Lucia Kebísková
26.05.08,14:20
Dobrý deň!
Ptrebujem radu.Po mesiaci a pol som zistila že môj zamestnávateľ mi neplatí zdravotné poistenie aj napriek tomu ze mám pracovnú zmluvu na dobu určitu od 1.4.Do socialnej pistovne ma zaevidoval kde som sa bola sama pýtať.Ako sa dá postihnúť tento zamestnávateľ a ako ho donútim k tomu aby mi dal peniaze na zaplatenie zdravotnej pouisťovne za tento mesiac až do dnes?!Keďže mi asi v budúcnosti nebude platiť zdravotné tak uvažujem o výpovedi.Kde môžem na neho zniesť sťažnosť?!
Ďakujem!
veronikasad
26.05.08,12:27
Dobrý deň!
Ptrebujem radu.Po mesiaci a pol som zistila že môj zamestnávateľ mi neplatí zdravotné poistenie aj napriek tomu ze mám pracovnú zmluvu na dobu určitu od 1.4.Do socialnej pistovne ma zaevidoval kde som sa bola sama pýtať.Ako sa dá postihnúť tento zamestnávateľ a ako ho donútim k tomu aby mi dal peniaze na zaplatenie zdravotnej pouisťovne za tento mesiac až do dnes?!Keďže mi asi v budúcnosti nebude platiť zdravotné tak uvažujem o výpovedi.Kde môžem na neho zniesť sťažnosť?!
Ďakujem!
Prever si, či si prihlásená od zamestnávateľa v ZP ako zamestnanec. Za neplatenie odvodov je postihovaný zamestnávateľ, nie poistenec. Zamestnávateľ nemá dôvod dávať ti "do ruky" peniaze na zaplatenie odvodov.Ak nemáte stanovený výplatný termín, je to ešte stále v lehote splatnosti - splatnosť poistného je najneskôr do konca mája.

