lino1234
26.05.08,14:52
Dobrý deň

ako živnostník by som chcel vykonávať opravy a údržby kancelárskej techniky. Na živnostenskom úrade mi úradníčka odmietla na toto vydať živnostenský list, pretože nespĺňam kvalifikáciu. Vraj sa menila legislatíva. Doteraz bolo toto odvetvie vyňaté z viazaných živností:
VIAZANÉ ŽIVNOSTI
Skupina 202
Opravy a údržba kancelárskych elektrických strojov a prístrojov a elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť

Na živnostenskom úrade mi však úradníčka odmietla na toto vydať živnostenský list, pretože podľa nového to nemohla nikde nájsť vo voľných živnostiach a stále ma odkazovala na nejakú vetu o "vyhradených" zariadeniach, ktorú našla niekde v kolónke stavebníctvo - vraj sa jedná o všetky elektrické, tlakové či zdvíhacie zariadenia.

v súčasnosti platnom zozname voľných živností sa však píše aj toto:

Vypracovaný materiál v tomto chápaní nemá ambíciu ani možnosť mať charakter záväzného zoznamu (úplného výpočtu) ohlasovacích voľných živností. Naďalej zostáva ponechaný právny stav, podľa ktorého môže záujemca o podnikanie na území Slovenskej republiky uviesť aj iné označenie živnosti. Podmienkou však je, aby bola pri takomto postupe dodržaná požiadavka určitosti a zrozumiteľnosti predmetu podnikania, ktorá je rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní označenia živnosti v správnom (živnostenskom) konaní. Určitosť a zrozumiteľnosť predmetu podnikania (špecifikácie živnosti) treba chápať v spojitosti s povinným posudzovaním kvalifikácie (identifikácie) druhu a charakteru živnosti v živnostenskom konaní, s poukazom na to, že od potrebnej identifikácie druhu a charakteru živnosti možno odvodiť podmienky na získanie živnostenského oprávnenia potrebného na prevádzkovanie živnosti.

Vlastne vôbec neviem, či naozaj nemôžem chcenú činnosť vykonávať na základe voľnej živnosti, alebo je to len rozmar starej úradníčky?

Ďakujem
Johanka
26.05.08,13:33
Hľadaná veta je v prílohe č.2 Živnostenského zákona - skupina 202 -
opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení .
lino1234
26.05.08,17:50
Ale keď ja chcem len opravovať obyčajné kopírky, počítače a bežné kancelárske veci. To sú vyhradené zariadenia??? keď v tých zákonoch sa hovorí o plnení nádrží, plynoch a tak. Toto som robil ako zamestnanec päť rokov bez odbornej spôsobilosti, ale mal som v podstate "TEST z predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a technických zariadení pre overenie vedomostí zamestnancov" ktorý vypracovala akreditovaná spoločnosť .... č. o. ............ kde je napísané, že som bol poučený o vyhláške 74/1996 a vyhovel som.

Už som z toho zúfalý