endrju
24.05.08,20:32
Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

O sumách stravného nájdete podrobnosti v téme http://www.porada.sk/t38433-sadzby-stravneho-v-slovenskych-korunach-pri-pracovnych-cestach.html

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

- Zbierka zákonov:

čiastka 75/2008
opatrenie MPSVaR SR číslo 181/2008
vyhlásené 24.5.2008
vyhlásené sumy sa prvýkrát použijú 1.6.2008

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
VladoaKatka
25.05.08,06:48
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208181&FileName=zz2008-00181-0208181&Rocnik=2008

P.S.žeby to zapríčinilo vývoj kurzu SKK voči EUR ??? že došlo k zníženiu o 0,70 halierov - no sťažujte sa, že všade sa zvýšujú ceny, vláda znížuje :D
duficek
25.05.08,07:23
to je neskutocne.....
Rozalka
25.05.08,09:38
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208181&FileName=zz2008-00181-0208181&Rocnik=2008

P.S.žeby to zapríčinilo vývoj kurzu SKK voči EUR ??? že došlo k zníženiu o 0,70 halierov - no sťažujte sa, že všade sa zvýšujú ceny, vláda znížuje :D
Citát z dôvodovej správy:
"Účelom navrhovaného opatrenia je znížiť sumy základnej náhrady za 1 km jazdy pre jednostopové vozidlá, trojkolky a osobné cestné motorové vozidlá ako nárokovej náhrady pre zamestnanca v prípade ich použitia pri pracovnej ceste a to v nadväznosti na vývoj indexov cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. V zmysle mechanizmu úpravy súm náhrad, ktorý je ustanovený v § 8 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 81/2005 Z. z. bola splnená podmienka na ich zníženie. Podľa § 7 ods. 2 predmetného zákona sumu základných náhrad za použitie uvedených cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky."

(Ľudovopovedané: zlacneli MV)
Eulalia
25.05.08,09:45
- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
:eek::eek::eek::eek:
Služobné auto nemáme, ešte aj do banky to mám 10 km. Tak teraz nech odo mňa nikto nechce, aby som všetko vybavovala vlastným autom. Nech si to šéf zariadi a basta.:mad:
betka
25.05.08,09:54
Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy

Veľmi zaujímava situácia, ale nemá ani trošku logiku:

Náhrada sa znížila o 12,7%
Stravné sa zvýšilo o 10%

V prípade stravného OK.
Hm, ale náhrada??
Rozalka
25.05.08,10:03
Veľmi zaujímava situácia, ale nemá ani trošku logiku:

Náhrada sa znížila o 12,7%
Stravné sa zvýšilo o 10%

V prípade stravného OK.
Hm, ale náhrada??
Ceny PHL sa zvýšili - tie sa odzrkadla v náhrade za spotrebované PHL
Ceny MV šli dole, pozri citát z dôvodovej správy.
Marianna01
25.05.08,10:56
Ceny PHL sa zvýšili - tie sa odzrkadla v náhrade za spotrebované PHL
Ceny MV šli dole, pozri citát z dôvodovej správy.

Problém nastane vtedy, ak budem pri náhrade 5,50 používať auto, ktoré síce teraz stojí 350tis., ale ja som ho vlani kúpila za 550tis... :cool: potom si môžem touto dôvodovou správou akurát zvyšovať tlak počas nízkeho tlaku vzduchu...:eek:
Rozalka
25.05.08,11:00
Súhlasím, prípadne ešte aj tlak krvi....
horka
25.05.08,12:10
By som chcela vediet ake opodstatnenie uvedene zniženie nahrad ma. Predpokladam, ze z dôvodu rastu cien za PHM je nutne nejakym spôsobom korigovat výšku nákladov vo firmách. Aspoň to stravné je potešujúce. Čakám už len na úpravu minimálnej sumy stravného lístku pre zamestnancov.
endrju
25.05.08,12:26
... je nutne nejakym spôsobom korigovat výšku nákladov vo firmách. ...
Presne tak. Veď je to také jednoduché:
MPSVaR vedené všeobecne obľúbenou tetou Vierou ako najsociálnejšie ministerstvo sociálnej vlády iba kompenzuje zvýšené náklady zamestnávateľov na odvody do sociálnej poisťovne vyvolané zvýšením maximálneho VZ na dôchodkové poistenie.
A asi mnohí už zabudli aj na to, že daň zo zamestnávania (presnejšie pomenovanie dane zavedenej tzv. "zástrčkovým" zákonom pochádzajúcim z dielne "kultúrneho" ministerstva) tiež zdvihla náklady zamestnávateľov.

Teta Viera si dlho lámala hlavu a nakoniec vymyslela spôsob, ako znížiť počet dôvodov na sťažnosti zamestnávateľov na neustály rast nákladov súvisiacich s podnikaním (noviny sú plné týchto sťažností). Preto ministerstvo prijalo kompenzačné opatrenie znižujúce aspoň jednu z nákladových položiek. :D

Ach jaj, to treba účtovníkom takto polopatisticky vysvetľovať a navyše v nedeľu? :rolleyes:

P.S.
Neukameňujte ma, prosím, za tento "siestový" úlet spôsobený pekným nedeľným popoludním. ;)
Zoltán Kovács
25.05.08,13:03
Presne tak. Veď je to také jednoduché:
MPSVaR vedené všeobecne obľúbenou tetou Vierou ako najsociálnejšie ministerstvo sociálnej vlády iba kompenzuje zvýšené náklady zamestnávateľov na odvody do sociálnej poisťovne vyvolané zvýšením maximálneho VZ na dôchodkové poistenie.
A asi mnohí už zabudli aj na to, že daň zo zamestnávania (presnejšie pomenovanie dane zavedenej tzv. "zástrčkovým" zákonom pochádzajúcim z dielne "kultúrneho" ministerstva) tiež zdvihla náklady zamestnávateľov.

Teta Viera si dlho lámala hlavu a nakoniec vymyslela spôsob, ako znížiť počet dôvodov na sťažnosti zamestnávateľov na neustály rast nákladov súvisiacich s podnikaním (sú to plné noviny). Preto ministerstvo prijalo kompenzačné opatrenie znižujúce aspoň jednu z nákladových položiek. :D

Ach jaj, to treba účtovníkom takto polopatisticky vysvetľovať a navyše v nedeľu? :rolleyes:

P.S.
Neukameňujte ma, prosím, za tento "siestový" úlet spôsobený pekným nedeľným popoludním. ;)

Andrej súhlasím s tebou. Ale zníženie náhrady z 6,20 na 5,50 zastihne aj malých živnostníkov, ktorí nemajú zamestnancov, a ani auto v majetku. A aspoň takto si snažili "optimalizovať" svoje dane. Teda naháňaním kilometrov. :D
Rozalka
25.05.08,13:06
Čakám už len na úpravu minimálnej sumy stravného lístku pre zamestnancov.
Na to čakať netreba:

Stravovanie zamestnancov v súlade so Zákoníkom práce (§ 152)
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume
najmenej 55 % ceny jedla,
najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného
poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky.
Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.


