novyGomez
24.05.08,15:43
Dobry den od 1,6, mi zacina zivnost,chcel by som si kupit auto,je taka moznost ze by mi zivnost pomohla s jeho kupou, ze by som mohol ju nejak vyuzit vo svoj prospech?
novyGomez
29.05.08,16:28
dobry este by som sa chcel spytat ci musim ist aj na nejaky urad iny okrem zdravotnej poistovne,vobec sa v tom nevyznam.
abel
29.05.08,17:13
Neviem, na akom úrade si už bol. Do zdravotnej treba, do Sociálnej zatiaľ nie, na Daňový úrad treba. A tvoja prvá otázka je taká neurčitá, že ťažko na ňu odpovedať. Je rozdiel, či budeš s tým autom podnikať v autodoprave alebo či budeš doma vytvárať webové stránky.
michaela15
29.05.08,17:28
Mňa na daňový úrad prihlasoval živnostenský úrad pýtali sa ma či chcem aby ma prihlasovali
Dav
29.05.08,18:19
Pokiaľ máš na mysli, či ti dajú auto na lízing skôr ako živnostníkovi, tak záleží od lízingovky- niekde požadujú preukázať príjem z podnikania. Či už auto kúpiš ako podnikateľ, alebo ako občan, pokiaľ ho chceš využívať v podnikaní, nezabudni na oznamovaciu povinnosť - nahlásiť vozidlo na DÚ .
novyGomez
30.05.08,16:12
NO BOL SOM NA ZIVNOSTENSKOM A POVEDALI MI ZE MA NA DDANOVY PRIHLASIA, A POSLU MI AJ DICO, TAK CAKAM,A TERAZ CO ,MAM NEJAKE INE POVINOSTI? ESTE NA ZACIATKU?
KEJKA
30.05.08,16:44
si poistený v ZP...teda registrovaný?
zaregistrovať sa treba ako SZČO.
kabul
30.05.08,20:06
Hm mna by zaujímalo že ak si kúpim os. auto ktoré využívam v podnikaní (navšteva klientov, prevoz tovaru atd.) Ako to vlastne je s odpočtom DPH pri kúpe auta?
Zaleži to nejako od toho či som platca alebo neplatca DPH, alebo je to jedno a auto mi predaju bez DPH. Alebo DPH sa platí normalne pri kúpe, len si potom tú DPH možem pri odvadzani DPH štatu odpočítať?
( mám v tom hokej :confused: )

PS: Myslím že NovyGomez sa pýtal či ma narok na odpočet DPH auta ak auto potrebuje ako SZČO - tenda že mu živnosť v tom pomôže...
xBORISx
30.05.08,20:24
aj registraciu do zdravotnej robi uz zivnostensky urad...
Dav
31.05.08,18:50
Hm mna by zaujímalo že ak si kúpim os. auto ktoré využívam v podnikaní (navšteva klientov, prevoz tovaru atd.) Ako to vlastne je s odpočtom DPH pri kúpe auta?
Zaleži to nejako od toho či som platca alebo neplatca DPH, alebo je to jedno a auto mi predaju bez DPH. Alebo DPH sa platí normalne pri kúpe, len si potom tú DPH možem pri odvadzani DPH štatu odpočítať?
( mám v tom hokej :confused: )

PS: Myslím že NovyGomez sa pýtal či ma narok na odpočet DPH auta ak auto potrebuje ako SZČO - tenda že mu živnosť v tom pomôže...
Na to, aby si mal nárok na odpočet DPH, musíš byť prihlásený ako platca DPH. Pri kúpe osobného auta nie je nárok na odpočet DPH.
liba2
01.06.08,05:50
Hm mna by zaujímalo že ak si kúpim os. auto ktoré využívam v podnikaní (navšteva klientov, prevoz tovaru atd.) Ako to vlastne je s odpočtom DPH pri kúpe auta?
Zaleži to nejako od toho či som platca alebo neplatca DPH, alebo je to jedno
Najskôr sa musíš stať platiteľom DPH, to znamená požiadať daňový úrad o registráciu;

a auto mi predaju bez DPH. Alebo DPH sa platí normalne pri kúpe,
Áno, vozidlo ti predajú s DPH, ale podľa zákona o DPH pri osobnom aute nie je nárok na odpočítanie DPH, takže v tomto prípade ti nepomôže ani registrácia ako platiteľa DPH.

len si potom tú DPH možem pri odvadzani DPH štatu odpočítať?
Kým nie si na DÚ registrovaný ako platiteľ DPH, tak túto daň štátu neodvádzaš, resp. vo svojich faktúrach neuvádzaš a ani si ju nevšímaš na faktúrach od dodávateľov.

