hombre
25.05.08,16:44
Do akeho terminu ma OSBD za povinnost dorucit vlastnikovy bytu rocne vyuctovanie nakladov a co v pripade ak tak neurobi?
hombre
Elena Navrátilová
25.05.08,14:53
V zmysle zákona 182/1993 má správca povinnosť doručiť vyúčtovanie za služby spojené s bývaním do 31. 5. nasledujúceho roka. Ak tak neurobí, nemá nárok na poplatok za správu.
cowboyka
28.05.08,07:41
a keď správca odovzdá obálky poverenému zástupcovi bytovky do 31.5 a ten tak nevykoná a nerozdá to ostatným nájomníkom, dá sa to nejako spostihovať?
IVEB
28.05.08,08:04
Postihovať koho , zástupcu vlastníkov alebo správcu? Správca je povinný do 31.5.2008 doručiť vyúčtovanie a , že tým poverí zástupcu vlastníkov nezbavuje sa tým zodpovednosti za nedodržanie lehoty. Ak si lehotu nesplní , tak ako to bolo uvedené vyššie nemá nárok na poplatok za správu , až dovtedy kým si tú povinnosť nesplní.
cowboyka
28.05.08,10:10
myslela som zástupcu nájomníkov
Chobot
28.05.08,10:38
myslela som zástupcu nájomníkov

Nájomníkov? Vy nie ste vlastníci bytov, ale len nájomníci?
MarcelkaT
28.05.08,11:21
Nám onoho času najprv poslali ak boli preplatky alebo nedoplatky - šeky a až potom vyučtovanie.
Igy
28.05.08,12:10
A co so spravcom ktory uz nie je nas spravca. Od 1.1. mame noveho spravcu. Ten stary sa nejako nema k tomu aby nam poslal vyuctovnaie. Ako mozeme postihnut jeho. Prispevok za spravu mu asi tazko okreseme...
Chobot
28.05.08,12:34
A co so spravcom ktory uz nie je nas spravca. Od 1.1. mame noveho spravcu. Ten stary sa nejako nema k tomu aby nam poslal vyuctovnaie. Ako mozeme postihnut jeho. Prispevok za spravu mu asi tazko okreseme...

Jeho nepostihneš nijako. Dokonca to nie je jeho povinnosťou spraviť vám vyúčtovanie, pokiaľ ste sa tak nedohodli pri výpovedi správcovskej zmluvy.

Lebo on už všetky podklady k domu odovzdal novému správcovi a ten je teraz povinný vám urobiť vyúčtovanie aj za minulý rok.
lubica_02
28.05.08,15:13
Chobot, ale pôvodný správca mal v tomto prípade previesť všetky platby za plnenia novému správcovi, odovzdať všetky zúčtovacie podklady . fa,zmluvy...ak tak pôvodný správca neurobil, musí vypracovať vyúčtovanie.
hombre
28.05.08,17:10
toto je len znenie zakona, ale co prax. Ako postupovat ked odvolat sa proti vyuctovaniu mozem az po jeho obdrzani pripadne zaplateni nedoplatku. Poplatok za spravu mi predsa pride az vo vyuctovani. Ako si teda uplatnim narok na nezaplatenie poplatku
za spravu
Halli
28.05.08,17:13
toto je len znenie zakona, ale co prax. Ako postupovat ked odvolat sa proti vyuctovaniu mozem az po jeho obdrzani pripadne zaplateni nedoplatku. Poplatok za spravu mi predsa pride az vo vyuctovani. Ako si teda uplatnim narok na nezaplatenie poplatku
za spravu


Odvolanie sa proti vyúčtovaniu a nepredloženie vyučtovania a finančnej správy v termíne sú úúúúplne dve rozdielne veci :)
Igy
28.05.08,20:51
Jeho nepostihneš nijako. Dokonca to nie je jeho povinnosťou spraviť vám vyúčtovanie, pokiaľ ste sa tak nedohodli pri výpovedi správcovskej zmluvy.

Lebo on už všetky podklady k domu odovzdal novému správcovi a ten je teraz povinný vám urobiť vyúčtovanie aj za minulý rok.