Minimálna hodnota stravného lístka (75% zo sumy 98, zaokrúhlene) : 74 Sk
gottwdag
26.05.08,05:47
Dobrý deň, chcela by som sa len spýtať, kde je uvedené, respekt. podľa čoho viete, že zmena stravného platí od 1.6.2008.
Ďakujem
Jara
26.05.08,06:07
Dobrý deň, chcela by som sa len spýtať, kde je uvedené, respekt. podľa čoho viete, že zmena stravného platí od 1.6.2008.
Ďakujem


Je to napísané hneď v prvom príspevku :D
gottwdag
26.05.08,06:11
Ja viem, ale v zákone je napísaný dátum vyhlásenia a ako viete že to je 1.6.2008 ? :-)))
Braňo
26.05.08,06:15
Dátum vyhlásenia 24.5.2008, platnosť od 1.6.2008
endrju
26.05.08,06:49
Dobrý deň, chcela by som sa len spýtať, kde je uvedené, respekt. podľa čoho viete, že zmena stravného platí od 1.6.2008.
Ďakujem
http://www.porada.sk/736798-post702.html
marcik
26.05.08,06:55
Ako čítam same super novinky, tak zo 6,20 Sk na 5,50 náhrada, a ešte aj dokladovať bloky od PHM /1.1.08/ fajn, ozaj niektorí živnostníci budu žasnúť, majú dosť čo robiť aby uživili seba a poplatili platby do fondov.
Chobot
26.05.08,07:07
Ja viem, ale v zákone je napísaný dátum vyhlásenia a ako viete že to je 1.6.2008 ? :-)))

Pozri zákon o CN § 8 ods. 1:

"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."
Gabi03
26.05.08,07:59
Pozri zákon o CN § 8 ods. 1:

"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."

Platí to aj v prípade, ak ZCi nemajú nárok na stravné podľa tohto zákona (teda diéty), ale na jedno teplé jedlo podľa zákonníka práce, v prípade, ak jedlo podľa ZP je vo výške určenom podľa súm stravného?
Teda ak ZCi dostávajú gastrolístky v hodnote 80, 55% z 98 = 53,90 si môžu dať do daňových nákladov od 24.5.2008 alebo až od 1.6.2008?
Vopred vďaka za odpovede.
skola
26.05.08,09:52
Braňo, ja som teraz pozrela na opatrenia č. 180/2008 a 181/2008 z 13.mája 2008 a tam je písané ,že "Toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia". Teraz od kedy je platné?
Ďakujem
gottwdag
26.05.08,10:05
Pozri zákon o CN § 8 ods. 1:

"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."
Tweety
26.05.08,10:05
Platí to aj v prípade, ak ZCi nemajú nárok na stravné podľa tohto zákona (teda diéty), ale na jedno teplé jedlo podľa zákonníka práce, v prípade, ak jedlo podľa ZP je vo výške určenom podľa súm stravného?
Teda ak ZCi dostávajú gastrolístky v hodnote 80, 55% z 98 = 53,90 si môžu dať do daňových nákladov od 24.5.2008 alebo až od 1.6.2008?
Vopred vďaka za odpovede.
Kedže je platnosť až od 1.6., tak aj náklady vo zvýš.hodnote sa môžu účtovať až od 1.6.2008.
Chobot
26.05.08,11:03
Platí to aj v prípade, ak ZCi nemajú nárok na stravné podľa tohto zákona (teda diéty), ale na jedno teplé jedlo podľa zákonníka práce, v prípade, ak jedlo podľa ZP je vo výške určenom podľa súm stravného?
Teda ak ZCi dostávajú gastrolístky v hodnote 80, 55% z 98 = 53,90 si môžu dať do daňových nákladov od 24.5.2008 alebo až od 1.6.2008?
Vopred vďaka za odpovede.

Pri odpovedi na túto otázku treba vychádzať aj zo zákkona o CN aj zo ZP. To, od kedy sa poskytujú tieto náhrady pre SC sme si už vysvetlili.

Teraz v ZP je v § 152 ods. 3 definovaná výška príspevku na stravovanie pre zamestnanca nasledovne:

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

Takže výška daňovo uznaného príspevku sa odvíja od stravného poskytovaného pri pracovnej ceste. Osobitným predpisom sa tu myslí zákon o CN. A podľa tohoto predpisu sa tie nové, vyššie náhrady poskytujú od 1.6.2008, preto aj zamestnávatelia si môžu uplatniť vyššie príspevky ako daňové až od 1.6.


Braňo, ja som teraz pozrela na opatrenia č. 180/2008 a 181/2008 z 13.mája 2008 a tam je písané ,že "Toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia". Teraz od kedy je platné?
Ďakujem

Platné je odo dňa vyhlásenia, ale uvedená výška stravného sa poskytuje od 1.6. tak, ako to určuje zákon o CN (vyššie som ho citoval).
milagros208
26.05.08,11:14
Znamená to, že sa mení aj min. hodnota stravnej poukážky podľa par. 152 ods. 4 Zákonníka práce, kde je uvedená výška min. 75%
stravného 5-12 hodín? Ďakujem.
KvetkaK
26.05.08,11:19
Znamená to, že sa mení aj min. hodnota stravnej poukážky podľa par. 152 ods. 4 Zákonníka práce, kde je uvedená výška min. 75%
stravného 5-12 hodín? Ďakujem.
Áno mení, už to bolo niekde na porade spomenuté. Minimálna výška sa mení na 74,- Sk.
milagros208
26.05.08,11:22
Ďakujem. Akosi som to nepostrehla.
duficek
26.05.08,12:00
predpokladam ze sa meni aj vyska max uznatelnej sumy pre SZCO za stravny listok ?
Rozalka
26.05.08,18:38
Prikladám prehľad o tuzemskom stravnom a základnej náhrade "od Adama".
Vianocka
27.05.08,06:32
Ak je SZČO a zároveň je aj zamestnancom u iného zamestnávateľa a tento jej neposkytuje stravné lístky ani inak stravu nezabezpečuje, môže si SZČO kupovať stravné lístky sama a je to aj jej daňový výdavok?
Ďakujem
zltalienka
27.05.08,08:45
Zaokrúhľuje sa suma 53,90Sk (55% z 98 Sk) pri výpočte maximálneho príspevku zamestnávateľa na stravné pre svojich zamestnancov?
Koľko najviac môže zamestnávateľ prispieť na stravné: 53,90 Sk alebo 54 Sk?
Gabi03
27.05.08,08:47
Zaokrúhľuje sa suma 53,90Sk (55% z 98 Sk) pri výpočte maximálneho príspevku zamestnávateľa na stravné pre svojich zamestnancov?
Koľko najviac môže zamestnávateľ prispieť na stravné: 53,90 Sk alebo 54 Sk?

