človiečik
24.05.08,18:23
potreboval by som radu ako zaúčtovať v jedn. účtovníctve fa z čiech kde je Dodávateľ z ČR - plátca dph. Dph je aj na fa - vystavená na odberateľa SR - plátcu dph. Ako zaúčtovať - či sa mi to zobrazí v DPH priznaní? a na ktorých riadkoch ? - použiť samozdanenie § 11 alebo vôbec nie a fa zaúčtovať už prepočítané kurzom NBS ako neovplyvňujúce DPH. Jedná sa o nákup tovaru. :)
človiečik
24.05.08,18:49
aha na faktúre z čiech doplňujem , že je vystavená bez dph. aj keď dodávateľ je plátcom dph.
VladoaKatka
24.05.08,19:19
To je správne, lebo dodanie do iného členského štátu je oslobodené od DPH, ak odberateľ zo SR je tiež plátca DPH. Ten u nás potom spraví samozdanenie.


Ktoré riadky a ako nájdeš v témach.
http://www.porada.sk/t63477-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html
http://www.porada.sk/t70215-nove-tlacivo-dph.html

Samozdanenie - skús zadať do vyhľadávača.
človiečik
25.05.08,10:47
ďakujem za radu, včera som to hľadal, ale keď zaúčtujem fa z čiech podľa par.11 a rozpočítam daň /19%/ tak asi musím spraviť ID a tam zaúčtovať ako na výstupe - čiže ktorý riadok z DP?Musím to zúčtovať iba do riadku 19. Odpočítanie podľa par.49-54. nič iné mi nezostáva....Robím to prvý krát, toto "účtovníctvo" je strašné.... hlavne, že si všetci myslia, aké je to jednoduché...Kým sa asi všetko naučím, tak to už zase dávno nebude platiť...Peknú nedeľu prajem...
človiečik
26.05.08,07:36
ešte mám otázku - teda viac ako jednu... Ako zaúčtujem teda fa v programe Money S 3, alebo som to dal správne pri zaúčtovaní na s dan.pl. § 11, a potom v pokl. dokladoch pri uhrade takisto rozpočítam s dph a dám podľa par. 49-54. Ukázalo sa mi to na vstupe aj na výstupe. Neviem či je to tak správne. Niekde som čítal že pri prij,. fa v money s 3 - urobia samozdanenie ale ako?/táto varianta by sa mi páčila viac a potom úhrada by bola v hotovosti v poriadku/
a potom ako s cenou - fa je vystavená bez dane - asi som nemlehet a z tej sumy potom rozpočítam dph. a nie navýšim... samozrejme prepočítam kurzom. Ďakujem za pomoc...
paťuška
26.05.08,13:31
Asi by si mal otázku presunúť do sekcie Money, tam ti poradia tí, ktorí s programom vedia pracovať. Stále zo sumy bez DPH po prepočítaní kurzom NBS - vstup z ČR - riadok 07 bez dph, riadok 08 dph, výstup - riadok 19 - iba dph. Soft to zvykne správne zaradiť.
človiečik
29.05.08,11:52
ďakujem za radu paťuška, z technickej podpory money s 3 mi ponukli zvláštnu variantu. V jú - vraj zaúčtovať záväzok na prísl. riadky a int. dokladom uhradenie na prísl. riadky, potom to nebude figurovať v peňažnom denníku ale vo fa došlých áno a aj v platbe z poladne, zo závazkov potiahne iba riadky do účtovníctva. Nakoniec iba neviem, či toto zaúčtovanie nebude vadiť Daň. úradu....Iba to ma trápi
shureido
11.06.08,11:07
Mam trosku podobny problem. Sme obc.zdruzenie - mame ZL, uctujeme PU, ale nie sme platci DPH. Chceme brat tovar z CR a dodavatel je platca DPH. Bude mi vystavovat faktúru s ceskou DPH? ak nie, mame nejaku povinnost vyrovnania dane my? aku? Vdaka
Zoltán Kovács
11.06.08,11:44
Mam trosku podobny problem. Sme obc.zdruzenie - mame ZL, uctujeme PU, ale nie sme platci DPH. Chceme brat tovar z CR a dodavatel je platca DPH. Bude mi vystavovat faktúru s ceskou DPH? ak nie, mame nejaku povinnost vyrovnania dane my? aku? Vdaka

Bude vystavovať faktúru s českou DPH. Táto daň je pre vás nákladovou položkou, nakoľko nie ste platiteľmi DPH.
Mária.K.
12.06.08,08:07
Mam trosku podobny problem. Sme obc.zdruzenie - mame ZL, uctujeme PU, ale nie sme platci DPH. Chceme brat tovar z CR a dodavatel je platca DPH. Bude mi vystavovat faktúru s ceskou DPH? ak nie, mame nejaku povinnost vyrovnania dane my? aku? Vdaka
V tejto súvislosti dávam do pozornosti § 7 ods. 1 zákona o DPH:
"(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk."
Ak nadobudnutie tovaru presahuje zákonom stanovený limit 420-tisíc korún, vzniká povinnosť pred realizáciou obchodu zaregistrovať podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty a odvádzať DPH.
suvaha
24.06.08,17:30
ahojte,
pri fakture ktora prisla neskor ako bol dodany tovar sa moze preratat suma v CZK datumom prijatia faktury alebo to ma byt kurz k datumu vystavenia faktury? je to chyba ak bola faktura vzdy preratana kurzom prijatia faktury?
suvaha
25.06.08,08:14
moze mi prosim niekto poradit ci to mam prepocitat kurzom vystavenia faktury a tym aj zmenit danove priznanie - samozdanenie ??
Vladimír Ozimý
25.06.08,08:50
na účely DPH prerátavame vždy kurzom kedy vznikne daňová povinnosť. Pri nadobudnutí tovaru z EU môžu nastať dve situácie vzniku daňovej povinnosti:
a) dátum vystavenie faktúry
b) 15. deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru

To znamená dátum prijatia faktúry nemôže byť použitý na účely prepočtu a vypočítania daňovej povinnosti.
Ak ste tak robili spätne by som to neopravoval z titulu toho, že dopad na štátny rozpočet ak vám vznikol aj nárok na odpočet je nulový. Ale každopádne by som zmenil spôsob prepočtu od teraz.