( mám v tom hokej :confused: )

PS: Myslím že NovyGomez sa pýtal či ma narok na odpočet DPH auta ak auto potrebuje ako SZČO - tenda že mu živnosť v tom pomôže...
Odpoveď je modrá v texte.
Na to, aby si si kúpil nové osobné auto ti treba len peniaze na jeho kúpu, alebo vybaviť si lízing, resp. úver. Auto môžeš kúpiť aj ako občan a používať ho na podnikanie. Toto je však veľmi zjednodušená odpoveď, lebo spôsob uplatňovania výdavkov na auto v podnikaní závisí ešte od ďalších okolností a písať tu o nich by bolo "slohové cvičenie".
novyGomez
01.06.08,06:14
ano rozmyslam kupit si vw passat variant,takze nebude z toho ziadna vyhoda ze som SZCO? hmm tak to je onicom:D
liba2
01.06.08,06:20
ano rozmyslam kupit si vw passat variant,takze nebude z toho ziadna vyhoda ze som SZCO? hmm tak to je onicom:D
Netuším akú výhodu máš na mysli.
Ak vozidlo zaradíš do obchodného majetku SZČO, môžeš si uplatňovať daňové odpisy 1/4 z ceny vozidla každý rok (4roky) a výdavky na prevádzku vozidla; dôsledok je, že zaplatiš nižšiu daň z príjmov.
Dav
01.06.08,06:45
Ak vozidlo do obchodného majetku nezaradíš, máš nárok odpočítať sumu 5,50 Sk za každý ubehnutý kilometer. Na odpočítanie PHM máš nárok v obidvoch prípadoch. V obidvoch prípadoch ale platíš daň z motorových vozidiel. Podľa miesta bydliska a podľa kubatúry vozidla.
KEJKA
01.06.08,08:11
začínaš ako SZ%CO lwen kvoli tomu, aby si niečo získal pri kúpe auta? Divná motivácia. Auto má byť prostriedkom na získavanie príjmov. Potom výdavky v súvislosti s ním ti znižujú základ dane a daňovú povinnosť, následne aj odvody do poisťovní.....
kabul
01.06.08,19:04
Aha takže také auto taxikára alebo osobné auto obchodného zástupcu sa kupuje vždy s DPH...aj ked je v podstate pracovný nastroj...
Ak som to správne pochopil :-)
liba2
02.06.08,02:45
Hm mna by zaujímalo že ak si kúpim os. auto ktoré využívam v podnikaní.....Uviedol si osobné auto.... pri osobnom aute nie je nárok na odpočítanie DPH.
Kúp si úžitkové auto N1 - keď budeš platiteľom DPH, budeš mať nárok na odpočítanie DPH.
novyGomez
07.06.08,15:08
nie ja uto neviuzijem v podnikani,ale len pre osobne ucely,len som chcel vediet ci sa to nebude nejak dat spravit,aby som mal nejaku vyhodu s toho
pivko
07.06.08,15:47
Na to, aby si mal nárok na odpočet DPH, musíš byť prihlásený ako platca DPH. Pri kúpe osobného auta nie je nárok na odpočet DPH.
Ak chceš auto bez DPH tak si kúp nejaký avant/combi/ s prestavbou na N1
alebo si rozšír živnosť na požičovňu aut.
kabul
09.06.08,17:18
počul som, že ak si kúpim auto N1 a odmontujem tú mrežu že s tým policajti pri prehliadke v podstate nemajú problém. Treba si jú nainštalovať jedine pri STK a podobne...je to pravda? Aké máte skúsenosti ?
marta bodonova
10.06.08,07:53
Ahojte, ja používam svoje auto na podnikanie - chcela by som vedieť, či je nejaká hranica, do akej výšky si môžem uplatniť náhrady, prejazdím mesačne tak 10 000 km - a to je v konečnom dôsledku suma.
Dakujem
KvetkaK
10.06.08,08:14
Ahojte, ja používam svoje auto na podnikanie - chcela by som vedieť, či je nejaká hranica, do akej výšky si môžem uplatniť náhrady, prejazdím mesačne tak 10 000 km - a to je v konečnom dôsledku suma.
Dakujem
Nieje určená hranica.