Nezaokrúľuje. 53,90 Sk.
zltalienka
27.05.08,08:50
Ďakujem za promptnú odpoveď Gabi. Pekný dník.
liba2
27.05.08,09:02
Zaokrúhľuje sa suma 53,90Sk (55% z 98 Sk) pri výpočte maximálneho príspevku zamestnávateľa na stravné pre svojich zamestnancov?
Koľko najviac môže zamestnávateľ prispieť na stravné: 53,90 Sk alebo 54 Sk?Len doplním predchádzajúcu odpoveď, že 0,10 Sk dorovnáš príspevkom zo sociálneho fondu (aby úhrada zamestnanca bola v celých Sk a takto sa bez problémov mohla zraziť zo mzdy).
*Emma Lehotská*
27.05.08,12:00
Ahojte,
tie nové sadzby použijem už vo vo vyplatách za maj, ktore bude robiť po 1.6.. alebo vo vyplach za maj sa držím ešte starých sadzieb, čo sa týka diet.
Vdaka
VERONIKA6
27.05.08,12:02
Ahojte,
tie nové sadzby použijem už vo vo vyplatách za maj, ktore bude robiť po 1.6.. alebo vo vyplach za maj sa držím ešte starých sadzieb, čo sa týka diet.
Vdaka
Držíš sa starých.
Tweety
27.05.08,12:03
Ahojte,
tie nové sadzby použijem už vo vo vyplatách za maj, ktore bude robiť po 1.6.. alebo vo vyplach za maj sa držím ešte starých sadzieb, čo sa týka diet.
Vdaka
Výplach určite nie,:mee: ani vo výplate za máj nie. Až od 1.6., t,j, vo výplate za jún.
*Emma Lehotská*
27.05.08,12:17
Dakujem a pardon za ten preklep :-)
VladoaKatka
28.05.08,03:27
Ministerstvo práce tvrdí, že osobné autá a poistenie áut výrazne zlacneli. Preto znížilo výšku náhrady o 70 halierov za každý kilometer pracovnej cesty.

http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=3897771
kunkelovaa
28.05.08,03:33
Som začiatočník a pýtam sa, čo urobiť, ak máme nakúpené SL v hodnote 70 Sk?? Ako to doriešiť?? Ďakujem.
ZuzanaP
28.05.08,04:01
Som začiatočník a pýtam sa, čo urobiť, ak máme nakúpené SL v hodnote 70 Sk?? Ako to doriešiť?? Ďakujem.


Buď ich vrátiť alebo dokúpiť napr. SL v hodnote Sk 4,--, ak chcete dodržať minimun.
Gabi03
28.05.08,05:21
Buď ich vrátiť alebo dokúpiť napr. SL v hodnote Sk 4,--, ak chcete dodržať minimun.

Nesúhlasím s dokúpením, nakoľko by to bolo v rozpore s §152, ods. 4 zákonníka práce. Najjednoduchšie vrátiť, alebo poskytnúť tie 70-korunové ešte plus nad rámec zákona. :rolleyes:
Tweety
28.05.08,05:31
Nesúhlasím s dokúpením, nakoľko by to bolo v rozpore s §152, ods. 4 zákonníka práce. Najjednoduchšie vrátiť, alebo poskytnúť tie 70-korunové ešte plus nad rámec zákona. :rolleyes:
Nie je problém dokúpiť k už exitujúcej stravenke ešte jednu tak, aby bola splnená litera zákona. § 152 ZP bude splnený, na jeden deň to nebude jeden lístok v hodnote 74.-, ale 2, tam by som problém nevidela. Horšie by bolo, ak by dostal len jeden 70.-, to by už bolo v rozpore s § 152.
Gabi03
28.05.08,05:35
Nie je problém dokúpiť k už exitujúcej stravenke ešte jednu tak, aby bola splnená litera zákona. § 152 ZP bude splnený, na jeden deň to nebude jeden lístok v hodnote 74.-, ale 2, tam by som problém nevidela. Horšie by bolo, ak by dostal len jeden 70.-, to by už bolo v rozpore s § 152.

Voľakedy to mohlo byť, no keďže v zákone sa píše: "... Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného .... " a nie stravovacích poukážok, mám za to, že by to mal byť práve jeden kus gastrolístka. Ale táto téma tu už bola rozoberaná a takisto sme sa nevedeli zhodnúť. ;)
ZuzanaP
28.05.08,05:42
Tiež som to riešila so stravovacou spoločnosťou a bolo mi povedané, že podľa ich auditorky si môžeme kľudne dokúpiť SL, tak aby bola splnená podmienka min. hodnoty.
lucia11
28.05.08,06:39
Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?
Gabi03
28.05.08,06:43
Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?

Pozri príspevok č. 20 v tejto téme.
ZuzanaP
28.05.08,11:11
Tiež som to riešila so stravovacou spoločnosťou a bolo mi povedané, že podľa ich auditorky si môžeme kľudne dokúpiť SL, tak aby bola splnená podmienka min. hodnoty.


toto som našla na stránke accor, konkr. bod č. 7, ani oni nedávajú jednoznačnú odpoveď
endrju
28.05.08,17:21
Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?

ach jaj :mee:
Vianocka
28.05.08,17:25
Ak je SZČO a zároveň je aj zamestnancom u iného zamestnávateľa a tento jej neposkytuje stravné lístky ani inak stravu nezabezpečuje, môže si SZČO kupovať stravné lístky sama a je to aj jej daňový výdavok?
Ďakujem

Prosím, nikto mi neporadí???????????????
Chobot
28.05.08,20:39
Ak je SZČO a zároveň je aj zamestnancom u iného zamestnávateľa a tento jej neposkytuje stravné lístky ani inak stravu nezabezpečuje, môže si SZČO kupovať stravné lístky sama a je to aj jej daňový výdavok?
Ďakujem

Nie, nemôže. Hovorí o tom § 19 písm. p) zákona o dani z príjmov:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

V zmysle zákona stačí, ak ti vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo závislej činnosti. Je jedno, či ti to zamestnávateľ poskytne alebo nie, nárok ti vzniká. Ak ti príspevok (stravné) nedáva zamestnávateľ, treba si to u neho nárokovať. Nemôžeš si to uplatniť ako SZČO s argumentom, že zamestnávateľ ti nedáva stravu. Teda nedá sa to kompenzovať.
JAJA11
29.05.08,06:50
Ceny PHL sa zvýšili - tie sa odzrkadla v náhrade za spotrebované PHL
Ceny MV šli dole, pozri citát z dôvodovej správy.

