ada1602
26.05.08,10:22
Ak SZČO zaradí automobil do podnikania, musí auto prehlásiť aj na dopravnom inšpektoráte alebo stačí ak auto prihlási do 30 dní od zaradenia na DÚ na cestnú daň ?
ada1602
26.05.08,12:24
Prosím nájde sa skúsený poraďák s cennou radou ?
Denda
26.05.08,12:43
Ak SZČO zaradí automobil do podnikania, musí auto prehlásiť aj na dopravnom inšpektoráte alebo stačí ak auto prihlási do 30 dní od zaradenia na DÚ na cestnú daň ?
To záleží koho auto chce zaradiť do podnikania. Ak auto vlastní Fero Mrkvička a SZČO nie je Fero Mrkvička tak musí aj na dopravnom inšpektoráte.
ada1602
26.05.08,12:50
Chalan si založil živnosť a auto si chce dať do majetku . Bude to preňho výhodnejšie ako si účtovať len paušál na prejazdené km. Auto vlastní on ako súkromná osoba, teraz ho chce dať do podnikania.
Denda
26.05.08,12:52
Chalan si založil živnosť a auto si chce dať do majetku . Bude to preňho výhodnejšie ako si účtovať len paušál na prejazdené km. Auto vlastní on ako súkromná osoba, teraz ho chce dať do podnikania.
Tak stačí len podať oznámenie na daňový úrad o vzniku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel.
ada1602
26.05.08,13:04
Veľmi pekne ďakujem.
tinka111
23.07.08,11:10
mam takyto problem: szco si kupil ojazdene auto na ico - maj 2008. toto auto je evidovane ako osobne - nie uzitkove - cize si nemoze uplatnovat vydavky spojene s jeho prevadzkou? Ak ho ale prerobia na uzitkove - tieto naklady si bude moct uplatnovat az dnom tohto prerobenia alebo az dnom zmenenia typu vozidla na inspektorate?
optimistka
23.07.08,11:17
to či je auto úžitkové alebo osobné nemá vplyv na uplaňovanie výdavkov na prevádzku auta, ak je osobné, nie je nárok na odpočet dph pri kúpe ako aj pri kúpe príslušenstva ktoré definuje priamo zákon o dph, ale výdavky na opravu, údržbu,phm, parkovné sa uplatńujú bez obmedzenia. ak ho zaradí do majetku tak auto odpisuje vtedy je odpis daňovým nákladom, ak ho používa ako súkromné tak paušálnu náhradu 5,50 sk / km + phm, vtedy nie opravy a údržbu, to je v paušálnej náhrade, a samozrejme v oboch prípadoch daň z mv
tinka111
23.07.08,12:10
prosim vas a aka pokuta moze hrozit pri dodatocnom oznameni auta na povinnost dane z motorovych vozidiel? teraz spätne od maja?
ZuzanaP
23.07.08,12:12
2000 za nesplnenie oznamovacej povinnosti
Zuzana110
23.07.08,15:06
ahojte,

a chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi paušálnou náhradou 5,50/km a opotrebením 6,20/km? (začínam) dík
Jana Acsová
23.07.08,15:20
ahojte,

a chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi paušálnou náhradou 5,50/km a opotrebením 6,20/km? (začínam) dík
Dátum ich platnosti.
Jana Acsová
23.07.08,15:24
Pojem základná náhrada vychádza zo zákona o cestovných náhradách. Jedná sa paušalizovanú náhradu, v ktorej sú obsiahnuté výdavky na kúpu a prevádzku motorového vozidla, ktoré sa vynaložili a vynakladajú v súvislosti so súkromným motorovým vozidlom. Jej výška sa odvíja zo štatistických údajov o indexe cien.
Zákon o cestovných náhradách výšku náhrady neustanovuje. Splnomocňuje k tomu Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny v § 7 ods. 2 zákona.


Platné sumy základnej náhrady pre osobné cestné motorové vozidlá:
- od 1. 7. 2002 do 30. 6. 2003 4,70 Sk (opatrenie MPSVR SR č. 339/2002 Z.z.),
- od 1. 7. 2003 do 30. 4. 2004 5,40 Sk (opatrenie MPSVR SR č. 198/2003 Z.z.),
- od 1. 5. 2004 do 31. 5. 2008 6,20 Sk (opatrenie MPSVR SR č. 260/2004 Z.z.),
- od 1. 6. 2008 5,50 Sk (opatrenie MPSVR č. 181/2008 Z.z.).
Opatrenie ustanovuje aj základnú náhradu za použitie jednostopových vozidiel a trojkoliek, ktorá aktuálne platí vo výške 1,50 Sk na každý jeden km jazdy.
Pepa
23.07.08,15:34
2000 za nesplnenie oznamovacej povinnosti
Od 1.10.07 je to 200,- Sk - alebo sa mýlim?
ZuzanaP
24.07.08,06:03
Od 1.10.07 je to 200,- Sk - alebo sa mýlim?
;)
7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
tinka111
24.07.08,06:44
prosim vas chcem sa este uistit, uplatnit dph si nemoze danovy subjekt len pri veciach ktore su v zakone vymenovane - cize: el. ovladanie okien, ..... ale vsetko ostatne si uplatnit moze?

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
ego.mc
24.07.08,07:58
Áno, nemôže si uplatniť iba u vymenovaných.
Gabhus
06.05.09,07:18
Poprosím o radu: SZČO kúpil úžitkové vozidlo v decembri 2008. Na DI a DÚ prihlásil v januári 2009. Vtedy ho aj zaradil do majetku. Kúpna cena bola 180.000.- SK. Chcem sa spýtať:
1. odpisovať začne v roku 2009 a ako vstupnú cenu berie 180000.-?
2. Môže si uplatniť paušál - 80 % od kedy to platí?

Ďakujem skúsenejším
optimistka
06.05.09,07:48
do majetku zaraďuješ vtedy, keď auto má pridelené ev.č.
ak to bolo ešte v r. 2008 si ho mal zaradiť vtedy, a odpísať 1/4, ale odpisovanie môžeš v ktoromkoľvek roku prerušiť
ak bolo ev.č. pridelené v r. 2009, tak zaradíš v r.2009 a odpisuješ v 1. OS 4 roky, vstupná cena je 180 tis. + ja dávam aj kolok na spz
prihlásenia auta na DU si robil pre daň z MV, tam je 30 dní od začatia používania auta na podnikanie
paušál platí od r.2009-jedná sa krátenie výdavkov na PHM o 20 %, nemusíš viesť knihu jázd, len stav tachometra