opt140190
26.05.08,14:10
Dobrý deň.
Prosím o radu: manžel má z podnikania veľké dlžoby a ja sa bojím, aby deti /ešte máme dve maloleté/, neprišli o všetko. Manžel je živnostník. Ja som zdedila dom.Pomôže rozvod? Má výživné na deti prednosť pred splátkami pre poisťovne a exekútora? Čo môžem urobiť?
opt140190
912
26.05.08,12:33
Neviem, či máte aj iné dôvody na rozvod, ale riešením je aj dať na súd návrh na zrušenie BSM z titulu, že manžel podniká.

Sue
zalobaba
26.05.08,12:43
Dobrý deň.
Prosím o radu: manžel má z podnikania veľké dlžoby a ja sa bojím, aby deti /ešte máme dve maloleté/, neprišli o všetko. Manžel je živnostník. Ja som zdedila dom.Pomôže rozvod? Má výživné na deti prednosť pred splátkami pre poisťovne a exekútora? Čo môžem urobiť?
opt140190

Ak ste dom zdedili vy sama, je iba váš a prípadné manželove dlžoby a s tým súvisiace exekúcie sa tohto domu netýkajú. Tiež odporúčam podať návrh na zrušenie BSM prostredníctvom súdu ešte za trvania manželstva, s rozvodom to nemá nič spoločné.....
borob
28.05.08,11:44
Nesuhlasim Manžel - manželka zodpovedá za dlhy partnera aj majetkom ktorý zdedila!! Ak sa mylim prosimopravte ma!
Barbara
28.05.08,11:52
citát zo zákona: Podľa §143 Občianskeho zákonníka (http://www.hurtaj.sk/dokumenty/40-1964_Obciansky_zakonnik.pdf)

Vo výlučnom vlastníctve každého z manželov ale ostanú niektoré veci, ktoré sa nemôžu stať súčasťou BSM.

Patria tu:

1. veci získané dedičstvom

2. veci získané darom

3. veci, ktoré slúžia len osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov

4. vecí vydaných v rámci reštitúcií jednému z manželov, pokiaľ mal tento predmetnú vec vo vlastníctve ešte pred uzavretím manželstva, alebo ak mu takáto vec bola vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

5. majetok, ktorý nadobudol jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva

6. bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov

7. autorské diela
hanelie
28.05.08,11:57
Nesuhlasim Manžel - manželka zodpovedá za dlhy partnera aj majetkom ktorý zdedila!! Ak sa mylim prosimopravte ma!

exekútor môže siahnuť na majetok, ktorý je predmetom BSM
avšak:
Do BSM nepatria veci získané ako dedičstvo. Ak je dedičom len jeden manžel, dedičstvo nadobudne do svojho výlučného vlastníctva. Ak by dedeili obaja manželia, nadobudnuté dedičstvo bude v ich podielovom spoluvlastníctve.
V BSM nie sú ďalej veci získané ako dar, pričom nezáleží na tom, či obdarovaný bol iba jeden z manželov alebo obaja manželia. V prípade, keď obdarovaným bol iba jeden z manželov, dar patrí do jeho výlučného vlastníctva. Ak boli obdarovaní manželia spoločne dar bude v ich v podielovom spoluvlastníctve.
Mária.K.
28.05.08,12:11
Dobrý deň.
Prosím o radu: manžel má z podnikania veľké dlžoby a ja sa bojím, aby deti /ešte máme dve maloleté/, neprišli o všetko. Manžel je živnostník. Ja som zdedila dom.Pomôže rozvod? Má výživné na deti prednosť pred splátkami pre poisťovne a exekútora? Čo môžem urobiť?
opt140190

Manžel môže na seba podať návrh na vyhlásenie konkurzu podľa zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii. Ak bude postupovať podľa tohto zákona, má možnosť zbaviť sa dlhov.
iriska
28.05.08,15:38
vyhlásením konkurzu sa môže zbaviť dlhov - to je pravda, ale zbaví sa ich tak, že ich bude splácať pravidelne a v určenej výške a u niekoho nie je na takúto aktivitu predpoklad. treba zvážiť aj to.
Mária.K.
28.05.08,15:48
vyhlásením konkurzu sa môže zbaviť dlhov - to je pravda, ale zbaví sa ich tak, že ich bude splácať pravidelne a v určenej výške a u niekoho nie je na takúto aktivitu predpoklad. treba zvážiť aj to.

