santhal
25.05.08,19:34
Chceli sme kúpit byt cez realitného makléra, volal nám dva dni po obhliadke bytu ako sme sa rozhodli, majitelia bytu nám upravili cenu, na ktorej sme sa telefonicky a mailom dohodli. To bolo v stedu večer, štvrtok ráno nám maklér volal aby sme mu dali zálohu za byt, aby mohol začat riešit veci okolo predaja a ešte nám povedal že na byt je dlžoba 300tis., ktorú dá čo najskor dokopy a žiadal aby som mu mailom poslala naše iniciáli,čo som aj spravila.No medzi tým sme si to s manželom rozmysleli, preto že by sme si na ten byt museli brat úver a teda rozhodli sa že ostaneme v menšom bez úveru.A tak sme mu hned v nedelu volali a ospravedlnili sa že sme si to nakoniec rozmysleli a teda odstupujeme od dohody.On sa nám teraz vyhráža že má naše adresy a že mu máme zaplatit 20tis(je to suma ktorá sa dáva na začiatku ako záloha)lebo ak nie použije mail kt. som mu poslala s našimi údajmi a druhý mail ktorý som písala povodnému vlastníkovi kedže si byt predával okrem realitky aj na súkromnej inzercii, a o peniaze sa chce s nami súdit.Všetko bolo len po telefonickom dohovore, nič sme nepodpisovali.Trvá na tom aby sme mu poslali na účet 20tis a ked nie bude nás to stát aj viac.Poradíte nám?
mladymuz
25.05.08,18:03
ak nebola spisana zmluva a zlozena zaloha, tak sa moze sudit kolko chce. Neobaval by som sa a po dokladom zvazeni podal na neho trestne oznamenie. Ked chce bojovat a vyhrazat sa, tak nech bojuje. O aku realitku ide?
santhal
25.05.08,18:27
Dakujem Vám, realitku by som radšej nezverejnovala, on je jej majitelom.Tvrdí že peniaze vysúdi vdaka tým mailom čo som mu poslala, na nich bolo že máme záujem, o kúpu bytu a na druhom naše iniciály na prípravu kúpnej zmluvy.Nič sme nepodpisovali ani záloha nebola vyplatená, jeho mrzí len to že keby sme dali zálohu dopredu a odstúpili by sme, peniaze by boli jeho.
santhal
25.05.08,19:07
Ešte sa nájde nejaká skúsená rada?
misomiso
25.05.08,19:16
On to skusa, strasi sudom a dufa, ze zaplatis. Sam vie, ze by bol smiesny taketo nieco na sud naozaj podavat a utrcite to ani neplanuje.
santhal
25.05.08,19:29
No telefonuje nám a ide na to poriadne tvrdo,že nam pošle číslo účtu a máme tam tie peniaze poslat ak nie tak má právnikov a výjde nás to poriadne draho.Ja sa obávam ked má naše údaje a adresy, čo vlastne chce podniknút.
jojom
25.05.08,19:32
Presne ako píšu ostatný , nebál by som sa, a jeden z dôvodov je aj to že pri prvom jednaní vám akosi "zabudol" realiťák povedať že na byte je dlžoba 300 tis. A ja by som sa aj od toho odrazil, ako jeden z dôvodov, prečo ste cuvli od kúpy. Pôvodný majiteľ môže predávať byt aj sám, a súčastne aj cez realitku, musí to byť ale v nej uvedené na jeho ochranu pred ňou a naopak. Ja som tak mal podpísanú zmluvu a predal som byt sám a realitke som len oznámil že zmluva skončila keďže mi nikoho "nedohodila".
Chobot
25.05.08,19:33
Dakujem Vám, realitku by som radšej nezverejnovala, on je jej majitelom.Tvrdí že peniaze vysúdi vdaka tým mailom čo som mu poslala, na nich bolo že máme záujem, o kúpu bytu a na druhom naše iniciály na prípravu kúpnej zmluvy.Nič sme nepodpisovali ani záloha nebola vyplatená, jeho mrzí len to že keby sme dali zálohu dopredu a odstúpili by sme, peniaze by boli jeho.