---------
Veronika
Johanka
26.05.08,12:39
Dobrý deň!
Ptrebujem radu.Po mesiaci a pol som zistila že môj zamestnávateľ mi neplatí zdravotné poistenie aj napriek tomu ze mám pracovnú zmluvu na dobu určitu od 1.4.Do socialnej pistovne ma zaevidoval kde som sa bola sama pýtať.Ako sa dá postihnúť tento zamestnávateľ a ako ho donútim k tomu aby mi dal peniaze na zaplatenie zdravotnej pouisťovne za tento mesiac až do dnes?!Keďže mi asi v budúcnosti nebude platiť zdravotné tak uvažujem o výpovedi.Kde môžem na neho zniesť sťažnosť?!
Ďakujem!
Zamestnanec ako Ty, je pre zamestnávateľa úplným požehnaním :rolleyes:.
Prv ako dovŕšiš úvahy o sťažnostiach, prečítaj si príslušné právne normy. Na prihlasovanie zamestnancov aj na platenie odvodov sú stanovené lehoty.
... a pri všeobecne známom bordeli v zdravotných poisťovniach ťa ako zamestnanca nemusia mať zaevidovanú ešte pekne dlho.
Takže ak hľadáš zámienku pre skoršie ukončenie PP, prípadne potrebuješ zamestnávateľovi ublížiť za každú cenu , musíš ísť inou cestou ;).
Lucia Kebísková
26.05.08,13:24
No bola som na ZP a tam mi povedali že posledného zamestnávateľa tam mám a dokedy mi platil to bolo v poriadku.Ale mna tento nový neprihlásil a teraz mám doplatiť ZP.Ako docielim aby mi to zaplatil on?! dik
Lucia Kebísková
26.05.08,13:26
ďakujem!
Ide aj o to že v zmluve je dohodnuté že výplatný termín je do 20 dna nasledujúceho mesiaca a kedže som sa dnes zastavila na zd. poisťovni tak mi povedali že tam nemaju žiadneho zamestnavatela ktorého som spomínala len mi uviedli toho bývaleho aj do kedy za mna platil ZP.To bolo v poriadku.Ale vraj im ani neprišiel prihlasovací formulár o tom že by ma prihlasoval nový zamestnavatel a mám si doplatiť ten čas ktorý mi chýba.Ešte si pozrem výplatnú pasku, ak v nej bude uvedené že odviedol ZP tak klame aj vo výplatnej páske.Ako sa ho dá napadnúť alebo ako ho postrašiť?!
Tweety
26.05.08,13:26
No bola som na ZP a tam mi povedali že posledného zamestnávateľa tam mám a dokedy mi platil to bolo v poriadku.Ale mna tento nový neprihlásil a teraz mám doplatiť ZP.Ako docielim aby mi to zaplatil on?! dik
AK si v PP prihlásiťŤa ako zamestnanca a platiť za zamestnanca musí zamestnávateľ, nie Ty. Skús si tieto skutočnosti, preveriť u neho.
Lucia Kebísková
26.05.08,13:32
No a čo mám spraviť. Mám u neho Pracovnú zmluvu na dobu určitú. DO ZP mi neodzvádza nic ale do Socky hej....Na všetko soms a bola pýtať.Ale neviem čo mám teraz urobiť s touu zdravotkou
Tweety
26.05.08,13:42
No a čo mám spraviť. Mám u neho Pracovnú zmluvu na dobu určitú. DO ZP mi neodzvádza nic ale do Socky hej....Na všetko soms a bola pýtať.Ale neviem čo mám teraz urobiť s touu zdravotkou
Ty neurobíš nič, prihlásiť Ťa musí on ako zamestnávateľ,( resp. ním poverená osoba) a on musí aj peniažky odvádzať, to som už písala vyššie.
Johanka
26.05.08,13:48
ďakujem!
Ide aj o to že v zmluve je dohodnuté že výplatný termín je do 20 dna nasledujúceho mesiaca a kedže som sa dnes zastavila na zd. poisťovni tak mi povedali že tam nemaju žiadneho zamestnavatela ktorého som spomínala len mi uviedli toho bývaleho aj do kedy za mna platil ZP.To bolo v poriadku.Ale vraj im ani neprišiel prihlasovací formulár o tom že by ma prihlasoval nový zamestnavatel a mám si doplatiť ten čas ktorý mi chýba.Ešte si pozrem výplatnú pasku, ak v nej bude uvedené že odviedol ZP tak klame aj vo výplatnej páske.Ako sa ho dá napadnúť alebo ako ho postrašiť?!
Ak máš platnú pracovnú zmluvu, nemáš si čo (Ty ako osoba) doplácať. Poriešiť zamestnávateľa si musí zdravotná poisťovňa.
Na jednej strane chápem, že chceš mať vo svojich odvodoch poriadok, na strane druhej - prečo chceš hneď strašiť a napádať .... Čo sa tak zamestnávateľa normálne spýtať ....možno sa stala nejaká administratívna chyba...
A medzi nami dievčatami - kde berieš čas lietať po poisťovniach a kontrolovať , či si zamestnávateľ plní svoje povinnosti ?
Lucia Kebísková
26.05.08,13:56
Ale čože ja môžem, náhodou ma to napadlo kedže viem aký su podnikatelia svine a šla som sa spýtať.Ani nevedia o mojom zamestnávateľovi tak ako ho môžu poriešiť oni ked mi aj už zo ZP poslani list na zaplatenie poistneho?!A pokiaľ viem tak zamestnávatel ma musí ist nahlasit a vtedy o nom vedia aj keby zaplatí odvody na konci mesiaca ale o mojom vobec nevedia.Zajtra si to poriešim zo šefkou.Náhodou by sa mi niečo stalo a budem si musieť všetko platiť tak to ďakujem.To čo si má robiť zamestnávateľ zo zákona tak to má plniť a nie robiť si čo chce nie?!
Magma
26.05.08,14:02
Ak máš list zo ZP, tak ho ukáž zamestnávateľovi, či už mzdárke alebo vedúcemu...
/ak by sme sa osobne poznali tak by som Ti ešte dodala ...a nestresuj... sorry/
Johanka
26.05.08,14:11
Ale čože ja môžem, náhodou ma to napadlo kedže viem aký su podnikatelia svine a šla som sa spýtať.Ani nevedia o mojom zamestnávateľovi tak ako ho môžu poriešiť oni ked mi aj už zo ZP poslani list na zaplatenie poistneho?!A pokiaľ viem tak zamestnávatel ma musí ist nahlasit a vtedy o nom vedia aj keby zaplatí odvody na konci mesiaca ale o mojom vobec nevedia.Zajtra si to poriešim zo šefkou.Náhodou by sa mi niečo stalo a budem si musieť všetko platiť tak to ďakujem.To čo si má robiť zamestnávateľ zo zákona tak to má plniť a nie robiť si čo chce nie?!
:eek: aj ja som podnikateľ a nemyslím si, že som sviňa :).
Podnikanie nie je žiadna sranda a ak občas blúdiš Poradou, musíš vidieť, že zamestnávateľ má toľko povinností vyplývajúcich z množstva zákonov, že občas mu nezostáva čas ani na samotné podnikanie ...

