mjuraj
25.05.08,20:33
ahoj, som student VS, zacinam pracovat ako slobodny umelec (mam DIC a autorsku zmluvu). Docital som sa na porade, ze nemusim mat so socialnou poistovnou vobec nic, ale neviem ako je to v tomto pripade so zdravotnou poistovnou. Co musim urobit? Alebo je za mna platene statom, kedze som student? dakujem...
Jozef Mihál
25.05.08,19:12
Odporúčam aby ste sa v ZP prihlásili ako SZČO, budete tak mať výhodnejší režim pri platení poistného na zdravotné poistenie.
mjuraj
25.05.08,19:59
Jozef, dakujem za rychlu odpoved. Na taketo prihlasenie som myslel hned ako ukoncim skolu. Ale z vasej odpovede mi to vychadza tak, ze stat za mna plati len ked studujem, akonahle studujem a pracujem, hoci ako umelec, musim si to platit sam? vdaka
Jozef Mihál
25.05.08,20:44
Ako študent a súčasne SZČO môžete mať za rok 2008 vymeriavací základ 64332 Sk a nebudete platiť poistné na zdravotné poistenie.

Hovorí o tom § 11 ods. 9 písm. b) zákona 580/2004 o zdravotnom poistení.

Vymeriavací základ = základ dane/2,14

Základ dane = príjmy - výdavky, pri paušálnych výdavkoch a neplatení poistného je základ dane = 60% príjmov.
mjuraj
27.05.08,18:37
vdaka opat za odpoved. Obavam sa ale, ze nie celkom rozumiem.

Teraz sa prihlasim ako SZCO do ZP. Kedze som minuly rok nepracoval, budem platit nejake SZCO minimum, co je cca 1000 Sk mesacne, spravne?

Vymeriavaci zaklad sa dotkne az vysky poplatkov v buducom roku alebo mam v tom este vacsi chaos ako si myslim?

Nazdaval som sa, ze ako denny student sa nemusim vobec do ZP prihlasovat... kedze stat za vysokoskolakov plati.
Jozef Mihál
27.05.08,18:42
Poslúchnite radu staršieho a skúsenejšieho a okamžite sa prihláste do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Ako nová SZČO a súčasne študent nebudete platiť žiadne preddavky. V ročnom zúčtovaní za rok 2009 budete mať ako SZČO - študent výhodnejší režim výpočtu poistného.
mjuraj
27.05.08,19:18
jasne, posluchnem:)

uz len pre zaujimavost - ked nie som cely tento rok student (o chvilu statnicujem), tiez budem mat nejake vyhody vo vypocte buduci rok?
Jozef Mihál
27.05.08,19:52
Budete mať výhody vo výpočte za rok 2008.

Ak dosiahnete za celý rok 2008 vymeriavací základ ako SZČO do 64332 Sk, tak za obdobie od 1.1.2008 do dňa poslednej štátnice budete mať poistné nula, platiť budete až za obdobie po štátniciach.
mjuraj
28.05.08,17:58
Dakujem este raz, Jozef. Snad sa aj vdaka vam z toho celeho vysomarim:)

Mam este jednu malu otazku. Neviete nahodou, akym sposobom mam odvadzat tie dve percenta autorskej organizacii? Len sa zaregistrujem v ktorejkolvek z nich a vzdy, ked dostanem honorar im zaplatim 2%? Je to vobec povinne?
Muška
28.05.08,21:47
Ten, kto Ti vypláca honorár je povinný Ti "strhnúť" tie 2 % a aj ich odviesť.

troška zo zákona:

Zákon 13/1993
D R U H Á Č A S Ť
Príspevky príjemcov autorských odmien a odmien
výkonných (reprodukčných) umelcov fondom
§ 5
(1) Príjemcovia autorských odmien a odmien výkonných
(reprodukčných) umelcov odvádzajú fondom s
výnimkami uvedenými v odsekoch 2 a 3 príspevok vo
výške 2 % z ich hrubých príjmov.
(2) Dedičia autorských práv, ak dosiahnu ročný príjem
z autorských odmien viac ako 50 000 Kčs, odvádzajú
fondom príspevok vo výške 3 %, ak dosiahne
tento ich príjem viac ako 100 000 Kčs ročne, odvádzajú
príspevok vo výške 5 % celkových ročných hrubých
príjmov.
(3) Príspevok podľa odseku 1 sa neodvádza z príjmov
zo závislej činnosti.3)
§ 6
(1) Právnická osoba a fyzická osoba,4) ktorá vypláca
odmenu, zrazí príspevok podľa § 5 ods. 1 a v prípadoch
podľa § 5 ods. 2 zrazí príspevok formou preddavku vo
výške 2 %. Zrazené sumy vyúčtuje a odvedie za kalendárny
mesiac vždy do 20. dňa nasledujúceho mesiaca
príslušnému fondu.
(2) Príjemcovia autorských odmien, na ktorých odmeny
sa vzťahuje ustanovenie § 5 o zvýšení príspevku,
sú povinní poukázať príslušnému fondu rozdiel medzi
príspevkom zaplateným formou preddavku zrážkou a
príspevkom, ktorý sú povinní uhradiť najneskôr do 31.
januára nasledujúceho roku.
(3) Príspevky z odmien prijatých od občanov uhradí
príjemca odmeny priamo fondu do 31. januára nasledujúceho
roku.