kikimi
26.05.08,22:33
Zaujíma ma, čo sa dá robiť v prípade, že viete, že lekár dal Vášmu zamestnancovi falošné potvrdenie na celodenné vyšetrenie! *** Som majitelka firmy s 3 pracovníkmi a kolegyna prisla po vyšetrení do práce s tým, že si potrebuje len niečo vziať a už aj odchádza, lebo si musi niečo súkromne vybaviť a lekárka jej dala papier na celodenné vyšetrenie. Máme teraz velmi vela práce a tak musime navzajom zaskakovat. Ked som jej povedala, ze ked uz je po vysetreni, nikam nepojde, ze jej ten papier neuznam - zasmiala sa, ze podla Zakonnika prace na to nemam pravo a ze kazdy to robi, tak preco by ona nie...........Nastvalo ma to poriadne! Akym pravom lekari davaju taketo potvrdenia? (lekarka ordinovala len do 12,00 hod. a islo o vysetrenie, kedy si kolegyna u koznej lekarky chce dat skorigovat cervene cievky na tvary, cize nic, co by ohrozovalo jej zravie - ide o esteticku korekciu). Kde ako zamestnavatel sa proti tomu mozem branit? Ma niekto s tym skusenosti?
VERONIKA6
27.05.08,04:01
Zaujíma ma, čo sa dá robiť v prípade, že viete, že lekár dal Vášmu zamestnancovi falošné potvrdenie na celodenné vyšetrenie! *** Som majitelka firmy s 3 pracovníkmi a kolegyna prisla po vyšetrení do práce s tým, že si potrebuje len niečo vziať a už aj odchádza, lebo si musi niečo súkromne vybaviť a lekárka jej dala papier na celodenné vyšetrenie. Máme teraz velmi vela práce a tak musime navzajom zaskakovat. Ked som jej povedala, ze ked uz je po vysetreni, nikam nepojde, ze jej ten papier neuznam - zasmiala sa, ze podla Zakonnika prace na to nemam pravo a ze kazdy to robi, tak preco by ona nie...........Nastvalo ma to poriadne! Akym pravom lekari davaju taketo potvrdenia? (lekarka ordinovala len do 12,00 hod. a islo o vysetrenie, kedy si kolegyna u koznej lekarky chce dat skorigovat cervene cievky na tvary, cize nic, co by ohrozovalo jej zravie - ide o esteticku korekciu). Kde ako zamestnavatel sa proti tomu mozem branit? Ma niekto s tym skusenosti?
Je to tak ako píšeš a nič s tým nenarobíme. Mám s tým skúsenosti aj ja, dokonca som volala lekárovi a potvrdil, že paciet potreboval celý deň oddych. A na takýchto paragrafov má nárok 7 dní a ešte ďalšie na doprovod s rodinným príslušníkom /doprovod je nutný/ to si pracovník dopíše sám.
veronikasad
27.05.08,07:14
Zaujíma ma, čo sa dá robiť v prípade, že viete, že lekár dal Vášmu zamestnancovi falošné potvrdenie na celodenné vyšetrenie! *** Som majitelka firmy s 3 pracovníkmi a kolegyna prisla po vyšetrení do práce s tým, že si potrebuje len niečo vziať a už aj odchádza, lebo si musi niečo súkromne vybaviť a lekárka jej dala papier na celodenné vyšetrenie. Máme teraz velmi vela práce a tak musime navzajom zaskakovat. Ked som jej povedala, ze ked uz je po vysetreni, nikam nepojde, ze jej ten papier neuznam - zasmiala sa, ze podla Zakonnika prace na to nemam pravo a ze kazdy to robi, tak preco by ona nie...........Nastvalo ma to poriadne! Akym pravom lekari davaju taketo potvrdenia? (lekarka ordinovala len do 12,00 hod. a islo o vysetrenie, kedy si kolegyna u koznej lekarky chce dat skorigovat cervene cievky na tvary, cize nic, co by ohrozovalo jej zravie - ide o esteticku korekciu). Kde ako zamestnavatel sa proti tomu mozem branit? Ma niekto s tym skusenosti?
Ak si pozorne prečítaš § 141 odst 2 písm.a/
...pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas...

Myslím, že zamestnávateľ nie je celkom bezmocný, trvala by som na potvrdení odchodu z ambulancie od ošetrujúceho lekára. Ak pracovná doba lekára je do 12.00 hod. nemože predsa potvrdiť odchod o 15-tej.

-------
Veronika
VERONIKA6
27.05.08,07:15
Ak si pozorne prečítaš § 141 odst 2 písm.a/
...pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas...

Myslím, že zamestnávateľ nie je celkom bezmocný, trvala by som na potvrdení odchodu z ambulancie od ošetrujúceho lekára. Ak pracovná doba lekára je do 12.00 hod. nemože predsa potvrdiť odchod o 15-tej.

-------
Veronika
Lekári odchod z vyšetrenia nepíšu, no napíšu tam celodenné vyšetrenie.
veronikasad
27.05.08,07:21
Lekári odchod z vyšetrenia nepíšu, no napíšu tam celodenné vyšetrenie.
Pokial zamestnávatel využije citáciu § ZP a zamestnancovi takú priepustku neuzná, budú musieť. A budú na tom trvať aj zamestnanci. Kým som bola zamestnancom a žiadala som napísať na priepustku odchod, žiadny lekár mi to neodmietol.

-------
Veronika
VERONIKA6
27.05.08,07:35
Pokial zamestnávatel využije citáciu § ZP a zamestnancovi takú priepustku neuzná, budú musieť. A budú na tom trvať aj zamestnanci. Kým som bola zamestnancom a žiadala som napísať na priepustku odchod, žiadny lekár mi to neodmietol.

-------
Veronika
Už vidím zamestnanca, ako si tam dá napísať odchod. Dopíše si sám odchod tak ako potrebuje a ja mu nedokážem, že to dopísal sám. Zamestnanci tieto paragrafy využívajú. Česť výnimkám, nechádžem všetkých do jedného vreca.
Jara
27.05.08,08:13
Každý lekár, ktorý už dá to P-čko a napíše tam platí celý deň, tak si to aj obháji. Jednoducho povie, že odišiel napr. o 10 ale je na lekárovi, keď uzná za potrebné, že pacient potrebuje oddych tak ho potrebuje. U nás sa platí za P-čko 50 sk a pre lekára je to podstatné. Zaplatíš, tak ti ho dám a basta...
Zoltán Kovács
27.05.08,08:18
Každý lekár, ktorý už dá to P-čko a napíše tam platí celý deň, tak si to aj obháji. Jednoducho povie, že odišiel napr. o 10 ale je na lekárovi, keď uzná za potrebné, že pacient potrebuje oddych tak ho potrebuje. U nás sa platí za P-čko 50 sk a pre lekára je to podstatné. Zaplatíš, tak ti ho dám a basta...

A nie je to protizákonné?
Chobot
27.05.08,08:20
Každý lekár, ktorý už dá to P-čko a napíše tam platí celý deň, tak si to aj obháji. Jednoducho povie, že odišiel napr. o 10 ale je na lekárovi, keď uzná za potrebné, že pacient potrebuje oddych tak ho potrebuje. U nás sa platí za P-čko 50 sk a pre lekára je to podstatné. Zaplatíš, tak ti ho dám a basta...

AK potrebuje voľno alebo oddych, tak by mu lekár mal vypísať PN. Tých 7 dní je skutočne len na čas ošetrenia alebo vyšetrenia plus cestu a nie na oddych alebo rekonvalescenciu. To keby lekár napísal, že potrebuje po vypálení bradavice 3 dni oddychu, tak mu to má zamestnávateľ uznať? Veď to už je PN.:mad:

Ale to je všetko len teória, v praxi vieme ako to chodí.;):rolleyes:
VERONIKA6
27.05.08,08:23
AK potrebuje voľno alebo oddych, tak by mu lekár mal vypísať PN. Tých 7 dní je skutočne len na čas ošetrenia alebo vyšetrenia plus cestu a nie na oddych alebo rekonvalescenciu. To keby lekár napísal, že potrebuje po vypálení bradavice 3 dni oddychu, tak mu to má zamestnávateľ uznať? Veď to už je PN.:mad:

Ale to je všetko len teória, v praxi vieme ako to chodí.;):rolleyes:
Veru mám skúsenosť, že lekár pracovníkovi vypíše aj 3 dni paragrafu po sebe.
Jara
27.05.08,08:42
Ja mám zase takú skúsenosť, že zamestnanec aj keď je skutočne chorý tak sa nedá vypísať, veď pri náhrade je krátený. Radšej si dá 1 deň P 1 deň dofču a to väčšinou štvrtok a piatok a potom ma vekend na doliečenie. Ak nie tak v pondelok si dá zase P alebo dovolenku. Na výplate to nepocíti. :confused:
No a že je to protizákonné vyberať 50 sk za P-čko a 60 za vystavenie PN-ky a 30 za pokračovanie pri prechode z mesiaca na mesiac, to lekári majú schválené od VÚC. Majú tam vylepený cenník a je to. Zakázané sú predsa len 20-korunačky :D
BXLmiami
27.05.08,08:52
V niektorej teme som sa už na to pýtala,mám s tým problém ako lekár,pretože viem,že podľa zákonníka jedna pečiatka platí 4 hodiny,odchod napíšem kľudne,ale ľudia to nechcú a ja sa s nimi vadiť teda nebudem.Pokiaľ je cezpoľný tak napíšem platí celý den,ale ja si myslím,že tieto veci si má strážiť zamestnávateľ.Mne ako lekárovi je uplne jedno či má pečiatku alebo nemá a čo tam píšem.A čo sa týka estetiky,tam ak dokazateľne viete,že bola na estetickom vyšetrení a ošetrení,tak tam nemá nárok na priepustku ani ked to napísal lekár,pretože tam si musí brať dovolenku.Tam by ste jej nemali platiť ani čas čo bola u lekára.
VERONIKA6
27.05.08,09:32
V niektorej teme som sa už na to pýtala,mám s tým problém ako lekár,pretože viem,že podľa zákonníka jedna pečiatka platí 4 hodiny,odchod napíšem kľudne,ale ľudia to nechcú a ja sa s nimi vadiť teda nebudem.Pokiaľ je cezpoľný tak napíšem platí celý den,ale ja si myslím,že tieto veci si má strážiť zamestnávateľ.Mne ako lekárovi je uplne jedno či má pečiatku alebo nemá a čo tam píšem.A čo sa týka estetiky,tam ak dokazateľne viete,že bola na estetickom vyšetrení a ošetrení,tak tam nemá nárok na priepustku ani ked to napísal lekár,pretože tam si musí brať dovolenku.Tam by ste jej nemali platiť ani čas čo bola u lekára.
Zamestnávateľ to ťažko ustráži, keď tam lekár napíše celý deň a pracovníka vidíme behať po meste. Taktiež zubár napíše celý deň a pritom je pracovník objednáný na určitú hodinu.
BXLmiami
27.05.08,09:45
Tak ale toto si spojila 2 veci.Pokiaľ viem,že som robila zákrok,tak pacientovi vyznačím celý den,poučim ho a nechám si podpísať poučenie a pošlem ho domov.To,že on behá po meste nie je môj problém.Ale ak sa mu niečo stane,nie je zodpovedný lekár.A ked ho zamestnávateľ vidí behať po meste,tak ho má sankcionovať a nepreplatiť to,takže si to musí ustriehnuť.Ak lekár napíše,že má byť doma,tak má byť doma.Tak ako pri PN.Ja mám denne 50 pacientov.Ako ich mám ustrážiť,kto kadiaľ chodí.
VERONIKA6
27.05.08,09:48
Tak ale toto si spojila 2 veci.Pokiaľ viem,že som robila zákrok,tak pacientovi vyznačím celý den,poučim ho a nechám si podpísať poučenie a pošlem ho domov.To,že on behá po meste nie je môj problém.Ale ak sa mu niečo stane,nie je zodpovedný lekár.A ked ho zamestnávateľ vidí behať po meste,tak ho má sankcionovať a nepreplatiť to,takže si to musí ustriehnuť.Ak lekár napíše,že má byť doma,tak má byť doma.Tak ako pri PN.Ja mám denne 50 pacientov.Ako ich mám ustrážiť,kto kadiaľ chodí.
Nechcela som sa nikoho dotknúť, ale majú to ťažké aj lekári aj zamestnávatelia. Ľudia budú špekuľovať celý život.
BXLmiami
27.05.08,09:55
Nedotkla si sa ma,už som dávala takúto otázku v niektorej teme,zaujíma ma to.Len dôsledne reagujem a ponukam pohľad lekára.A ten znie,že v tomto nie je dobrá legislatíva,že každý zamestnávateľ má svoje zvyky a svoje formulky.A potom je z toho dosť nepríjemností.Natíska sa ale otázka,že ked z troch ľudí,ktorí majú plné ruky práce sa jeden chová ako bolo hore popísané,tak prečo s nou neurobia poriadok?Na preplatenie voľna za estetické ošetrenie nárok nemá.
Libusa
27.05.08,11:08
Ja neviem ale zamestnávateľ by mal skúmať či ide o estetické vyšetrenie alebo má zamestnanec zdravotné problémy? Myslíte že zamestnanec sa pravidelne zdôverí zamestnávateľovi prečo ide k lekárovi? Lekár predsa hodnotí jeho stav po ošetrení on by mal rozhodnúť či je nutné aby pacient šiel domov a nie do práce a poznačiť čas ošetrenia bez ohľadu či to ľudia chcú, alebo nie. Samozrejme je iný prípad ak lekár pošle pacienta domov a on behá po meste. Ale ak lekár vie že pacient absolvoval len estetické vyšetrenie a dá pacientovi priepustku na celý deň tak to podľa mňa nie je v poriadku zo strany lekára.
Zamestnancovi by som minimálne dala pocítiť , že sa nekorektne zachoval nielen voči mne ako zamestnávateľovi, ale hlavne voči kolegom.
kikimi
27.05.08,12:13
Co sa tyka toho vysetrenia, ze bolo z estetickeho hladiska - viem to od nej, ale "cierne na bielom" to nemam, takze s tymto by som asi neuspela. Ale som sa rozhodla - idem napisat doporuceny list doktorke s vyžiadanim času, ktory tam pracovnicka travila. Zakonnik hovori o NEVYHNUTNOM CASE a ten ja sama bez sucinnosti s lekarom NEVIEM.
Uvidime, ci uspejem a taktiez uvidim, ako budem dalej, postupovat!
kikimi
27.05.08,12:16
Este ma tak napada jedna vec k dovodu navstevy u lekara. Nasa kozna lekarka zaroven prevadzkuje aj lekarsku kozmetiku a v ramci nej sa chodia zeny na klasicku kozmetiku. Ved nie je problem, aby (ked dostane 50 ci 60 Sk) nevydala zenskej potvrdenie (ved je lekarka a ma peciatku), ze bola na celodennom vysetreni a pritom ta pracovnicka bola u nej na kozmetike .... A v lekarskom potvrdeni sa naozaj nikde neuvadza, ci ide o esteticke ci zdravotne vysetrenie !
Zoltán Kovács
27.05.08,12:17
Co sa tyka toho vysetrenia, ze bolo z estetickeho hladiska - viem to od nej, ale "cierne na bielom" to nemam, takze s tymto by som asi neuspela. Ale som sa rozhodla - idem napisat doporuceny list doktorke s vyžiadanim času, ktory tam pracovnicka travila. Zakonnik hovori o NEVYHNUTNOM CASE a ten ja sama bez sucinnosti s lekarom NEVIEM.
Uvidime, ci uspejem a taktiez uvidim, ako budem dalej, postupovat!


Pozri prílohu.
BXLmiami
27.05.08,12:28
No,neviem si predstaviť,že by som si spomenula o koľkej bola u mna pani XY pred týždnom.Bude to zaujímavé sledovať.Ano,kožné lekárky robia aj estetiku,a to už väčšinou,ale ľudia sú k nim normálne poslaní cez obvodáka,takže veľmi často je to kombinované ošetrenie a vyšetrenie,niečo cez poistovnu a niečo za hotové.Ale ak tá pracovnička sama povedala že je to estetika,a máte na to svedkov,neuznanie potvrdenia je na mieste.
kikimi
27.05.08,19:10
Pozri prílohu.
Prilohu som si pozrela, ale mudrejsia nie som - citujem z prilohy: "Z uvedeného vyplýva záver, že zamestnávateľ je oprávnený požadovať od zamestnanca preukázanie prekážky v práci v podobe písomného potvrdenia zdravotníckeho zariadenia o vyšetrení alebo ošetrení a dĺžke jeho trvania." - potvrdenie bolo predlozene na cely den, ale kedze viem, ze neslo o cely den (som uz pisala hned v uvode, ze pracovnicka povedala, ze skoncila, ale ide si vybavovat sukromne zalezitosti, lebo ma potvrdenie na cely den, co jej Zakonnik umoznuje a ked to vyuziva kazdy, preco ona nie? )
kikimi
27.05.08,19:12
Aj ked si nepamatas presny cas, kedy pani XY bola u Teba na osetreni, snad si pamatas svoju ordinacnu dobu a ked Ti ordinacna doba koncila o 13,00 , ci pani XY sa zdrziavala u Teba aj po ordinacnych hodinach, na co si jej dal potvrdenie !
Libusa
28.05.08,05:04
No,neviem si predstaviť,že by som si spomenula o koľkej bola u mna pani XY pred týždnom.Bude to zaujímavé sledovať.Ano,kožné lekárky robia aj estetiku,a to už väčšinou,ale ľudia sú k nim normálne poslaní cez obvodáka,takže veľmi často je to kombinované ošetrenie a vyšetrenie,niečo cez poistovnu a niečo za hotové.Ale ak tá pracovnička sama povedala že je to estetika,a máte na to svedkov,neuznanie potvrdenia je na mieste.
Myslím si že by to bolo len slovo proti slovu.Zamestnávateľ má podozrenie , že lekár neposúdil zdravotný stav zamestnanca správne a vydal potvrdenie o ošetrení na celý deň neoprávnene./estetika/ Kto môže posúdiť či bol postup lekára správny ak by sa chcel zamestnávateľ sťažovať ? Mohol by sa vyjadriť revízny lekár ? Ako postupovať ak zamestnanca stretnem behať po meste? Možno by vedeli povedať ako postupovať na inšpektoráte práce , ktorý má za úlohu sledovať dodržiavanie zákonníka práce. Skúste zadať zovšeobecnenú otázku na inšpektorát práce na ich stránku na webe. A ak dostanete odpoveď napíšte ako to dopadlo.
Chobot
28.05.08,06:40
Nedotkla si sa ma,už som dávala takúto otázku v niektorej teme,zaujíma ma to.Len dôsledne reagujem a ponukam pohľad lekára.A ten znie,že v tomto nie je dobrá legislatíva,že každý zamestnávateľ má svoje zvyky a svoje formulky.A potom je z toho dosť nepríjemností.Natíska sa ale otázka,že ked z troch ľudí,ktorí majú plné ruky práce sa jeden chová ako bolo hore popísané,tak prečo s nou neurobia poriadok?Na preplatenie voľna za estetické ošetrenie nárok nemá.

Ja by som sa chcel spýtať, že kde je to upravené, že na estetické ošetrenie nemá nárok? Veď v ZP je len uvedené:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

Nevidím tam, že by estetické zákroky boli z toho vylúčené. Veď aj keby si bola z vlastnej iniciatívy ošetriť nejaké kožné anomálie (odstrániť kurie oko), tak je to ošetrenie v zdravotníckom zariadení. Prečo by na to neplatilo Pčko?

Obdobne je to potom s PN? Ak niekto pôjde napr. na estetickú korekciu nosa, po ktorej by mal maródiť 3 týždne, tak nemá nárok na PN? To si musí zobrať dovolenku?

Môžeš to podložiť nejakým zákonným ustanovením?
Libusa
28.05.08,06:56
Tiež som zvedavá, ale zasa ambulantné estetické ošetrenie /odstránenie kurieho oka / asi nepoloží pacienta tak, aby nemohol nastúpiť po ošetrení do práce.
Jara
28.05.08,07:10
Tiež som zvedavá, ale zasa ambulantné estetické ošetrenie /odstránenie kurieho oka / asi nepoloží pacienta tak, aby nemohol nastúpiť po ošetrení do práce.

Prečo si to myslíš? Čo ak pri odstraňovaní bola daná injekcia na nejaké znecitlivenie a keď tá vyprchá, tak ho to začne bolieť? Myslím si, že ak lekár dá P-čko na celý deň, tak jedine lekár vie prečo a ani jeden z nás by to nemal komentovať, že ja som napr. bol u lekára s tým alebo oným a po zákroku som pracoval. Každý človek je iný, jeden sa zosype už pri pomyslení na krv ap. Nezamýšľajme sa nad tým, podľa zákona má pracovník nárok na 7 P a tak nevidím dôvod všetkých upodozrievať. Osobne si myslím, že by ich mohlo byť aj 12. Sú ľudia, ktorí potrebujú každý mesiac chodiť do iného mesta na pravidelné ošetrenia a P-čkom to nemôžu pokryť. Sú odkázaní na dovolenky. Mám takých a viem, že to nevyužívajú.
Chobot
28.05.08,07:26
Tiež som zvedavá, ale zasa ambulantné estetické ošetrenie /odstránenie kurieho oka / asi nepoloží pacienta tak, aby nemohol nastúpiť po ošetrení do práce.

To nie, ale na dobu ošetrenie si má brať dovolenku? Prečo nemôže využiť Pčko?
Libusa
28.05.08,07:45
Prečo si to myslíš? Čo ak pri odstraňovaní bola daná injekcia na nejaké znecitlivenie a keď tá vyprchá, tak ho to začne bolieť? Myslím si, že ak lekár dá P-čko na celý deň, tak jedine lekár vie prečo a ani jeden z nás by to nemal komentovať, že ja som napr. bol u lekára s tým alebo oným a po zákroku som pracoval. Každý človek je iný, jeden sa zosype už pri pomyslení na krv ap. Nezamýšľajme sa nad tým, podľa zákona má pracovník nárok na 7 P a tak nevidím dôvod všetkých upodozrievať. Osobne si myslím, že by ich mohlo byť aj 12. Sú ľudia, ktorí potrebujú každý mesiac chodiť do iného mesta na pravidelné ošetrenia a P-čkom to nemôžu pokryť. Sú odkázaní na dovolenky. Mám takých a viem, že to nevyužívajú.
Pozri si príspevok zadávateľa naozaj si myslíš že človek ktorý si ide vybavovať súkromné veci miesto toho aby ležal doma je taký nemohúci? Na vybavovanie súkromných záležitosti si môže zobrať dovolenku alebo neplatené či náhradné voľno nehovorím už o tom že sa tým ani netají prečo by to mal platiť zamestnávateľ? Písala som že lekár musí posúdiť aktuálny zdravotný stav pacienta, a keď mu vystaví potvrdenie na celý deň malo by to aj zodpovedať jeho zdravotnému stavu nie potrebe chodiť po obchodoch a úradoch. Ak je chorý v pohode, ak to využíva a stretneš ho v meste čo s tým?
Libusa
28.05.08,07:55
To nie, ale na dobu ošetrenie si má brať dovolenku? Prečo nemôže využiť Pčko? Tiež si myslím že máš pravdu s tým zákonníkom práce.
BXLmiami
28.05.08,08:20
Ano,po korektívnych zákrokoch si brávajú dovolenky,celé je to na náklady pacienta a je to tak odjakživa,nespadá to pod kategoriu priepustiek a PN.Ale zákon Ti nepoviem.Po zákrokoch by nemala isť do práce,ked je pacient opuchnutý,alebo po tom ako vy uvádzate vybratí bradavice ,pokiaľ je to chirurgické,mal by mať odvoz a isť domov.Mal by mať.Ked robím bolestivý zákrok a viem,že potrebuje oddych,vyznačím celý den.Ale ked ten človek nejde domov,tak čo s tým?To je ako tá svadba cez PN,alebo koľkokrát ženy vedia že sú na PN a nemali by von a aj tak idú napr.po dieťa.Neviem čo sa s tým dá spraviť.Ordinačné hodiny-to je taká kategoria,ja mám ordinačné hodiny,ale zákroky na ktoré potrebujem kľud robím po,alebo papiere,alebo návštevy.Nemôžem robiť zákrok ked tam ľudia behajú ako na Václaváku.Takže viem kedy mám ordinačné hodiny ale viem aj to,že som ich nedodržala ani nepamatám.
BXLmiami
28.05.08,08:25
Tiež som zvedavá, ale zasa ambulantné estetické ošetrenie /odstránenie kurieho oka / asi nepoloží pacienta tak, aby nemohol nastúpiť po ošetrení do práce.

Ako ktoré. :)
Libusa
28.05.08,08:34
Ok tak ako hovoríš , ako ktoré:) ty si odborník. Ja sa nechcem hrať na vašom pieskovisku nemám na to právo ani príslušné vzdelanie, práve naopak jednoznačne tvrdím, že pri tomto lekár je ten dôležitý. Ale tiež si myslím , že asi nie si sama čo si povie "ľudia to nechcú ja sa s nimi vadiť nebudem" a veľa ľudí to potom zneužíva. Samozrejme pripúšťam že sú chorí ľudia ktorí by potrebovali, ako bolo písané v príspevku aj viac dní na návštevu lekára, alebo sú veľmi citlivý na bolesť a potrebujú po bolestivejšom ošetrení oddychovať,ale sú tu aj špekulanti .
Chobot
28.05.08,09:32
Ano,po korektívnych zákrokoch si brávajú dovolenky,celé je to na náklady pacienta a je to tak odjakživa,nespadá to pod kategoriu priepustiek a PN.Ale zákon Ti nepoviem.


Tak potom ale musím trvať na svojom názore, že je jedno, či je to zdravotne nutné alebo nie (teda dá si urobiť zákrok na vlastnú žiadosť a za vlastné peniaze), tak má nárok na uplatnenie priepustky na ošetrenie lekárom.

Ja sa jednoznačne opieram o ZP a jeho ustanovenie, ktorý to nevylučuje.

Taktiež ak je niekto u zubára a celý zákrok si hradí, lebo zubár nemá zmluvu so ZP, tak by nemal nárok na priepustku?
BXLmiami
28.05.08,09:40
špekulanti vždy boli a vždy budú a každý aj tak urobí ako uzná za vhodné.Pokiaľ mi taxatívne nejaký zákon presne stanoví,že čo sa týka priepustky má to byť takto a takto,tak to budem dodržiavať.Ale pokiaľ je to právne ošetrené takto nijako,tak s tým ťažko niečo narobím.Myslím,že na pravidlá hry by mala tlačiť asociácia zamestnávateľov.Dať to do predpisu.Tam je viac problémov,toto náhodou riešime estetiku,ale napr.alergické reakcie,tí ľudia sú niekedy takí opuchnutí,celkove im je zle,ale je to stav na 2-3 dni,po injekcii a liekoch sa im to upraví,a vo všeobecnosti je nad ľudské sily dostať ich na PN,tá PN by ale mala byť napr 3 dni....takmer všetci zjednávajú práve tieto paragrafy,to ma napadlo prvé ked som čitala príspevok,že lekár dá niekedy P na 2-3 dni po sebe.A takto by sa dalo pokračovať.
Jara
28.05.08,09:41
Pozri si príspevok zadávateľa naozaj si myslíš že človek ktorý si ide vybavovať súkromné veci miesto toho aby ležal doma je taký nemohúci? Na vybavovanie súkromných záležitosti si môže zobrať dovolenku alebo neplatené či náhradné voľno nehovorím už o tom že sa tým ani netají prečo by to mal platiť zamestnávateľ? Písala som že lekár musí posúdiť aktuálny zdravotný stav pacienta, a keď mu vystaví potvrdenie na celý deň malo by to aj zodpovedať jeho zdravotnému stavu nie potrebe chodiť po obchodoch a úradoch. Ak je chorý v pohode, ak to využíva a stretneš ho v meste čo s tým?

No nič s tým... :confused: Nemáme právo každého upodozrievať. :cool: Je to v ľuďoch a sú poctivci, ktorí to nevyužívajú a sú aj takí čo zneužívajú. No ak stretneš zamestnanca v meste tak Ti jednoducho môže povedať, že si bol pre lieky alebo ide práve od lekára a je mu tak strašne zle, že si musí ísť hneď ľahnúť :mee:. Myslím, že ľudia ktorí to chcú zneužívať, už vedia dopredu čo odpovedia ak... Ale ak si zadavateľka témy myslí, že pracovníčka nevie potiahnúť keď je treba a zneužíva to v čase, keď má firma veľa práce, tak si myslím, že je potrebné si s ňou otvorene pohovoriť a pohroziť ukončením PP. Najlepšie sú otvorené vzťahy a v takom prípade sa ani na pracovisku neklame...
*Emma Lehotská*
28.05.08,11:51
Ahojte,
môže dať jeden lekár P-čko, tomu istému poistencovi napr. aj 3 dni za sebou, na celý deň? Asi môže, len ide o to,či môžem ja ako mzdárka takéto priepustky normalne uznať zamestnancovi a preplatiť mu nahradu mzdy...? Lebo v takom pripade by mal byť už PN...nie? Ale čo ak nieje PN a donesie mi takéto priepustky....Mam ich uznať? V zakone som nič take nenašla, aby sa to nesmelo....Nezakazuje to žiaden zákon? ešte som sa s takým nestreltla...Vdaka
Jara
28.05.08,11:57
Čo nie je zakázané je dovolené.....:D:D:D
rbelicov
29.05.08,06:10
Ahojte poraďáci, mala by som otázku trošku z iného pohľadu.

Aký je Váš názor na falšovanie priepustiek. Môžeme ako zamestnávateľ s tým niečo urobiť, ak je preukázateľné, že potvrdenie, ktoré nám zamestnanec predloží je sfalšované? Prepísaný dátum ošetrenia, naskenovaná priepustka stiahnutá z internetu.

Môžeme zamestnanca okrem toho, že mu priepustku nezaplatíme nejako inak postihnúť? Predsa je to len falšovanie dokladu. Niekedy mám skutočne pocit, že pracujem v škole a detičky sa len ulievajú :)
Tweety
29.05.08,06:17
Ahojte poraďáci, mala by som otázku trošku z iného pohľadu.

