amzlerova
27.05.08,05:05
Zdravim, rada by som sa spytala otazku ohladom poskytnuteho volna na vlastnu svadbu. Ak ma zamestnanec svadbu ktora sa kona v sobotu, pracovny tyzden ma od podnelka do piatka a berie si od stredy dovolenku moze jeden den dovolenky byt poskytnuty ako volno podla zakonnika prace § 141 odstavec 2 alebo 3 ako den volna s nahradou mzdy? Dakujem
VERONIKA6
27.05.08,05:09
Zdravim, rada by som sa spytala otazku ohladom poskytnuteho volna na vlastnu svadbu. Ak ma zamestnanec svadbu ktora sa kona v sobotu, pracovny tyzden ma od podnelka do piatka a berie si od stredy dovolenku moze jeden den dovolenky byt poskytnuty ako volno podla zakonnika prace § 141 odstavec 2 alebo 3 ako den volna s nahradou mzdy? Dakujem
Voľno bez náhrady mzdy. S náhradou by mohol mať iba vtedy, keby mali sobáš v piatok.
horka
27.05.08,05:09
Ano, musi o to pisomne požiadať zamestnávateľa a na ten den si nemá vypísať dovolenkový lístok.
Tweety
27.05.08,05:25
Zdravim, rada by som sa spytala otazku ohladom poskytnuteho volna na vlastnu svadbu. Ak ma zamestnanec svadbu ktora sa kona v sobotu, pracovny tyzden ma od podnelka do piatka a berie si od stredy dovolenku moze jeden den dovolenky byt poskytnuty ako volno podla zakonnika prace § 141 odstavec 2 alebo 3 ako den volna s nahradou mzdy? Dakujem
§ 141 odst.2 písm.e
svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca A kedže je svadba mimo pracovného dňa, nie je nárok na náhradu.
amzlerova
27.05.08,05:26
No tak teraz neviem ano alebo nie, v bode 2 je napisane ze to volno je na ucast na vlastnej svadbe a ucast bude v sobotu to je pravda ale v bode 3 je ze zamestnavatel moze poskytnut na vybavenie volno s nahradou mzdy ale to je na zamestnavatelovi ci preplatit alebo nie. Tak neviem ako to je v praxi ci je zvykom dat toto volno zamestnancovi a preplatit mu den.
VERONIKA6
27.05.08,05:32
No tak teraz neviem ano alebo nie, v bode 2 je napisane ze to volno je na ucast na vlastnej svadbe a ucast bude v sobotu to je pravda ale v bode 3 je ze zamestnavatel moze poskytnut na vybavenie volno s nahradou mzdy ale to je na zamestnavatelovi ci preplatit alebo nie. Tak neviem ako to je v praxi ci je zvykom dat toto volno zamestnancovi a preplatit mu den.
Môžeš poskytnú voľno bez náhrady mzdy, keď majú sobáš v sobotu. Keby mali v piatok, tak voľno s náhradou mzdy.
vladan
27.05.08,09:13
No tak teraz neviem ano alebo nie, v bode 2 je napisane ze to volno je na ucast na vlastnej svadbe a ucast bude v sobotu to je pravda ale v bode 3 je ze zamestnavatel moze poskytnut na vybavenie volno s nahradou mzdy ale to je na zamestnavatelovi ci preplatit alebo nie. Tak neviem ako to je v praxi ci je zvykom dat toto volno zamestnancovi a preplatit mu den.

V § 141 ods. 3 sa uvádza, že zamestnávateľ môže, teda nemusí. Takže je to na zamestnávateľovi, či poskytne zamestnancovi ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy. Neviem ako je to v praxi, od 1. 9. 2007 som sa s tým zatiaľ nestretla, ale samotná voľba aké pracovné voľno poskytne (či s náhradou alebo bez náhrady mzdy) ostáva na zamestnávateľovi.