No realita je taka ze okrem dokumentacie k domu nic neodovzdal. Faktury a cela ekonomicka agenda je stale u predchadzajuceho spravcu a ma to odovzdat po vyuctovani.
Chobot
28.05.08,20:54
No realita je taka ze okrem dokumentacie k domu nic neodovzdal. Faktury a cela ekonomicka agenda je stale u predchadzajuceho spravcu a ma to odovzdat po vyuctovani.

Tak ste sa dohodli?
Igy
28.05.08,21:09
Ano, pri preberani dokumentacie.
Orim
28.05.08,22:20
Máte to na papieri ?
cowboyka
29.05.08,04:38
Nájomníkov? Vy nie ste vlastníci bytov, ale len nájomníci?
súhlas, zle som sa vyjadrila - vlastníkov bytov

Dík za dotaz

:-))))
Chobot
29.05.08,07:19
No realita je taka ze okrem dokumentacie k domu nic neodovzdal. Faktury a cela ekonomicka agenda je stale u predchadzajuceho spravcu a ma to odovzdat po vyuctovani.


A váš nový správca mu už poslal vyúčtovacie faktúry od dodávateľov energií, na základe ktorých ten pôvodný urobí vyúčtovanie?
Karas Milan
30.05.08,17:21
A váš nový správca mu už poslal vyúčtovacie faktúry od dodávateľov energií, na základe ktorých ten pôvodný urobí vyúčtovanie?


Ahoj Chobot.

Toto (sa asi mali spýtať nového správcu) tak pred mesiacom.

Ahoj
Ka Mil
kaco11
31.05.08,08:59
V zmysle zákona 182/1993 má správca povinnosť doručiť vyúčtovanie za služby spojené s bývaním do 31. 5. nasledujúceho roka. Ak tak neurobí, nemá nárok na poplatok za správu.
nárok na odmenu za správu nemá kým nedoručí vyúčtovanie nákladov. Akonáhle ho doručí začíname mu opať platiť za správu. Za časové obdobie ked meškal s vyúčtovaním si dodatočne nemôže žiadať platby za správu????
Elena Navrátilová
31.05.08,09:17
nárok na odmenu za správu nemá kým nedoručí vyúčtovanie nákladov. Akonáhle ho doručí začíname mu opať platiť za správu. Za časové obdobie ked meškal s vyúčtovaním si dodatočne nemôže žiadať platby za správu????

Môže... to nie je nikde zakázané. Len či mu niekto zato obdobie zaplatí. :D Ale nárok na poplatok nemá.
Karas Milan
31.05.08,18:47
Nie úplne mimotemy sme dostali vyúčtovanie ( GA ) .
Vyšlo 0,304 GJ/m2 a 596 Sk/GJ. Pochváľte (posťažujte) sa ako u vás.

Ahoj
Ka Mil
Orim
31.05.08,21:34
0,380997193 GJ/m2
442,2686788 Sk/GJ

vlastná kotolňa
peton
01.06.08,11:10
Môže... to nie je nikde zakázané. Len či mu niekto zato obdobie zaplatí. :D Ale nárok na poplatok nemá.


Elenka, a chceš povedať, že mu niekto nezaplatí? To chcem vidieť, ako všetci teraz vybehnú na správcu, že mu nezaplatia, lebo mešká so svojimi povinnosťami. Elenka, žijeme predsa tu na Slovensku. Správca si to zúčtuje, či sa to niekomu páči alebo nie minimálne v 80% prípadov. Žiaľ.
Karas Milan
01.06.08,11:21
1, ..niekto nezaplatí?
2, .. mešká so svojimi povinnosťami ... Elenka .. " ! " ..žijeme na Slovensku.


Ahoj Peton.

Súhlasím.
1, ani technicky si to neviem zatiaľ predstaviť
2, a (keď bude napr. 12 dní meškať) ako sa ho to strašne finančne dotkne, (ak) nedostane 12 dní z 365 zaplatené.