Ale zároveň je potrebné prerátať, kedy sa oplatí ešte dávať si do nákladov používanie súkromného vozidla, lebo daň z motorového vozidla sa len zvyšuje.:mad: Ak človek nespraví dostatočné množstvo kilometrov za rok, tak naozaj nemá význam sa zaoberať náhradami, lebo preukazovanie kilometrov a všetkého okolo toho ma maximálne odradí od toho. :o
Vianocka
29.05.08,08:27
Nie, nemôže. Hovorí o tom § 19 písm. p) zákona o dani z príjmov:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

V zmysle zákona stačí, ak ti vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo závislej činnosti. Je jedno, či ti to zamestnávateľ poskytne alebo nie, nárok ti vzniká. Ak ti príspevok (stravné) nedáva zamestnávateľ, treba si to u neho nárokovať. Nemôžeš si to uplatniť ako SZČO s argumentom, že zamestnávateľ ti nedáva stravu. Teda nedá sa to kompenzovať.

Ďakujem za tvoju odpoveď, avšak nakoľko ma nepotešila, pátrala som ďalej. Našla som názor v publikácii od PORADCU - Daňové priznania za rok 2007, kde je uvedené nasledovné:
"Daňovník vykonáva po ukončení pracovnej doby v zamestnaní ešte svoju podnikateľskú činnosť .
V § 19 ods. 2 písm. p) zákona o DzP je ustanovené, že daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 nemá nárok na stravné, ak mu súčasne vzniká nárok na stravné v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Keďže tento daňovník nevykonáva podnikateľskú činnosť súčasne so závislou činnosťou, ale až po skončení pracovnej doby, môže si uplatniť stravné ako daňový výdavok v súlade s § 19 ods. 2 písm. p). Nárok na stravné mu nevznikol súčasne, aj pri výkone závislej činnosti aj pri výkone podnikateľskej činnosti, ale tento nárok mu vznikol až postupne, t.j. mal nárok na stravné pri výkone závislej činnosti v súlade s ustanoveniami ZP, resp. zákona o cestovných náhradách a po skončení pracovnej doby mu vznikol nárok na stravné pri dosahovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o DzP v súlade s § 19 ods. 2 písm. p).
JAJA11
29.05.08,08:53
Ďakujem za tvoju odpoveď, avšak nakoľko ma nepotešila, pátrala som ďalej. Našla som názor v publikácii od PORADCU - Daňové priznania za rok 2007, kde je uvedené nasledovné:
"Daňovník vykonáva po ukončení pracovnej doby v zamestnaní ešte svoju podnikateľskú činnosť .
V § 19 ods. 2 písm. p) zákona o DzP je ustanovené, že daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 nemá nárok na stravné, ak mu súčasne vzniká nárok na stravné v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Keďže tento daňovník nevykonáva podnikateľskú činnosť súčasne so závislou činnosťou, ale až po skončení pracovnej doby, môže si uplatniť stravné ako daňový výdavok v súlade s § 19 ods. 2 písm. p). Nárok na stravné mu nevznikol súčasne, aj pri výkone závislej činnosti aj pri výkone podnikateľskej činnosti, ale tento nárok mu vznikol až postupne, t.j. mal nárok na stravné pri výkone závislej činnosti v súlade s ustanoveniami ZP, resp. zákona o cestovných náhradách a po skončení pracovnej doby mu vznikol nárok na stravné pri dosahovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o DzP v súlade s § 19 ods. 2 písm. p).

Zas je to len hra so slovíčkami - jemu vzniká nárok súčasne - t.j. v ten istý deň z prac,pomeru aj z podnikania. Nikde tam nie je napísané, že musí vykonávať túto činnosť súčasne - čo sa vlastne ani nedá, ani jeden zamestnávateľ nedovolí, aby si niekto v práci podnikal. :o Takže táto odpoveď je dosť ťažko obhájiteľná. Aj mne poradili z poradcu, ale keď prišlo na lámanie chleba, stiahli svoje tvrdenie späť a musela som platiť pokutu. Keďže to nebolo veľa peňazí, nechala som to tak. Ale lepšie je si to preveriť u najpovolanejších - na DR. Ak budete mať odtiaľ kladné stanovisko, potom to kľudne dajte do nákladov. ;) Inak idete do rizika. (Aj keď sa mi to zdá nespravodlivé, že si to takáto SZČO, ktorá neberie príspevok od zamestnávateľa nemôže uplatniť :o )
Petra29
29.05.08,17:47
Súhlasím s predch.príspevkom, len mimotemy dodám, že mne už párkrát z Poradcu "poradili" pekné blbiny, takže už píšem jedne na DÚ, aj keď ich odpovede sú tiež sem tam plné hádaniek..
avošodrak
30.05.08,04:22
Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)
cactus
30.05.08,04:32
Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)
Táto problematika už tu bola rozoberaná od str. 3
Ela222
30.05.08,04:47
Takže aj nové náhrady za používanie motorových vozidiel platia od 1. 6. 2008? A to podľa ktorého §? To stravné som si našla, ale toto nie.
liba2
30.05.08,04:59
Všetko je v tom istom ustanovení zákona o CN:

"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."
Chobot
30.05.08,07:22
Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)


Takže aj nové náhrady za používanie motorových vozidiel platia od 1. 6. 2008? A to podľa ktorého §? To stravné som si našla, ale toto nie.

Keby ste si všetci, ktorí sa tak čudujete nad účinnosťou zmeny dali tú trošku námahy a prečítali si aj pár príspevkov vyššie, alebo vyhľadali nejakú inú tému, kde to už bolo spomínané, tak by ste nemuseli písať zbytočné príspevky s otázkami.

Ale ono je asi jednoduchšie napísať otázku, než trochu zalistovať, či pohľadať, že....:confused::mad:

Potom sa tu 15 x pýtate to isté a 15x vám to isté odpovedáme.
Zoltán Kovács
30.05.08,07:37
Ministerstvo práce tvrdí, že osobné autá a poistenie áut výrazne zlacneli. Preto znížilo výšku náhrady o 70 halierov za každý kilometer pracovnej cesty.

http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=3897771

A v ktorej krajine? Lebo na Slovensku určite nie. Keď oni považujú všelijaké akcie predajcov za zlacnenie, tak nech. Ale zatiaľ som nevidel hoci aj Fabiu lacnejšiu ako z pred roka.
Denda
30.05.08,07:38
mimotemy ani sa nečudujem ak informácie podávané občanom sú mylné aj v médiách a periodikách. Takže to naše staré známe: Tu už nikto nikomu nič negarantuje?:D

Napr. článok sme s rekordom zmeny od 13.5.2008:
http://ekonomika.sme.sk/c/3897942/Zivnostnik-zaplati-statu-viac-za-auto.html
ZuzanaP
30.05.08,08:16
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.
Gabi03
30.05.08,08:24
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.

Posúvam.
Chobot
30.05.08,08:34
Posúvam.

