lindusaaa
24.05.08,00:26
Ahojte, nenašla som tu takú tému. Máte niekto skúsenosti s jej pestovaním? Dakujem.
misomiso
24.05.08,06:16
Chces vyrabat hodvab?
Rozalka
24.05.08,09:05
U mojej mamky v záhradke rastie sťaby burina, ak sa ti ujme, už sa jej nezbavíš.
jarosenka
24.05.08,11:02
Myslíš morušu - strom?
My máme v záhrade bielu, získali sme ju spolu so záhradou a inými ovocnými stromami, takže sme ju nesadili. Ale manžel ju strihá ako ostatné stromy. Zakvitá trochu neskôr, ale moruše zbierame už v júni - júli. Keď sa zadarí rok, tak ich je strašne veľa, sú sladučké, výborné. Najmä deti ich majú radi. Ja by som ešte chcela aj čiernu. Zaujímavý je aj zber moruší, kdesi som to vyčítala a už sme ich tak oberali. Pod strom sme prestreli veľký igelit, strom zatriasli a z igelitu ľahko pozbierali.:)
Miru
24.05.08,18:36
Máme čiernu morušu ,je to strom a nevyžaduje nič mimoriadne,netrpí chorobami ani voškami či inou háveďou.
Jana Motyčková
24.05.08,19:30
Tiež máme čiernu, myslím, že raz sme ju strihali, potom nie. Nič s ňou nerobíme - źiadne postreky, žiadne choroby. Úroda býva obrovská (100 kg). Máme ju cca 5-ty rok. Máme teda 2, jedna je "divoká", druhá kúpená - šlachtená. Na šlachtenej sú oveľa väčšie plody, a aj chutnejšie. Úrodu zberáme vyše mesiaca cca od konca júna, do začiatku augusta.
babka - ježibabka
25.06.08,20:19
jarosenka;736554]Myslíš morušu - strom?
My máme v záhrade bielu,
Nám vyrástla pri dome biela moruša, asi vtáci priniesli semienko a tento rok tak zarodila,že sú všade a neviem, ako by sa dali spracovať. Bola by som rada, keby mi niekto poradil , či sa dá okrem zjedenia pár plodov aj inak zúžitkovať. Aj tak ju už na jeseň chceme vyhodiť, pretože máme aj čiernu veľkoplodú a z tej robím sirup, džem a zaváram. Vopred ďakujem.
AlaNR
26.06.08,11:03
Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
Kedy by som to mala zháňať a sadiť?
Kazu
26.06.08,11:26
jarosenka;736554]Myslíš morušu - strom?
My máme v záhrade bielu,
Nám vyrástla pri dome biela moruša, asi vtáci priniesli semienko a tento rok tak zarodila,že sú všade a neviem, ako by sa dali spracovať. Bola by som rada, keby mi niekto poradil , či sa dá okrem zjedenia pár plodov aj inak zúžitkovať. Aj tak ju už na jeseň chceme vyhodiť, pretože máme aj čiernu veľkoplodú a z tej robím sirup, džem a zaváram. Vopred ďakujem.

Ten sirup a džem sa dá robiť aj z bielej. Ale čierna zase lepšie farbí biele tričká :D
Jana Motyčková
26.06.08,12:54
Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
Kedy by som to mala zháňať a sadiť?
Kúpili sme morušu v Prievidzi, cenu si nepamätám, ale bola "normálna" ako za iné ovocné stromy, žiaden extrém. Len ich mali málo, jeden rok sa nám neušla, až nasledujúci, treba si tam zavolať a zistiť. Ak si dobre pamätám, sadili sme to na jar, ale zistite si u predajcu.
babka - ježibabka
26.06.08,18:18
Ten sirup a džem sa dá robiť aj z bielej. Ale čierna zase lepšie farbí biele tričká :D
Ďakujem za radu. Asi urobím sirup teraz z bielej a keď dozrejú čierne tak zasa z tej a pomiešam ich, lebo biely som už niekedy skúšala, ale má takú nevýraznú chuť. Tá farba na tričkách mi nevadí. Na šťastie od iného tmavého ovocia sa dá dobre vyprať.
lindusaaa
26.06.08,20:51
Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
Kedy by som to mala zháňať a sadiť?

