Sofia.k
23.05.08,15:51
Dobry den, mozno by ste mi vedeli Vy poradit, ak nie, nevadi, chcela by som Vas poprosit o radu, platim za kurenie v 3 izbovom byte, mame merace, nikto v byte 3 roky nebyva a rocne platim 12,000 Sk len za kurenie, aj ked sa nekuri, je to strasne vela penazi davat niekomu zadarmo do vrecka, prosim o radu, ci sa s tym neda nieco urobit. Vraj zo zakona to musim platit.

Dakujem

Sofia
Elena Navrátilová
23.05.08,14:44
http://www.urso.gov.sk/phpLegislativa/L_Archiv.php Doplním ďalšie výnosy z ÚRSO.
Halli
24.05.08,13:42
Dobry den, mozno by ste mi vedeli Vy poradit, ak nie, nevadi, chcela by som Vas poprosit o radu, platim za kurenie v 3 izbovom byte, mame merace, nikto v byte 3 roky nebyva a rocne platim 12,000 Sk len za kurenie, aj ked sa nekuri, je to strasne vela penazi davat niekomu zadarmo do vrecka, prosim o radu, ci sa s tym neda nieco urobit. Vraj zo zakona to musim platit.

Dakujem

Sofia

Sofia ak si postavíš dom a vypneš v ňom úplne kúrenie, tak tvoje náklady za škody spôsobené zmrznutím stavby a roztrhaním radiatorov budú niekoľko xxx- násobne vyššie a to nehovorím o tom, že tvoj byt vyhrievaju okolité byty a ty im kradneš teplo....To do vrecka,:rolleyes: čo píšeš davajú oni skôr tebe...nehnevaj sa za môj tón, ale zamysli sa na tým trošku, veľa je toho tu o tom popísané...a okrem ineho máš povinnosť podielať sa pomernou časťou aj na kúrení spoločných priestorov, ktoré máš predsa na liste vlastníctva....Keď si to prečítaš odpíš a vymažeme to,lebo sem si to úplne zle zaradila.
P.S. ak žiješ v Londýne dobre vieš, že tam sa platí za všetko oveľa , oveľa viac tak buď rada, že za teplo dáš ročne 12 tis. za 3-izbák.To moja dcéra platí mesačne v Londýne za izbu 3x3m.;)
Igy
26.05.08,18:15
treba sa odstahovat do domu a tam si mozete kurenie vypnut a nechat dom premrznut kedykolvek. V panelaku treba platit aj ked byt nevyuzivate...
FAA
26.05.08,18:45
Alebo ho dať do prenájmu.
Jozef I
27.05.08,07:19
Dobry den, mozno by ste mi vedeli Vy poradit, ak nie, nevadi, chcela by som Vas poprosit o radu, platim za kurenie v 3 izbovom byte, mame merace, nikto v byte 3 roky nebyva a rocne platim 12,000 Sk len za kurenie, aj ked sa nekuri, je to strasne vela penazi davat niekomu zadarmo do vrecka, prosim o radu, ci sa s tym neda nieco urobit. Vraj zo zakona to musim platit.

Dakujem

Sofia
Táto časť vety sa mi "strašne páči". Ako zadarmo? Komu do vrecka? Máte byt a nepoužívate ho 3 roky. Na čo je Vám? Asi do budúcnosti. Alebo ako dobrá investícia. Budiž. Ale každá sranda niečo stojí. A to, že Vám v zime nezamrzne voda v bateriách a v trubkách, ... že v hociktorú chvílu sa rozhodnete, tak sa môžete do bytu dostať, ... zasvietiť si na schodišti, ... máte k dispozícií vodu kedy si zmyslíte, ... máte odhrnutý sneh spred dverí, keď sa chcete dostať do svojho bytu... atď. To si myslíte, že dostávate zadarmo ? To je za to, že "dávate niekomu peniaze do vrecka". :o
ada1602
27.05.08,07:41
Ak máte na radiátoroch merače tepla, tak v tom nevidím problém. Regulátory si viete nastaviť a pri zúčtovaní Vám predsa vrátia preplatok.
Jara
27.05.08,07:58
Ja mám taký názor, že tie merače veľa neriešia. Máme už zase nejaké nové typy, čo sa dá skontrolovať aj spotreba v minulom roku, ale nám sa často stava, že záleža to od toho ako v kotolni zakúri kurič, pretože niekedy ho mám na 3 a je horúci a niekedy ho mám na 5 a môžem na ňom sedieť aj s holým zadkom lebo je len letný. No napr. v nedeľu topí doobeda jedna radosť, lebo sú ľudia doma, aby sa asi nik nesťažoval, alebo natopí a ide domov na obed... Snažím sa to kontrolovať a regulovať, ale myslím, že najväčší problém je v tom, že máme ďaleko kotolňu, prechádza cez 2 cesty a je tam únik tepla. Pritom pri bloku máme jednu kotolňu, ale tá nás nevykuruje. Tak to bolo asi dobre vymyslené ešte za socializmu. Vlastné vykurovanie si nemôžme urobiť, nakoľko v jednom vchode je 56 bytov a polovica ľudí nemá odkúpené byty do vlastníctva. Je tam časté striedanie nájomníkov a je problém tam čosi podniknúť.
GABRIELA
27.05.08,08:20
Sofia - nekúr a plať! Musíš.
Tak je to spravodlivejšie(spravodlivé to nebude nikdy) , veď ťa temperujú všetci okolo.
A to je tá blbosť všetkých ktorí nekúria a platia.
A dobre to napísal Jozef I.