Ahoj
Ka Mil
Elena Navrátilová
01.06.08,11:23
Elenka, a chceš povedať, že mu niekto nezaplatí? To chcem vidieť, ako všetci teraz vybehnú na správcu, že mu nezaplatia, lebo mešká so svojimi povinnosťami. Elenka, žijeme predsa tu na Slovensku. Správca si to zúčtuje, či sa to niekomu páči alebo nie minimálne v 80% prípadov. Žiaľ.

Ale nie len správca je zo Slovenska... aj Tí čo zaplatia (ak zaplatia). Ja keď počúvam v médiach ako správcovia zle robia vyúčtovania a kontrola nič nezistí, ... vieš je to smutné. Ľudia sa nevyznajú? Myslím, že len nerozumejú. Ale prečo, to fakt nechápem. Tiež sa len rozúčtujú náklady (za služby spojené s bývaním). Faktúry a celkové náklady museli mať aj v správe o čerpaní FPOaU za ukončený rok. A potom je to len jednoduché delenie... + a -. Porovnávajú si medzi sebou preplatky, nedoplatky... ale treba porovnať aj zaplatené zálohy a spotrebované energie. Niekedy má jeden človek vyššie náklady ako 3 a niekedy 5 neminú to čo 3. Tam nie je žiadna priama úmera. Ale priama úmera je medzi spotrebou a zálohami. A keď počujem, že sa sťažujú, že mali nedoplatky... ale ak im dá evidenčný list so zvýšenými zálohami tak "na to nemajú"... nehovoriac o platbách do FPOaU. To už nechcú vidieť, že treba myslieť a šetriť na spoločné časti domu. Hľadajú eurofondy, kde by im niekto dával nenávratné dotácie... kde sú majitelia rodinných domov? Vedia, že nič také nie je a ani nebude. Raz si vlastník, je to Tvoje tak si oprav a rekonštruuj za vlastné. Je to trochu mimotemy ale toto je prvotný problém vyúčtovaní.
sthruska
02.06.08,08:10
//Ľudia sa nevyznajú? Myslím, že len nerozumejú.
Nemusí to tak byť. Videl som vyúčtovania, z ktorých sa nedalo nič zistiť. Neporadil si tým ani matematikár.
Ale vo väčšine prípadov sa naozaj nevyznajú alebo nerozumejú. O činnosť sa zaujímajú len pri vyúčtovaní.
KvetkaK
02.06.08,08:23
//Ľudia sa nevyznajú? Myslím, že len nerozumejú.
Nemusí to tak byť. Videl som vyúčtovania, z ktorých sa nedalo nič zistiť. Neporadil si tým ani matematikár.
Ale vo väčšine prípadov sa naozaj nevyznajú alebo nerozumejú. O činnosť sa zaujímajú len pri vyúčtovaní.
Máš pravdu, veľa ľudí tomu nerozumie. Robila som jedným časom vyúčtovanie pre dve bytovky, mala som to v náplni práce ale to vám poviem, je to práca niekedy o nervy. Robila som to naozaj najlepšie ako sa dalo, veď by som tých ľudí nemohla a ani nechcela ukrátiť. Ale rozčulovať nad vyúčtovaním a nadávať mi neprávom, lebo niektorí tomu vážne nerozumeli a niekedy ani ako keby mi nechceli rozumieť keď som im to vysvetľovala.:( Ale takí sme už my ľudia, kým sú preplatky, tak je všetko ok, vtedy nás ani nezaujíma aké ostatné údaje sú na tom papieri. Horšie je, keď treba doplácať.
peton
02.06.08,09:38
KvetkaK veď Ty si úplne šťastný človek.
Mám takú skúsenosť, že sú ľudia, ktorým sa ešte aj 5 tis. Sk preplatok máli a robia také pseudoproblémy ako keby mali zaplatiť milión. Raz darmo sme ľudia a to všelijakí.
Jozef I
03.06.08,06:47
Najviac ma vie "potešiť" keď sa stretnú dvaja susedia z dvoch rozdielnych domov a jeden sa začne sťažovať že prečo má preplatok len 500 Sk a ten druhý až 6000 Sk. Ale to že on celý rok platil zálohové platby o 1500 menšie ako jeho kamoš, tak to si ani jeden z nich neuvedomí. :mee:
KvetkaK
03.06.08,11:46
Najviac ma vie "potešiť" keď sa stretnú dvaja susedia z dvoch rozdielnych domov a jeden sa začne sťažovať že prečo má preplatok len 500 Sk a ten druhý až 6000 Sk. Ale to že on celý rok platil zálohové platby o 1500 menšie ako jeho kamoš, tak to si ani jeden z nich neuvedomí. :mee:
Presne tak. Aj ku mne tak chodievali, prečo mi máme také veľké nedoplatky a v tej alebo tej bytovke majú také preplatky?? Ale to, že v bytovke im možno 2 roky nezvýšili zálohy, lebo predseda sa nemal k činu, to už pochopiť nevedeli, alebo skôr nechceli. :eek:
GABRIELA
04.06.08,05:54
Ja po tohtoročnom vyúčtovaní jednu perličku na odľahčenie.
Máme nových susedov od 2/2007, ale nasťahovali sa až v novembri 2007(prerábky). Pýtali sa ma, že ako vyzerá vyúčtovanie skôr ako ho dostali ,či nemajú nedoplatok. Tak som im s radosťou oznámila, že nech sa neboja, že majú preplatok 15.000,-Sk. No a po doručení vyúčtovania to bola prvá aj posledná reklamácia, a prosím pekne išlo o 264,-Sk. Reklamácia bola oprávnená aj sme to urobili, ale ja som sa už iba usmiala. Tá robota s tým prepočítavaním bola určite hodnejšia. A ešte poznámka tejto susedy: Ja som si myslela že to urobí viac. A vždy im je málo.
No ľudia sú všelijakí.
Pekný deň
Modroocko
04.06.08,07:04
Presne tak. Aj ku mne tak chodievali, prečo mi máme také veľké nedoplatky a v tej alebo tej bytovke majú také preplatky?? Ale to, že v bytovke im možno 2 roky nezvýšili zálohy, lebo predseda sa nemal k činu, to už pochopiť nevedeli, alebo skôr nechceli. :eek:

