Richard
11.04.05,09:29
Zdravím všetkých, ktorým nabúral život s registráciami vyplývajúcich zo zákona o nelegálnej práci.

Máte niekto už skúsenosti s kontrolou? Ako prebiehala?
miriza
11.04.05,07:51
Už ju mala jedna známa prebiehala ževraj takto. Najskôr sa musela preukázať živnostenským listom / má predajňu textilu/. Potom si do notebooku chceli naťukať jej rodné číslo pre istotou či za ňu niekto platí ale kedže nemali signál či čo tak museli vyjsť z tej predajne vonku a to sa zatiaľ stihli vypratať ostatný " pracovníci" blízkych obchodov.
Pekný deň
Richard
11.04.05,08:17
Som zvedavý ako obstoja argumenty ak príde pomôcť niekto z rodiny, prípadne ak sa zastaví kamarát a náhodou vám niečo priateľský opravý a pod.

To aby sa preistotu všetci známi nahlásili a mali ročné dohody...
MajaL
11.04.05,10:27
Zdravím všetkých, ktorým nabúral život s registráciami vyplývajúcich zo zákona o nelegálnej práci.

Máte niekto už skúsenosti s kontrolou? Ako prebiehala?
Kontrolu sme mali hneď prvého.Štyria nabehli na stavbu , od zamestnancov si vyžiadaali občianske preukazy a už zapisovali. Majiteľa žiadali o ičo a tel. číslo do firmy. V Pondelok sa nahlásili telefonicky na kontrolu. Zaújmali ich pracovné zmluvy, hrubé mzdy, tarif. skupiny, či sú zamestnanci školený o BOZP a kto ich školil. Zmluvy si prefotili a taktiež živnostenské listy vypili kávičku a už ich nebolo. K zmluvám sa vyjadrovali hneď čo je dobré a čo tam chýba. Tak a to by bolo asi všetko.
lenkak
11.04.05,15:44
Boli aj u mojej maminy, ale nakoľko ona má len jednu zamestnankyňu a aj tá zrovna vtedy bola na dovolenke, (v predajni bola len sama) veľa roboty nemali. Len si pozreli tú jednú pracovnú zmluvu, pozapisovali si údaje a odišli s tým, že všetko je OK a že vyrozumenie príde poštou.
accad
11.04.05,16:16
Ja viem o ktakejto kontrole v kaderníctve, urobili si kópie občianskych preukazov a kedže mzdy spracuváva externá firma, žiadali kontakt na firmu a išli overiť doklady.
ondrejvla
11.04.05,17:04
No, mám pocit, že tento zákon je dosť chorý!!!

Veď čo ak bude niekto u mňa na návšteve, ja si odbehnem kúpiť rožok, alebo hoci len preto, že mi treba, že musím, alebo na Poštu a v prevádzke nájdu návštevu?!
To sa musí aj ona preukázať, že tam vôbec nepatrí, že je tam len náhodou, alebo "OMYLOM" ?!
Často sa mi stáva, že príde za mnou dcéra do firmy, kým si ja zájdem na DÚ, do banky a pod., berie mi telefóny a proste len stráži! To nie je prípustné?!
No, myslím si, že ten, kto formuloval tento zákon, a najmä tí, čo ho schválili už boli veľmi unavení a zdriemli, pričom omylom zmačkli tlačítko "Súhlasím"!
Vlasta
Heni
11.04.05,17:19
no, kým ja pobehám čo treba, za mňa sedí v herni manžel... lenže on vlastne len "stráži" bezpodielové spoluvlastníctvo, lebo keby dačo, tak ako FO ručím predsa celým svojim majetkom a tým pádom aj jeho majetkom...:cool:
Deny
12.04.05,07:42
Ahojte,