Osobne mám so zamestnancami veľmi bohaté skúsenosti a vždy sa mi na nich páčilo, že povinnosti zamestnávateľa majú dokonale zmapované. Horšie to už je s povinnosťami zamestnanca, v tom má väčšina medzery :).

Pre mňa je základom akéhokoľvek vzťahu komunikácia. Ak máš pochybnosť - treba sa pýtať pri prameni, tzn. zamestnávateľa ;).
veronikasad
27.05.08,07:49
No a čo mám spraviť. Mám u neho Pracovnú zmluvu na dobu určitú. DO ZP mi neodzvádza nic ale do Socky hej....Na všetko soms a bola pýtať.Ale neviem čo mám teraz urobiť s touu zdravotkou
Pýtaj si od zamestnávateľa kopiu prihlášky a s tou choď do zdravotnej poisťovne. Neprihlásil ťa náhodou do inej zdravotnej poisťovne ? Preukázala si sa pri nástupe preukazom poistenca ?

-------
Veronika
Monika1
27.05.08,09:22
Ja mám podobný prípad, bývalý kolega je zamestnaný už 4 mesiace u nového zamestnávateľa a prišiel za mnou z banky, v ktorej žiadal o poskytnutie úveru, doložil od zamestnávateľa výplatné pásky aj potvrdenia a výške čistého príjmu a v banke mu povedali, že tam niečo nie je v poriadku, či výška jeho mzdy nezodpovedá tej, ktorá je uvedená na výplatnej páske. Tak sme sa pozreli na jeho dôchodkový účet z II. piliera a zistili sme, že tam nie sú pripísané príspevky za obdobie jeho nového zamestnania, taktiež sa bol informovať v zdravotnej poisťovni a prihlásený tam síce je, ale zamestnávateľ za neho asi neplatí žiadne odvody. Banka mu teraz nechce poskytnúť úver kvôli tomu, že jeho zamestnávateľ neplatí odvody a asi ani za iných zamestnancov. Zamestnanec predsa nemôže za to, že zamestnávateľ za neho neplatí odvody. Keď sa pýtal zamestnávateľa, tak ten mu povedal, že momentálny casch flow mu nedovoľuje zaplatiť odovody, ale že ich neskôr doplatí, takže si berie ako keby pôžičku z poisťovne. Môže sa zamestnanec nejakým spôsobom chrániť? S výškou svojej mzdy aj s pracovnými podmienkami je spokojný. Vidí sa mi to čudné, že aj keď banka má výšku jeho príjmu potvrdenú od zamestnávateľa, tak mu odmieta poskytnúť úver aj keď má ešte ručenie nehnuteľnosťou.
Magma
28.05.08,04:34
Nerozumiem, prečo sa banka zaujíma o to, či zamestnávateľ platí alebo neplatí odvody? Najmä pri ručení nehnuteľnosťou.. My vydávame zamestnancom potvrdenia o príjme ale ešte sa nestalo že by boli zisťovali či platíme odvody za zamestnancov, aj keď my samozrejme riadne platíme.
Išla by som asi do druhej banky.
blazonko
28.05.08,05:41
My sme mali tiež zaujímavý prípad s poskytovaním pôžičky. Prišla za nami zamestnankyňa s tým, že potrebuje RZD k úveru.:eek: Hneď som sa pýtala, či tým v banke tak náhodou nepreskočilo. Veď ich to nemá čo zaujímať. Majú príjem, majú. Tak kde je problém.
Zoltán Kovács
28.05.08,05:43
Nerozumiem, prečo sa banka zaujíma o to, či zamestnávateľ platí alebo neplatí odvody? Najmä pri ručení nehnuteľnosťou.. My vydávame zamestnancom potvrdenia o príjme ale ešte sa nestalo že by boli zisťovali či platíme odvody za zamestnancov, aj keď my samozrejme riadne platíme.
Išla by som asi do druhej banky.