Pekný deň
Sofia.k
27.05.08,09:48
Samozrejme, ze radiatory niesu vypnute, aby nepremrzla voda v trubkach, ale platit 30 tisic rocne, je strasne vela, ci nie? a sneh nam odhrna mesto, a tomu platim dane zato, takze neviem kto tu pletie do toho odhrnanie snehu. Mne nejde o to, ze musim platit, ale o to, kolko musim platit...

Sofia
Jara
27.05.08,09:50
Samozrejme, ze radiatory niesu vypnute, aby nepremrzla voda v trubkach, ale platit 30 tisic rocne, je strasne vela, ci nie? a sneh nam odhrna mesto, a tomu platim dane zato, takze neviem kto tu pletie do toho odhrnanie snehu. Mne nejde o to, ze musim platit, ale o to, kolko musim platit...

Sofia

Sofia 30 tis? Hore si písala 12 tis. :confused:
Sofia.k
27.05.08,09:52
len kurenie je 12 tisic, ale spolu so vsetkym je 30 tisic
ada1602
27.05.08,09:57
12 tis. preddavok za kúrenie v paneláku a celkom 30.tis mesačne v 3-izbovom byte v ktorom sa 3 roky nebýva ? Tiež mám 3-izbový byt 70m2 bývame dvaja,mesačné preddavky 2.400,-Sk , máme plast. okná na celom byte a za minulý rok mi vrátili preplatok 5.000,-Sk
Sofia.k
27.05.08,09:59
Dakujem vsetkym za prispevky, celkom zaujimave nazory, necham to tak a budem platit nadalej, s tym uz nic nenarobim...
ada1602
27.05.08,10:01
Sory, teraz som si všimla že je to ročne. Ale keď sa tam nebýva preplatok by si mala dostať.
Jara
27.05.08,10:03
U nás to bolo vysvetlené na schôdzi, pretože sa jedna pani sťažovala lebo bola rok v zahraničí, teda radiátory mala zavreté a že potom čo ma čo platiť. Bolo jej povedané, že teplo spotrebovála to, ktoré ide cez stupačky, pretože to sa nedá odpojiť, tie rury idú do vrchného suseda od nej a ona ich tak berie vlastne od dolného a tiež musí platiť za straty ktoré vznikajú na kotolni a za spoločné priestory a nový kotol v kotolni a dvihnutú mzdu kotelníka lebo to je vlastne na roky a to bude používať aj naďalej, teda vlastne všetky náklady ostatné. Je oslobodená od tej spotreby čo ušetrila zatvorením radiatora. Tak jej to milo povedali, že iní ľudia platia po 60 tis. a ona len polovicu, tak čo ešte chce.
Ja mám byt 4-izbový. Keďže deti nemám doma, tak 2 izby sú úplne vypnuté a spálňa je vykurovaná minimálne t.j. v najtuhších mrazoch na 2 lebo sa nám tak fajn spí, ale obývačku plne vykurujem celú zimu aj keď regulujem a v kuchyni tak na polovicu mám vykurované. Môžem Ti povedať, že pri 2 ľuďoch aj periem len raz za týždeň a aj keď sa denne sprchujem, vodou moc nešetrím, ale kúrenie a voda ma stojí cez 65 tis. ročne. No čo narobím?
Sofia.k
27.05.08,10:14
To je pravda, posledne 2 roky vsetko velmi zdrazelo, len platy nesli priamoumerne hore, takze nic ine neostava, len sa prisposobit
Pepa
27.05.08,10:32
U nás to bolo vysvetlené na schôdzi, pretože sa jedna pani sťažovala lebo bola rok v zahraničí, teda radiátory mala zavreté a že potom čo ma čo platiť. Bolo jej povedané, že teplo spotrebovála to, ktoré ide cez stupačky, pretože to sa nedá odpojiť, tie rury idú do vrchného suseda od nej a ona ich tak berie vlastne od dolného a tiež musí platiť za straty ktoré vznikajú na kotolni a za spoločné priestory a nový kotol v kotolni a dvihnutú mzdu kotelníka lebo to je vlastne na roky a to bude používať aj naďalej, teda vlastne všetky náklady ostatné. Je oslobodená od tej spotreby čo ušetrila zatvorením radiatora. Tak jej to milo povedali, že iní ľudia platia po 60 tis. a ona len polovicu, tak čo ešte chce.
Ja mám byt 4-izbový. Keďže deti nemám doma, tak 2 izby sú úplne vypnuté a spálňa je vykurovaná minimálne t.j. v najtuhších mrazoch na 2 lebo sa nám tak fajn spí, ale obývačku plne vykurujem celú zimu aj keď regulujem a v kuchyni tak na polovicu mám vykurované. Môžem Ti povedať, že pri 2 ľuďoch aj periem len raz za týždeň a aj keď sa denne sprchujem, vodou moc nešetrím, ale kúrenie a voda ma stojí cez 65 tis. ročne. No čo narobím?
:eek:
No ja žasnem - 65 tisíc ročne? My máme za rok 2006 CELKOVÉ náklady
36749,- SKK - z toho kúrenie 8254 náklady na TUV 4772 vodné stočné 4401.
A to sme štyria v trojizbovom byte. Za rok 2007 vyúčtovanie ešte nemáme, ale keďže nám zvyšovali o nejakých 30 či koľko korún - rátam s miernym preplatkom - ten mám každý rok - okolo 300 SKK. Zálohovo platíme mesačne nejakých 3300 SKK.
karpis
27.05.08,10:38
Ja žasnem tiež my v 3-izbovom byte bývame 4 a náklady na kúrenie cca 18000 a bývam na 1. poschodí kde je zima, tých 65 000 je neúmerne veľa.
Karas Milan
27.05.08,10:47
..Ja mám byt 4-izbový..
..spálňa je vykurovaná minimálne ..
ale obývačku plne vykurujem celú zimu .. a v kuchyni tak na polovicu ...
..pri 2 ľuďoch .. keď sa denne sprchujem, vodou moc nešetrím, ale kúrenie a voda ma stojí cez 65 tis. ročne.



Ahoj Jara.

Podľa mňa by 2 ľudia nemali mať za rok spotrebu viac ako 100 m3 TÚV!!
Napíš , prosím ťa , akú máš spotrebu + koeficient a po koľko máte GJ na kúrenie , že si sa dostala k číslu 65000 ročne.
My máme orientačne polovicu (ÚK,TÚV,správu,FO).Po vyúčtovaní upresním.

Ahoj
Ka Mil
P.S.
Nevznikajú takto fámy ???
Barbara
27.05.08,11:07
Ahoj Jara.

Podľa mňa by 2 ľudia nemali mať za rok spotrebu viac ako 100 m3 TÚV!!
Napíš , prosím ťa , akú máš spotrebu + koeficient a po koľko máte GJ na kúrenie , že si sa dostala k číslu 65000 ročne.
My máme orientačne polovicu (ÚK,TÚV,správu,FO).Po vyúčtovaní upresním.

Ahoj
Ka Mil
P.S.
Nevznikajú takto fámy ???


podľa mňa táto suma bude asi celkovo čo platí spolu :rolleyes: so všem, lebo keď to vydelíte tak dostanete, že mesačne platí 5416,- Sk a v tom nie je len voda a kúrenie.:rolleyes:

a neviem či som to prehliadla, ale nikto z Vás nepíšete v ktorom regióne bývate, iná suma sa platí v BA a iná suma sa platí mimo, napr. na východe, alebo napr. aj u nás v DS. :rolleyes: bývala som aj v BA, takže preto to píšem.
Sany
27.05.08,11:15
Ja teda neviem, z akých oblastí a miest ste tí, ktorí sem píšete tie sumy, ale dcéra teraz platí zálohovo za 3 izbový byt v BA 4.200,- ..to je preddavok za jednu osobu ....a ja bývam v 5 izbovom byte - sme traja a platíme 7.200,- mesačne preddavok...v tom 3 izbovom tiež vychádza za kúrenie asi 30.000,- a v 5izbovom takmer 40.000,- ale je to bez regulácie, takže koľko tepla nám nasúkajú je len na dodávateľovi....a regulácia v nedohľadne.....:mad:
Jara
27.05.08,11:18
No tak to momentálne nemôžem lebo ho nemám v práci, ak nezabudnem tak to zajtra opíšem. Ten koeficient sme mali akosi 2, ale nech nekecám, tak to opíšem zajtra, OK? Poznačím si to do debilnička, aby si si nemyslel, že kecám. Hold asi sme marnotratní... No každým rokom sa to zvyšuje a ľudia /kolegovia/ čo bývaju v domoch tak len krútia hlavami. Podotýkam, že mám nové batérie, voda mi nikde netečie. Plastové okná nemám, ale mám ich po zateplení. Takže Milan zajtra.
Sofia.k
27.05.08,11:22
Sofia ak si postavíš dom a vypneš v ňom úplne kúrenie, tak tvoje náklady za škody spôsobené zmrznutím stavby a roztrhaním radiatorov budú niekoľko xxx- násobne vyššie a to nehovorím o tom, že tvoj byt vyhrievaju okolité byty a ty im kradneš teplo....To do vrecka,:rolleyes: čo píšeš davajú oni skôr tebe...nehnevaj sa za môj tón, ale zamysli sa na tým trošku, veľa je toho tu o tom popísané...a okrem ineho máš povinnosť podielať sa pomernou časťou aj na kúrení spoločných priestorov, ktoré máš predsa na liste vlastníctva....Keď si to prečítaš odpíš a vymažeme to,lebo sem si to úplne zle zaradila.
P.S. ak žiješ v Londýne dobre vieš, že tam sa platí za všetko oveľa , oveľa viac tak buď rada, že za teplo dáš ročne 12 tis. za 3-izbák.To moja dcéra platí mesačne v Londýne za izbu 3x3m.;)

Mila Slavica, ja som si pytala len radu, ze ci je normalne platit az 12 tisic, kedze viem, ze niektori ludia platia okolo 15 tisic a to kuria naplno, ja mam radiatory na stupni jedna stale, kvoli tomu aby voda nezamrzla, ale ajtak su studene,preto pisem, ze sa v byte nekuri, nemyslim si, ze kradnem susedom teplo, kedze celu zimu su okna na chodbach otvorene aj v noci, ked ich zavriem, tak ich ajtak otvoria, takze tam my mame uniky, a ked som na byte byvala, stupacky od susedov boli vzdy studene, a co sa tyka, ze v Londyne sa plati viac, ale aj 5 krat sa viac zaraba, takze je to priamoumerne...
Karas Milan
27.05.08,12:43
1, ..Ja teda neviem, z akých oblastí a miest ste ..
2, .. BA 4.200,- ..to je preddavok za jednu osobu ..
3, ..v tom 3 izbovom tiež vychádza za kúrenie asi 30.000,-
4, ..ale je to bez regulácie .. .. regulácia v nedohľadne.....:mad:


Ahoj Sany.
Čo keby sme si dali zväzácky záväzok , že sa budeme vyjadrovať presne - dosť by to pomohlo !!!

1, Ja som z GA - ale aj tu platia aj menej , aj viac ako ja (za GJ).
2, Nie je to náhodou podnájom ? Písať za byt.
3, Písať spotrebu v GJ a cenu za GJ. (Detto TÚV - m3 ; cena za GJ.)
4, To sa chváliš , alebo sťažuješ ????? Len nenapíš , že si vlastníčka.