môj klient mal kontrolu v reštaurácii, kontroloval všetko, na zmluvy - mal pripomienku, že neobsahujú "stručnú charakteristiku pracovnej činnosti" podľa ZP ( iba - pracovné zaradenie napr.kuchár nestačí), ďalej chcel knihu dochádzky od 1.4. - podľa zákona o nelegálnej práci a musia tam byť uvedené prestávky zamestnancov, prihlášky a o odhlášky do poisťovne, dvaja nastupovali 1.4. a podnikateľ ich prihlásil až 4.4.2005, to sa mu nezdalo. Ešte nemáme záznam o kontrole, tak som zvedavá ako to dopadne, či nebude nejaká pokuta....
adam
12.04.05,09:37
Tak dnes zavítali aj do mojej predajne. Vedúca predajne má PZ na trvalý PP,
to bolo OK...1.5.05 odchádza na materskú, zaúča 2 nové dievčatá. Tým som
vypísala Príkaznú zmluvu. Do predmetu som uviedla upratanie predajne v čase od 1.4.05-30.4.05. Pri kontrole som nebola prítomná, vraj sa nevyjadrili nijako,
len chcú, aby som im odfaxovala všetky zmluvy, a že sa so mnou telefonicky skontaktujú. Budem ďalej informovať.......:confused:
Tiež si prefotili obč.preukazy....
Pekný deň:)
brm
12.04.05,09:52
Ja viem o ktakejto kontrole v kaderníctve, urobili si kópie občianskych preukazov a kedže mzdy spracuváva externá firma, žiadali kontakt na firmu a išli overiť doklady.a čo na to zákon o ochrane osobných údajov? to si hocikto ofotí môj občaňák?
Bionda
12.04.05,13:42
Táto kontrola môže prísť aj v doprovode polície keď treba, požadovať preukázanie totožnosti fyzickej osoby , ktorá sa nachádza na pracovisku -je ich oprávnenie.
Treba si dať pozor na to, že protokol treba vždy prečítať a podpísať, ak ho odmietnete podpísať , považuje sa za prerokovaný a t.j. odsúhlasený, takže ak ste v práve, treba to uviesť do protokolu!
Majú právo dokonca aj skontrolovať šoféra náklad. automobilu, či nie je náhodou nelegálne pracujúci.
evuša
12.04.05,14:23
U môjho manžela boli už tiež. Vyžiadali si OP ale tiež sa nemohli pripojiť na internet, tak si len opísali rodné čísla a údaje zo živnostenského listu. Nič iné ich nezaujímalo. Ani pracovné zmluvy ani dohody. Len skúmali, či sú zamestnanci prihlásení.
jess
12.04.05,14:32
a moji zamestnanci vôbec nenosia so sebou občianske preukazy a veru aj ja som si dnes zabudla celú kabelku doma, však mobil som mala, banka-manžel išiel so mnou, tak mi "nič" iné nechýbalo :D:D:Dže v meste, kde máš trvalý pobyt vraj nemusíš nosiť občianku, tak potom , keď nám príde kontrola ako ich (zamestnancov) skontrolujú, či ich zoberú na policajnú stanicu, či stačí nadiktovať RČ :D
nikulik
13.04.05,04:11
tak to musim trosku poopravit, OP musi mat kazdy obcan, ktory sa vziali od domu na 100m, raz moj sused na parkovisku opravoval si auto a prisli policajti a pytali sa kde ma OP.....to len pre info :o)))
nikulik
13.04.05,04:27
My sme mali kontrolu vo firme minuly tyzden, ale dopadlo to dobre, cakali sme horsie, len prisli, vypytali si veduceho, sadli si do kancelarie a vypytali si OP vsetkych co su v budove. Aj tak je to take cudne, ved keby sme tam mali aj niekoho na cierno, tak nedoniesli by sme jeho OP a bolo by....ale co keby sa postavili a povedali:tak teraz si to ideme skontrolovat.... :o)
.....no takze si vypytali OP, sadli do kancla, otvorili notebook, zena vypisovala na papier rodne cisla a mena vsetkych, a on pozeral v pc ci su prihlaseny v SP. 01. 04. 2005 som prihlasovala dve zamestnankyne, jedna im tam nesedela tak som im doniesla ukazat potvrdeny Reg. list FO zo SP, takze to bolo v poriadku. Este nam povedala ked sa sef s nou rozpraval ze vedela ze urcite firmy nebudu mat problemy a ze ich dost zaraza to ze aj napriek tomu, ze vedia zamestnavatelia ze budu chodit kontroly tak tolko nachytaju na cierno.
Vsetko bolo v poriadku a o take dva dni nam prisiel mail: porusili ste zakon o nelegalnej praci....zamestnanci:1,2,3....nie su prihlaseny v sp.....Tak som tam hned volala tej veducej a povedala som jej ze vsetci su v sp prihlaseny,povedala mi na to,ze to mam odfaxovat a bude to ok....tak sa aj stalo. Dost ma ale zarazilo to, ze dve zamestnankyne im hlasilo-boli prihlasene az 01.04.2005(dokonca aj tu ktoru som im ukazovala ked tu boli) ale jednu im hlasilo ze nie je prihlasena v sp aj napriek tomu ze bola prihlasena v sp uz 30. 01. 2004. Proste maju v tom chaos......fuuuuha ale som sa rozpisala, prajem pekny den :o))
evelien
13.04.05,05:22
Takže aj kontrola BOZP? To je blbé, také niečo nemáme - síce viem, že to musí byť. A čo sa týka kontroly, robia ju teda aj ako prepadovku a aj ako ohlásenú návštevu?
nikulik
13.04.05,05:26
co som ja pocula tak asi ako komu, niekomu sa ohlasia a niekoho prepadnu, takze to je otazne...
