danusa111
26.05.08,08:12
Dobrý deň,
chcem Vas poprosit o pomoc s takymto problemom:
Slovenská firma, ktorá predala stroj svojmu odberateľovi do Ruska si u našej firmy objednala demontáž tohto stroja na Slovensku a aj jeho montáž v Rusku. Ako treba vystaviť faktúru? Bude sa to fakturovat ako tuzemské dodanie služby (s DPH), keďže službu si u nás objednala slovenská firma? Alebo sa to bude posudzovať ako dodanie služby do tretích štátov, keďže časť služby sa vykoná v Rusku? (V tom prípade to bude tiež s DPH?)
Dakujem veľmi pekne...
azla
26.05.08,16:00
Dobrý deň,
chcem Vas poprosit o pomoc s takymto problemom:
Slovenská firma, ktorá predala stroj svojmu odberateľovi do Ruska si u našej firmy objednala demontáž tohto stroja na Slovensku a aj jeho montáž v Rusku. Ako treba vystaviť faktúru? Bude sa to fakturovat ako tuzemské dodanie služby (s DPH), keďže službu si u nás objednala slovenská firma? Alebo sa to bude posudzovať ako dodanie služby do tretích štátov, keďže časť služby sa vykoná v Rusku? (V tom prípade to bude tiež s DPH?)
Dakujem veľmi pekne...

Podľa môjho názoru Ste poskytli službu slovenskému odberateľovi. Miesto dodania služby sa určí podľa § 15, odst.6 zákona o Dph.
Poskytujete dve samostatné služby na dvoch miestach a takto sa k ním aj postavíte :

demontáž - miesto SK - uplatníte daň
montáž - miesto Rusko - bez dane
danusa111
27.05.08,07:53
Dakujem veľmi pekne za pomoc. Takže pri demontáži - vykonanej v SR -použijem 19 % DPH, bude to dodanie podľa § 8, 9 (R03). A pri demontáži - vykonanej v Rusku -bude nulová DPH, dodanie služby oslobodené od dane podľa § 15, 16. Je to tak správne? A ešte mám takú asi primitívnu otázku - môže to byť na jednej faktúre ako dve rôzne položky (s rôznou DPH), alebo to musí byť samostatná faktúra na demontáž a samostatná na montáž? (Pri tej službe vykonanej v Rusku sa asi na faktúre uvedie poznámka, že dodanie služby je oslobodené od DPH podľa § 15, ods. 6 zákona o DPH, však?)
azla
27.05.08,09:31
Dakujem veľmi pekne za pomoc. Takže pri demontáži - vykonanej v SR -použijem 19 % DPH, bude to dodanie podľa § 8, 9 (R03). A pri demontáži - vykonanej v Rusku -bude nulová DPH, dodanie služby oslobodené od dane podľa § 15, 16. Je to tak správne? A ešte mám takú asi primitívnu otázku - môže to byť na jednej faktúre ako dve rôzne položky (s rôznou DPH), alebo to musí byť samostatná faktúra na demontáž a samostatná na montáž? (Pri tej službe vykonanej v Rusku sa asi na faktúre uvedie poznámka, že dodanie služby je oslobodené od DPH podľa § 15, ods. 6 zákona o DPH, však?)

Dodanie montáže pre tuzemského odberateľa (on si Vás objednal) - miesto dodania - Rusko; nebude predmetom dane v tuzemsku. (nie oslobodené, ale nie je predmetom dane), nevstupuje ani do DP.

Fakturáciu by som možno rozdelila na dve samostatné faktúry.
danusa111
27.05.08,10:55
Aha, takže to bude fakturačná položka typu "voľný základ". A nemusíme potom počítať koeficient, na konci roka, čo sa týka DPH?
azla
27.05.08,12:14
Aha, takže to bude fakturačná položka typu "voľný základ". A nemusíme potom počítať koeficient, na konci roka, čo sa týka DPH?
Koeficient počítaš, ak uskutočňuješ oslobodené činnosti. Toto nie je oslobodená činnosť. Toto je činnosť, ktorá nie je predmetom dane v tuzemsku.
danusa111
27.05.08,12:45
Vďaka, Azla. Aj za trpezlivosť. :)