní dostávali izby o 15 - 16 poobede. Fasa, čo?
Lari
27.05.08,07:56
To mi je jasné, že vtedy ešte nevedia časy odletov. Inak ten minulý rok sme leteli tiež o 2 v noci, v hoteli sme boli o 6 ráno a izbu sme dostali o 12 - medzi prvými - potom, čo muž narobil v hoteli bordel, že ako máme s ročným dieťaťom pol dňa trčať na recepcii. Ani nejakú jednu náhradnú izbu nám nedali, kde by sme sa všetci zložili. Inak ostatní dostávali izby o 15 - 16 poobede. Fasa, čo?

Tak, tak. My sme tak dopadli pred 2 rokmi - 2 rocne dieta, odchod z domu o cca pol stvrtej rano, ubytovanie o 15 hod. Podotykam, ze medzi poslednymi .... Vyjadrenie animatora Hydrotouru (delegat bol velmi zamestnany) - aj dospeli su nasi klienti, tak preco by sme mali uprednostnit vas (s malym dietatom)? A okrem ineho aj preto s CK Hydrotour uz nikdy viac :mad:
doop
27.05.08,08:01
No k delegátke sa ani nevyjadrujem. My sme sme si ale hovorili, že s hotelom sme boli inak spokojní, že Hydrotour by mal mať všeobecne kvalitné hotely, tak preto ideme znova s nimi. Tak som zvedavá. Ak aj hotel bude na nič, tak ma asi porazííííí.
Lari
27.05.08,08:05
Aj my sme mali fantasticky hotel, ale ponukaju ho aj Neckermann, Gulet, Tui,... a tak ideme s nimi. My sme tam totiz mali este aj klamlivu informaciu o izbe, ktoru sme mali dostat. Kaslat na izbu, ale hneval ma pristup CK - bolo im to jedno, ved zajazd je predany a oni ziju z nejakej zaslej slavy.
doop
27.05.08,08:12
Pravda, pravda. Evidentne už nie sú to, čo bývali. Prišli nové kvalitné cestovky a oni akosi nestíhajú konkurovať službami aj keď hotely majú dobré. Evidentne nechápu, že dobrý hotel nestačí.
Lari
27.05.08,08:21
Tak teda riesenie je - neist s nimi opatovne. Ak by to urobili vsetci, co na tuto CK nadavaju, tak bud by skrachovali, alebo by sa museli zlepsit a my by sme mali o jednu fajn cestovku naviac ;)
Takto to ide podla prislovia - psi stekaju a karavana ide dalej.
bepo
27.05.08,08:27
Cestovka to nevie ovplyvniť. Letecká spoločnosť naplánuje lety podľa obsadenosti letiska a cestovka si nevyberie čas letu. Tým lietadlom neletí len jedna cestovka, ale celý turnus pozbieraný z rôznych cestoviek.
No neviem, nám asi 2-3 roky dozadu práve Hydrotour zmenil čas odletu v Egypte- mali sme letieť večer a leteli sme ráno, my z BA sme na tom boli relatívne dobre ale odlet do KE mal odlietať ráno a zmenili im to na odlet o polnoci- čiže tiež sa nevyspali a boli tam o cca 8hod menej. CK sa vyhovorila na leteckú spoločnosť a v zájazde bol chlapík čo mal kontakt do let spol tak tam zavolal že čo sa deje a odpoveď bola že to bolo želanie CK, keď sa to prevalilo tak zmizol ten papier s výhovorkou na let spol a ako náhradu im poskytli jeden obed zadarmo.
A k dávaniu izieb- ak odíde celé lietadlo naraz tak chyžné majú čo robiť aby to vôbec do 12tej stihli, podľa mňa robiť brajgel nie je na mieste, treba si uvedomiť že zato je charter taký lacný lebo príde kvantum ľudí v najnemožnejšom čase.
doop
27.05.08,10:51
Bordel muž urobil preto, lebo nás nechali s malým dieťaťom trčať na recepcii, neboli schopní dať ani jednu izbu kde by sa všetci zložili. A to je v 5* hoteli trápne, aj keď tých 5* je v európskych destináciách na pováženie, všakže.