Príklad odpovede zodpovednej inštitúcie:

Máme zákony, potom vyhlášky, potom pravidlá, potom výnimky, nasledujú výnimky potvrdzujúce pravidlá a nakoniec výnimky z pravidiel potvrdených výnimkami.... :D:D:D:D

Ak nič neplatí, pomôžte si ako môžete.:cool:
bepo
30.05.08,09:09
Prišla mi odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak nie je možné zabezpečiť u sprostredkovateľa stravovacích služieb výmenu stravovacích poukážok zakúpených v predchádzajúcom období za stravovacie poukážky minimálne v hodnote 74 Sk, zamestnávateľ by mal k počtu už zakúpených poukážok nižšej hodnoty dokúpiť stravovacie poukážky takej hodnoty, aby celková hodnota dvoch tzv. gastrolístkov umožnila zamestnancovi zakúpiť si jedno hlavné jedlo v cene najmenej 74 Sk.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ako firma zabezpečujeme stravovanie zamestnacov poskytovaním stravných poukážok. Doteraz sme poskytovali stravné poukážky v hodnote Sk 67,--. Po zmene zákona o cestovných náhradach musí byť minimálna hodnota stravnej poukážky Sk 74,--. Keďže nám zostali 67-korunové stravné poukážky, môžme si dokúpiť poukážky v hodnote Sk 7,-- a tým by sme splnili podmienku minimálnej hodnoty, alebo musí zamestnanec dostať JEDNU poukážku v hodnote Sk 74,--.


Príklad odpovede zodpovednej inštitúcie:

Máme zákony, potom vyhlášky, potom pravidlá, potom výnimky, nasledujú výnimky potvrdzujúce pravidlá a nakoniec výnimky z pravidiel potvrdených výnimkami.... :D:D:D:D

Ak nič neplatí, pomôžte si ako môžete.:cool:
Tu prišlo asi k nejakému omylu, hodnota stravnej poukážky sa síce vypočíta na základe zákona o cestovných náhradách ale vychádza to zo Zákonníka práce- teda DR SR nie je zodpovednou inštitúciou na zodpovedanie otázky v takej forme ako bola položená. DR SR môže povedať že im je to jedno koľko stravných poukážok sa použije, nesmie sa však prekročiť max výška uznateľného nákladu.Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje Inšpektorát práce preto treba jemu adresovať otázku či stravná poukážka môže byť len jedna, dve alebo podľa uváženia zamestnávateľa.
Chobot
30.05.08,09:46
Tu prišlo asi k nejakému omylu, hodnota stravnej poukážky sa síce vypočíta na základe zákona o cestovných náhradách ale vychádza to zo Zákonníka práce- teda DR SR nie je zodpovednou inštitúciou na zodpovedanie otázky v takej forme ako bola položená. DR SR môže povedať že im je to jedno koľko stravných poukážok sa použije, nesmie sa však prekročiť max výška uznateľného nákladu.Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje Inšpektorát práce preto treba jemu adresovať otázku či stravná poukážka môže byť len jedna, dve alebo podľa uváženia zamestnávateľa.

Niekde inde už bolo vyjadrenie IP, že im je to tiež jedno. Ich stanovisko bolo, že môžu byť aj dve stravovacie poukážky, pokiaľ ich súčet je minimálne v tej výške, ako vyžaduje ZP, netrvali na jednej poukážke. Neviem to teraz nájsť, ale skúsim ešte pohľadať. Ak sa mi to podarí, pripojím link.
Uštván Dani
01.06.08,19:09
Ako čítam same super novinky, tak zo 6,20 Sk na 5,50 náhrada, a ešte aj dokladovať bloky od PHM /1.1.08/ fajn, ozaj niektorí živnostníci budu žasnúť, majú dosť čo robiť aby uživili seba a poplatili platby do fondov.
No čítam tu smé cenné vci ale uniklo mi to o dokladovani tankovania PHM?! pri uplatňovaní náhrady 5,50 Sk.
Chobot
01.06.08,19:25
No čítam tu smé cenné vci ale uniklo mi to o dokladovani tankovania PHM?! pri uplatňovaní náhrady 5,50 Sk.

Uniklo, lebo to nie je predmetom tejto témy. O tom bolo písané v tejto téme:

http://www.porada.sk/t81236-pouzitie-sukromneho-automobilu-na-pracovnu-cestu.html

a zdôvodňoval som to tam dosť podrobne.;)
Petranova01
02.06.08,06:16
Ahoj, prosím nemáte nejaký link na stránku, kde je vyslovene jasná zmena min. hodnoty stravného lístka zo sumy 67.- Sk na 74.- Sk? Prosím zašlite. Ďakujem
Gabi03
02.06.08,06:18
Ahoj, prosím nemáte nejaký link na stránku, kde je vyslovene jasná zmena min. hodnoty stravného lístka zo sumy 67.- Sk na 74.- Sk? Prosím zašlite. Ďakujem

Jasne hovorí o tom § 152 Zákonníka práce ods. 4.
liba2
02.06.08,06:48
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Kristína
02.06.08,07:40
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
Gabi03
02.06.08,07:51
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?

Ja som toho názoru, že by bolo najlepšie ich vymeniť.
Avšak ak by si sa pohrala a pohľadala tu na porade, nájdeš príspevky, že tých stravných lístkov môže byť aj viac za deň, ak ich sumárna nominálna hodnota bude aspoň tých 74,- Sk.
Denda
02.06.08,07:52
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
Čo dokúpi stravné lístky s hodnotou 4 Sk?
Kristína
02.06.08,08:25
Čo dokúpi stravné lístky s hodnotou 4 Sk?

Áno, že on sa nebude babrať s výmenou. Dokúpi, keď bude teraz v júni objednávať gastráče na nasledujúci štvrťrok.

