dara
11.04.05,13:31
Prosím poradte mi. Spracovávam JU.

Za rok 2004 som u jednej firmy podala daňové priznanie, nakoľko majiteľ nenašiel šanón s dokladmi PHM, faktúrou od kúpy osobného vozidla som tieto nedala do nákladov ani do výdavko neovplyvňujúcich daň.z príjmu.
Teraz doklady našiel a chce po mne aby som podala dodatočné.

Kedže vozidlo využíva na služobné účely, nie je to zanedbateľná čiastka, ako mám postupovať v JU.
Mám tieto zmeny zachytiť posledným zápis v PD v roku 2004 alebo už opravu vykonať v roku 2005?

Poradte prosím
pyton
11.04.05,11:42
Jedine v roku 2004. Opraviť účto, výkazy=účt.závierku, DP.
dara
11.04.05,12:05
môžem to spraviť tak, že všetký výdavky za PHM zaúčtujem jedným dokladom k 31.12.2004 a odpis interným dokladom ? Je to tak v poriadku ?
Jara
11.04.05,12:16
Správne by si to nemala tak urobiť, pretože zákon o účtovníctve hovorí o postupe po krokoch, t.j. v časovom slede ako sa udalosti stali. Ale opraviť to musíš v roku 2004
Jara
11.04.05,12:18
Ešte som zabudla, nezabudni si za to zapýtať, keď ho teraz našiel. Veď to všetko budeš musieť robiť nanovo aj výkaz o príjmoch a výdavkoch aj majetku a záväzkoch aj daňové priznanie. Je to o nervy...
dara
11.04.05,12:29
Takže akoby si mi teda poradila ? Kedže mám už pokladničné doklady číslované tak čo to mám spätne prečíslovať ? To myslím, že nie.

A zase v zákone sa aj hovorí, že za účtovné obdobie sa považuje rok.

Prosím ťa poraď mi teda ako na to ísť až je to správne aj z hľadiska postupov účtovania.
Zita5
11.04.05,12:35
Ešte som zabudla, nezabudni si za to zapýtať, keď ho teraz našiel. Veď to všetko budeš musieť robiť nanovo aj výkaz o príjmoch a výdavkoch aj majetku a záväzkoch aj daňové priznanie. Je to o nervy...

Jednoduchšie a prehľadnejšie by si to mala spraviť ako hovorí Jara , nanovo všetko . Nemôžeš to len jedným dokladom . Záleží od toho ako robíš účto , SW sa dajú účtovať aj dodatočne výdaje a potom si prečísluješ VPD .
dara
11.04.05,12:45
Alebo môžem teda vytvoriť novú číselnú radu, ktorou budem mať teda označené tie dodatočné náklady PHM ? môžEM aj tak NIE ?

Myslím, že by sa to pre kontrolu aj spätne dalo lahšie nájsť. Aby bolo jasné, z čoho sa vychádzadlo.
A nemusím prečíslovávať doklady.
Taktiež som uvažovala či by som nemohla napr. v rámci mesiaca zhrnúť doklady z dajme tomu rôznych dní do jedného VPD ?

Napr. pracujem v spoločnosti, ktorá vedie PÚ a ona to takto robí, pretože má viacero prevádzok v rámci slovenska a doklady obdrží až koncom mesiaca.
A audítori zatiaľ nenamietali ani DK.
pyton
11.04.05,13:32
Alebo môžem teda vytvoriť novú číselnú radu, ktorou budem mať teda označené tie dodatočné náklady PHM ? môžEM aj tak NIE ?

Myslím, že by sa to pre kontrolu aj spätne dalo lahšie nájsť. Aby bolo jasné, z čoho sa vychádzadlo.
A nemusím prečíslovávať doklady.
Taktiež som uvažovala či by som nemohla napr. v rámci mesiaca zhrnúť doklady z dajme tomu rôznych dní do jedného VPD ?

Napr. pracujem v spoločnosti, ktorá vedie PÚ a ona to takto robí, pretože má viacero prevádzok v rámci slovenska a doklady obdrží až koncom mesiaca.
A audítori zatiaľ nenamietali ani DK.
So všetkým súhlas. /A podľa Postupov-zberné doklady-maximálne za obdobie jedného mesiaca./
Jara
12.04.05,08:42
Odpusť ale až teraz som sa dostala na net. Myslím, že ak to uvedieš do vysvetliviek niekde kde založíš ročný peň. denník tak môžeš dať novú radu číslovania a peňažný denník Ti zoradí všetko podľa dátumu, takže Ti to vsunie. Tak budeš mať čisté svedomie, že robíš v súlade s zákonom o účtovníctve. No všetko ostatné /myslím priznanie a výkazy nanovo/ Ale stále lepšie tak a pokojne spávať... Maj sa pekne a makaj.
andreaS
12.04.05,08:55
Ja len aby si nezabudla, ze musi byt za toto auto zaplatena cestna dan /od 1.1.2005 dan z motorovych vozidiel/
M0NIKA
12.04.05,09:59
A ešte sa nezabudni s "ujom" dohodnúť (najlepšie písomne) nielen na odmene, ale aj na tom, že ak príde nejaká pokuta, hradí ju on zo svojho, nie Ty ako účtovníčka....

Len tak mimochodom otázka k téme: keby mala so šéfom spísaný papier o tom, že on dodal doklady až po uzatvorení roka nestačilo by to ako podklad k dokladu, ktorým by k 31.12. doúčtovala všetko - aby nemusela vyrábať nový číselný rad alebo vsúvať doklady do poradia?
Nech si potom za to zodpovedá sám, keď je neporiadny....
V každom prípade by som to ale doložila papierom s podpismi, aby to neskôr nebolo slovo proti slovu.....
dara
12.04.05,10:25
No spravila som to tak, novú číselnú radu s označením VPDD (Ako dodatočné).
Vrámci mesiaca som zaúčtovala k poslednému dňu všetky doklady, ktoré sa týkajú daného mesiaca. V rámci jedného mesiaca to nemôže byť problém.
A ostatné ako dańové a výkazy urobím tiež na novo.