Čo s tým má predseda? Úprava záloh by predsa mala byť v kompetencii správcu bytovky. Alebo je u vás predseda zároveň aj správcom a má dostatočné informácie o vyúčtovaní nákladov za každý byt?
KvetkaK
04.06.08,07:40
Čo s tým má predseda? Úpravu záloh by predsa mala byť v kompetencii správcu bytovky. Alebo je u vás predseda zároveň aj správcom a má dostatočné informácie o vyúčtovaní nákladov za každý byt?
Ja som len robila v jednej firme, kde sme robili vyúčtovanie pre bytovku, kde bolo aj sídlo firmy. A tam vačšinou o týchto veciach rozhodoval predseda, lebo správcovstvo si vlastne robili sami, lebo majiteľ firmy kde som robila bol zároveň aj jeden z vlastníkov bytov.
GABRIELA
07.06.08,16:17
Pokiaľ má vlastník bytu merač vody v byte pokazený, ale tak že ten merač meria viac ako vraj minie, akým spôsobom kľúčom sa voda v dome vyúčtuje? Merač bol asi preskúšaný a potvrdená vada.
Ja som sa s takto pokazeným meračom ešte nestretla, ale asi môže byť.
Včera som prešla zákon 442/2002 a vyhlášku 397/2003 ,650/2007 ale nikde som odpoveď nenašla.
Ako byste to riešili?

Ešte doplním, že vo vyúčtovaní za rok
2004 bol koeficient 1,135,
2005 bol koef. 1,273
2006 1,0891
2007 1,228

Ďakujem
Elena Navrátilová
07.06.08,16:29
Pokiaľ má vlastník bytu merač vody v byte pokazený, ale tak že ten merač meria viac ako vraj minie, akým spôsobom kľúčom sa voda v dome vyúčtuje? Merač bol asi preskúšaný a potvrdená vada.
Ja som sa s takto pokazeným meračom ešte nestretla, ale asi môže byť.
Včera som prešla zákon 442/2002 a vyhlášku 397/2003 ,650/2007 ale nikde som odpoveď nenašla.
Ako byste to riešili?

