pata31
23.05.08,08:55
Chcem sa spýtať, ako je to s písaním rodného čísla zákazníka - potrebuje firma a ja - ako szčo mať nejaké oprávnenie, keď sa na objednávku uvádza rodné číslo?:confused:
Tweety
23.05.08,06:59
Chcem sa spýtať, ako je to s písaním rodného čísla zákazníka - potrebuje firma a ja - ako szčo mať nejaké oprávnenie, keď sa na objednávku uvádza rodné číslo?:confused:
RČ na objednávku? to zas prečo? veď to je osobný údaj.
Martin Mocko
23.05.08,07:07
RČ na objednávku? to zas prečo? veď to je osobný údaj.

Budem možno trošku mimotemy, ale spomenúť to musím:

Raz mi jeden opitý šofér narazil do plota. Odviezla si ho pekne sanitka, zistili sme, že mal auto poistené v Allianzi, tak som tam pekne zašiel s jeho iniciálkami (meno, priezvisko, bydlisko, EV auta - ktoré som mal v zápisnici od policajtov). A milá teta v poistovni mi povedala, že nevybavím nič, pokiaľ neprinesiem rodné číslo toho nešťastníka...:eek::eek::eek:

Takže..? Ako je to vlastne s tými rodnými číslami. Zamyslime sa nad tým. Čo už dokážem urobiť s rodným číslom niekoho iného? Ak niekto vie, ako sa pri RČ kontroluje ich správnosť..tak si vytvorí na základe dátumu narodenia RČ hocikoho (nehovorím že úplne správne, ale prejde kontrolou hociakého systému) a potom...
Chobot
23.05.08,07:07
Chcem sa spýtať, ako je to s písaním rodného čísla zákazníka - potrebuje firma a ja - ako szčo mať nejaké oprávnenie, keď sa na objednávku uvádza rodné číslo?:confused:

Ty ako SZČO nemáš nikde čo uvádzať svoje rodné číslo (hádam len na návrhu zápisu do OR).

Kedysi bolo DIČ živnostníkov rovnaké ako ich rodné číslo, ale myslím, že to zmenili. SI si istý, že pýtajú tvoje rodné číslo?
pata31
23.05.08,07:12
Ty ako SZČO nemáš nikde čo uvádzať svoje rodné číslo (hádam len na návrhu zápisu do OR).

Kedysi bolo DIČ živnostníkov rovnaké ako ich rodné číslo, ale myslím, že to zmenili. SI si istý, že pýtajú tvoje rodné číslo?
Nejedná sa o moje rodné číslo, ale o rč zákazníkov na objednávke...pracujem na mandátnu zmluvu a na objednávke je potrebné uviesť aj rč zákazníka a nie som si istá, či je to správne...
pata31
27.05.08,13:34
Nikto mi tu nevie poradiť, ako to má byť po právnickej stránke správne? Môže sa alebo nemôže sa uvádzať rodné číslo na objednávke tovaru?
veronikasad
27.05.08,13:41
Nikto mi tu nevie poradiť, ako to má byť po právnickej stránke správne? Môže sa alebo nemôže sa uvádzať rodné číslo na objednávke tovaru?
Z akého dôvodu potrebuješ na objednávke uvádzať rodné číslo ? Nestačí meno a adresa ? Ešte som sa s tým v praxi nestretla.

-------
Veronika
Chobot
27.05.08,13:49
Nejedná sa o moje rodné číslo, ale o rč zákazníkov na objednávke...pracujem na mandátnu zmluvu a na objednávke je potrebné uviesť aj rč zákazníka a nie som si istá, či je to správne...

Záleží od toho, čo sprostredkúvaš. V zmysle zákona o ochrane os. údajov prevádzkovateľ a sprostredkovateľ určujú účel spracovania osobných údajov. Pokiaľ na spracovanie objednávky je potrebné (vyžaduje to napr. iný zákon) uviesť r.č., tak je to v poriadku, že sa uvádza. Napr. sprostredkovatelia poistenia musia v návrhu poistnej zmluvy uviesť r.č. poistenej osoby, inak nie je možné poistku uzavrieť.

Ak na to, čo sprostredkúvaš nie je nevyhnutne potrebné uvádzať r.č., tak by sa nemalo žiadať uvedenie r.č. Napr. na výrobu nábytku nepotrebuje výrobca na objednávke rodné číslo a je to požiadavka nad rámec zákona.

Takže popíš bližšie čoho sa tie objednávky týkajú. Nestačí len, že ide o tovar. Viem si predstaviť, že napr. keby niekto sprostredkovával predaj zbraní, tak zákon asi vyžaduje identifikáciu objednávateľa - zákazníka.

Alebo podľa tvojho názoru - môže zhotoviteľ splniť objednávku, aj keby tam nebolo rodné číslo?
pata31
28.05.08,13:30
Ďakujem za odpoveď. Nie je to poistenie...jedná sa o sprostredkovanie predaja podobnému predaju okien. Čo sa môže stať, ak tam to rodné číslo uvádzame?
Chobot
28.05.08,13:42
Ďakujem za odpoveď. Nie je to poistenie...jedná sa o sprostredkovanie predaja podobnému predaju okien. Čo sa môže stať, ak tam to rodné číslo uvádzame?