Gabi03: prečítala som si fórum k tejto otázke už predtým, takže viem, že niektorí to aj takto budú riešiť.
Ale ja som radšej, keď sa predpis či legislatíva dodržuje, ako má.
Denda
02.06.08,08:39
Áno, že on sa nebude babrať s výmenou. Dokúpi, keď bude teraz v júni objednávať gastráče na nasledujúci štvrťrok.
Ale ja som radšej, keď sa predpis či legislatíva dodržuje, ako má.
Ako máte v smernici riešené poskytovanie stravných lístkov, myslím časové hľadisko ( dopredu, pozadu na mesiac, štvrťrok)?
Kristína
02.06.08,08:56
Ako máte v smernici riešené poskytovanie stravných lístkov, myslím časové hľadisko ( dopredu, pozadu na mesiac, štvrťrok)?
dopredu na príslušný mesiac. Čiže na jún začiatkom júna + nejaké doplnky ohľadne dovolenky a neprítomnosti v práci. Lepšie by bolo pozadu, ale on to tak nechce.
Ani nechci vedieť, ako raz kupoval zubolekárske kreslo a to si myslel, že výhodne. Dozvedela som sa to až pri inventarizácii ku koncu roka. Aha, nové kreslo! Žiadna faktúra, žiadna zmluva....
liba2
02.06.08,09:20
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?
No a v čom je problém ???
tak dokúpite, rozdáte zamestnancom a bude vybavené.
Kristína
02.06.08,09:55
No a v čom je problém ???
tak dokúpite, rozdáte zamestnancom a bude vybavené.
Problém je v tom, ako dokopať pána podnikateľa k tomuto činu. Preto som vzdychala.
Denda
02.06.08,10:07
Problém je v tom, ako dokopať pána podnikateľa k tomuto činu. Preto som vzdychala.
Dokopávať menusíte, informovali ste a podnikateľ si zodpovedá. Budete riešiť situáciu v momente keď budete mať nákup stravných lístkov a ich nominálnu hodnotu celkom. Keď budete vedieť konkrétne sumu straveniek, ktoré doobjednal potom budeme riešiť situáciu. Osobne by som sa tým až tak nezaťažovala, pretože ak už bol spravený výdaj straveniek na mesiac jún spĺňam všetky podmienky zákonom stanovené.
Ak by Vám to nedalo spávať, tak hodnotu môžete doplatiť zamestnancovi aj ako finančný príspevok - doplatok cez mzdu.
Kristína
02.06.08,10:38
Dokopávať menusíte, informovali ste a podnikateľ si zodpovedá. Budete riešiť situáciu v momente keď budete mať nákup stravných lístkov a ich nominálnu hodnotu celkom. Keď budete vedieť konkrétne sumu straveniek, ktoré doobjednal potom budeme riešiť situáciu. Osobne by som sa tým až tak nezaťažovala, pretože ak už bol spravený výdaj straveniek na mesiac jún spĺňam všetky podmienky zákonom stanovené.
Ak by Vám to nedalo spávať, tak hodnotu môžete doplatiť zamestnancovi aj ako finančný príspevok - doplatok cez mzdu.
Ďakujem.
kunkelovaa
02.06.08,11:40
Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??
Gabi03
02.06.08,11:46
Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??

1. Doplácať zo sociálneho fondu musíte, ste povinný zo zákona,
2. ZĽ môže prispievať až do výšky 53,90 Sk (z 98,- SK), čo je jeho daňový náklad, tak prečo to nevyužiť,
3. ak ZCovi strhnete nejakú zaokrúhlenú časť, tie haliere (v sumáre, nie za lístok) by som dávala do halierového vyrovnania.
liba2
02.06.08,12:02
Ak nedoplácame na SL zo sociálneho fondu a kvôli zaokrúhlovaniu - môže teda zamestnávateľ prispievať 53 Sk a zamestnanec zbytok??áno - menej môže (maximum je 53,90) - ale zo SF musí - preto aspoň 1 Sk !! (pri sume 53,90 firma + 1,10 SF + 19 z-c).
liba2
02.06.08,12:07
Ten môj podnikateľ nie je ochotný vrátiť stravné lístky na jún výmenou a doplatením za 74,- Sk.
Radšej dokúpi 4,-Sk k tým pôvodným 70-korunovým.
Akože, čo ja už s tým urobím?Reagovala som na túto zvýraznenú vetu, veď podnikateľ má záujem doplatiť 4 Sk.
Dá sa to tiež kompenzovať jedným ďalším 74 Sk lístkom, ktorý predstavuje doplatok á 4 Sk na 18 dní.:)
Chobot
02.06.08,12:26
áno - menej môže (maximum je 53,90) - ale zo SF musí - preto aspoň 1 Sk !! (pri sume 53,90 firma + 1,10 SF + 19 z-c).

Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?
Gabi03
02.06.08,12:36
Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?

Skoro som s tebou súhlasila, ale...
V ZP je § 152, ods. 3. ... najmenej 55% ceny jedla, najviac však do sumy stravného pri pracovnej ceste.
;)

Čiže pri 100 Sk gastrolístku to bude 53,90 aj zo zákona, aj daňovo uznané, plus SF, prípadne plus ďalší príspevok daňovo neuznaný, plus doplatenie ZCom.

Príspevok < a zároveň = 53,90.
Správne?
Denda
02.06.08,12:40
Teraz som narazil na jednu dilemu. Maximálnu hranicu máme jasne definovanú. Ale čo s minimálnym príspevkom zamestnávateľa?

Konkrétny príklad: zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo hodnote 90 SKK. Maximálne mohol prispievať 55% z 89 SKK, t.j.l 48,95 SKK.

Koľko ale bol minimálny príspevok, keď podľa ZP je to najmenej 55% z hodnoty stravy? Berie sa v tomto prípade hodnota stravy stravný lístok? Potom by musel prispievať sumou 55% z 90 = 49,50 !

Alebo keby teraz dal lístky v hodnote 100 SKK, koľko musí minimálne prispievať? 55% zo 100, alebo je limitovaný tými 55% z 98 SKK.

A mohol by prispievať len napr. sumou 50 SKK (jasné že ešte plus príspevok zo SF) na lístok v hodnote 100 SKK?
Maximálne môžem prispievať koľko chcem - musím dodržať najmenej podľa Zákonníka práce a maximálne mi len Zákon o dani z príjmov definuje daňový výdavok. Čiže ja môžem mať príspevok zamestnávateľa aj 100,- Sk ak mám napr. stravovacie poukážky v hodnote 130,- Sk, ale daňovo uznané len 53,90 Sk.
Gabi03
02.06.08,12:43
Maximálne môžem prispievať koľko chcem - musím dodržať najmenej podľa Zákonníka práce a maximálne mi len Zákon o dani z príjmov definuje daňový výdavok. Čiže ja môžem mať príspevok zamestnávateľa aj 100,- Sk ak mám napr. stravovacie poukážky v hodnote 130,- Sk, ale daňovo uznané len 53,90 Sk.

Nesúhlasím.
Denda
02.06.08,12:44
Nesúhlasím.
S čím?
Gabi03
02.06.08,12:46
S čím?

S maximálnou hranicou, podľa ZP. :D Tiež ma to nenapadlo, pokiaľ som si na Chobotov popud nepozrela ZP, § 152, ods. 3.

Tak diskutujme ... :rolleyes:
kunkelovaa
02.06.08,12:58
Nejak sa neviem dopátrať, kde je určené, že "musím" prispievať zo SF na stravné lístky.
Chobot
02.06.08,12:59
S maximálnou hranicou, podľa ZP. :D Tiež ma to nenapadlo, pokiaľ som si na Chobotov popud nepozrela ZP, § 152, ods. 3.