Ako pisala aj Janka, da sa to normalne kupit, mozno nie uplne bezne. Treba skusit vacsie "zahradkarstva". Alebo sa popytat znamych. Nasa je este mala, asi 30-50 cm, takze este sa nacakame kym z nej nieco bude, ale uz teraz sa tesim. A my sme kupovali od Starkla.
AlaNR
27.06.08,06:32
Diky za odpoveď, so Starklom nemám dobré skúsenosti, ale v záhradkárstvach skúsim...
Zdenka 0705
27.06.08,12:10
tak skús teda www.kruh.sk
220870
27.06.08,18:26
Moruša je absolútne nenáročný strom .Stačí zasadiť ( presadiť), nič viac nepotrebuje.
lukuc
03.07.08,15:09
Nám rastie na záhrade tiež jedna...už obrovská biela moruša. Sadil ju ešte môj dedko, už pred viac ako 50 rokmi. Práve sa pokúšame vymyslieť nejaký "systém" na to, aby sa nám záhrada nezmenila na "džemový" koberec, pretože z nej denne (!) vyzbierame minimálne dve 15 l vedrá. Už to papajú aj sliepky, barany, aj susedovie prasiatka. Natiahli sme pod ňu siete (teda záclony natiahnuté v rámoch) a okrem toho ešte aj ručný zber. Chcela by som poprosiť o nejaké recepty. Zatiaľ to klasicky zaváram ( do cukrového sirupu), ale je toho kvantum, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné - džem alebo možno sirup??? Pridáte nejaký recept? Vďaka.
BXLmiami
14.07.08,08:54
Ten džem alebo sirup by som aj ja privítala,poradíte?
Monika V.
14.07.08,09:05
Nám rastie na záhrade tiež jedna...už obrovská biela moruša. Sadil ju ešte môj dedko, už pred viac ako 50 rokmi. Práve sa pokúšame vymyslieť nejaký "systém" na to, aby sa nám záhrada nezmenila na "džemový" koberec, pretože z nej denne (!) vyzbierame minimálne dve 15 l vedrá. Už to papajú aj sliepky, barany, aj susedovie prasiatka. Natiahli sme pod ňu siete (teda záclony natiahnuté v rámoch) a okrem toho ešte aj ručný zber. Chcela by som poprosiť o nejaké recepty. Zatiaľ to klasicky zaváram ( do cukrového sirupu), ale je toho kvantum, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné - džem alebo možno sirup??? Pridáte nejaký recept? Vďaka.

Moja svokra má morušu asi 30 rokov, tiež nevieme čo s tým, je toho naozaj veľa.:)
dalida
14.07.08,10:39
Tu je link na jednu zaujímavú stránku, kde je tento článok o moruši:

http://exoflora.mayday.sk/modules/news/article.php?storyid=375
Chokma
14.03.15,07:46
Dajte tip na overeneho dodavatela, zahradnika moruse, prosim.
osky
18.03.15,21:38
ked to tu tak sledujem tak wabi ma moruse a vyrobi ti aj taku kde bude na jednom stromku aj Biela aj cierna.tiez si na taky robim zalusk...
Lenka Benková
04.04.15,19:40
Dám Vám kontakt na jedného pána, ktorý mi doniesol morušové stromčeky /bielu+čiernu na jednom stromčeku a tiež kyslú morušu/ 0903586144. On Vám dá kontakt na predajcu z Pukanca /okr.Levice/
Lenka Benková
04.04.15,19:47
Zavolajte na tel.č. 0903586144- pán vám udá adresu a číslo na predajcu moruší z Levického okresu
220870
05.04.15,06:04
Súrne zháňam sadenice moruše.Kto by mal alebo vedel poradiť.
tannenkau
05.04.15,09:05
skús zahradkárstvo
babka - ježibabka
10.04.15,09:14
Zohnal si už niečo? Našla som v schránke letáčik a teraz práve to hlásili aj v miestnom rozhlase. Je to česká firma a vozia aj po Slovensku. Mali by mať podľa letáka aj moruše:http://www.jukka.cz/o-nas
Morušiak
17.03.17,21:09
5 litrov šťavy z moruše čiernej,3 litre vody,100g kyseliny citronovej,5kg cukru,kyselina sorbová podla návodu na nej.Tento sirup nie je varený,ostávajú v ňom všetky vitamíny.
Morušiak
17.03.17,21:13
V Pukaci je pestovateľ S.Stroška má 5 druhov morúš po 20E za kus,posiela aj na dobierku.