Myslím, že po právnej stránke nemôže od vás vyžadovať zálohu ani províziu. Tá je splatná až po spísaní sprostredkovateľskej zmluvy. Záujem o byt prostredníctvom e-mailu sa nedá považovať za záväznú objednávku, pretože neobsahuje podpis (ani elektronický). Vy kľudne môžete poprieť, že by ste niekedy napísali nejaký e-mail - ale to len na okraj.

Ak ste mu aj poskytli osobné údaje, on ich nemôže nikde inde použiť. Aj keď ste mu ich poskytli, nedali ste mu súhlas na ich spracovanie - on nemá potvrdenie, že ste s tým súhlasili.

Keby vaše osobné údaje použil niekde inde, než v sprostredkovateľskej zmluve alebo na súde (napr. by uviedol vaše mená v tlači alebo v médiách, alebo by ich poskytol nejakej inej osobe), môžete podať podnet na Úrad pre ochranu osobných údajov, ktorý porušenie zákona preverí a môže mu udeliť pokutu.

Ak sa chce súdiť, najprv by musel podať žalobu, kde by musel uviesť všetky dôkazy a podklady. Vy ako protistrana by ste dostali tú žalobu a videli by ste. o čo sa opiera. Ale osobne si myslím, že len sa vám vyhráža (bez zákonného opodstatnenia), aby ste dobrovoľne uhradili zálohu. Ťažko povedať, či by uspel na súde - jeden nikdy nevie, ale nie je to úplne vylúčené.

Takže zatiaľ vyčkajte.
mladymuz
25.05.08,19:34
ja by som si nahral rozhovor a upozornil ho, že sa dopúšťa trestného činu vydierania. Zaslanie udajov na pripravu zmluv neznamena, že môže takto konať. Kedže ste s nim komunikovali emailom, tak je dobre, keby odstupenie od kontraktu bolo tiež mailom nielen telefonicky. Dalsia vec, ako bolo spomenute, ze ak tam bola dlzoba na byt - dost velká, tak mate pravo nezobrat takto rizikovu ponuku. Ktovie co este vsetko by sa tam naslo.
santhal
25.05.08,20:05
dakujem, dúfam že už budeme spat lepšie.Budeme čakat, čo sa bude diat.Ja som mu napísala aj tretí mail kde stálo že odstupujeme od dohody, dovod som uviedla tú tarchu na byte.Peniaze mu nepošleme, len sa obávam jeho reakcie, lebo posobí velmi sebavedomo ani k slovu človeka nepustí.
arizona
25.05.08,20:22
Takýto prístup majiteľa realitky je ozaj nehorázny a neetický.
To už hraničí s vyhrážaním a vydieraním.Aj na to sú zákony-ako sa brániť...
misomiso
25.05.08,21:02
dakujem, dúfam že už budeme spat lepšie.Budeme čakat, čo sa bude diat.Ja som mu napísala aj tretí mail kde stálo že odstupujeme od dohody, dovod som uviedla tú tarchu na byte.Peniaze mu nepošleme, len sa obávam jeho reakcie, lebo posobí velmi sebavedomo ani k slovu človeka nepustí.

