Kvietok69
25.05.08,10:31
Poraďte mi, prosím, čo robiť v prípade, ak budeme mať 25 ročného chalana na dohodu o vykonaní práce, ale robí doktorantské štúdium. Čítala som o nejakých zmenách (?), môžu mať (doktoranti) napríklad podpísané Vyhlásenie? Nemusia platiť poistné? Odvody platíme stále len my, teda zamestnávateľ UP a GP? Aký je tam rozdiel? Zatial je normalne na dohodu, ale tuším od 1.6. bude mať doktorantské štúdium a tam sa mi zdá, že sú nejaké zmeny. Pomôže mi, prosím, niekto, kto s tým má skúsenosť? Alebo vie kerá bije? Lebo ja nie. Zatiaľ srdečná vďaka.:)
Jozef Mihál
25.05.08,10:54
Doktorand a dohoda o vykonaní práce v roku 2008:

1. Vyhlásenie môže mať podpísané, ak ho nemá podpísané niekde inde.

2. Sociálne poistenie - rovnako ako iní dohodári - čiže treba ho prihlásiť do SP, platiť úrazové a garančné poistenie.

3. Zdravotné poistenie - od r.2008 sú doktorandi poistenci štátu, tj. dohoda patrí do tzv. vylúčených príjmov a zdravotné poistenie sa z takéhoto príjmu neplatí, RZZP kvôli takémuto príjmu nebude musieť podávať.
Kvietok69
25.05.08,11:28
Srdečná vďaka
Katy a R
18.06.08,20:23
Denný študent doktorandského štúdia je z hľadiska ZP poistencom štátu ( do 30 rokov, štandardná dĺžka štúdia)
Jeho odmena sa považuje za príjem zo zamestnania a z odst. 9 platí toto...?
Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o), p) a u), ak
a) je len zamestnancom a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za zamestnanca, jej vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 až 5 pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
.....
Jozef Mihál
18.06.08,23:47
Doktorandské štipendium je od 1.1.2008 oslobodené od dane.

Ak by doktorand mal popri tom nejaké zamestnanie, tak štát za neho platí ak jeho príjem v zamestnaní nepresiahne úhrn min. základov poistenca štátu - pre rok 2008 za celý rok suma 64332 Sk.

Čiže doktorand je na tom v podstate rovnako, ako študent I. alebo II. stupňa VŠ.

A je na tom ešte lepšie, lebo sa na neho nevzťahuje § 11 ods. 10 - ak nie je súčasne zamestnanec a nie je SZČO, môže na rozdiel od študenta I. alebo II. stupňa pokojne mať napr. neobmedzene vysoký príjem z autorských honorárov - RZ sa ho vôbec netýka. Zrejme tu ide o chybu zákona, ale to nikoho nemusí zaujímať.
Sari
02.07.08,10:15
Može mať doktorant uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov, alebo len obyčajnú dohodu o vykonaní práce?
Jara
02.07.08,10:35
DoBPŠ nemôže mať uzatvorenú, jednak má ukončené VŠ štúdium II. st. a jednak jeho vek je už 25 rokov. Už nieje študent
emik
04.07.08,11:43
Čiže doktorand je na tom v podstate rovnako, ako študent I. alebo II. stupňa VŠ.

A je na tom ešte lepšie, lebo sa na neho nevzťahuje § 11 ods. 10 - ak nie je súčasne zamestnanec a nie je SZČO, môže na rozdiel od študenta I. alebo II. stupňa pokojne mať napr. neobmedzene vysoký príjem z autorských honorárov - RZ sa ho vôbec netýka. Zrejme tu ide o chybu zákona, ale to nikoho nemusí zaujímať.

dobry den,
chcem sa spytat, na to, ze ak doktorand chce pracovat ako autor, tak odvody do ZP moze platit ako SZCO ak tuto cinnost vykonava sustavne podla svojho vyhlasenia...(§11, ods 4, pism. g). Alebo neplati vobec odvody z titulu autorskej cinnosti, pretoze za neho plati stat ako za doktoranda? Zo starsich clankov aj z draka si pamatam, ze to je teda dobrovolne ci sa autor prihlasi do ZP ako SZCO alebo bude platit odvody s inym statusom. Zatial som mala len pripad, ze autor bol samoplatitel.

Cize ak autor a zaroven doktorand nebude v ZP ako SZCO, tak plati vyssie uvedene a teda ze ako autor moze mat neobmedzene vysoky prijem a nema povinnost RZ?

Vopred dakujem za pomoc.
Emi
Jozef Mihál
04.07.08,14:06
Ako som napísal vyššie, v zákone je chyba a doktorand vďaka tejto chybe môže mať príjem z autorských honorárov v neobmedzenej výške - RZZP nebude musieť vykonať, poistné nebude musieť platiť.

Na túto chybu sa však spoliehať nedá - záruku, že napr. moja osoba posunie informáciu o tejto chybe smerom k MZ SR nemáte.

Preto v danej situácií radšej odporúčam, aby sa doktorand prihlásil v ZP ako SZČO a RZZP riešil s ustanovením § 11 ods. 9 písm. b). To vlastne znamená, že pri brutto príjme z honorárov až do výšky 229450 Sk nebude platiť žiadne poistné.

A to preto, lebo štát platí poistné na zdravotné poistenie za doktorandov v prípade, ak sú SZČO, ak ich vymeriavací základ neprevýši úhrn minimálnych miezd samoplatiteľa - pre rok 2008 to znamená limit 12 mesiacov x 5361 Sk = 64332 Sk.

Z toho vyplýva, že hranica hrubého príjmu SZČO - doktoranda, pri ktorej ešte nebude musieť platiť poistné na zdravotné poistenie za rok 2008, je suma 229450 Sk - pri predpoklade, že v roku 2008 neplatil žiadne poistné do Sociálnej poisťovne a že si uplatní 40% paušálne výdavky.

Ak platil poistné do Sociálnej poisťovne, uvedená hranica bude ešte vyššia.

Suma 229450 Sk je daná takto.

Najskôr si určíme základ dane.

Pri hrubom príjme 229450 Sk sú paušálne výdavky 40% rovné sume 91780 Sk. Základ dane (bez odpočítania prípadných výdavkov na zdravotné poistenie) je 137670 Sk.

Vypočítame z toho ďalej vymeriavací základ SZČO na zdravotné poistenie. Ten vypočítame tak, že základ dane vydelíme konštantou 2,14.

Po vydelení 137670 Sk deleno 2,14 dostaneme (po zaokrúhlení) sumu 64332 Sk.
emik
05.07.08,22:59
Ďakujem za detailné rozpísanie.

Ak ale vie, že úhrn jeho príjmov do konca roka 2008 nepresiahne sumu 64332 Sk, tak sa nemusí prihlásiť do poisťovne ako SZČO a štát bude platiť ZP zaňho?
Ak sa teda nemýlim, nemusí platiť preddavky na ZP. Čo ak sa situácia zmení a bude to vyzerať na vyšší príjem, ale stále len do tej hranice 229450 Sk. Može sa jednoduchu prihlásiť do ZP ako SZČO neskôr a bude teda platiť príspevok č. 9? Alebo je rozhodujúce kedy sa prihlásil do ZP?

Vdaka
Emi
Jozef Mihál
05.07.08,23:09
Ak je problém odhadnúť v polovici roka 2008, aké asi bude mať príjmy za celý rok 2008, tak potom odpoveď je:

De facto stačí, ak sa v prípade potreby prihlási v ZP ako SZČO tesne pred koncom roka 2008.

Ešte na doplnenie - ak sa prihlási počas roka 2008 ako SZČO, tak ako "začínajúca" SZČO a súčasne doktorand (osoba patriaca pri splnení ďalších podmienok medzi poistencov štátu) preddavky neplatí až do 30.6.2009.
emik
06.07.08,22:49
aha, nevedela som, že preddavky neplatí až do 30.6.2009

Vďaka ešte raz za podrobné info.
zubadielko
16.07.08,16:29
Dobry den,

dufam, ze s uvedenou otazkou mi bude moct niekto poradit.

Kamaratka je doktorantkou denneho doktorantskeho studia v Ceskej republike od 1.2.2008 - v Brne.
Do februara bol zamestnana v trvalom pracovnom pomere na Slovensku. Moja otazka je nasledovna: ake podmienky jej vyplivaju co sa tyka platenia socialneho poistenia a zdravotneho poistenia na Slovenku.
Ma mat vybaveny formular E101 nakolko sa pravidelne zdrzivava v zahranici, popripade ake doklady ma dorucit na socialneu a zdravotnu poistovnu aby mala uvedene veci v poriadku?

Vopred dakujem
zubadielko
17.07.08,14:58
posuvam otazku zo vcera,............... vopred dakujem
Anču
10.09.08,10:58
Dcéra našej zamestnankyne 24 ročná po promócii bola prihlásená na úrade práce. Teraz sa odhlásila a študuje na dennom doktorandskom štúdiu. Patrí aj za takúhoto študenta daňový bonus jeho rodičom?
katarinkaa
15.10.09,17:08
Toto by aj mňa zaujímalo. Síce sa mi zdá byť Vaša odpoveď logická, že doktorand už nie je študent pre účely DoBPŠ, o aké zákonné ustanovenie sa ale možem oprieť? Zákonník práce hovorí len o študentoch, zákon o vysokých školách tiež považuje doktorandov za študentov. Neviem, ako to vyargumentovať. (neviem, či stačí argumentovať zákonom o prídavkoch na dieťa §4)
Ďakujem za prípadné vysvetlenie
Jozef Mihál
15.10.09,17:22
Dcéra našej zamestnankyne 24 ročná po promócii bola prihlásená na úrade práce. Teraz sa odhlásila a študuje na dennom doktorandskom štúdiu. Patrí aj za takúhoto študenta daňový bonus jeho rodičom?

Nie nepatrí, viď § 4 ods. 3 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa. Nárok na DB je len pri štúdiu na prvom alebo druhom stupni VŠ.
Jozef Mihál
15.10.09,17:27
Toto by aj mňa zaujímalo. Síce sa mi zdá byť Vaša odpoveď logická, že doktorand už nie je študent pre účely DoBPŠ, o aké zákonné ustanovenie sa ale možem oprieť? Zákonník práce hovorí len o študentoch, zákon o vysokých školách tiež považuje doktorandov za študentov. Neviem, ako to vyargumentovať. (neviem, či stačí argumentovať zákonom o prídavkoch na dieťa §4)
Ďakujem za prípadné vysvetlenie

Pojem "študent" nie je v Zákonníku práce zadefinovaný. To znamená, že sa použije tento pojem v zmysle toho zákona, ktorý "je najviac kompetentný" v danom obore či oblasti. A to je zákon 131/2002 o VŠ. Zo znenia tohto zákona vyplýva, že za študenta sa považuje aj študent III. stupňa VŠ - doktorandského štúdia.

Predo doktorand môže pracovať formou dohody o brigádnickej práci študentov.
katarinkaa
16.10.09,10:45
Ďakujem veľmi pekne za pohotovú odpoveď.
Arava
12.07.11,10:29
Od 1.7.2011 sme zamestnanli doktoranta na dohodu o vykonaní práce, platí uvedené aj v roku 2011? - tak ako pre ostatných dohodárov - z odmeny platí zamestnávateľ len úrazové a garančné poistenie a ak má podpísané daňové vyhlásenie tak sa mu uplatní odpočitateľná nezdaniteľná čiastka?
tweedle
12.07.11,10:33
ja budem mať pravdepodobne od 1.9.2011 konateľa doktoranta-denného,,má pravidelnú odmenu, čiže platí odvody do SP aj ZP, môže to tak ostať aj potom?