Banka nezisťuje či platíte odvody za zamestnanca, ale overuje vymeriávaci základ v SP. A tam im mohli povedať, že firma neplatí.
Zoltán Kovács
28.05.08,05:44
My sme mali tiež zaujímavý prípad s poskytovaním pôžičky. Prišla za nami zamestnankyňa s tým, že potrebuje RZD k úveru.:eek: Hneď som sa pýtala, či tým v banke tak náhodou nepreskočilo. Veď ich to nemá čo zaujímať. Majú príjem, majú. Tak kde je problém.

RZD je tiež forma potvrdenia príjmu. Neviem prečo sa čudujete, ak banka má v podmienkach predkladať RZD, tak treba predložiť. Nie banka potrebuje vás, ale vy banku (na pôžičku). Takže buď akceptujete ich podmienky, alebo skúsite inde vybaviť pôžičku.
horka
28.05.08,05:51
Ináč dôležité je či Vás zamestnávateľ prihlásil do správnej zdravotnej poisťovne. Treba sa na to opýtať mzdárky. Niekedy ZP ani nezavolajú, že nie ste ich poistencom.
mengel
28.05.08,05:54
Naozaj ma tá banka nepotrebuje? A z koho žijú??? S prepáčením - takýto prístup k podmienkam velkych firiem k malým klientom (banky, telefonisti, plynári, elektrikári...) vedie k tomu, že tie banky nepotrebujú zlepšovať služby a NEPOTREBUJÚ prísť bližšie ku klientovi.
waitinka7
28.05.08,05:55
Ak máš platnú pracovnú zmluvu, nemáš si čo (Ty ako osoba) doplácať. Poriešiť zamestnávateľa si musí zdravotná poisťovňa.
Na jednej strane chápem, že chceš mať vo svojich odvodoch poriadok, na strane druhej - prečo chceš hneď strašiť a napádať .... Čo sa tak zamestnávateľa normálne spýtať ....možno sa stala nejaká administratívna chyba...
A medzi nami dievčatami - kde berieš čas lietať po poisťovniach a kontrolovať , či si zamestnávateľ plní svoje povinnosti ?


To urobila dobre, že si našla čas a nahodou zaletela aj do poisťovne...nie?
Zoltán Kovács
28.05.08,05:57
Naozaj ma tá banka nepotrebuje? A z koho žijú??? S prepáčením - takýto prístup k podmienkam velkych firiem k malým klientom (banky, telefonisti, plynári, elektrikári...) vedie k tomu, že tie banky nepotrebujú zlepšovať služby a NEPOTREBUJÚ prísť bližšie ku klientovi.

Súhlasím s tvojím rozhorčením, len bohu žiaľ taká je slovenská realita. Občan, ktorý má záujem o napr. hypoúver vo výške 2 mil. pre banku nie je zaujímavým klientom. :mad:
blazonko
28.05.08,06:13
Tiež odporúčam opýtať sa mzdárky, kde sa stala chyba. Ja som posielala raz do SP výkaz a ked mi po dvoch mesiacoch prišiel papier, že ho nemajú, skoro som dostala infarkt. Nakoniec sme zistili, že cez elektronickú podateľňu mi to pre chybu vrátili a ja som si to nevšimla.
Možno sa to stalo aj tvojej mzdárke. Ak ju poslala cez internet, mohla sa jej vrátiť a ona o tom nemusí vôbec vedieť.
mengel
28.05.08,06:31
Smith
Sme síce mimo témy, ale dovolím si zase jednu otázku - Ani 50 klientov s úverom 2 milióny pre nich nie sú zaujímaví?
Prečo mi potom volajú, aby som si vzal spotrebný úver 100k, alebo iný úver v podobnej výške. Ten idiot, čo volá si ani nepozrie, že som živnostníkom a ten úver od nich nedostane. Toto som absolvoval niekoľkokrát a preto možno takéto rozhorčené reakcie. Takto sa ku mne správali v 4 bankách.
Snáď sa to raz zlepší, ale určite nebudem jednoducho súhlasiť s tým, že ja potrebujem banku, nie oni mňa. Je to vzájomný vzťah, ale banka chce za každú cenu klientovi ukázať, aký je pre nich nedôležitý.
Prepáčte, je to vo mne ako v koze.