Tak diskutujme ... :rolleyes:

S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?
Denda
02.06.08,13:04
S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?
To je to o čom hovorím, aby si zamestnanec nenárokoval na minimálny príspevok od zametnávateľa, preto je tam hranica v ZP a najviac t.j. 55% z 98,- Sk= 53,90 Sk. Takto by si mohol automaticky požadovať 55 Sk a to nie je pravda. Je to na dobrej vôli zamestnávateľa a jeho sociálnej politiky.
Gabi03
02.06.08,13:06
S maximálnou hranicou nemám problém. Tá je fakticky neobmedzená, akurát daňovo uznaná je len do určitej výšky.

Čo mňa trápi, je minimálny príspevok. Napr. pri 100 SKK lístku koľko je minimum, čo musí zamestnávateľ prispievať?

Ako nemáš problém s maximálnou?! :D
Predsa podľa ods. 3) "Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu."

Viem, že je to hranie so slovíčkami, ale to som citovala zákon. :D
Čiže podľa tohto by mi pri tých 100 Sk vychádzalo minimum 55 Sk, najviac však do 53,90, čiže len tých 53,90 Sk.
Tak sa hádajte so mnou. :)
Chobot
02.06.08,13:07
To je to o čom hovorím, aby si zamestnanec nenárokoval na minimálny príspevok od zametnávateľa, preto je tam hranica v ZP a najviac t.j. 55% z 98,- Sk= 53,90 Sk. Takto by si mohol automaticky požadovať 55 Sk a to nie je pravda. Je to na dobrej vôli zamestnávateľa a jeho sociálnej politiky.

Takže podľa tohto vyjadrenia by sa zamestnávateľ mohol rozhodnúť, že bude dávať 100 SKK lístky, na ktoré bude prispievať on sumou 38,- SKK + 2 SKK zo SF a zamestnanec 60 SKK?
Chobot
02.06.08,13:10
Čiže podľa tohto by mi pri tých 100 Sk vychádzalo minimum 55 Sk, najviac však do 53,90, čiže len tých 53,90 Sk.


No a presne o to mi ide. čiže je to situácia, keď podľa zákona je to minimálne 55 a maximálne 53,90. čiže logický paradox!

Na jednej strane musí poskytnúť minimálne 55 SKK, ale na druhej strane nemôže poskytnúť viac ako 53,90!:eek::eek:
Denda
02.06.08,13:12
Takže podľa tohto vyjadrenia by sa zamestnávateľ mohol rozhodnúť, že bude dávať 100 SKK lístky, na ktoré bude prispievať on sumou 38,- SKK + 2 SKK zo SF a zamestnanec 60 SKK?
Chobot najmenej 40,70 Sk a najviac je v tej vete podľa Zákonníka práce 53,90 Sk, ale z hľadiska ostatného príspevku, ktorý mi nikto nezakazuje, len daň z príjmu limituje.
Gabi03
02.06.08,13:12
No a presne o to ide. čiže je to situácia, keď podľa zákona je to minimálne 55 a maximálne 53,90. čiže logický paradox!

Na jednej strane musí poskytnúť minimálne 55 SKK, ale na druhej strane nemôže poskytnúť viac ako 53,90!:eek::eek:

:D Treba poskytovať lístky v max hodnte podľa cestovného.
Alebo ak to bude viac, tak poskytovať príspevok od ZĽ nad rámec ZP. A vybavené. :D
bepo
02.06.08,13:17
Najmenšia hodnota stravovacej poukážky je 75% z 98 Sk čo je zaokrúhlene 74 SK a najmenej sa prispieva 55 % z 74 SK čo je 40,70 Sk, maximálny daňovo uznaný príspevok je 55% z 98 SK čo je 53,90 Sk - takže daňovo uznané je od 40,70 po 53,90, nad touto sumou sa môže prispieť ale nie ako daňovo uznaný náklad.
Chobot
02.06.08,13:18
Chobot najmenej a najviac je v tej vete podľa Zákonníka práce 53,90 Sk, ale z hľadiska ostatného príspevku, ktorý mi nikto nezakazuje, len daň z príjmu limituje.

Prečo je najmenej 53,90? Keď sa tam hovorí, že ň

"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla"

a cena jedla (stravnej poukážky) je 100 SKK, preto najmenej by mal prispievať sumou 55 SKK. Aspoň mne to tak vychádza.

Ja som tiež za nižšiu hodnotu poukážky, lebo všetko čo je nad 98 SKK sa vlastne zvyšuje pre zamestnanca (zamestnanec zaplatí za lístok viac).

Len doteraz sme mali lístky v hodnote 90 SKK a teraz sa uvažuje ich zvýšiť na 98 SKK (a možno až an 100 SKK). Podľa mňa by bolo výhodnejšie ponechať 90 SKK a zvýšiť príspevok zamestnávateľa.
Chobot
02.06.08,13:21
Najmenšia hodnota stravovacej poukážky je 75% z 98 Sk čo je zaokrúhlene 74 SK a najmenej sa prispieva 55 % z 74 SK čo je 40,70 Sk, maximálny daňovo uznaný príspevok je 55% z 98 SK čo je 53,90 Sk - takže daňovo uznané je od 40,70 po 53,90, nad touto sumou sa môže prispieť ale nie ako daňovo uznaný náklad.

Ďalší názor, takže to znenie ZP o stravovaní nie je tak jednoznačné. Aj takto som uvažoval, len som nenašiel argumenty, prečo je to minimum 40,70 SKK. Bolo by to logické, že musí prispievať najmenej 55% z taktj poukážky, ktorej najmenšia hodnota je daná zákonom, ale nevyplýva to jednoznačne.

Tiež som chcel takto argumentovať nadriadeným, ale nevedel som sa oprieť o konkrétne ustanovenie.
Denda
02.06.08,13:23
Chobot upravila som bol preklep sumy najmenej, ale bavilo sme sa ak si pamätám o sume maximálne:rolleyes:

Záver: stalo, že si zamestnanec automaticky nárokoval na čiastku vyššiu ako 53,90 len z výpočtu 55% stravovacej poukážky. Takže ja hovorím, že je priamy nárok z hodnoty ceny jedla (stravovacej poukážky ) maximálne 53,90 a dobrovoľný zamestnávateľa od sumy 53,90 nahor koľko chcem. Len pozor na bezodplatné plnenia:)
Denda
02.06.08,13:32
Prečo je najmenej 53,90? Keď sa tam hovorí, že ň

"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla"

a cena jedla (stravnej poukážky) je 100 SKK, preto najmenej by mal prispievať sumou 55 SKK. Aspoň mne to tak vychádza.

Ja som tiež za nižšiu hodnotu poukážky, lebo všetko čo je nad 98 SKK sa vlastne zvyšuje pre zamestnanca (zamestnanec zaplatí za lístok viac).

