rosemary
11.04.05,10:08
Aký je Váš názor milí poraďáci?

Naši vodiči kamionov si zo zahraničia nosia potvrdenky za parkovanie na 10 EUR. Ich vedúci im však 10 prepíše na 6 EUR a takto sa im to aj prepláca, vraj je aj lacnejšie parkovanie, nech hľadajú , kde sa platí menej. Neviem, či sa týmto neporušuje nejaký predpis, keď vyplácame / aj v nákladoch máme / menej ako je na doklade. Ďakujem za každý názor..
Katarína STR
11.04.05,08:56
No ja neviem, toto počujem prvýkrát.

No čo ak potreboval zaparkovať tam kde zaparkoval ? Prečo by sa nemalo uznať to čo je na potvrdenke?

A keď napríklad tankuje tvoj vedúci na slovensku, tak tiež sa snaží hľadať najlacnejšiu pumpu??
A keď mu dôjde benzín a nedajbože natankuje ten najdrahší na pumpe, ktorá bola najbližie, tak si to ten majiteľ neuzná do nákladov ???

Myslím, že to je pekná blbosť. Aký je bločik, tak sa má aj šoférom preplatiť a toľko má ísť aj do nákladov.

S týmto som sa ešte teda nestretla.
Zita5
11.04.05,09:04
Nemal snáď dáke podozrenie , že by už v minulosti si šoféry dali preplatiť niečo , čo vôbec neplatili . Lebo aj to sa dá . Pokiaľ na uvedenom bloku je uvedené číslo auta , dátum , čas/ čo v každom prípade nemusí byť/ tak nevidím dôvod , ale ak to je len niekde nájdený blok .....? To sú len moje úvahy .

Pokiaľ je to preukázateľný výdavok , tak ho musí uvedenému šoferovi preplatiť , ak prepísal originál blok ,tak to bude musieť aj zdôvodniť , že prečo ? Zatiaľ som sa ani já nestretla s takým prípadom .
anka1
11.04.05,09:32
U nás vo firme máme urobený interný predpis na preplácanie čistiarne. Je tam uvedené že firma zamestnancom preplatí 100,- Sk za čistiareň vrátane DPH. Zamestnanci nosia bloky z čistiarne aj na inú sumu (vyššiu) ale prepláca sa iba 100,- Sk a to ide aj do nákladov. Pokiaľ to vo vašej firme nemáte ošetrené nejakou smernicou alebo predpisom, tak by mala firma preplácať skutočné náklady. To je môj názor.
Zita5
11.04.05,09:37
U nás vo firme máme urobený interný predpis na preplácanie čistiarne. Je tam uvedené že firma zamestnancom preplatí 100,- Sk za čistiareň vrátane DPH. Zamestnanci nosia bloky z čistiarne aj na inú sumu (vyššiu) ale prepláca sa iba 100,- Sk a to ide aj do nákladov. Pokiaľ to vo vašej firme nemáte ošetrené nejakou smernicou alebo predpisom, tak by mala firma preplácať skutočné náklady. To je môj názor.
Anka suhlasím s Tebou čo sa týka čístiarne , ale predstav si šoféra , ktorý pokiaľ nájde nejaké lacnejsšie parkovisko , tak to čo ušetrí na parkovnom , pomaly aj prejazdí .
rosemary
11.04.05,09:53
Je to trochu komplikovanejšie, ako sa to zdá. Vodiči jazdia skoro pravidelne po jednej trase, ich vedúci je bývalý vodič, takže má veľmi dobrý prehľad kde, čo a za koľko, ja som tiež toho názoru, že parkoval za 10 EUR, mal by mať preukázané náklady preplatené, iba šéf dopravy chce po mne vedieť, aký predpis porušuje, keď im prepláca menej. Tento rozdiel nám urobí 15 000 mesačne v nákladoch menej, nieje to iba euro sem, euro tam.
Hlinkovx
11.04.05,09:58
Hani..nechápem..ako si môže dovoliť prepísať nejaký doklad z 10 EUR na 6 eur..
to je ako keby mu niekto vystaví fakt. za 30000 Sk...a on ju prepíše a dá na ňu sumu 25000 a preplatí 25000....
chudáci vodiči..možno ten ich šéf zabudol na to, že aj on bol vodič...a tiež by sa mu to nepáčilo...a navyše..určite ceny išli hore...
porfin
11.04.05,10:02
Môj názor je , že by sa žiadne prepisovanie nemalo robiť, veď možno že síce je aj lacnejšie parkovanie, ale čo keď je to lacnejšie ďaleko od miesta , kde potrebuje kamionista stáť. Je to podľa mňa hlúposť. A okrem toho do účtovníctva si predsa dáva potvrdenku na 10 a nie na 6 EUR. Ak to nemáte vyslovene ošetrení nejakou internou smernicou, tak nechápem prečo to robí...
Zita5
11.04.05,10:07
Je to trochu komplikovanejšie, ako sa to zdá. Vodiči jazdia skoro pravidelne po jednej trase, ich vedúci je bývalý vodič, takže má veľmi dobrý prehľad kde, čo a za koľko, ja som tiež toho názoru, že parkoval za 10 EUR, mal by mať preukázané náklady preplatené, iba šéf dopravy chce po mne vedieť, aký predpis porušuje, keď im prepláca menej. Tento rozdiel nám urobí 15 000 mesačne v nákladoch menej, nieje to iba euro sem, euro tam.
No tak to je už riadna suma . Tak keď má odjazdenú tú istú trasu , vie presne kde čo stojí . Tak nech to preplatí a treba to zakalkulovať do ceny pre klienta ,komu robí prepravu a nakoniec to zaplatí aj tak zákazník . Beriem v úvahu prípad , že pre niehoho robíte zmluvnú dopravu . Veď keď robím kalkuláciu ceny tak tam musím narátať aj napr. všetky výdavky čo sa týkajú uvedenej transakcie .
pyton
11.04.05,10:37
A to oni akože potom tie 4 Eurá musia doplácať zo svojho? No to majú veľkú radosť. To určite nie je dobré riešenie a účtovne už vôbec nie.
anto
11.04.05,11:10
Vodič, ktorý vykonáva diaľkovú dopravu má podľa zákona nárok po čase jazdy, teraz neviem, koľko hodín, nárok na odpočinok. To znamená, že musí na najbližšom parkovisku zastaviť, a odpočívať. Taktiež tam musí zaplatiť za parkovanie. To že mu vedúci - majiteľ nepriznáva výšku, ktorú vodič zaplatil, ale uhrádza mu menšiu sumu, poškodzuje finančne vodiča, čiže ho okráda. A ak si to dáva do nákladov v plnej výške, tak je to dôkaz, že to robí vedome a cielene. Tým že okráda vlastných zamestnancov,a poškodzuje ich finančne, je možnosť podať na neho trestné oznámenie za krádež a zneužívanie svojho postavenia majiteľa. On vlastne zneužíva svojich pracovníkov, aby mu dávali dobrovoľne peniaze, lebo ak mu ich nedajú, tak uvidia ....... Asi tak to je.
ucetni_fantozzi
11.04.05,11:24
podla mojho nazoru:

§4 ods. 1 pism. d/ (a zaroven §10) zakona 283/2002 Z.z. o cestovnych nahradach - zamestnancovi vyslanemu na pracovnu cestu patri... nahrada preukazanych potrebnych vedlajsich vydavkov...

takze som toho nazoru, ze zamestnavatel porusuje zakon. urcite, kedze preplaca a zahrna do nakladov mensiu sumu ako je suma realna, nemalo by tu byt dodanenie, otazne je, ako by obstal, keby ho niektory jeho zamestnanec zazaloval o nahradu skody...
rosemary
11.04.05,11:33
Takto si to vysvetlujem aj ja , pán účetní Fantozzi. Inak vyplácame vodičom všetko podľa zákona. Poznám dopravcov, ktorých vodiči ešte diety v zahraničnej mene nevideli, niektorí vyplácajú diety paušálne. My máme zatiaľ iba takýto malý prehrešok. Kto nepodnikal v doprave, nevie ako je ťažké kalkulovať cenu , keď objednávateľ nechce v cene zohľadniť ani nemecké mýto. Keď sme nepochodili s navýšením ceny, dala som im za úlohu, aby si našli, kde môžu ušetriť na nákladoch, tak si našli tých 4 EUR z každého parkovného.
Ďakujem Vám všetkým za hodnotné názory
Paula
11.04.05,12:31
K prvému príspevku - je to mimo oblasť môjho chápania :) . Chcem upozorniť na iný príklad, kde je treba dať si pozor pri preplácaní. Prešli mi rukou doklady od taxislužby z Paríža (trasa z letiska do hotela) a na nich je poctivo taxikárom napísané: 4 osoby, 6 ks batožiny, presný čas. Môj cestovateľ bol len jeden, takže som prepočítaval sumu len na neho.
pyton
11.04.05,18:17
Vodič, ktorý vykonáva diaľkovú dopravu má podľa zákona nárok po čase jazdy, teraz neviem, koľko hodín, nárok na odpočinok. To znamená, že musí na najbližšom parkovisku zastaviť, a odpočívať. Taktiež tam musí zaplatiť za parkovanie. To že mu vedúci - majiteľ nepriznáva výšku, ktorú vodič zaplatil, ale uhrádza mu menšiu sumu, poškodzuje finančne vodiča, čiže ho okráda. A ak si to dáva do nákladov v plnej výške, tak je to dôkaz, že to robí vedome a cielene. Tým že okráda vlastných zamestnancov,a poškodzuje ich finančne, je možnosť podať na neho trestné oznámenie za krádež a zneužívanie svojho postavenia majiteľa. On vlastne zneužíva svojich pracovníkov, aby mu dávali dobrovoľne peniaze, lebo ak mu ich nedajú, tak uvidia ....... Asi tak to je.Yes, len na upresnenie. Vodič musí mať polhodinovú povinnú prestávku po 4 hodinách jazdy bez prerušenia. Čas jazdy sa mu odpočítava na tachografe. Za nedodržanie sú napr. v Rak. alebo Nemecku vysoké pokuty.
A inak, aj vodič má právo ísť na toaletu, musí ísť na parkovisko hociako drahé:D
Evanka
11.04.05,18:34
Zamestnavatel je povinny preplatit zamestnancovi vsetky preukazane vedlajsie vydavky pri PC, takze plnu sumu za parkovanie. Myslim, ze tu by neobstal ani ziaden interny predpis, ktory by urcil max taxu za parkovanie.