Ahoj
Ka Mil
Sany
27.05.08,13:07
[quote=Karas Milan;738549]Ahoj Sany.
Čo keby sme si dali zväzácky záväzok , že sa budeme vyjadrovať presne - dosť by to pomohlo !!! mne sa to zdalo napísané dosť jasne...presnejšie neviem, proste je to predpis za mesiac od správcu....a predpis za kúrenie je v tom zahrnutý a ten vychádza tak, ako som písala...(ak mesiac vynásobím x12)...a ešte sa nikdy nestalo, aby vyšlo kúrenie menej, ako bol predpis.

1, Ja som z GA - ale aj tu platia aj menej , aj viac ako ja (za GJ).
2, Nie je to náhodou podnájom ? Písať za byt. nie, nie je to podnájom
3, Písať spotrebu v GJ a cenu za GJ. (Detto TÚV - m3 ; cena za GJ.)...ja tie ceny neviem...ale mne ide hlavne o to, že som bezmocná v spotrebe...takže mohla by som len napísať, koľko nám nanútili tepla a nie koľko sme ho podľa našej potreby spotrebovali.
4, To sa chváliš , alebo sťažuješ ????? Len nenapíš , že si vlastníčka. A čím by som sa mala chváliť?....že ako dobre, koľko môžem platiť?...ja si myslím, že za tú sumu by som už vykúrila aj rodinný domček....alebo nie?...A to je zlé, ak som vlastníčka bytu?....veď som ho neukradla...to som jediná vlastníčka bytu?...
Karas Milan
27.05.08,14:37
Ahoj Sany.
A, ..proste je to predpis za mesiac od správcu....
3, Písať spotrebu v GJ a cenu za GJ. ja tie ceny neviem...
4, To sa chváliš , alebo sťažuješ ????? Len nenapíš , že si vlastníčka.
...A to je zlé, ak som vlastníčka bytu?....veď som ho neukradla..


Ahoj Sany.

Keď cituješ a upravuješ , nechaj aj na konci : .
A, My 3337 Sk/mesiac za podl.plocha 76,7 m2 ; sme dvaja
3, Sú vo vyúčtovaní - 2006 - plastové okná+regulácia = náklady 34000 ; kúrenie 9500 , ( cca 640 Sk/GJ) ; TÚV-teplo 8300 , voda 30m3 ; FO 10000
(podiel bytu z domu na ÚK - dieliky = 15,2/1257 ,po korekcii 12,8/1257 pri 24 trojizbových , 24 dvojizbových a 21 jednoizbových-cca 40až 45 m2 bytoch).
4, Myslel som iba to , že vlastník si platí správcu , aby za jeho poniaze , pracoval pre neho.
Čiže ja ako vlastník poviem , či bude regulácia v bytovom dome !!!!!

Ahoj
Ka Mil
Halli
27.05.08,15:20
Mila Slavica, ja som si pytala len radu, ze ci je normalne platit az 12 tisic, kedze viem, ze niektori ludia platia okolo 15 tisic a to kuria naplno, ja mam radiatory na stupni jedna stale, kvoli tomu aby voda nezamrzla, ale ajtak su studene,preto pisem, ze sa v byte nekuri, nemyslim si, ze kradnem susedom teplo, kedze celu zimu su okna na chodbach otvorene aj v noci, ked ich zavriem, tak ich ajtak otvoria, takze tam my mame uniky, a ked som na byte byvala, stupacky od susedov boli vzdy studene, a co sa tyka, ze v Londyne sa plati viac, ale aj 5 krat sa viac zaraba, takze je to priamoumerne...

Ahoj Sofia, ja som sa zmienila o svojom tóne, lebo aj keď si si pýtala radu -ta poznámka "zadarmo do vrecka" ma trochu vytočila...takže mala si to aj ty formulovať inak ;)...ale neva, chcela som Ti dať najavo, že tvoj byt je súčasťou celku /domu/ a v čase tvojej neprítomnosti je oň dobre postarané zo všetkých strán. Tým kradnutím tepla sa v našom slangu rozumie -prestupy tepla medzi bytmi, takže ak ty máš náklady za rok na kúrení 12tis. tvoj sused može mať aj 24 tis. čo nieje nič zriedkavé. Ani ja nie som zástanca toho platiť za to čo nemusím, na to mám už dosť pravneho povedomia, ale robím domom vyúčtovanie už 10 rokov a skutočne viem o čom píšem. Ak máš náklady cca 12 tis. vidím, že až tak strašne si nešetrila. Chvalim ti to, že si nevypla úplne, poznám aj ďaleko horšie prípady.:rolleyes: Na to že bolo mimoriadne teplé zimné obdobie si mohla ušetriť aj viac.:) Ale to už ťa nahováram na to čo sama neuznávam..Čiže záverom Ti chcem len napísať, aby si sa nehnevala na môj tón, pochopila ako som to myslela a chcem ťa ubezpečiť, že až tak veľa netratíš. Neviem do čoho išlo tých ďalších 18 tis. v tvojich nákladoch,keď nemínaš vodu ani ostatné energie... ale asi sa to odvíja aj od výšky fondu opráv, na ktorý sa v mesačnom predpise zabúda a ktorý nepodlieha rozúčtovaniu, ale ľudia ho vnímajú ako náklad, ktorý platia.

