Lukas63
23.05.08,14:13
Ak nainstalujem na pc s Linux (Ubuntu) Windows XP zostane mi tam aj Linux aj so vsetkymi subormi?
Stevo5
23.05.08,16:12
Zostane. Windows sa neinštaluje cez Linux, Win sa inštaluje na iný disk, alebo inú partíciu. Najčastejšie sa pred inštaláciou vytvorí na pôvodnom disku nová partícia pre Windows. Každý systém bude na svojom.
Fero11
23.05.08,16:33
Samozrejme ze ti tam ostane. Potom pri bootovani musis vybrat, ci chces spustit win, alebo linux (to sa nastavuje v subore pre nastavenie zavadzaca (niesom linuxak, vola sa to lilo, grub alebo tak nejak))
prajvi
24.05.08,20:30
Tusim ze WIN je potvora co sa tyka instalovania na linux, takze si toto este zisti u nejakeho linuxaka:

1.)
WIN prepise linuxacky zavadzac svojim ( + nezisti alebo neche zistit ze je tam aj iny opreacny system: Linux) - to ti sposobi ze linux sice zostane nainstalovany ale bez zavadzaca ho nespustis (zrejme bude treba obnovit linuxacky zavadzac z recovery CD alebo v recovery mode - Linuxacky zavadzac ti zisti aj ine opreacne systemy )

2.)
Ak tam mas len linux a cely disk mas naformatovany Linuxovym suborovym systemom (Ext2/3 ... ) budes musiet vytvorit logicky odiel - particiu a naformatovat ju na NTFS (alebo FAT32) - toto by som robil radsej z linuxu a nenechal to na XP-cko - XP nepozna (alebo neche poznat) linuxovy suborovy system - (nevie kde su data a kde "prazdne miesto" - pri vytvarani novej partici musi najskor staru ZMENSIT o novo-vytvaranu cast - zmensit tym ze UKROJI z volneho miesta - ale ak nevie co je volne a co nie tak by som to neriskoval... )

3.) Ak mas data (hudbu, fotky, dokumenty...) na linuxovom suborovom systeme - z windowsu ich neuvidis... mozno nejakym extra programom ale inak nie.

- Ovela beznejsi je opacny postup nainstalovat linux na XP - vtedy niesu problemy - Linux zavadzac neignoruje XP a pozna aj XP suborovy system takze data co mas budu viditelne aj v linuxe (ale takto otazka neznela)

-sorry za roman.. pisem over si to s linuxakom nakolko to co pisem uz nemusi platit :)
IT Solutions
29.05.08,10:47
prajvi ma pravdu v kazdom jednom bode!

Windows po instalacii zmeni Primarnu particiu na tu, kde sa instaluje,
Cize po instalacii win treba bud pridat bootovaci zaznam pre linux do boot.ini v roote particie win, alebo nastavit ako prim. particiu opat linuxovu a pridat zaznam tam.
Alebo naistalovat nejaky boot manager( pozor - moze poskodit jeden zo zaznamov)
Katabaticky
01.06.08,10:00
zmazat windowsacky zavadzac a prepisat grab je prenho asi najjednoduchsie kedze prepise 2 riadky a ma pokoj :)

a na pristup na evt2 a ext3 pripadne konverziu suborov medzi systemamy je celkom good napr
linux reader
ext2ifs
ext2fsd
alebo explore2fs
AntekaK
11.06.08,11:49
Ahojte,
prosím Vás veľmi pekne, mohli by ste mi stručne povedať základný rozdiel medzi Linuxom a Windowsom?
Na skúšku mám v jednej otázke tieto dva operačné systémy stručne porovnať, ale moc toho neviem, snáď možno iba, že Linux je voľne šíriteľný, chránený pred vírusmi, ale aj toto neviem, či je dobre. Iba také 2-3 body by mi stačili, ďakujem a prajem pekný deň.
Fero11
11.06.08,17:03
No o tom by sa dalo strasne vela rozpravat, linux narozdiel od windovsu ma zverejneny zdrojovy kod (teda jadro). Kazdy programator si ho moze prisposobovat a tak vytvarat vlastne distribucie, je ich uz niekolko 100viek. Dnes sa uz linux svojim ovladanim zacina podobat windovsu (za pomoci grafickych rozhrani KDE, GNOME a pod) ale niektory su zvyknuty stale na konzolu. V minulosti linuxy sluzili hlavne ako servery (ja osobne pouzivam FreeBSD ako router a nic lepsie som nenasiel)....................
Skus do googla napisat napr linux vs windovs, alebo nieco podobne a mas po starostiach
robovi
11.06.08,18:45
Ahojte,
prosím Vás veľmi pekne, mohli by ste mi stručne povedať základný rozdiel medzi Linuxom a Windowsom?
Na skúšku mám v jednej otázke tieto dva operačné systémy stručne porovnať, ale moc toho neviem, snáď možno iba, že Linux je voľne šíriteľný, chránený pred vírusmi, ale aj toto neviem, či je dobre. Iba také 2-3 body by mi stačili, ďakujem a prajem pekný deň.

Toto tvrdenie uz nie je tak uplne pravda.
AntekaK
12.06.08,07:14
Ďakujem za odpoveď, skúsim ešte niečo vyhľadať, ešte raz vďaka.
:)