doop
27.05.08,10:52
No a tá zmena a následná výhovorka - to je absolútny NONSENS!!! :mad::mad::mad:
horka
27.05.08,11:23
Mne sa tiež stalo, že mi Hydrotour zmenil plánovaný odled o 8:00 na 21:30, takže som tam bola o 1 deň menej. Vlani som bola cez TUI v Hurghade a nedalo sa to porovnať. Leteli sme rano o 7:00 čo bolo dosť skoro, ale boli sme tam vlastne o 1 deň dlhšie a v základnej cene mali ubytovanie v hlavnej budove, pričom slovenské cestovky mi núkali prilahlé depandence - 300 m - 500m dokopca...
horka
27.05.08,11:24
a to nespominam skusenosti s CK Solvex:......
alenad
28.05.08,13:13
Mne sa práve dnes dostali do rúk naše odlety na dovolenku na Korfu ( CK Tatratour ). Obdobný problém. Tam letíme o 18.00 hod. , príchod okolo 22.00 hod. na hotel - t.j. z prvého dňa bude len noc.
Odlet o 03.30 hod, prílet do BA o 4.20 hod. - úžasné. Predpokladám, že hotelovú izbu budeme musieť vypratať niekedy v poobedných hodinách a s deťmi do noci prečkávať po recepciách, pláži a pod. Takže toto je asi bežný folklór slovenských cestoviek.
alzbeta.e
28.05.08,13:35
No mne sa tiez dostal do ruk odletovy poriadok na dovolenku ktoru absolvujeme buduci tyzden:
Dovolenka mala byt od 4/6 - 15/6 - 11 dni/10 noci
Odlet zo Slovenska o piatej poobede 4/6/, prilet o 22.00, ubytovanie ratam tak na polnoc.
Odlet odtial 14/6/ - 22.00 a prilet do Bratislavy o druhej v noci 15/6/.
Ako ratam tak ratam, vychadza mi to sice 10 noci ale aj 10 dni, Cize ten jeden den co ma byt 11-sty si zapocitali asi ten prichod o druhej v noci 15/6/.
Neviem co mam na to, clovek sa ani ohradit nemoze.
SVK
28.05.08,14:44
Cestovky si nevyberu. Letecka spolocnost toci svoje lietadla cely den. Napriklad Air Slovakia ma prakticky iba charterove lety. Lietadlo sa teoreticky otoci 5 x za den do roznych destinacii. Znamena to, ze su tam rovnako denne ako aj nocne lety. Je to jednoducho ruleta. A nielen na Slovensku. Ten kto ma precestovane sa nad touto temou iba usmeje ;-) ...alebo si mozete skusit prenajat lietadlo.

Pred nedavnom sme cestovali do Bulharska autobusom a boli sme radi, ze sme radi (a uvidime more), teraz sme podrazdeni aj keby bolo vsetko na 90% dobre.
VladoaKatka
29.05.08,04:02
Prečítala som všetky prípsevky, nadáva sa tu na jednu CK. Nikdy nevyberám destináciu podľa cestovky, ale
najprv destinácia - kritéria na ubytovanie a služby, umiestnenie hotela - a potom hľadám najlepšiu ponuku vo viacerých cestovkách.Dá sa povedať, že každú dovolenku máme od inej cestovky.Takisto leteli sme už s rôznymi spoločnosťami a naozaj boli odlety to posledné, čo by ma rozčúlilo.
Aj z Viedne cez Paríž alebo cez Dubaj, neboli to charterové lety a letelo sa v noci.
K vyprataniu izieb - väčšinou je to problém v najväčšej dovolenkovej sezóne, ale mimo sezóny, ak mali dosť voľných izieb nemali sme problém s uybtovaním.
Všade sú len ľudia, treba to brať tak, ano sú tam pre nás dovolenkárov, ale... treba byť tolerantný, tiež môžu mať problémy a nehovoria o tom.
Ale ako tak rozmýšlam, väčšinou tie charterové lety - obsadenie lietadla - je z viecerých cestoviek, jedine Kartago asi má toľko cestujúcich do Egypta, že sa letí len pre nich, ale pri ostatných destináciach aj cestovkách sú to väčšinou 3-4 cestovky.