mimotemy...Na záver Ti prajem, aby sa Ti darilo v tvojej práci, keďže dobre viem , aké to tam je zaslúžené.../aj braško tam je 6 r. a na časy, keď bola libra 72,- sk može už len spomínať:o...a tak ešte Ti prajem veľa slniečka v duši, keď na oblohe ho máte pomenej ;)...S.
Sany
27.05.08,16:20
"Čiže ja ako vlastník poviem , či bude regulácia v bytovom dome !!!!!"
Ja som už povedala, ale keďže je nás 64 vlastníkov a 75% sú ľudia nad 70 rokov....smola....ale to je o inom...je to byt po rodičoch, takže veková skladba nenahráva akejkoľvek korune navyše teraz....a každému je jedno, že je to investícia do budúcna....názor je, nech si to rieši ten, kto tam bude bývať v budúcnosti....ale tak ja som z toho len smutná a bezmocná... radšej už nič k tejto téme nenapíšem...mne sa len proste niektoré tie sumy uvedené v predchádzajúcich príspevkoch zdali veľmi nízke oproti tomu, čo musíme platiť my, preto som sa pýtala na lokalitu....a keď citujem, tak môžem citovať len tú časť, ktorú sa rozhodnem...či nie?
Ofélia
27.05.08,16:40
"Čiže ja ako vlastník poviem , či bude regulácia v bytovom dome !!!!!"
Ja som už povedala, ale keďže je nás 64 vlastníkov a 75% sú ľudia nad 70 rokov....smola....ale to je o inom...je to byt po rodičoch, takže veková skladba nenahráva akejkoľvek korune navyše teraz....a každému je jedno, že je to investícia do budúcna....názor je, nech si to rieši ten, kto tam bude bývať v budúcnosti....ale tak ja som z toho len smutná a bezmocná...

Súhlasím s tebou, nič nejde tak ako by sme chceli pokiaľ sa názory medzi ľuďmi odlišné....... niekto (K.M) si tu zrejme myslí, že všetko sa točí len okolo jedného vlastníka ktorý rozhodne za všetkých, ale tým by porušoval práva ostatných vlastníkov a nad tým sa pisateľ nezamýšľal. nedaj sa vyprovokovať názormi iných.
Karas Milan
28.05.08,04:22
1, ..niekto (K.M) si tu zrejme myslí, že ...
2, ..ale tým by porušoval práva ostatných vlastníkov ...
3, ..nedaj sa vyprovokovať ..


Ahoj Ofélia.

Neviem , či si si všimla , že žijeme v kapitalizme.
Poviem príklad od nás :
1, ... keby jedna pani nezačala a on nedokončil nové výberové konanie na
termo a hydroizoláciu strechy tak by bola cena cca 1 000 000 Sk
(ponuky boli tak 1,06 , 1,08 , 1,2 milióna Sk) a nie 840 000 Sk.
2, .. platiť viac nenažrancom.
3, a rozhodni sa sama.

Ahoj
Ka Mil
P.S.
A to nehovorím nič (pokiaľ to nie je podpísané) o výmene všetkých potrubí !
waitinka7
28.05.08,04:45
Ja mám okolo seba susedov,ktorí majú vypnuté radiátory takmer celú zimu, keďže tam nebývajú. A ja mám potom zimu, lebo ma nevykurujú, a ja mám radiátory zapnuté na plné pecky. Tiež nemám z toho radosť.
Jara
28.05.08,05:06
Ahoj Milan,
tak najprv sa musim ospravedlniť, nakoľko neviem ako sa z tych 10 strán vyúčtovania môžem vymotať, pretože vôbec tomu nerozumiem. Skutočne vôbec. Takže sa aspoň pokúsim napísať nejaké údaje. Zálohovite som platila za 8 mesiacov po 4.910,- sk a 4 mesiace po 5.235,- sk. To je zálohovitá platba 60.220 a nedoplatok mi prišiel na 14.492,-sk. To je spolu 74.712,- kde 10.139,- sk činili prevádzkové náklady za rok. Čiže z toho mi vyplýva, že poplatok na ÚK, TÚV, SV a zrážkova voda je za rok 64.573,- sk pri byte s rozmerom 74,32 a 2 osobách.

Ešte môžem napísať, že neplatíme žiaden úver, teda aspoň rozpis mesačnej platby je asi takýto:

tvorba rezerv na opravy bloku 446
poplatok za užívanie výťahu 32
poistné 35
príspevok SZBD 2
rezerva na výmenu merač. 40
splátka mín.FO 83
popl.spoloč. elektr.prúd 36
záloha ÚK 1903
záloha vodné a stočné 699
záloha TÚV 1468
rezerva vuúčt.odčít.os,. 17
prísp. na správu OSBD 149
Mesačný predpis spolu 4910,-

to bolo za 8 mesiacov

potom nám dvihli od 1.9.
ostatné prev. náklady z 83,- na 93,-
záloha na UK z 1903,- na 2.026,-
záloha vod.stoč. z 699,- na 752,-
záloha na TÚV z 1468 na 1607,-
ostatné platby boli rovnaké, takže sa nám predpis zvýšil na 5.235,- sk.

Ináč sa y toho neviem vysomáriť /a to som ekonóm/ iba si sa ešte pýtal na pomer v % tak to je tu napísane 30% a 70%. Koeficient tu vidím 2,192. Neviem či je to zrozumiteľné, lebo ja tomu nerozumiem. Toto bolo za minulý rok, t.j. 2006.
v roku 2007 som preddavkovo zaplatila 59.645,- mesačný predpis a vyúčtovanie sme ešte nedostali, ale čakám nedoplatok, nakoľko sme zaplatili menšiu zálohu ako predtým. Potom sa ozvem koľko mi prišlo. Možno ma prekvapia /čomu neverím/ a príde preplatok
Barbara
28.05.08,05:47
no takto .neviem ako Vy, ale ja mám nato taký názor, že radšej budem mesačne platiť o niečo viac ako mám predpis, teda posielam na ich účet o pár stovek viac, aby som pri vyučtovaní radšej dostala naspäť, než aby som ja musela doplácať.:--- keby som mala nedoplatok, aby nebol až tak vysoký. no teraz ešte nemáme vyučtovanie, nemám ani šajnu či vôbec môžem čakať preplatok, lebo prvý rok máme merače na radiátoroch teda v roku 2007, tak som zvedavá, ale nakoľko bola slabá zima a sme ažtak nekúrili,;) tak dúfam, že pár korún naspäť dostanem. a ľahšie pošlem mesačne tých pár korún navyše, než aby som potom platila tisícové nedoplatky:---
možno si poviete, že načo by ste im dávali viac mesačne, no lenže potom sa nemožno čudovať, že niekto má veľké nedoplatky, však každý rok sa všetko zvyšuje,: voda, elektrina, plyn.
trisestri
28.05.08,10:18
Teraz sme dostali ročne vyučtovanie,kym v inych mestach mali preplatky od 7000 sk až do 32000 sk,my sme mali preplatok za 3 izbovy družstevny byt iba 1200sk a teraz nam za byt z 72m štvorcovych obytnej plochy zvyšili mesačne zalohove platby o 450skk,minuly rok takisto,zda sa my 4646sk platit za3izbovy privela este plus 1200elektrina,310 plyn ajn vy platite tak vela?
ZuzanaP
28.05.08,10:22
Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t82784-vyuctovanie-za-byt.html

máme 3-izbový byt o rozlohe cca 69m2, sme dvaja a predpis máme 2828 mesačne. Platíme však 3200, lebo sa mi to zdalo málo. Vyúčtovanie ešte nemáme, sťahovali sme sa min. rok v marci.
Jara
28.05.08,11:53
Škoda, že si otvorila túto novú tému pozri aj tu, čo teraz prebiehala a uvidíš, ja platím viac za 74,32 byt.
Pozri tému: Musím v byte kúriť?
trisestri
11.06.12,09:37
aktualna platba-164 eur zalohove platby,46 eur elektrina, 8 eur plyn-3izbovy byt 73 metrov stvorcovych,4 osoby
Indeed
16.06.12,16:45
aktualna platba-164 eur zalohove platby,46 eur elektrina, 8 eur plyn-3izbovy byt 73 metrov stvorcovych,4 osoby

Nemiešaj sem INKASO , to nepatrí do "nájomného" resp. "platieb za služby spojené s užívaním bytu"

Ja platím za dvojizbový byt 88 eur.

A to pred cca 2 rokmi to bolo len 66 eur.

Spomínaný nárast je práve za teplo a teplu vodu.

Je zaujímavé , že ked sme nemali zateplenú bytovku , spotrebovali sme VIAC tepla a platili sme zaňho MENEJ !

AKTY X ????
Halli
16.06.12,17:04
Nemiešaj sem INKASO , to nepatrí do "nájomného" resp. "platieb za služby spojené s užívaním bytu"

Ja platím za dvojizbový byt 88 eur.

A to pred cca 2 rokmi to bolo len 66 eur.

Spomínaný nárast je práve za teplo a teplu vodu.

Je zaujímavé , že ked sme nemali zateplenú bytovku , spotrebovali sme VIAC tepla a platili sme zaňho MENEJ !

AKTY X ????

A tých 88 €uráčov je akože prevádzkový aj fondový účet ?:confused: koľko máš fond opráv na m2 a uver na zateplenie ste nebrali?...fúúha to máš ako veľký byt? Je rozdiel dvojizbák 40m2 a 60m2...
Indeed
16.06.12,17:18
A tých 88 €uráčov je akože prevádzkový aj fondový účet ?:confused: koľko máš fond opráv na m2 a uver na zateplenie ste nebrali?...fúúha to máš ako veľký byt?

Nechce sa teraz vytahovat tlačiaren ,zapajat ju a skenovat, tak to pisem ručne:

-tvorba rezerv na opravy bloku .................................................. .......8.10
-rezerva na vymenu meracov tepla............................................. ........2.49
-bankové uvery /zateplovanie/.................................................. ........13.78
-mimoriadna tvorba FÚaO............................................. .....................3.32
-ost.prev.náklady................................. ............................................1.85
-popl.za spol.el.prud...................................... ...................................1,60
-zaloha na UK................................................ .................................21.82
-zaloha na vodne a stočné.......................................... ......................14.28
-zaloha na TUV............................................... .................................12.30
-odmena zastupcu byt.domu.......................................... ......................1.00
-prispevok na správu OSBD.............................................. ....................6.94
__________________________________________________ _______________
mesačný predpis SPOLU .................................................. .................89.85 €

predpis zahrnuje položky menšie ako 1€ , nedaval som ich do tohto výkazu

plocha bytu 49,98 m2
Halli
16.06.12,17:33
Nechce sa teraz vytahovat tlačiaren ,zapajat ju a skenovat, tak to pisem ručne:

-tvorba rezerv na opravy bloku .................................................. .......8.10
-rezerva na vymenu meracov tepla............................................. ........2.49
-bankové uvery /zateplovanie/.................................................. ........13.78
-mimoriadna tvorba FÚaO............................................. .....................3.32
-ost.prev.náklady................................. ............................................1.85
-popl.za spol.el.prud...................................... ...................................1,60
-zaloha na UK................................................ .................................21.82
-zaloha na vodne a stočné.......................................... ......................14.28
-zaloha na TUV............................................... .................................12.30
-odmena zastupcu byt.domu.......................................... ......................1.00
-prispevok na správu OSBD.............................................. ....................6.94
__________________________________________________ _______________
mesačný predpis SPOLU .................................................. .................89.85 €