Len doteraz sme mali lístky v hodnote 90 SKK a teraz sa uvažuje ich zvýšiť na 98 SKK (a možno až an 100 SKK). Podľa mňa by bolo výhodnejšie ponechať 90 SKK a zvýšiť príspevok zamestnávateľa.
Nie je to tak, najmenší príspevok zamestnávateľa podľa Zákonníka práce v prípade, že máte stanovenú 100,- Sk cenu jedla (stravovaciu poukážku) je 53,90 Sk. Ak Vám prispeje viac je to pre neho nedaňový výdavok, menej Vám ako 53,90 prispieť nemôže.
Kristína
02.06.08,17:47
Reagovala som na túto zvýraznenú vetu, veď podnikateľ má záujem doplatiť 4 Sk.
Dá sa to tiež kompenzovať jedným ďalším 74 Sk lístkom, ktorý predstavuje doplatok á 4 Sk na 18 dní.:)
Aha, to mi nenapadlo.
Uvidím, či vymení tie lístky alebo ako sa dohodne so spoločnosťou. Zajtra budem vedieť.
kunkelovaa
02.06.08,17:59
Nejak sa neviem dopátrať, kde je určené, že "musím" prispievať zo SF na stravné lístky.

????
Chobot
02.06.08,18:19
????

Vyplýva to z 2 zákonov -

ZP § 152 ods. 3:


(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

A tým osobitným predpisom je Zákon o sociálnom fonde § 7:

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) ....


Čiže vyslovene nie je uvedené, že musí poskytovať, ale že poskytuje. Niekto si to môže vysvetliť, že je povinný, mne sa zdá, že z toho vyplýva, že je to na rozhodnutí zamestnávateľa, lebo zákon o soc. fonde nedáva vyslovene povinnosť prispievať.
kunkelovaa
02.06.08,18:28
Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.
Chobot
02.06.08,18:30
Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.

Neposkytnutie resp. poskytnutie a v akej výške by malo byť predmetom kolektívneho vyjednávania.
veronikasad
02.06.08,18:35
Neposkytnutie resp. poskytnutie a v akej výške by malo byť predmetom kolektívneho vyjednávania.
Ale v "starom" zákone o SF tá povinnosť bola :

Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a)

-------
Veronika
Denda
02.06.08,20:33
Preto v tom "vŕtam", lebo tiež sa mi to nezdá byť jednoznačné. Snáď je správne, keď máme v smernici určené, na čo sa SF využíva a príspevok na SL tam nie je. Minulý týždeň som bola na školení o SF, nič sa tam o povinnosti prispievať na stravu nehovorilo. Pekný večer.
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?
kunkelovaa
03.06.08,04:15
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.

(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
Nora963
03.06.08,06:31
Prosím, odkiaľ viete, že nové sadzby cestovných náhrad sú platné od 1.6.2008 a nie vyhlásením opatrenia č.180,181/2008 Z.z. z 13.5.2008.V opatrení sa uvádza, že je účinné dňom vyhlásenia. Ďakujem za skorú odpoveď.
veronikasad
03.06.08,06:35
Prosím, odkiaľ viete, že nové sadzby cestovných náhrad sú platné od 1.6.2008 a nie vyhlásením opatrenia č.180,181/2008 Z.z. z 13.5.2008.V opatrení sa uvádza, že je účinné dňom vyhlásenia. Ďakujem za skorú odpoveď.
Ak nechceš používať vyhľadávanie, prečítala si si aspoň príspevky v tejto téme ?
veronikasad
03.06.08,06:36
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?
Súhlasím, ale od 1.1.2008 už to nie je zo zákona o SF povinné.
Chobot
03.06.08,06:58
Akože nie je a §7 Zákona o sociálnom fonde?

V§ 7 nie je vyslovene povinnosť. Je tam že "poskytuje" a následne vymenované, na čo všetko sa využíva soc. fond, ale nie že sa musíš na to všetko poskytnúť. Potom by bol povinný poskytovať nielen bod a), ale aj ostatné body. A nie všetky tie pôžitky sa zo SF vyplácajú.

Osobitne o tom hovorí ods. 4, že použitie sa dohaduje so zástupcami zamestnancov alebo v internom predpise.
Chobot
03.06.08,07:03
Ale v "starom" zákone o SF tá povinnosť bola :

Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a)

-------
Veronika

Áno, toto platilo do 31.12.2007.
Denda
03.06.08,07:09
V§ 7 nie je vyslovene povinnosť. Je tam že "poskytuje" a následne vymenované, na čo všetko sa využíva soc. fond, ale nie že sa musíš na to všetko poskytnúť. Potom by bol povinný poskytovať nielen bod a), ale aj ostatné body. A nie všetky tie pôžitky sa zo SF vyplácajú.

Osobitne o tom hovorí ods. 4, že použitie sa dohaduje so zástupcami zamestnancov alebo v internom predpise.
Asi sme sa nepochopili:)
V §7 ods.4 sa myslí vnútorným predpisom ak nie je odborová organizácia, smernica. Smernica je v tomto prípade povinná a pre zamestnávateľa záväzná. Ak si neurčí príspevok na stravovanie tak neprispieva.
Zeleňak
03.06.08,07:27
Chcel by som sa opýtať odkiaľ máte informáciu , že uvedené zvýšenie stravného platí od 1. 6. 2008. Ja mám informáciu, že stravné platí už od 24. 5. 2008
liba2
03.06.08,07:35
Predpis platí od dňa ako uvádzaš, ale v zákone je toto ustanovenie a podľa neho nové náhrady platia od 1.6.08:

zákon o CN § 8 ods. 1:
"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."
Chobot
03.06.08,07:43
Chcel by som sa opýtať odkiaľ máte informáciu , že uvedené zvýšenie stravného platí od 1. 6. 2008. Ja mám informáciu, že stravné platí už od 24. 5. 2008

Keby si si dal tú námahu a pozrel si pár príspevkov späť, odpoveď by si našiel aj niekoľko krát. Je to v príspevkoch č. 20 (http://www.porada.sk/737329-post20.html), 60 (http://www.porada.sk/740954-post60.html)a pozri si najmä môj príspevok č. 61 (http://www.porada.sk/741150-post61.html).
marta bodonova
03.06.08,09:35
Ahojte, ako sa zapojiť tuna - som tu prvykrat, Marta:(
Chobot
03.06.08,09:51
Ahojte, ako sa zapojiť tuna - som tu prvykrat, Marta:(

Veď už si sa zapojila. Čo potrebuješ vedieť? Niečo v súvislosti s cestovnými náhradami? Ak áno zadaj sem otázku. Ak niečo iné, nájdi si príslušnú sekciu, pozri, či v starších príspevkoch tvoja otázka nebola už raz zadaná. Ak nie, môžeš založiť novú tému.
marta bodonova
03.06.08,10:03
Ja by som potrebovala vedieť, či je nejaká hranica pri cestovných náhradach - prejazdím mesačne 10 000 km, to je suma. Dakujem