Ešte doplním, že vo vyúčtovaní za rok
2004 bol koeficient 1,135,
2005 bol koef. 1,273
2006 1,0891
2007 1,228


Ďakujem
Môj názor: ak bolo potvrdené skúšobňou, že merač meral viac ako mal, myslím, že odchýlku vedia v skúšobni vypočítať. Takže asi by som použila odchylku vypočítanú skúšobňou. Ešte by som mohla použiť predchádzajúce ročné spotreby a dalo by sa vychádzať z priemernej predchádzajúcej spotreby. Nemala som ešte takýto prípad, takže je to len môj predpokladaný postup.
Orim
07.06.08,18:25
Je to divné takto pokazený merač som ešte nevidel.
Každý merač má svoj rozsah a presnosť merania. Nehľadiac na to, že je tu určitá chyba ktorá vzniká nepresným odpočtom každý druhy rok je koeficient vyšší a nižžší. Čo sa jeden rok pridá to sa na druhý ubere približne je to tak. Najpresnejší odpočet by bol ak by sa zastavila voda urobil sa odpočet a potom sa znovu pustila a takto keď by sa to robilo stále ... možno by aj tie koeficienty boli nižšie.
Julian
07.06.08,19:10
Pokiaľ má vlastník bytu merač vody v byte pokazený, ale tak že ten merač meria viac ako vraj minie, akým spôsobom kľúčom sa voda v dome vyúčtuje? Merač bol asi preskúšaný a potvrdená vada.
Ja som sa s takto pokazeným meračom ešte nestretla, ale asi môže byť.


Bol, alebo nebol preskúšaný?
Ak ho preskúšal SMÚ, alebo Slovenská legálna metrológia tak má platné preskúšanie a bol mu vydaný Protokol o preskúšaní meradlá, kde budú uvedené hodnoty odchýlok pri troch rôzných prietokoch a zároveň bude aj záver či meradlo vyhovuje, alebo nie.
Podľa takého protokolu by sa podľa mňa nemal robiť prepočet ak meradlo nevyhovelo.

Ak ho preskúšal niekto iný, tak preskúšanie je neplatné a údaj vodomera nemôže byť použitý pre výpočet spotreby.

V tomto prípade by sa mal podľa mňa uplatniť náhradný spôsob výpočtu podľa schválenej smernice, ktorú by dobrý správca mal mať.
GABRIELA
08.06.08,07:01
Toto vyúčtovanie som dostala včera od kámošky s vysvetlením, že všetci v dome majú nedoplatky, lebo nejakému MUDR. meral zlý marač vody, a tak jeho spotrebu rozpočítali všetkým.
Hľadala som nejaký zákonný príp.vyhláškový podklad , ako postupovať pri ropočítaní takto vzniknutých nákladov v dome.
Dnes sa mám stretnúť s ich predsedom, možno zistím čo sa to tam vlastne udialo.
rozoberám to vhlave od včera, a asi by som navrhla vypočítať priemerný koeficient za posledné 2-3 roky- tým prepočítať celú vodu, a zbytok vody p.MUdr. aj ako pokutu za to že si nekontroluje merač, príp.svoju sporebu priebežne. No neviem....
Ale aj tak ďakujem . Ešte sa ozvem , ale až večer.
Peknú nedeľu.
Orim
08.06.08,11:33
To je ale o niečom inom ako sme tu písali. ;)
Orim
08.06.08,11:38
Bol, alebo nebol preskúšaný?
Ak ho preskúšal SMÚ, alebo Slovenská legálna metrológia tak má platné preskúšanie a bol mu vydaný Protokol o preskúšaní meradlá, kde budú uvedené hodnoty odchýlok pri troch rôzných prietokoch a zároveň bude aj záver či meradlo vyhovuje, alebo nie.
Podľa takého protokolu by sa podľa mňa nemal robiť prepočet ak meradlo nevyhovelo.

Ak ho preskúšal niekto iný, tak preskúšanie je neplatné a údaj vodomera nemôže byť použitý pre výpočet spotreby.

