Palo112
26.05.08,20:25
Dobrý deň,

Prosím Vás o pomoc.

Najprv Vám vysvetlím situáciu. Od 1.7.2006 pracujem v IT firme. Ešte v mojej skúšobnej dobe ma poslali na školenie do zahraničia, za ktoré som sa zaviazal na dva roky. Tatkýchto školení boli počas celej doby celkom tri. Na každom papieri som mal dodatok, že si ma zaväzujú na dva roky. Celkové obdobie mi končí vo februári roku 2009.
Chcel by som dať výpoveď z dôvodu = nepreplatenia väčšiny výkonov ( zamestnávateľ sa v zmluve zaviazal, že mi zaplatí z každého plateného zásahu 10%, ktoré ešte zdaní 19 % a ešte aj z toho čo zdaní vezme jedno percento), neplatenia nadčasov, nútenia do ďalších nadčasov, zrážiek zo mzdy, ktoré mi zamestnávateľ väčšinou dáva neoprávnene a to bez dokumentu. Vysielania na služobné cesty bez písomného dokumentu, nepreplácania diét, práce v noci v bez 12 hodinového oddychu (predpokladam, že keď nastúpite do práce o 8 ráno a domov z práce prídete o viac ako 25 hodín neskôr, nieje normálne, aby od Vás zamestnávateľ chcel, aby ste na ôsmu hodinu boli v práci). Nedostatku času vyriešiť veci, ktoré sú staré alebo staršie.

Firma má do 10 zamestnancov.

Ale najväčšiu starosť mi robí zaviazanie na školenie. V zmluve nemám napísané. že toto školenie potrebujem ku práci. Ale mám tam prikázané na školenie ísť. Boím sa, že budem musieť vypatiť alikvotnu čiastku zo školenia. Vedeli by ste mi niečo odporučiť, prosím? Je to tu naozaj na nevydržanie. Ruší mi dovolenky, nedávajú náhradné voľna.. Jednoducho vôbec nič.

Ďakujem Vám za Vaše odpovede,
s pozdravom
Palo112
chlap
26.05.08,20:41
Pali, sám si môžeš za stav, v ktorom sa nachádzaš !

Ako môžeš ísť na služobku ak nemáš písomný príkaz na služobku ?
Prečo si v práci 25 hodín, ak máš 8-hodinový pracovný čas ?

Začni si pripravovať pôdu na to, aby si mal ako vykryť prípadné vymáhanie nákladov na školenie zo stany zamestnávateľa - t.j. požiadaj písomne o preplatenie odmien za platené zásahy, požiadaj písomne o preplatenie nadčasov (máš dôkaz o tom, že máš nadčasy ? - t.j. máte nejakú knihu dochádzky ?).

Resp. jednoducho povedané - začni si uplatňovať svoje práva zamestnanca.
matulo
26.05.08,20:55
Palo, pokial viem, podobnu taktiku uplatnoval napr T-com, ktory posielal ludi na skolenia a zavazoval si ich na urcite obdobie. Len z pocutia viem tolko, ze takato klauzula v zmluve nema opodstatnenie v zakone a nemoze ju od teba zamestnavatel vymahat.
Chobot
26.05.08,21:04
Dobrý deň,

Prosím Vás o pomoc.

Najprv Vám vysvetlím situáciu. Od 1.7.2006 pracujem v IT firme. Ešte v mojej skúšobnej dobe ma poslali na školenie do zahraničia, za ktoré som sa zaviazal na dva roky. Tatkýchto školení boli počas celej doby celkom tri. Na každom papieri som mal dodatok, že si ma zaväzujú na dva roky. Celkové obdobie mi končí vo februári roku 2009.
Chcel by som dať výpoveď z dôvodu = nepreplatenia väčšiny výkonov ( zamestnávateľ sa v zmluve zaviazal, že mi zaplatí z každého plateného zásahu 10%, ktoré ešte zdaní 19 % a ešte aj z toho čo zdaní vezme jedno percento), neplatenia nadčasov, nútenia do ďalších nadčasov, zrážiek zo mzdy, ktoré mi zamestnávateľ väčšinou dáva neoprávnene a to bez dokumentu. Vysielania na služobné cesty bez písomného dokumentu, nepreplácania diét, práce v noci v bez 12 hodinového oddychu (predpokladam, že keď nastúpite do práce o 8 ráno a domov z práce prídete o viac ako 25 hodín neskôr, nieje normálne, aby od Vás zamestnávateľ chcel, aby ste na ôsmu hodinu boli v práci). Nedostatku času vyriešiť veci, ktoré sú staré alebo staršie.

Firma má do 10 zamestnancov.

Ale najväčšiu starosť mi robí zaviazanie na školenie. V zmluve nemám napísané. že toto školenie potrebujem ku práci. Ale mám tam prikázané na školenie ísť. Boím sa, že budem musieť vypatiť alikvotnu čiastku zo školenia. Vedeli by ste mi niečo odporučiť, prosím? Je to tu naozaj na nevydržanie. Ruší mi dovolenky, nedávajú náhradné voľna.. Jednoducho vôbec nič.

Ďakujem Vám za Vaše odpovede,
s pozdravom
Palo112

Palo, z tohto popisu ti ťažko poradíme. Treba vedieť, čo to boli za školenia, v akej hodnote a či boli nariadené alebo dobrovoľné.

Dôvod na výpoveď mať nemusíš, zamestnanec môže dať výpoveď kedykoľvek aj bez dôvodu. Pokiaľ máš vedomosti, že zamestnávateľ porušuje ZP, treba dať podnet na inšpektorát práce.

Predtým, než upresníš svoje otázky, prečítaj si tieto témy (alebo si vyhľadaj ďalšie podobné podľa kľúčového slova "zvýšenie kvalifikácie"):

http://www.porada.sk/t43434-skolenie.html

http://www.porada.sk/t81788-dohoda-o-uhradeni-nakladov.html

http://www.porada.sk/t26730-uhrada-nakladov-za-skolenie.html

http://www.porada.sk/t43434-skolenie.html
horka
27.05.08,05:02
Skus zdokumentovať svoje cesty, nadčasy...Potom daj výpoveď a ked si bude chcieť uplatniť vrátenie časti školenia, začni menovať, čo si uplatníš ty... Mohlo by to vyjsť.