Pochopiteľne, u každého je situácia iná. U niekoho vôbec nie je predpoklad na vyhlásenie konkurzu, ale u niekoho to môže byť riešenie ako sa vymôcť z dlhov, za predpokladu určitej výšky majetku a určitej výšky príjmov, ktoré musí v určenom čase obetovať za účelom uspokojenia veriteľov.
Iwett
14.06.08,17:55
Pochopiteľne, u každého je situácia iná. U niekoho vôbec nie je predpoklad na vyhlásenie konkurzu, ale u niekoho to môže byť riešenie ako sa vymôcť z dlhov, za predpokladu určitej výšky majetku a určitej výšky príjmov, ktoré musí v určenom čase obetovať za účelom uspokojenia veriteľov.
dobrý večer, aké sú tie predpoklady na vyhlásenie konkurzu? Ďakujem
Heni
19.07.08,14:58
citát zo zákona: Podľa §143 Občianskeho zákonníka (http://www.hurtaj.sk/dokumenty/40-1964_Obciansky_zakonnik.pdf)

Vo výlučnom vlastníctve každého z manželov ale ostanú niektoré veci, ktoré sa nemôžu stať súčasťou BSM.

Patria tu:

1. veci získané dedičstvom

2. veci získané darom

3. veci, ktoré slúžia len osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov

4...
...
....


v prípade, ak jeden z manželov podniká, (nemajú zrušené BSM), patrí do bodu č. 3 aj auto, ktoré je zobrané na leasing na firmu a v čase rozvodu ešte nie je splatené?
nemáte niekto skúsenosti, ako je to v takomto prípade?
iriska
19.07.08,18:43
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=291

Hodí to na stránku porta.gov.sk (bývalý obcan.sk) a tam sa dá kliknúť na odkaz "konkurz" a pod tým celým info o konkurze sú ešte aj nejaké prílohy o majetku a pod.
Heni
21.07.08,08:52
v prípade, ak jeden z manželov podniká, (nemajú zrušené BSM), patrí do bodu č. 3 aj auto, ktoré je zobrané na leasing na firmu a v čase rozvodu ešte nie je splatené?
nemáte niekto skúsenosti, ako je to v takomto prípade?
posúvam...
Oberon
21.07.08,12:09
nuz nerozumiem dobre tvojej otazke. auto ktore je "zobrane na leasing na firmu" je auto ktore kupila na leasing spolocnost. teda po splateni bude majetkom spolocnosti. pre splatenim je vo vlastnictve leasingovky (pokial tam nie je nejake ine dojednanie)

takze v tomto pripade sa §143 OZ vobec neda aplikovat, kedze to nema ziadnu suvislost s majetkom manzelov ci uz v BSM alebo mimo BSM.
Oberon
21.07.08,12:27
v odpovedi na povodnu otazku:

pohladavky z vyzivneho na deti maju prednost pri zrazkach zo mzdy.
avsak co sa tyka napr. rozvrhovania vytazku pri predaji nehnutelnosti tam je poradie pohladavok riesene nasledovne



a) súdne trovy a trovy exekúcie,
b) pohľadávky z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov slúžiace na krytie menovitej hodnoty hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií vydaných bankou vrátane výnosov z nich,
c) pohľadávky zabezpečené záložným právom zákonným, zmluvným, sudcovským alebo exekučným, zabezpečovacím prevodom práva, postúpením pohľadávky, prípadne obmedzením prevodu nehnuteľností vcelku podľa času vzniku záložného práva, prípadne vzniku obmedzenia prevodu nehnuteľností,
d) pohľadávky oprávneného, dane, poplatky, clá a pohľadávky na poistnom na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie,
e) nedoplatky výživného splatné ku dňu rozvrhu,
f) ostatné pohľadávky štátu,
g) ostatné pohľadávky.