Ber to ako kurz asertivity. Ja by som vobec neminal energiu na komunikaciu s nim nad ramec obohratej platne: "Bohuzial, zaujem o byt sme odvolali, nic sme vopred nepodpisovali, ak chcete, pokojne nas dajte na sud".
chlap
25.05.08,21:15
Dotyčnému pánovi by som poslal doporučený list, ktorým by som mu oznámil, že som mu poskytol e-mailom osobné údaje za účelom zabezpečenia sprostredkovania kúpy bytu. Vzhľadom na to, že som si medzičasom z rodinných dôvodov kúpu bytu rozmyslel a aj vzhľadom na to, že sme navzájom nepodpísali sprostredkovateľskú zmluvu, týmto ruším súhlas so spracovaním svojich osobných údajov, ktorý som udelil jeho spoločnosti tým, že som mu ich zaslal a žiadam ho, aby mi v zmysle Zákona č. 428/2002 §14 zaslal protokol o likvidácii mojich osobných údajov, ktoré som mu poskytol. Ak tak v zmysle uvedeného §14 ods.1 neurobí v zákonnej lehote 30 dní, obrátim sa so sťažnosťou na Úrad na ochranu osobných údajov.
luckakatka
26.05.08,09:25
kedze som sa osobne stretla s niecim podobnym trosku davnejsie, urcite by som spravila to co popisal chlap, s osobnymi udajmi a ich likvidaciou. obohrana platna vas ochrani pri telefonovani, mozte si aj dat zablokovat jeho cislo. ale pozor na vydieranie, je mala sanca ze to skusi aj inak, takze by som o vsetkom informovala cim viac ludi, najma vplyvnejsich, napr znameho pravnika, ak mate v rodine alebo medzi priatelmi niekoho takeho este lepsie, mozno politika hoci aj komunalneho, a najma policajtov, napisala by som listy do zdruzeni zaoberajucimi sa takymito vecami, hoci aj ombudsmanovi, ono je to sice smiesne a zbytocne, ale date tomu cloveku najavo, ze s vydieranim nema sancu, ze za vami niekto stoji, a podpalit vam auto nema ziaden zmysel. ani to nahravanie nie je zly napad, aj ked zakon toto nepripusta. dokonca vam tuto sluzbu poskytne aj mobilny operator, len za nu treba platit, alebo ak podate podnet na policii, mozu oni zvazit ze budu vase hovory nahravat. najma neustupujte v nicom, ani slovickom, takito ludia byvaju svine... drzte sa a nebojte sa, okolo nas je kopa vselijakych vydieracov, mafianov a pod, a nesmieme im davat pocit ze maju navrch, pretoze nastastie este nemaju :-). mozem este odporucit nejaku bezplatnu pravnu poradnu, su po celom slovensku. vela stastia vo vycviku asertivity :-)
Ingrid Ondruskova
26.05.08,09:34
Ja by som mu povedala, že viacej nech nevolá, lebo to dám do TV a urobím jeho firme takú reklamu, že až....akcia-reakcia!
Modroocko
26.05.08,09:45
Mám pocit, že tento "tiežpodnikateľ" vás len skúša. Jednoducho sú typy ľudí, ktorí by zaplatili za nič, aby mali pokoj. A následne by si búchali hlavu o stenu, akú hlúposť urobili. Nezaraďujte sa k nim. V žiadnom prípade. Už by bolo načase, aby sa zvýšilo právne povedomie ľudí, aby ich nemohli zneužívať takéto týpky, na akého ste teraz natrafili aj vy.
santhal
26.05.08,10:57
dakujem, som rada, dodali ste nám odvahu a ideme postupovat ako napísal chlap.
elli
18.06.08,22:38
Mám pocit, že tento "tiežpodnikateľ" vás len skúša. Jednoducho sú typy ľudí, ktorí by zaplatili za nič, aby mali pokoj. A následne by si búchali hlavu o stenu, akú hlúposť urobili. Nezaraďujte sa k nim. V žiadnom prípade. Už by bolo načase, aby sa zvýšilo právne povedomie ľudí, aby ich nemohli zneužívať takéto týpky, na akého ste teraz natrafili aj vy.

Dodam len jeden aforizmus:
MUDREJSI USTUPI.... A PRETO SA TOLKO HLUPYCH MA DOBRE. :)

Nedajte sa, zatajil pred Vami dlh a preto Vas neinformoval pravdivo o vsetkych skutocnostiach.
Aj ten napad ohladom protokolu o likvidacii osobnych udajov je fajn :-)
Chobot
19.06.08,07:01
dakujem, som rada, dodali ste nám odvahu a ideme postupovat ako napísal chlap.

Je tomu už pomaly mesiac, čo ti vznikol problém, bolo by pekné od teba (keď sme ti už toľko radili), že by si nám dal vedieť, ako to dopadlo, alebo ako to pokračuje. Ale zrejme už nemáš záujem, lebo od 28.5.si tu nebola. :(

Nuž čo, porada asi nebude interaktívna so spätnou väzbou...:rolleyes: