martina 11
11.04.05,10:26
Dobrý deň prajem.
Potrebovala by som poradiť, ako je to lebo už neviem.
Živnostníčka mala príjem na daň z príjmu 85000,-, z čoho bolo asi 76000,- Sk príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. Ide o to, že teraz jej vychádza platiť sociálne odvody, pričom skutočný príjem z podnikania nedosiahol minimálny vymeriavací základ. Všade mi hovoria inak. Niekto hovorí aby som podala dodatočné DP a dala to do nezdaniteľného príjmu, iní mi vravia, že to musí byť zdaniteľný príjem a stačí aby som na SP v Bardejove, dala rozhodnutie o poskytnutí príspevku. Lenže u nás v Bardejove povedali, že odvody platiť musí a v Bratislave zasa že nie. Tak aký je Váš názor?
Ďakujem
andrej_rv
11.04.05,10:10
Martina, dotácie z verejných prostriedkov by mali byť daňovo neutrálne. A klientka dostala príspevok (zrejme neinvestičný), dostala ho na úhradu nákladov. Príspevok je síce zdaniteľným príjmom, ale v období, kedy sa čerpú náklady, takže základ dane by mal byť nula. Podľa mňa je nejaká chyba v účtovaní, treba to pozrieť a dať dodatočné priznanie.
rene
11.04.05,15:48
A keby sa ten príspevok preúčtoval ako príjem neovplyvňujúci DZ a všetky k nemu prislúchajúce výdavky ako výdavky neovplyvňujúce DZ ? ... daňový základ by ostal nezmenený...
A vo výpise pre SP a ZP by boli len skutočné príjmy z podnikania ?

Ale neviem, či sa to tak môže zaúčtovať, skúste aj ostatní.
slnko
11.04.05,16:29
A keby sa ten príspevok preúčtoval ako príjem neovplyvňujúci DZ a všetky k nemu prislúchajúce výdavky ako výdavky neovplyvňujúce DZ ? ... daňový základ by ostal nezmenený...
A vo výpise pre SP a ZP by boli len skutočné príjmy z podnikania ?

Ale neviem, či sa to tak môže zaúčtovať, skúste aj ostatní.tak ako píše andrej_rv príspevok je zdaniteľným príjmom v tom v období, kedy sa čerpali náklady. To znamená tú časť príspevku, ktorá bola premenená na výdavky (náklady) zaúčtuješ ako zdaniteľný príjem a zároveň výdavky ako ovplyvňujúce základ dane (pokiaľ to neboli náklady na majetok, ktorý sa odpisuje, v tom prípade len do výšky odpisov, prislúchajúcich na dané učt. obdobie).
Tú časť príspevku, ktorá nebola premenená na výdavky(náklady) zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Až v tom roku, kedy budú náklady preúčtuješ na príjem ovplyv. základ dane. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
11.04.05,16:38
Súhlasím s Andrejom a so Slniečkom. Pozri, ako máš zaúčtované a daj dodatočné DP!
martina 11
12.04.05,05:36
Oky doky.

Tak som to aj urobila, čiže všetko celých 76000,- je v PZD aj VZD, pretože NÚP dalo obmedzenie že to musí byť všetko majetok do 30000,-, takže všetko je použité. Ale ide mi práve o tie sociálky, že tá živnostníčka chúďa začala podnikať, nemá dostatočný príjem, zatiaľ, (ale aspoň nieje na NUP) a musí platiť sociálky, na ktoré jej to veľmi nevychádza. A naša Soc. poisťovňa v BJ povedali, že musí platiť a v Bratislave - čiže ústredí mi povedali, že u nich stači potvrdenie, že jej bol príspevok poskytnutý a nemusí. Lenže písomne mi to samozrejme nikto nedá, veď každý sa boji.