Aký je Váš názor na falšovanie priepustiek. Môžeme ako zamestnávateľ s tým niečo urobiť, ak je preukázateľné, že potvrdenie, ktoré nám zamestnanec predloží je sfalšované? Prepísaný dátum ošetrenia, naskenovaná priepustka stiahnutá z internetu.

Môžeme zamestnanca okrem toho, že mu priepustku nezaplatíme nejako inak postihnúť? Predsa je to len falšovanie dokladu. Niekedy mám skutočne pocit, že pracujem v škole a detičky sa len ulievajú :)
Stále je tu možnosť overenia ošetrenia u ošetrujúceho.
Chobot
29.05.08,06:46
Ahojte poraďáci, mala by som otázku trošku z iného pohľadu.

Aký je Váš názor na falšovanie priepustiek. Môžeme ako zamestnávateľ s tým niečo urobiť, ak je preukázateľné, že potvrdenie, ktoré nám zamestnanec predloží je sfalšované? Prepísaný dátum ošetrenia, naskenovaná priepustka stiahnutá z internetu.

Môžeme zamestnanca okrem toho, že mu priepustku nezaplatíme nejako inak postihnúť? Predsa je to len falšovanie dokladu. Niekedy mám skutočne pocit, že pracujem v škole a detičky sa len ulievajú :)

Myslím, že neuznanie priepustky a udelenie absencie je dostatočný trest.

Neviem, či priepustka je verejná listina a či to môže byť kvalifikované ako trestný čin falšovania verejnej listiny, ale skôr by som tipoval, že nie.

Ale môžete si do pracovného poriadku dať ako hrubé porušenie prac. disciplíny napr. podvod voči zamestnávateľovi v oblasti dochádzky (alebo nejak inak formulovaný priestupok) a potom ho za takéto falšovanie môžete vyhodiť.
*Emma Lehotská*
04.06.08,17:37
Ahojte,
ak má už zamestnanec vyčerpaných všetkých 56 hodín na ktoré má nárok a potrebuje ísť na vyš., z ktorého mi donesie ospravedlnenku. Ja mu hodiny ospravedlním bez nahrady na mzdu, sú takéto osprav. hodiny tiež limitovené??
Tweety
04.06.08,17:40
Ahojte,
ak má už zamestnanec vyčerpaných všetkých 56 hodín na ktoré má nárok a potrebuje ísť na vyš., z ktorého mi donesie ospravedlnenku. Ja mu hodiny ospravedlním bez nahrady na mzdu, sú takéto osprav. hodiny tiež limitovené??
Nie, nie sú, ale je výhodnejšie si ich nadpracovať, ako ich nemať zaplatené.
*Emma Lehotská*
04.06.08,18:03
Dakujem za odpoved,
čiže "nadpracovať" by si ich mohla načierno? Ciže ak bola 2 hod. u Dr.a tie 2 hod. si nadpracovala, tak vo výplatnej páske ich nebude mať vôbec uvedené, len ja to budem viesť v akejsi internej evidencii? Pre prípad...??
Vdaka
Tweety
04.06.08,18:05
Dakujem za odpoved,
čiže "nadpracovať" by si ich mohla načierno? Ciže ak bola 2 hod. u Dr.a tie 2 hod. si nadpracovala, tak vo výplatnej páske ich nebude mať vôbec uvedené, len ja to budem viesť v akejsi internej evidencii? Pre prípad...??
Vdaka
Prečo načierno? Oficiálne, tie 2 hod. sa dajú odpracovať hocikedy, potom už doklad od lekára neeviduješ.
Zoltán Kovács
04.06.08,18:29
Doplním, tomu sa hovorí aj náhradné voľno. Keď nadčasy sa nevyplácajú, ale sa čerpá voľno s náhradou v riadnej sadzbe mzdy, bez príplatkov.
*Emma Lehotská*
04.06.08,18:41
Už mi to je jasné. Vdaka
kikimi
17.07.09,20:09
No je to asi preto, lebo ustne medzi kolegami povie, ze ide o ostranienie cervenych ziliek, ale papier je na celodenne osetrenie od dermatoverologa (sorrry, neviem, ci to pisem spravne) - cize normalneho kozneho lekara o kludne moze byt aj kozna alergia.
wagner
17.07.09,21:22
No je to asi preto, lebo ustne medzi kolegami povie, ze ide o ostranienie cervenych ziliek, ale papier je na celodenne osetrenie od dermatoverologa (sorrry, neviem, ci to pisem spravne) - cize normalneho kozneho lekara o kludne moze byt aj kozna alergia.
Reaguješ na príspevok spred vyše roka.