Bambi23
26.05.08,18:03
ahojte,
chcela by som poradit s DPH-ckou pri doslej zahranicnej fakture zo statu EU.

Firma so sidlom na Slovensku je platcom DPH. Firmy so sidlom v Rumunsku su platcom DPH v Rumunsku, pre slovensku firmu vykonavaju iste stavebne prace, na stavbe na Slovensku. Ide o to, ze jedna firma z Rumunska im urobila zmluvu na vykonanie stavebnych prac a druha firma z Rumunska im urobila zmluvu na prenajom pracovnej sily.

Neviem ci je to spravne, alebo nie ale bolo mi povedane, ze:
- v pripade prvej rumunskej firmy, ktora ma zmluvu na stavebne prace, sa pri fakture, ktoru od rumunov dostaneme urobi samozdanenie
- v pripade druhej rumunskej firmy, ktora ma zmluvu na prenajom pracovnej sily, sa pri fakture samozdanenie nerobi, DPH s tym vraj nema nic spolocne.

Je to pravda? Naozaj pri tej druhej fakture nemusi byt samozdanenie?
Neviem to nikde v zakone najst. Co je vlastne prenajom pracovnej sily, su to sluzby, ale kde to spada, ako to spravne uctovat? Hlavne co sa tyka DPH. Nikde vo fakture nieje uvedene, ze tie "prenajate pracovne sily" vykonavaju stavebne prace alebo nieco podobne. Nerada by som po pol roku prisla na to, ze aj pri druhej firme sme mali robit samozdanenie. Kolegyne ma vsak presviedcaju, ze nie.

Dakujem za kazdu radu.
betka
26.05.08,16:51
Ak môžem poradiť ohľadom stavieb, táto problematika stavby a DPH je veľmi kvalitne rozpracovaná v Dane a účtovníctvo 4 alebo 5/2008, tuším je tam i Váš takmer podobný prípad
Bambi23
27.05.08,06:36
Ak môžem poradiť ohľadom stavieb, táto problematika stavby a DPH je veľmi kvalitne rozpracovaná v Dane a účtovníctvo 4 alebo 5/2008, tuším je tam i Váš takmer podobný prípad

Objednavame si vsetky publikacie od Poradca s.r.o, prezrela som 4 aj 5 vydanie Dane-uctovnictvo ale nenasla som tam nic. V 4/2008 je rozdelenie zistku/straty, zakladne imanie a pod. a v 5/2008 su rezervy, fin.majetok a zmenky.

Prosim, vie mi niekto poradit.
Dost nam to suri. Vdaka
jana89
27.05.08,06:45
V 5/2008 Dane -účtovníctvo od strany 18 - Obchody s tovarom v rámci EÚ
Bambi23
27.05.08,06:48
V 5/2008 Dane -účtovníctvo od strany 18 - Obchody s tovarom v rámci EÚ

Tak neviem, asi mame kazdy inu publikaciu ... v nasej v 5/2008 mam len rezerv, aj na strane 18 a vyssie. Je to asi nejaka ina. Nasa je mala, A5, zelena, Dane - uctovnictvo a pod tym este dopisane vzory a pripady.
Ak mozete poslat link na dodavatela, alebo ako ta publikacia vyzera, tak si ju zozeniem a kupim.
Vdaka
azla
27.05.08,06:55
ahojte,
chcela by som poradit s DPH-ckou pri doslej zahranicnej fakture zo statu EU.

Firma so sidlom na Slovensku je platcom DPH. Firmy so sidlom v Rumunsku su platcom DPH v Rumunsku, pre slovensku firmu vykonavaju iste stavebne prace, na stavbe na Slovensku. Ide o to, ze jedna firma z Rumunska im urobila zmluvu na vykonanie stavebnych prac a druha firma z Rumunska im urobila zmluvu na prenajom pracovnej sily.

Neviem ci je to spravne, alebo nie ale bolo mi povedane, ze:
- v pripade prvej rumunskej firmy, ktora ma zmluvu na stavebne prace, sa pri fakture, ktoru od rumunov dostaneme urobi samozdanenie
- v pripade druhej rumunskej firmy, ktora ma zmluvu na prenajom pracovnej sily, sa pri fakture samozdanenie nerobi, DPH s tym vraj nema nic spolocne.

