Luna
11.04.05,11:02
Ako by som mala zaúčtovať predčasné ukončenie leasingu,kde predajná cena je nižšia ako zostatková cena.(jedná sa o leasin.auto zakúpené v roku 2003).Viem,že musím upraviť daň.základ,kde nájomné uznám do nákladov len do výšky odpisov.Toto upravím v daň.priznaní za rok 2005.

Ako za zaúčtujem predaj auta 311/648? Načo by som ešte nemala zabudnúť.
Luna
11.04.05,11:14
Nepomôže mi nikto?????
lenkak
11.04.05,16:48
Našla som Ti jeden dobrý príspevok, ktorý pomohol aj mne.

Predčasné ukončenie lízingu
V apríli roku 2002 začal lízing osobného automobilu v celkovej hodnote 543 600 Sk dohodnutý na 36 mesiacov. Jeho ukončenie by malo byť v marci 2005. Nájomca však chce automobil v novembri (31. splátka) roku 2004 predčasne odkúpiť od lízingovej spoločnosti a následne ho predať za cenu cca 210 000 Sk. Prenajímateľ – lízingová spoločnosť požaduje uhradiť 60 000 Sk. Aký bude mať daňový dopad predčasné ukončenie lízingu z pohľadu nájomcu?

Lízingová zmluva bola uzatvorená do 31. decembra 2003, preto sa na ňu vzťahuje zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „predchádzajúci ZDP“.

V súlade s cit. zákonom [§ 24 ods. 4 písm. a)] je stanovené, že doba nájmu prenajímanej veci má byť dlhšia ako 20 % určenej doby odpisovania (v tomto prípade 4 roky), najmenej však tri roky a v prípade postúpenia zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu platí podmienka pre zmluvu ako celok. Toto ustanovenie predchádzajúceho ZDP nebolo dodržané, preto ide o predčasné ukončenie lízingu. Je preto potrebné postupovať podľa § 24 ods. 5 predchádzajúceho ZDP. Ak sa predáva prenajatá vec, ktorá bola predmetom lízingovej zmluvy po skončení doby nájmu nájomcovi v iných prípadoch, t. j. aj v prípade predčasného ukončenia lízingu, uznáva sa nájomné do daňových výdavkov iba za podmienky, že kúpna cena nebude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. Ak kúpna cena, v tomto prípade je to 60 000 Sk, bude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa počas doby odpisovania tohto majetku, uznáva sa nájomcovi zaplatené nájomné do daňových výdavkov len do výšky odpisu podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP.

Bude potrebné, aby nájomca vypočítal uvedeným spôsobom zostatkovú cenu lízovaného osobného automobilu, túto porovnal s kúpnou cenou, t. j. 60 000 Sk a ak zostatková cena bude nižšia ako kúpna cena, nie je potrebné upraviť základ dane z príjmov o rozdiel medzi účtovaným zaplateným nájomným do daňových výdavkov a odpismi podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. V opačnom prípade, ak zostatková cena bude vyššia ako kúpna cena, nájomca bude musieť v roku 2004 upraviť základ dane z príjmov o uvedený rozdiel. Je to potrebné urobiť v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, t. j. v tomto príklade v roku 2004.

Podmienky na začatie odpisovania u nájomcu sú splnené v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom bola prenajatá vec poskytnutá nájomcovi v súlade s lízingovou zmluvou. V roku začatia a v roku ukončenia odpisovania možno uplatniť ročné odpisy len v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov. Pri výpočte zostatkovej ceny potrebnej na porovnanie s kúpnou cenou je v roku 2002 a v roku 2004 potrebné prepočítať ročné odpisy na mesačné, a to v roku 2002 na 9 mesiacov a v roku 2004 na 11 mesiacov.

Kúpu automobilu bude nájomca účtovať ako obstaranie majetku v obstarávacej cene 60 000 Sk a pri jeho predaji odpíše automobil v obstarávacej cene do nákladov na účet 541 a následne jeho predaj v predajnej cene zaúčtuje na účte 641. Rozdiel (210 000 Sk – 60 000 Sk = 150 000 Sk) mu vstupuje do základu dane z príjmov za rok 2004.
accad
11.04.05,17:29
Ja som si urobila takúto tabuľku, ktorú mi odobrila auditorka a daňová poradkyňa. Podľa toho som urobila daňovo pripočítateľnú položku vo výške výhodnejšie pre daňový subjekt.
Luna
12.04.05,07:00
Ďakujem baby,je to super.
tamara
17.03.06,09:33
ahojte, mam otazočku týkajúcu sa lízingu,lízing z r. 2003 bol ukončený 2/2006, prišla mi fa od lizingovky na zostatkovú hodnotu,ako ju zaúčtujem? mozno primitivna otazka, ale s lizingom nemam ziadne skusenosti...a este, auto zaradím do HM akou cenou? dakujem
tamara
17.03.06,12:02
nikto neporadi??
bumpy
17.03.06,12:12
ahoj tiez nemam vela skusenosti, ale zaradila by som to v tej cene na ktoru ti prisla faktúra do majetku a jednorazovo odpisala, ale pockaj na rady skusenejsich
d.