V tomto prípade by sa mal podľa mňa uplatniť náhradný spôsob výpočtu podľa schválenej smernice, ktorú by dobrý správca mal mať.

Prečo by sa nemal robiť prepočet? Meradlo síce vyhovuje ale vyhovujú aj ostatné. U všetkých je odchylka povedzme + - 5% vrátane toho posledného ktoré bolo preskúšané a má na to "papier". Tie ostatné majú tiež "papier" u SV na 6 rokov a u TUV 4 roky od ich namontovania.
Julian
08.06.08,12:23
Prečo by sa nemal robiť prepočet? Meradlo síce vyhovuje ale vyhovujú aj ostatné. U všetkých je odchylka povedzme + - 5% vrátane toho posledného ktoré bolo preskúšané a má na to "papier". Tie ostatné majú tiež "papier" u SV na 6 rokov a u TUV 4 roky od ich namontovania.

Zatiaľ nevieme, či vodomer bol na úradnom preskúšaní v zmysle Zák.142/2000, § 19 ods.5 a 6. alebo nie.
Ja som mal na mysli ten jeden, údajne nie dobrý vodomer.
Tie ostatné sú OK.
Ak v protokole budú uvedené tri odchýlky (pri Qmin, Qn a Qt) a len jedna z nich nebude v požadovanej tolerancii, tak výsledok bude nevyhovel a teda meradlo nesplňa požiadavku určeného meradla a nemôže byť použité v obchodnom styku. Je jedno či neistota (odchýlka) bude + alebo -.
A prečo si myslím, že by nebolo správne použiť indikovaný údaj meradla? No pretože nevieme v akom režime bol indikovaný údaj (koľko pri minimálnom prietoku, nominálnom alebo pri tom treťom- neviem presný názov).
Julian
08.06.08,17:53
Toto vyúčtovanie som dostala včera od kámošky s vysvetlením, že všetci v dome majú nedoplatky, lebo nejakému MUDR. meral zlý marač vody, a tak jeho spotrebu rozpočítali všetkým.
.....a zbytok vody p.MUdr. aj ako pokutu za to že si nekontroluje merač, príp.svoju sporebu priebežne


A kto zistil že MUDr. má zly vodomer?
To že je vodomer vadný môže potvrdiť iba vyššie spomínaný "Protokol" a nikto iný.
Ale pokutu pre MUDr. by som neodporúčal..........
cervena
11.06.08,09:13
Pokiaľ má vlastník bytu merač vody v byte pokazený, ale tak že ten merač meria viac ako vraj minie, akým spôsobom kľúčom sa voda v dome vyúčtuje? Merač bol asi preskúšaný a potvrdená vada.
Ja som sa s takto pokazeným meračom ešte nestretla, ale asi môže byť.
Včera som prešla zákon 442/2002 a vyhlášku 397/2003 ,650/2007 ale nikde som odpoveď nenašla.
Ako byste to riešili?

Ešte doplním, že vo vyúčtovaní za rok
2004 bol koeficient 1,135,
2005 bol koef. 1,273
2006 1,0891
2007 1,228

