Janette
26.05.08,00:36
Vyvážame do Ruska tovar, ako je to s DPH? keď predávame nepodnikateľovi, a naopak podnikateľovi??
Ďakujem za ohlasy.
Janette
26.05.08,08:01
Pomôžete? Podľa mňa do Ruska keď vyvážame tovar, tak sa nemá účtovať DPH ani podnikateľovi, ani nepodnikateľovi. Ak si náhodou príde ,,rus,, zobrať tovar na Slovensko, tak už mu fakturujem s našou DPH čkou...?
Janette
26.05.08,08:25
pomôžte prosím
Janette
26.05.08,09:25
Nikto neporadí?
Janette
27.05.08,05:30
Dobré ránko,
poradíte?
horka
27.05.08,05:47
Jasne, vyvoz tovaru je oslobodený od DPH pokial sa vyváža podnikateľovi. Dôležité je, aby prebehlo colné konanie, colnica im vyrubí DPH aj prípadné clo.
Čo sa týka predaja nepodnikateľovi nemám skúsenosť, ale myslím si že zákon o DPH v § 47 nehovorí o tom, komu sa predáva, ale že je odoslaný alebo prepravený na územie 3-tieho štátu, takže bez DPH
horka
27.05.08,05:48
PS: Samozrejme pozor na ods. 2 § 47
Janette
27.05.08,05:56
Ďakujem za ohlas.. super..
čítam 47 a odst. 2..
(2) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, s výnimkou dodania tovaru, ktorý prepravil kupujúci na účely vybavenia, zásobenia pohonnými látkami a potravinami výletných lodí, súkromných lietadiel alebo akýchkoľvek dopravných prostriedkov na súkromné použitie.

Ak tomu dobre rozumiem, tak ak si ,,rus,, kupuje od nás tovar na súkromné účely, tak muím či nemusím mu vystaviť FA s DPH? ..už som poriadne zamotaná..
horka
27.05.08,05:59
Ano nemusis je to vsetko bez dane, ale musi prejsť do 3-tieho štátu, prebehnúť cez colnicu. Iné by bolo keby od teba kupoval tovar a mal sídlo povedzme v Poľsku a tam bol registrovaný pre DPH. Ale to sa ta netýka
Janette
27.05.08,12:47
Ahojte, ešte sa súrne vrátim..
a keď príde ,,rus,, na Slovensko a kúpi si tovar u nás, žiadne JCD neexistuje? tak účtujem DPH na našej FA, však? Tzn. je to síce štát tretích krajín, ale neprešl JD.
Zoltán Kovács
27.05.08,12:58
Ahojte, ešte sa súrne vrátim..
a keď príde ,,rus,, na Slovensko a kúpi si tovar u nás, žiadne JCD neexistuje? tak účtujem DPH na našej FA, však? Tzn. je to síce štát tretích krajín, ale neprešl JD.

Keď ten tovar neopustí EU, tak s DPH. Ale ruský odberateľ by to mohol na vlastné náklady vyviesť, či nie?
Janette
27.05.08,13:05
Prosím ak niekto vie, tak mi pomôžte.. ďakujem
horka
27.05.08,13:14
Ak tovar neopusti EU nie je to vyvoz.
Ak to predas komukolvek a neda ti IČ DPH v EU tak to nie je dodanie do EU, čiže ako keby si to predala neplatcovi alebo Slovakovi, t.j. s DPH