Tak takto je to na tom našom slovensku. A že vraj podpora malých a stredných podnikateľov, keby neišlo o známu tak sa tomu zasmejem.
margitkar
12.04.05,13:27
A čo vy na takýto prípad:

Živnostník dostal príspevok na samozamestnanie.
Celý príspevok použil na nákup pracovného náradia.
Daňové priznanie spravil tak, že ignoroval príspevok ako zdaniteľný príjem a výdavok na náradie do výšky príspevku. Výdavky z podnikania vypočítal ako 25 % z príjmov a podal daňové priznanie.
Je to O.K. ?
ata111
12.04.05,14:05
Myslím, že nie. Pokiaľ ja viem, príspevok do výšky nákladov sa zdaňuje a výdaje výdavkujú - výjde nula, ale vytvára to obrat na strane príjmov. Ak švihol 78000, tak je povinný sa prihlásiť a platiť do soc.poisť. od 1.7.05. Z tohto pohľadu si myslím, že to nie je správne a ďalej tými 25% je to už prešpekulované a skombinované dve formy vykazovania DZ. Neuznala by som tieto percentuálne výdaje. Mal by ísť v reálnych číslach. Som zvedavá na názor ostatných.
martina 11
14.04.05,12:47
Tak ja podľa najnovších informácií od rôznych úradov konštatujem.

V DP museli byť zahrnuté aj tieto príjmy z NUP a musia sa platiť sociálky. Je to proste svinstvo na malých a stredných podnikateľoch, tak čo už narobíme, môžeme si akurát vybaviť marodku na rok, a bude po problémoch. (Ak sa to samozrejme dá).

K tým 25% výdajom: Určite to tak nemôže byť, ale bolo by to fajn, ak by to tak šlo. Škoda. Už len dúfať že Vám nepríde daň. kontrola. Veľa šťastia. Adios
mv66
14.04.05,14:01
Martina11, prosim ta, nazyvaj prispevok inak, takto by sa mohol nazyvat kazdy prispevok, to nevies do pol riadku sformulovat svoj problem a tak oznacit svoj prispevok?
Zuziana
15.04.05,14:05
Oky doky.

Tak som to aj urobila, čiže všetko celých 76000,- je v PZD aj VZD, pretože NÚP dalo obmedzenie že to musí byť všetko majetok do 30000,-, takže všetko je použité. Ale ide mi práve o tie sociálky, že tá živnostníčka chúďa začala podnikať, nemá dostatočný príjem, zatiaľ, (ale aspoň nieje na NUP) a musí platiť sociálky, na ktoré jej to veľmi nevychádza. A naša Soc. poisťovňa v BJ povedali, že musí platiť a v Bratislave - čiže ústredí mi povedali, že u nich stači potvrdenie, že jej bol príspevok poskytnutý a nemusí. Lenže písomne mi to samozrejme nikto nedá, veď každý sa boji.

Tak takto je to na tom našom slovensku. A že vraj podpora malých a stredných podnikateľov, keby neišlo o známu tak sa tomu zasmejem.

Tak by to malo byť z daňového hľadiska správne. Ak ti povedali v Bratislave, že stačí potvrdenie aby neplatila o dotácii, aby neplatila odvody, daj písomný dotaz na Sociálnu poisťovňu - ústredie. Sú povinní ti odpovedať. Máš na to ešte dva mesiace, tažže by sa to dalo stihnúť.
martina 11
18.04.05,05:24
Martina11, prosim ta, nazyvaj prispevok inak, takto by sa mohol nazyvat kazdy prispevok, to nevies do pol riadku sformulovat svoj problem a tak oznacit svoj prispevok?
MV 66
Pri prvom zadaní do témy som predsa uviedla, že je to príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. A v ďalšom príspevku som napísala, že to musia byť všetko veci do 30000,-. Prepáč, ale nechápem čo som napísala nezrozumiteľne.Sorry
mv66
18.04.05,05:31
Myslim nie pomoc poradaci, ale prispevok na vytvorenie chraneneho pracoviska sa to tu cele malo volat
Zita5
18.04.05,05:35
Myslim nie pomoc poradaci, ale prispevok na vytvorenie chraneneho pracoviska sa to tu cele malo volat
Súhlasím s mv66 . Ale Martinka to len preto , aby tieto témy boli prehľadnejšie a nabudúce , ak by mal niekto ten istý problém ako Ty , tak ľahšie sa k tomu určitému problému prepracuje . Všetci sme tu začínali , tak aj Ty sa to naučíš , neboj .:)
bepo
18.04.05,05:47
mv66 myslel názov témy- pomoc poraďáci.
martina 11
18.04.05,06:37
Jaaaj, teraz už chápem, prepáčte všetci. Ešte sa len učím. Nabudúce to už nespravím. Pekný deň