Ďakujem
Keď sa zistí preukázateľne vadný merač, určuje sa spotreba vody odhadom, podľa spotrieb predchádzajúcich rokov. Štatisticky vychádza v bytoch každoročne tá istá spotreba vody. Ten kto vodou plytvá, robí to opakovane. To isté platí aj o šetrení. Odhad je pomerne presný, +- 2 kubíky. Horšie by to bolo, keby bol nový majiteľ bytu alebo menil sa počet obyvateľov bytu.
S pozdravom
Alena
GABRIELA
11.06.08,11:27
Ja som sa neozvala, lebo nejaké relevantné podklady o tom či bol merač preslúšaný v skúšobni, s akým výsledkom, a ako sa rozhodli prípadnú nadspotrebu rozúčtovať, budem vedieť asi až 13-16.6.2008. Určite sa ozvem, ak budem vedieť viac.
Ďakujem zatiaľ za názory.
Kavoc
14.06.08,15:38
Mám otazku ohľadne vyučtovania za celý rok. Jedná sa mi o problém zaplatených záloh. Pri vyučtovaní nám počítajú platby podľa reálne zaplateného nájomného( ktoré dobrovolne platím vyššie ako predpis) ale za január a december počítajú len predpísané nájomné.(nižšie) Takže za tieto dva mesiace prídem o rozdiel o ktorý platím viac oproti predpisu.
Nikde som vo vyučtovaní ten rozdiel za januar a december nenašiel.
Na BD mi to zatial nevysvetlili i ked som im tvrdil že je to chyba. Majú taký program a hotovo. Podľa nich je všetko OK. Vie niekdo poradiť ako na nich?
peton
14.06.08,17:56
Verím, že sa dokážeš vo vyúčtovaní ako tak orientovať, takže máš dôkladne preverenú výšku zaplatených záloh. Ak Ti nesedia so stavom uvedeným vo vyúčtovaní, mal by si podať písomnú!reklamáciu, keďže ústne si neúspešný. Správca musí vychádzať zo skutkového stavu a nie predpísaného. Skús sa ho opýtať, ako by sa tváril, keby si mu rozúčtoval náklady podľa predpisu, ktorý znel napr. 2500 Sk a nie podľa zaplatených záloh, ktoré platil napr. vo výške 5500 Sk. Každopádne ak chceš dosiahnuť úspech zachovaj chladnú hlavu, potlač emócie a snaž sa so správcom dohodnúť. A ak sa budú stále vyhovárať na program, či iné pseudoproblémy je najvyšší čas pouvažovať nad novým správcom alebo založiť SVB. Nespomenul si či si nájomník alebo vlastník. Ale usudzujem, že vlastník aj keď spomínaš "nájomné". Predpis záloh a nájomné sú dve odlišné veci. Podľa toho som Ti aj napísal odpoveď. Takže trpezlivosť pri jednaní a dohadovaní sa.
Orim
15.06.08,00:00
Mám otazku ohľadne vyučtovania za celý rok. Jedná sa mi o problém zaplatených záloh. Pri vyučtovaní nám počítajú platby podľa reálne zaplateného nájomného( ktoré dobrovolne platím vyššie ako predpis) ale za január a december počítajú len predpísané nájomné.(nižšie) Takže za tieto dva mesiace prídem o rozdiel o ktorý platím viac oproti predpisu.
Nikde som vo vyučtovaní ten rozdiel za januar a december nenašiel.
Na BD mi to zatial nevysvetlili i ked som im tvrdil že je to chyba. Majú taký program a hotovo. Podľa nich je všetko OK. Vie niekdo poradiť ako na nich?

Číslo nepustí spočítaj zálohy a výdaje a uvidíš rozdiel a pekne prehľadne po mesiacoch za celý rok.
NoPl
16.06.08,08:00
A dokedy je povinny spravca VYplatit nedoplatok?
Chobot
16.06.08,08:31
A dokedy je povinny spravca VYplatit nedoplatok?

Máš hádam na mysli preplatok?:rolleyes::confused: Nedoplatok doplácajú vlastníci bytov.

Presný termín na výplatu preplatku nie je daný, mal by byť čo najskôr po vyúčtovaní. Ak však správca nemá na účte domu peniaze (veľa neplatičov), tak sa môže stať, že nevyplatí ani po roku.
lubica_02
16.06.08,09:10
Mal by aj tu platiť termín do 30 dní od obdržania vyúčtovania , avšak ak nie sú . peniaze na účte, tak nie je z čoho, ako písal Chobot a svojar
NoPl
16.06.08,10:12
Ano, mal som na mysli preplatok, ospravednlnujem sa.

Pytal som sa pretoze minuly rok vsade v TV rozpravali o novom zakone, podla ktoreho do 31.5. ma byt dorucene nielen vyuctovanie, ale aj peniaze by mali byt na uctoch. Tento rok uz mal byt tento zakon v platnosti.
Chobot
16.06.08,10:43
Ano, mal som na mysli preplatok, ospravednlnujem sa.

