pogy
26.05.08,09:39
Ideme zakladať záhradu a máme dosť ílovitú pôdu (nepriepustná), keď naprší stojí tam voda, dlho to schne, je z toho lepkavé blato, a keď je sucho tak je z nej betón a robia sa tam pukliny, alebo sa veľmi práši.
1. Neviete nám poradiť ako ju spriepustniť, alebo má niekto s tým skúsennosti?
2. Je taká zem vhodná pod trávnik?
misomiso
26.05.08,07:56
2. nie je vhodna na travnik.
1. Jednoducho. Dovezies jemny piesok a zaryjes rotavatorom. Najlepsi je taky n ajemne omietky, napr. ako sa tazi na Zahori - zlty. Ak si niekde zo Stredneho Slovenska, taky asi nebude dostupny a bude treba pouzit drveny.

Ked som ja zakladal travnik, tak sme doviezli niekolko tatroviek a pokryli celu "prednu" zahradu, mam niekde aj fotku, cela zahrada bola suvisly piesok - ako plaz :). Tam, kde som nedal piesok (mam 2.200 m2) je problem, ak je dazdivo.
durisovad
26.05.08,08:34
Aj my sme mali podu taku, ako keby do nej nalial lepu, tiez ilovitu. Na 1 m2 sme dali jedno velke vrece raseliny a pomohlo to. Dnes je radost s takou zemou pracovat. Obcas treba pridat biohumus alebo dobre vyzrety hnoj, aby sa dosiahla nejaka uroda.
pogy
26.05.08,09:04
A čo keď sadíte stromčeky tie sú vo väčšej hĺbke?
Ďakujem za všetky rady
arizona
26.05.08,10:32
A čo keď sadíte stromčeky tie sú vo väčšej hĺbke?
Ďakujem za všetky rady
Vykopať hlbšiu jamu a nasypať dobrú zem.Dobré je aj prihodiť "za hrsť" granuliek pomaly sa rozkladajúceho hnojiva.Pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu(azalky,čučoriedky apod.) vysypať jamu rašlelinou.
misomiso
26.05.08,11:13
Aj my sme mali podu taku, ako keby do nej nalial lepu, tiez ilovitu. Na 1 m2 sme dali jedno velke vrece raseliny a pomohlo to. Dnes je radost s takou zemou pracovat. Obcas treba pridat biohumus alebo dobre vyzrety hnoj, aby sa dosiahla nejaka uroda.

Raselina alebo humus je fajn, ale po par rokoch sa uplne rozlozi. V zahone ho mozes doplnat ale v travniku nie. Ten sa da hnojit jedine chemickym hnojivom. Preto treba ten piseok.
Nika
26.05.08,11:15
My máme tiež takú pôdu. Naši susedia búrali starý dom, z nepálených tehál a tie tam navozili. Teraz majú takú záhradu, že radosť tam pracovať
durisovad
26.05.08,13:00
Mozno by pomohlo sypat cez zimu popol z dreva. Ja som to robila do kvetinovych zahonov a pomohlo to podu prevzdusnit. Travniku by mohlo pomoct aj caste kosenie travy s ponechanim pokoseneho na zemi. Postupne sa rozlozi a vytvori, tak ako na komposte, humoznu vrstvu.
arizona
26.05.08,13:13
Aj po trávniku je dobré občas rozhodiť drobný riečny piesok.Postupne klesá do pôdy a prevzdušňuje ju:)
legolas
27.05.08,18:56
Veľmi vhodná je zemina z lesa, skús si ju zadovážiť. No a čo sa týka výsadby stromčekov je lepšie mať ilovitú zeminu ako nejaké štrkovisko, lebo potom Ti stromčeky v čase sucha vyschnú ak ich nebudeš zalievať.