leader
23.05.08,09:34
Ahoj.mal by som par otazok. chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani(cistiace prace,tepovanie,umyvanie a pod.).....1. Docital som sa ze nemusim davat danove priznanie pokial zisk neprekroci 50% 19,2nasobku minimalnej mzdy,to akoze nemusim priznat?........2. akym sposobom by boli kontrolovane moje zisky? iba podla faktury? ......3. ake vsetky veci obsahuje jednoduche uctovnictvo?.....dakujem :)
blcha
23.05.08,07:55
Pravdepodobne si si to zle zapamätal, nejde o ZISK ale o PRÍJEM - a to je rozdiel!
Píšeš "popri zamestnaní" a tak predpokladáme, že máš aj nejakú mzdu. Hranicu príjmov totiž musíš sledovať za celý rok a za všetky príjmy. Predpokladám takmer s istotou, že túto hranicu bohato prekračuješ už zo zamestnania - ak by to tak nebolo, daňové priznanie by sa ti oplatilo podať, vďaka odpočitateľnej položke na daňovníka by sa ti vrátili zaplatené preddavky zo závislej činnosti (zmestnania).
Zisk je kontrolovaný tak, že sa skontrolujú príjmy a výdavky buď podľa účtovníctva alebo podľa evidencie (ak sa rozhodneš uplatňovať výdavky percentom).
Aspoň na prvý rok ti odporúčam zaplatiť si účtovníka / poradcu. V konečnom výsledku ušetríš.
Martin Mocko
23.05.08,07:57
Ahoj.mal by som par otazok. chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani(cistiace prace,tepovanie,umyvanie a pod.).....1. Docital som sa ze nemusim davat danove priznanie pokial zisk neprekroci 50% 19,2nasobku minimalnej mzdy,to akoze nemusim priznat?........2. akym sposobom by boli kontrolovane moje zisky? iba podla faktury? ......3. ake vsetky veci obsahuje jednoduche uctovnictvo?.....dakujem :)

1. Ak budes pracovat na zaklade zivnostenskeho listu, neexistuje ziadnych 50%...
2. Nie zisky, ale prijmy. A tvoje prijmy by si mal na zaklade faktur, pripadne si mozes zriadit i ERP (elektronicku podkladnicu)
3. V tomto smere mas dve moznosti na vyber. Pausalne vydavky - vtedy nevedies uplne JU. Standardny sposob zdanovania - musis viest JU.

PS: Ak tomu nerozumies, radsej oslov niekoho, kto sa tomu venuje. Urcite je to tak lacnejsie...