Pytal som sa pretoze minuly rok vsade v TV rozpravali o novom zakone, podla ktoreho do 31.5. ma byt dorucene nielen vyuctovanie, ale aj peniaze by mali byt na uctoch. Tento rok uz mal byt tento zakon v platnosti.

Žiadny zákon ti nemôže zaručiť peniaze na účte. Kto by ti dal tie peniaze, pokiaľ ako objekt z dôvodu vysokého nedoplatku žiadne peniaze nemáte?

Vyúčtovanie áno, to je povinný dať ti správca do 31.5. Ale nie peniaze.
Mária27
16.06.08,12:08
Nemáte náhodou dohodnuté, že preplatok si môžete odpočítať z nasledujúcich mesačných záloh? Je to celkom bežné.
NoPl
16.06.08,12:42
Nie take nieco nemame dohodnute, a ani si to neviem realne predstavit, kedze platim z uctu trvalym prikazom.

A k tomu zakonu, ze mi nemoze zarucit peniaze na ucte... Je mi to troska divne, tzn. ak spravca nevie hospodarit s peniazmi, tak uz ich neuvidim? Platia tu snad nejake ine zakony ako pre klasicke firmy? Ak ako firma niekde nieco nezaplatim, tak standartne bezia uroky za zmeskanu platbu....:(
Chobot
16.06.08,13:39
Nie take nieco nemame dohodnute, a ani si to neviem realne predstavit, kedze platim z uctu trvalym prikazom.

A k tomu zakonu, ze mi nemoze zarucit peniaze na ucte... Je mi to troska divne, tzn. ak spravca nevie hospodarit s peniazmi, tak uz ich neuvidim? Platia tu snad nejake ine zakony ako pre klasicke firmy? Ak ako firma niekde nieco nezaplatim, tak standartne bezia uroky za zmeskanu platbu....:(

Trochu si to pletieš, správca hospodári len s tými peniazmi, ktoré mu zaplatia vlastníci.

Pokiaľ vlastníci neplatia, vzniká pre bytový dom nedostatok peňazí. Správca nie je povinný tento nedostatok dotovať vlastnými peniazmi. Áno, je povinný urgovať neplatičov, dávať vysoké dlhy na exekúciu, ale to je na dlhé lakte. Môže ubehnúť rok, dva, tri aj viac. Zatiaľ ako vlastníci nemáte peniaze a tí čo platia, vlastne požičiavajú tým, čo neplatia. S tým správca viac nenarobí.
lubica_02
16.06.08,13:53
Peniaze na účte sú vlastníctvom vlastníkov, slúžia na uhrádzanie faktúr za všetky dodané energie do bytového domu. S peniazmi hospodária vlasníci domu tým, že pravidelne uhrádzajú predpísané platby a šetria energiami a nepoškodzujú spoločné zariadenia a časti domu.
katarinqua
21.11.08,07:56
ahojte poradáci,

v tomto roku bola (aspon v Bratislave) v mesiaci april zaslaná správcom "dodatocna faktura" za teplo. Islo o to, ze az vtedy BAT-ka vrátila nejake preplatky za rok 2007.
Ako to maju zúctovat v uctovnictve SVB, ked do podania danoveho priznania o takejto fakture este nevedeli ale - kedze vyuctovanie pre vlastnikov bytov a NP sa robilo do 31.5.2008 - tam sa to vyuctovalo.
Ako to riesite?
Iši
21.11.08,08:07
Vyúčtovanie za teplo nie je predmetom zdaňovania, ale sa týka len a len nájomníkov a ich vzťahu ku správcovi. Keď ide o značnú sumu, može sa vlastníkom vrátiť, prípadne sa môže zahrnúť ako ďalšia položka do vyúčtovania za rok 2008, alebo po súhlase vlastníkov previesť do FO.
katarinqua
21.11.08,10:27
dakujem za odpoved,
ide o to, ze rozuctovanych nakladov bolo tym padom viac ako bolo zauctovanych faktur do podania DP o tie faktury, ktore prisli v aprili ako dobropisy.
Vsetkym prajem pekny vikend.
rastikk11
25.11.08,19:07
najviac rozdielov vznikne pri rozpocitavani tepla a dalsia vec su mesacne zalohove platby