Tak tam nevidím dôvod, aby výrobca požadoval r.č.

Pokiaľ nikto nebude namietať a každú bude súhlasiť s poskytnutím r.č. tak sa nemusí stať nič. Ak sa ale nájde nejaký vrták, ktorý odmietne poskytnúť r.č., tak sa do toho môže obuť (napr. ak mu preto odmietnete zákazku vybaviť) a podá podnet na Úrad na ochranu osobných údajov. A ten preverí, nakoľko súvisí požadovaný údaj s účelom poskytnutia a môže prípadne nariadiť nápravu alebo udeliť pokutu.

Výrobca by si mal zvážiť, či naozaj to r.č. v objednávke potrebuje. Možno má na to dôvod, neviem to presne posúdiť. Treba sa ho opýtať, prečo to vyžaduje.
dana9
28.05.08,13:49
Ahojte, pozrite si § 7bod 4 písm. b zákona o ochrane osobných údajov:

(4) Ďalej bez súhlasu uvedeného v odseku 1 možno osobné údaje spracúvať len vtedy, ak
b) spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, v ktorej vystupuje
dotknutá osoba ako jedna zo zmluvných strán alebo na zavedenie predzmluvných
vzťahov alebo opatrení na žiadosť dotknutej osoby,

Objednávka je forma uzavretia zmluvy (v podstate ponuka na uzavretie zmluvy) a zmluvnú stranu je potrebné presne identifikovať. Meno a adresa nestačí, môže sa stať že otec a syn sa volajú rovnako. Takže imho môžete rč v objednávke uvádzať, resp požadovať a nepotrebujete na to špeciálny súhlas. Len musíte objednávkam zabezpečiť príslušnú ochranu
pata31
28.05.08,13:51
Ďakujem. Chcela som mať o tom správne info, aby som vedela či postupujeme správne alebo nie. Teraz už viem :)
pata31
28.05.08,13:53
Ahojte, pozrite si § 7bod 4 písm. b zákona o ochrane osobných údajov:

(4) Ďalej bez súhlasu uvedeného v odseku 1 možno osobné údaje spracúvať len vtedy, ak
b) spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, v ktorej vystupuje
dotknutá osoba ako jedna zo zmluvných strán alebo na zavedenie predzmluvných
vzťahov alebo opatrení na žiadosť dotknutej osoby,

Objednávka je forma uzavretia zmluvy (v podstate ponuka na uzavretie zmluvy) a zmluvnú stranu je potrebné presne identifikovať. Meno a adresa nestačí, môže sa stať že otec a syn sa volajú rovnako. Takže imho môžete rč v objednávke uvádzať, resp požadovať a nepotrebujete na to špeciálny súhlas. Len musíte objednávkam zabezpečiť príslušnú ochranu
Čo znamená príslušná ochrana? Je to stanovené v nejakom zákone?
dana9
28.05.08,13:58
Ochrana v zmylse zákona na ochranu osobných údajov v platnom znení.

Treba naštudovať, je k tomu dosť popísané aj na porade. Mať zmluvy evidované, zabezpečené, ten kto s nimi robí musí byť poučený, zodpvoedná osoba. Je toho veľa
veronikasad
28.05.08,14:08
Danka, myslím, že osôb s rovnakým menom a priezviskom na jednej adrese bude určite menej ako starostí s dodržiavaním zákona o ochrane osobných údajov. V takomto prípade by som rodné číslo na objednávkach neuvádzala.

--------
Veronika
michaela15
28.05.08,14:21
Ja som na podobné účely poskytla r.č. len raz a omesiac bola u nás polícia vraj som si zaevidovala kradnuté auto
dana9
28.05.08,14:22
Danka, myslím, že osôb s rovnakým menom a priezviskom na jednej adrese bude určite menej ako starostí s dodržiavaním zákona o ochrane osobných údajov. V takomto prípade by som rodné číslo na objednávkach neuvádzala.

--------
Veronika

S tým samozrejme súhlasím, ale má to dve strany. Právny úkon, ktorým objednávka je, musí byť určitý a zrozumiteľný. Pokiaľ jednoznačne neopíšeš zmluvnú stranu, tak sa dá diskutovať o tom, či je zmluva určitá a teda platná.
veronikasad
28.05.08,14:27
S tým samozrejme súhlasím, ale má to dve strany. Právny úkon, ktorým objednávka je, musí byť určitý a zrozumiteľný. Pokiaľ jednoznačne neopíšeš zmluvnú stranu, tak sa dá diskutovať o tom, či je zmluva určitá a teda platná.
Fakt som sa ešte nestretla s tým, že by niekto chcel odomňa na objednávku materiálu alebo služby, rodné číslo. Iné je to pri osobných poistkách, resp. v bankách. Pred mesiacom som vymieňala plástové okná a postačilo im meno a adresa, nemyslím, že by som preto stratila na okná záruku.

--------
Veronika
pata31
29.05.08,06:07
Ďakujem za odpovede, aj keď mám z toho mierny chaoss. :)