evuša
15.04.05,17:05
Dnes mi prišli na kontrolu do firmy, ktorej robím účtovníctvo. Vyžiadali si doklady zamestnancov, ktorí boli na prevádzke. Majiteľ nebol prítomný, tak ho zastupoval jeho syn. Nabehla som tam s dokladmi, prezreli si ich - hlavne potvrdené prihlášky - boli spokojní, lebo zamestnanci mali potvrdené prihlášky deň pred nástupom do zamestnania. Perlička bola, že syn majiteľa je zamestnaný, ale jeho zložka je na daňovom úrade, lebo majú daňovú kontrolu. Keď som ho vyzvala, aby im povedal rodné číslo, aby si ho overili, opýtali sa ma, že vraj načo? No, lebo je zamestnanec, toho netreba preveriť? Nakoniec ho preverili, napísali zápis a rýchlosťou vetra odleteli. Zaujímavosť bola, že sociálka nemá ešte spracované prihlášky zamestnanca zo 4 apríla 2005. Vraj nestíhajú. My však musíme.
Johanka
15.04.05,18:02
To je nic! My sme mali kontrolu, na ktoru prisli 17.35. Zhodou okolnosti bol v prevadzke konatel a dve baby, ktore tam pracuju 7 rokov. Mali sme potvrdene prihlasky zo SP este stare tlaciva, ktore platili vtedy. Kontrolorka asi 25 rocna mala pochybnosti, lebo to tlacivo nepoznala a povedala, ze sa jej to cele nezda aby niekto robil taku dlhu dobu na jednom mieste. vraj sme ich odvtedy mohli odhlasit a mame tam len nieco stare zalozene. Asi by bola spokojnejsia, keby sme mali vsetkych prihlasenych 1.4.2005. aspon by poznala tlacivo! My aj tak posielame registracne listy do Trnavy a nemame ziadne potvrdenie, ze prihlasku prijali. Takze je kontrola neukoncena a este si to budu overovat. aspon budu vykazovat nejaku cinnost.
medulina
16.04.05,18:49
Kontrolu sme, našťastie, zatiaľ nemali. Ale zaujímalo by ma, ako by brali môjho 17-ročného syna - gymnazistu, keby ho našli za barovým pultom ako umýva poháre, alebo čapuje pivo...? Napríklad poobede-vypomáha otcovi v podniku. Dohodu nemá.TREBA???
ekin
17.04.05,12:58
nemam poznatky z vlastnej praxe, ale kolegynka mi vravela, ze jej klientka mala u seba manzela, kym ona isla kamsi cosi vybavit - a je to porušenie zakona, aj ked to bolo popoludni, on ma hlavneho zamestnavatela..a skutocne iba zastupuje ochranu spolocneho majetku...vraj to sa nesmie!! Takze sukromne vlastníctvo môzu ochranovat iba zamestnanci? Cosi zhnité je v tých zákonoch..hm,hm...:confused:
Hlinkovx
17.04.05,13:05
My sme kontrolu mali.....
nabehli dvaja ľudia do prevádzky..jeden inšpektor práce z Trenčína , druhý od nás z Prievidze
na prevádzke - v servise sme mali 2 zamestnancov, ja som bola v kancelárii
od nich chceli OP odtiaľ si ich osobné údaje odpísali -
potom prišli k nám do kancelárie
chceli výpis z OR, pracovné zmluvy tých dvoch pracovníkov, ich prihlášky do SP a posledné výkazy do SP...
tam si porovnali rodné čísla...
keď uvideli mňa, tak si vypýtali moje osobné údaje, porovnali s výkazom do SP...
a za 10 minút bolo "po vetre"
všetko bolo v poriadku...
Daska
17.04.05,14:25
Robim uctovnictvo niekolkym firmam, zatial ani jedna nemala kontrolu, ale vsetky doklady mam ja v kancelarii. Prihlasky, zmluvy atd...
A len tak pre zaujimavost, v piatok som na SP v DK zistila, ze DoVP sa do PC nenahadzuju. Tak by ma zaujimalo, ako si preveria, ci je ten dohodar ozaj prihlaseny. Ci budu kontaktovat aj mna?
adam
20.04.05,19:22
[QUOTE=adam]Tak dnes zavítali aj do mojej predajne. Vedúca predajne má PZ na trvalý PP,
to bolo OK...1.5.05 odchádza na materskú, zaúča 2 nové dievčatá. Tým som
vypísala Príkaznú zmluvu. Do predmetu som uviedla upratanie predajne v čase od 1.4.05-30.4.05. Pri kontrole som nebola prítomná, vraj sa nevyjadrili nijako,
len chcú, aby som im odfaxovala všetky zmluvy, a že sa so mnou telefonicky skontaktujú. Budem ďalej informovať.......:confused:
Tiež si prefotili obč.preukazy....
Pekný deň:)

Dnes som bola podpísať zápisnicu z kontroly. Všetko bolo v poriadku, proti príkazným zmluvám nemali celkom nič. :DPýtala som na postup, že ak mi manžel, dcéra bez nároku na mzdu pomáhajú v predajni, povedali, že oni nemôžu podávať takéto informácie!!!!!!!:mad:
pekný večer:)
buba
21.04.05,09:40
neviem ako to budem preukazovať,tie prihlášky, keď ich mám všetky v jednom fascikly, či si to mám pozakladať do kariet alebo ako, veď vo výkaze sú všeti uvedení no uvidíme
Hlinkovx
21.04.05,09:53
neviem ako to budem preukazovať,tie prihlášky, keď ich mám všetky v jednom fascikly, či si to mám pozakladať do kariet alebo ako, veď vo výkaze sú všeti uvedení no uvidímeno..odo mňa chceli prihlášky tých zamestancov, čo sa nachádzali na prevádzke + výkaz..
takže im dáš všetky prihlášky..a nech si vyberú...čo potrebujú