predpis zahrnuje položky menšie ako 1€ , nedaval som ich do tohto výkazu

plocha bytu 49,98 m2


čiže máte cca 0,5 €/m2 fond opráv spolu takže položky 8,10+2,49+13,78+3,32+1+6,49 spolu 35,18 nepodliehajú rozúčtovaniu, čiže ti zostáva na prevádzku nejakých 54,67€ /kurenie, voda,el./.......no z toho mi vyplýva, že ste 1 až 2 osoby v byte, a ste veľmi šetrní na kúrení aj na vode :)...no budiš:o
Indeed
16.06.12,17:36
ano sme v byte 2 osoby , cez den byt prakticky nie je využívaný,ventily sťahujeme na 2
Halli
16.06.12,17:40
No tak to mi bolo hneď jasné, že to bude o spotrebe...:)
sito
16.06.12,18:22
Všetko správcovi na účet nášho domu, aj 5,86 euro, poplatok za správu! Mesačne 64,71 za 60,63 m2. Za služby 49,04 euro. :);)
sito
16.06.12,18:49
...... všetci tu už vedia o eskimákoch a fond opráv 0,25 € /m2 to tiež nie je bohviečo...a to som neodčítala správu....

Možno tu niekto potreboval reálne platby na bytoch s deťmi a normálnym životom s normálnou spotrebou...takých je tu oveľa viac ako vy dvaja...takže bolo mi potešením :---

Fond opráv 0,1618 aj s lodžiou.

To ako že je nenormálne, že deti odrastú a idú si svojou cestou. :D:D:D Nie len eskimáci, medveď ľadový, aj strieborná, líška sú za polárnym kruhom. Ale aj tu je!

Niekto nenormálny, nemá deti?
sito
16.06.12,18:55
Na tému: Musím! A mal by každý! Aj platiť, každý, tak! Aby kúril, každý! Odoberal teplo cez radiátory v jeho byte! :);)
Indeed
16.06.12,18:56
neviem prečo , ale prišla mi na um domová doverníčka "pani Janka Nietschneiderová"
Indeed
16.06.12,19:08
Na tému: Musím! A mal by každý! Aj platiť, každý, tak! Aby kúril, každý! Odoberal teplo cez radiátory v jeho byte! :);)

Čo furt mate s tým odoberaním tepla ???

Ved ked niekto ma priškrtene radiatory tak šetrí, ale za takú cenu že je oblečený ako cibuľa

"trenirkovú teplotu" takým sposobom NIKDY v byte mať nebude !
sito
16.06.12,20:32
Indeed, inde je podstata. Lacko, časy sa menia, kedysi bol len dodávateľ tepla. Ventily v bytoch ľudí zaujali, len vtedy, keď im začal tiecť radiátor a ak sa nedal zavrieť pohroma, nie len voda. Ale aj nadávky, že nefunguje.

Dnes je už dodávateľ, ktorý má odberateľov. Tí mu musia za odobraté teplo uhradiť náklady spojené s výrobou tepla a primeraný zisk, aby netrel biedu.

Odberateľom je dom, nehnuteľnosť. Vlastníci priestoru, spoločných priestorov sa podieľajú na vykurovaní domu, spotrebe tepla. Ale výsledok služby sa prejavuje vo výslednej teplote, ktorá by mala byť v bežných miestnostiach s radiátorom 21°C. No niekomu tých 21°C nestačí k vysnívanej pohode, tepelnej.

Podstatou je aby bol vykurovací systém domu vyregulovaný a bolo do každej miestnosti dodať také množstvo tepla, ktoré zabezpečí tu teplotu 21°C, ktorú určuje aj zákon, vyhláška. Ak je systém vyregulovaný, ostáva už len optimálne nastaviť termostatické hlavice, aby pri dosiahnutí tých 21°C odstavili prietok vykurovacej vod y radiátormi, a tým aj fakturačným meračom na päte domu.

Ak sú v dome, bytoch, miestnostiach na radiátoroch PRT, ľudovo merače, tak dochádza v niektorých bytoch k odstaveniu, uzavretiu prietoku vykurovacej vody radiátormi. V tom prípade PRT nič nezaznamenajú, teda áno, že radiátorom nepretekala voda a teda nekúril, neodoberal teplo cez radiátory v jeho byte. A že by teda nemal za základov domu nič uhrádzať, žiaden podiel. Omyl!

Tak ako to tu napísal kedysi alabut "čo neregulujú termostatické hlavice, to by mali regulovať vlastníkové peniaze" Vlastníkové peniaze by mali regulovať jeho hlavu, myslenie, zamyslenie sa nad tým, čo má spraviť s hlavicami.

Ak niekto nepotrebuje kúriť, nebude! Ani pri základnej zložke sto percent.

Niektorí tie PRT nazývajú PRVN. V skutočnosti tie merače, PRT nie sú merače, len indikujú ktoré radiátory v dome sa viac, či menej podieľajú na nameranej spotrebe domu. Získajú sa s nimi čísla podľa ktorých sa dajú rozpočítať aj náklady za namerané teplo inak ako len podľa m2 v dome.

V skutočnosti sa nikto nezaujíma o rozdelenie nameraného tepla, len nákladov, keď sa už nekúri, neodoberá teplo.

Ak je teplota v miestnostiach 21°C, tak nikto by nemal byť oblečený ako cibuľa. Môže, ak sa necíti pri tých 21°C v pohode.

A kto chce len v trenkoch a nie je ľadový medveď, ten by si mal priplatiť. Či nie? Alebo ostatní to zaňho zaplatiť. Ako dom, celok.
sito
17.06.12,05:05
Na Porade som sa dočital o tvojej zásadnej zásade, zásadne meračom nie! A po rokoch, kde máš zásadu? Či merače máš na radiátore, namontované zozadu, aby nebolo vidieť, že už nemáš tu svoju zásadu? PREČO?
Indeed
17.06.12,06:54
Množstvo dodaného a tým aj spotrebovaného tepla závisi v prvom rade od vonkajšej teploty

každý normálny človek uzná,že inak treba kuriť keď je vonkajšia teplota +10°C , keď je 0°C
a iné množstvo tepla,treba poslať do vykurovacej sústavy ak mrzne, a teplota je -10°C
a celkom inak bude pracovať kotolňa ak by bolo -25°C

Teda v prvom rade by sa mala na platbách za teplo odzrkadliť skutočnosť suhrnu klimatických podmienok
počas vykurovacieho obdobia,
ďalej by sa mala odzrkadliť skutočnosť hospodárenia s dodaným teplom , a síce koĺko dodaného tepla
unikne zbytočne cez staré okná a cez vchodové dvere

teda ak je panelák zateplený a v celom paneláku sú vymenené okná,tak rozdiely v platbach za dodané teplo
medzi jednotlivými bytmi by mali byť len minimálné,tam by vobec nemalo byť rozhodujúce
či niekto drží v byte teplotu 21°C, alebo niekto drží 23°C
a už vobec nie je dovod si myslieť ,že ak ja držím teplotu 23°C tak pomáham vykurovať byt svojim susedom dookola,
ktorým stačí len tých 21°C
sito
17.06.12,07:54
Množstvo dodaného a tým aj spotrebovaného tepla závisi v prvom rade od vonkajšej teploty

S tým s tebou súhlasím, a nemal by to byť problém súhlasiť aj ostatným s tým.

každý normálny človek uzná,že inak treba kuriť keď je vonkajšia teplota +10°C , keď je 0°C
a iné množstvo tepla,treba poslať do vykurovacej sústavy ak mrzne, a teplota je -10°C
a celkom inak bude pracovať kotolňa ak by bolo -25°C

Každý normálny človek by mal vedieť, že keď klesne vonkajšia teplota na -25°C, tak by sa mala zvýšiť teplota vykurovacej vody, aby napriek tej vonkajšej teplote bolo v bytoch tých 21 °C. Prípadne aj prietok vykurovacej vody. To by malo signalizovať vonkajšie čídlo podľa vonkajšej teploty. Pokiaľ by si to vlastník odsledoval na fakturačnom merači, asi by rozmýšľal inak.

V dome tu normálnosť, alebo nenormálnosť človeka vyjadruje zaznamenaná hodnota na PRT. Normálne je priemer, alebo kúsok od priemeru, či už plus a či mínus.

Teda v prvom rade by sa mala na platbách za teplo odzrkadliť skutočnosť suhrnu klimatických podmienok počas vykurovacieho obdobia,

Samozrejme súhlasím, ale to je vec, ktorú zaznamenáva fakturačný merač. Ale ten zaznamenáva aj to, že niekto má hlavice nastavené na maximum, alebo tak, že mu pri teplote 21°C, alebo pri 23 °C neodstaví prietok vody radiátorom, teda dom odoberá cez ten radiátor teplo aj keď nemusí.

ďalej by sa mala odzrkadliť skutočnosť hospodárenia s dodaným teplom , a síce koĺko dodaného tepla unikne zbytočne cez staré okná a cez vchodové dvere

A to je to! Ak má niekto okná cez ktoré mu uniká viac tepla, čo sa prejaví, malo by sa na hodnotách zaznamenaných PRT. A aj na jeho úhrade podielu z nákladov domu. Alebo mu treba dať koeficient na staré okná, dvere a plytvanie?

teda ak je panelák zateplený a v celom paneláku sú vymenené okná,tak rozdiely v platbach za dodané teplo medzi jednotlivými bytmi by mali byť len minimálné,tam by vobec nemalo byťrozhodujúce či niekto drží v byte teplotu 21°C, alebo niekto drží 23°C

To máš pravdu. Tie teploty v bytoch miestnostiach by nemali mať až také rozdiely. Ale ak sa majú uhrádzať náklady podľa teploty v miestnostiach, tak sa neoplatí mať domu PRT, zbytočná investícia a nie lacná, a ešte aj za vypracovanie rozpočítania podľa nich nie je zadarmo, každý rok sa platí. Všetko je to v hlavách vlastníkov a v hlaviciach, ak ich dokážu optimálne nastaviť aj bez PRT, tak PRT sú zbytočnosť. Ale rozdiely v zaznamenaných hodnotách na PRT to nepotvrdzujú.

a už vobec nie je dovod si myslieť ,že ak ja držím teplotu 23°C tak pomáham vykurovať byt svojim susedom dookola,ktorým stačí len tých 21°C

Skoro máš pravdu, len ak tomu susedovi netreba kúriť, alebo nekúri, až potom by si to videl na PRT v tvojom byte a pri porovnaní všetkých PRT v dome. Ale ako píšeš, ak by tie teploty 19 -21 -23 °C boli primerane dosiahnuté odberom tepla cez radiátory v byte, čo by zaznamenali aj PRT, ta aj úhrady jednotlivých bytov by boli primerané. Či nie?



Lacko, maj sa dobre a neplytvaj ... :);)
dedo758
01.08.12,17:42
Iná vec, ale k téme... Radiátor mal celú zimu vypnutý... zopakoval, CELÚ... a bežným vetraním - denne 5 minút intenzívne - nedokázal zateplený byt (1i) vychladiť pod 25°C... hriali iba stúpačky (priemeru 1"), ktoré na zimu zaizoluje, aby dokázal byt vychladiť... A aby merač ani náhodou nič nenameral, vyhodí ho aj s radiátorom na zimu na balkón... A čudujte sa svete, všetko v súlade s "predpismi, zákonmi a paragrafmi..." :)Správnosť postupu...? Nie je to košér, ale tiežriešenie "vzniknutej situácie"...:) Aj s takýmito ľuďmi som sa stretol...