janaGT
23.06.04,11:53
Milí poradcovia, poprosím o jednu radu:
Ak majiteľ firmy, ktorý je jediným spoločníkom firmy, zároveň konateľom i zamestnancom tej istej firmy vyberie peniaze z bankového účtu a nezdokladuje mi, kam tie peniaze dal, môžem urobiť nasledovný zápis 355/221? A následne keď peniaze napr. o týždeň alebo i neskôr prinesie, tak urobím 211/355? A budú sa aj nejakým spôsobom zdaňovať?
A zasa opačný prípad: Keď firma momentálne nemá dosť finančných prostriedkov, a on donesie peniaze - ako to bude s účtovaním a so zdanením? Ďakujem vopred za všetky rady.
Katty
30.06.04,07:26
Áno, môžeš použiť toto účtovanie a budeš evidovať pohľadávku voči spoločníkovi, ktorú by však raz mal vrátiť. V prípade, keď do firmy vkladá peniaze, tak to účtujem ako záväzok na 365. Tieto pohľadávky ani záväzky voči spoločníkom nijako nepodliehajú zdaneniu. V účtovníctve ich budeš evidovať do času kým ich nevyrovná.
janaGT
30.06.04,07:30
Áno, môžeš použiť toto účtovanie a budeš evidovať pohľadávku voči spoločníkovi, ktorú by však raz mal vrátiť. V prípade, keď do firmy vkladá peniaze, tak to účtujem ako záväzok na 365. Tieto pohľadávky ani záväzky voči spoločníkom nijako nepodliehajú zdaneniu. V účtovníctve ich budeš evidovať do času kým ich nevyrovná.
Vďaka za radu, už som si myslela, že mi nikto neodpovie. S účtovaním som si bola viacmenej istá, ale nevedela som to zdanenie. A nevieš mi náhodou povedať aj konkrétny paragraf ?
viktoria
30.06.04,07:40
V prípade krátkodobej pôžičky zo strany spoločníka vypracujem zmluvu o bezúročnej pôžičke na základe občianského zákonníka. To isté je možné aplikovať aj v opačnom prípade.
Katty
30.06.04,07:45
Janka ono to necháp, že je to príjem alebo výdaj spoločnosti, ktorý v nej ostane a musí sa zdaniť. Sú to akokeby krátkodobé pôžičky alebo dotácie spoločníkom, ktoré si berie alebo dáva a keďže je to jeho firma a jeho majetok tak si nebude nárokovať úroky ani nič podobné.
janaGT
30.06.04,07:50
Janka ono to necháp, že je to príjem alebo výdaj spoločnosti, ktorý v nej ostane a musí sa zdaniť. Sú to akokeby krátkodobé pôžičky alebo dotácie spoločníkom, ktoré si berie alebo dáva a keďže je to jeho firma a jeho majetok tak si nebude nárokovať úroky ani nič podobné.
Teraz som to už pochopila. Ďakujem za jasnú odpoveď.
vladan
30.06.04,08:23
myslím, že slovko krátkodobé - je do 1 roka. To len taká poznámka. Pekný deň
Katty
30.06.04,08:37
kludne môžu byť aj dlhodobé ;o)
M3G
30.06.04,20:07
Inak sa posudzujú dlhodobé pôžičky konateľa, ktoré si vyberie z peňazí firmy a nechce ich vrátiť, keď má firma finančné problémy = sprenevera;)
ESTER
30.06.04,20:13
Len na doplneni - dlhodobé účet 479.
tiki
16.01.06,14:32
a dal by sa tento spôsob aplikovať aj na priebežne vyberanie zisku z sro??

ide o to ako vybarť časť zisku z sro ešte počas roka - potom po zdanení a pri rozdelovaní zisku by sa ta pohľadávka zrušila

je možné to tak robiť??
ondrejvla
16.01.06,15:17
Ja by som navrhovala v prípade, že hotovosť v pokladnici nie je vysoká to zaúčtovať ako dotáciu pokladnice cez účet 261/A/221/A.
Vari nie je sro-čka, ktorej majiteľ (spoločník) si nevyberá z podnikateľského účtu! Ja som sa s takou doteraz nestretla, každý je presvedčený, že sú to jeho peniaze ( čo v podstate aj sú, ale uložené v podnikaní), teda že aj má právo s nimi nakladať ako so svojimi ale súkromnými.
Kristina27
26.01.06,14:37
V pokladni má sro vyše 200 tis. korún, účtovne, v skutočnosti nie. Čo s nimi? Všetky záväzky voči spoločníkovi sú uhradené, účet 365, podiel na zisku nebude, pretože všetok zisk po prídelení do RF pôjde na krytie straty min. rokov. Môže ostať v pokladni k 31.12.2005 taká veľká hotovosť?
Marianna01
26.01.06,14:58
Výška pokladničnej hotovosti nie je ohraničená. Súhlasím so Ondrejvla - ja účtujem tiež dotáciu pokladne. Mne sa zas bežne stáva, že majiteľ resp. konateľ nakúpi kadečo, čo chce použiť vo firme, ale peniažky na to účtovne nemá. Takže ak vyberá z účtu, príde mi to vhod - môžem pokryť tieto výdaje z pokladne.
Kristina27
30.01.06,16:24
Ak nechcem mať v pokladni vyše 200 tis. korún, ktoré si aj tak konateľ a spoločník zobral, môžem to zaúčtovať ako poskytnutie bezúročnej krátkododbej pôžičky spoločníkovi v hotovosti 355xx/211xx a v budúcnosti prijatú splátku pôžičky od spoločníka 211xx/355xx?
Tweety
30.01.06,16:26
Ak nechcem mať v pokladni vyše 200 tis. korún, ktoré si aj tak konateľ a spoločník zobral, môžem to zaúčtovať ako poskytnutie bezúročnej krátkododbej pôžičky spoločníkovi v hotovosti 355xx/211xx a v budúcnosti prijatú splátku pôžičky od spoločníka 211xx/355xx?
Vypíšeš pokladničný doklad na uvedenú sumu, on Ti podpíše prevzatie a je to OK, žiadne manko v pokladni nehrozí. Naúčtuješ to tak ako si uviedla.:eek:
Kristina27
30.01.06,16:35
Ďakujem za potvrdenie, dúfam, že nemusím spisovať nejakú zmluvu o pôžičke.
Tweety
30.01.06,16:36
Ďakujem za potvrdenie, dúfam, že nemusím spisovať nejakú zmluvu o pôžičke.
Nemusíš na krátkodobú.:)