Je to pravda? Naozaj pri tej druhej fakture nemusi byt samozdanenie?
Neviem to nikde v zakone najst. Co je vlastne prenajom pracovnej sily, su to sluzby, ale kde to spada, ako to spravne uctovat? Hlavne co sa tyka DPH. Nikde vo fakture nieje uvedene, ze tie "prenajate pracovne sily" vykonavaju stavebne prace alebo nieco podobne. Nerada by som po pol roku prisla na to, ze aj pri druhej firme sme mali robit samozdanenie. Kolegyne ma vsak presviedcaju, ze nie.

Dakujem za kazdu radu.

Myslím, že v tomto smere Ti pomôže Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu Dph pri dočasnom pridelení zamestnancov. (jún 2006)

Prikladám:
Bambi23
27.05.08,07:14
dakujem azla ... velmi mi to pomohlo, je to tam dobre rozpisane.

Prekvapilo ma, ze aj neplatca DPH (slovenka firma) musi DPH za taketo sluzby uplatnovat, to by ma ani nenapadlo :)
U nas je to vsak tak, ze firma je platca DPH, takze to DPH musiem "spravit" ... ale mam v tom este trosku chaos.

Rumunska firma vystavuje fakturu napriklad na 120.000,- Skk, ziadne DPH tam uvedene nieje. My im zaplatime tych 120.000,- Skk. Uplatnime si vsak naviac 22.800,- DHP na vstupe, takze mame narok na odpocet tohto DPH aj ked im ho vlastne nezaplatime. Zaklad dane je tych 120 tis, naviac 19% je 22.800,- Skk. Aspon tak som to pochopila z toho pripisu DU. Potom je to pre nas vyhodne, no nie?
azla
27.05.08,07:46
Vašej spoločnosti vyplýva povinnosť platiť daň ako prijimateľovi služby -§69, ods. 3 zákona o Dph.
Nakoľko ste platiteľom Dph, vzniká Vám nárok na odpočet. Celkový dopad je neutrálny.
Bambi23
27.05.08,07:53
Vašej spoločnosti vyplýva povinnosť platiť daň ako prijimateľovi služby -§69, ods. 3 zákona o Dph.
Nakoľko ste platiteľom Dph, vzniká Vám nárok na odpočet. Celkový dopad je neutrálny.

takze je to samozdanenie? ... DPH na vstupe, ale hned aj na vystupe, takze vlastne vysledok je nulove.

A co v pripade, ze sme uz takuto jednu fakturu mali v predchadzajucom mesiaci, sme mesacny platca DPH, a tam sme to samozdanenie neuviedli. Fa z Rumunska sme dali ako oslobodene od DPH. Musim podat opravne danove, alebo kedze vyska DPH sa vlastne nemeni, moze to ostat tak ako to bolo. Len dalsie faktury uz budeme samozdanovat?
jana89
27.05.08,08:05
Vydávateľ Poradca podnikateľa,
Formát A4 : Dane a Účtovníctvo
Rady a riešenia
Je to mesačník ročné predpl. okolo 1200,sk
azla
27.05.08,08:06
takze je to samozdanenie? ... DPH na vstupe, ale hned aj na vystupe, takze vlastne vysledok je nulove.

A co v pripade, ze sme uz takuto jednu fakturu mali v predchadzajucom mesiaci, sme mesacny platca DPH, a tam sme to samozdanenie neuviedli. Fa z Rumunska sme dali ako oslobodene od DPH. Musim podat opravne danove, alebo kedze vyska DPH sa vlastne nemeni, moze to ostat tak ako to bolo. Len dalsie faktury uz budeme samozdanovat?

Osobne by som podala dodatočné (nie opravné, lebo je po termíne) daňové priznanie , napriek tomu, že podľa Teba sa výška daňovej povinnosti nemení. Aby sa nestalo, že na výstupe Ťa dodania a na vstupe je už lenTvoj problém, že si si neuplatnila odpočet.
Sankcia za podanie DDP v tomto prípade nie je žiadná a budeš to mať v poriadku.
Bambi23
27.05.08,08:16
este by som sa chcela poradit, aky typ DPH potom uvadzam v uctovnom programe? Teraz sme davali 39, pouzivam program MRP.
Dakujem